Харківська міськрада просить Рух ЧЕСНО сплатити понад 36 000 грн за документи про відвідуваність депутатів

Фото: Харківська міськрада просить Рух ЧЕСНО сплатити понад 36 000 грн за документи про відвідуваність депутатів

Департамент організаційної роботи Харківської міської ради виставив Руху ЧЕСНО рахунок за відсканування протоколів засідань сесій та комісій, які вже опубліковано у відсканованому вигляді на офіційному сайті ради. Таку відповідь ми отримали на запит щодо інформації про кількість відвіданих і пропущених сесій з комісіями депутатами міськради 7-го скликання.

Це єдина рада в Україні, яка виставляє рахунки Руху ЧЕСНО й не надає даних у зведеному вигляді, хоча існує електронна система голосування, котра систематизує інформацію не лише про присутність депутатів, а й про участь у кожному голосуванні. Решта рад надає зведену інформацію, за якою Рух ЧЕСНО може оперативно поінформувати містян про те, хто з депутатів неналежно виконує представницьку функцію.

9 травня 2020 року представник Руху ЧЕСНО, відповідно до ЗУ “Про доступ до публічної інформації”, зробив до Харківської міськради запит із проханням надати дані про кількість пропущених пленарних засідань та засідань постійних комісій депутатами Харківської міської ради чинного 7-го скликання. У запиті попросили надати й 30 конкретних протоколів засідань постійних комісій.

 

З запиту Руху ЧЕСНО до Харківської міської ради, 2020 рік

18 травня Департамент організаційної роботи Харківської міськради відповів, що строк розгляду запиту подовжено до 20 робочих днів.

"Оскільки запитувана Вами інформація потребує пошуку серед значної кількості даних, а також те, що для її узагальнення, підготовки повної та обґрунтованої відповіді треба використати значний час, остаточна відповідь буде направлена на зазначену у запиті адресу протягом встановленого законодавством строку”, – йшлося у відповіді. 

 

З відповіді Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради Руху ЧЕСНО, 2020 рік

10 червня від Департаменту організаційної роботи Харківської міськради надійшов ще один лист, однак цю відповідь складно назвати “повною”. Працівники міськради відповіли, що запитувана інформація потребує “створення нового документа шляхом проведення аналітичної роботи, покладає надмірний тягар на виконавчі органи Харківської міської ради, тому не відповідає критеріям “задокументованості та відображеності”.

 

З відповіді Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради Руху ЧЕСНО, 2020 рік

Відтак працівники міськради заявили, що для задоволення запиту, тобто отримання представником Руху ЧЕСНО всіх протоколів пленарних засідань і засідань комісій Харківської міськради, “запитувач зобов’язаний відшкодувати витрати на їх копіювання (сканування) та друк”.

 

 

З відповіді Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради Руху ЧЕСНО, 2020 рік

У додатках до відповіді на запит містився рахунок для оплати “виготовлення цифрових копій документів шляхом сканування”. Представник Руху ЧЕСНО має сплатити 36,6 тис. грн за 17,4 тис. сторінок.

 

З відповіді Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради Руху ЧЕСНО, 2020 рік

Примітно, що цифрові копії всіх (чи принаймні 99%) протоколів засідань сесій та постійних комісій уже є у відсканованому вигляді й розміщені на офіційному сайті Харківської міської ради. Тобто Департамент організаційної роботи міськради хоче, аби представник Руху ЧЕСНО оплатив “виготовлення” продукту, який уже фактично виготовлений та оприлюднений.

“У ст. 21 ЗУ “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що в разі необхідності виготовлення копій у кількості понад 10 сторінок запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати. Отже, у ситуації, коли розпорядник уже має запитувані документи в електронному вигляді на момент отримання запиту, вимоги щодо такого відшкодування є безпідставними, оскільки немає необхідності виготовлення та фактичних витрат на це. Така відповідь по суті є протиправною відмовою в наданні запитуваної інформації та може бути оскаржена до керівника розпорядника, до Уповноваженого ВРУ з прав людини або до суду”, – коментує юрист Олександр Бурмагін, очільник ГО “Платформа прав людини”.

Зазначимо, що працівники низки місцевих рад обласних центрів України (наприклад, Херсонської міської ради, Сумської міської ради, Запорізької міської ради та ін.) відповіли на аналогічні запити представників Руху ЧЕСНО протягом декількох робочих днів, надіславши файли з порахованими пропусками засідань сесій та комісій їхніми депутатами, а відскановані протоколи завантажили на Google Drive чи інші сервіси для хмарного передавання даних і надали до них доступ абсолютно безкоштовно.

 

З відповіді Запорізької міської ради Руху ЧЕСНО щодо пропусків депутатами засідань постійних комісій, 2020 рік

Харківська міська рада вже не вперше вимагає від Руху ЧЕСНО кошти за доступ до її протоколів. Схожа ситуація була й 2015 року, коли перед місцевими виборами Рух ЧЕСНО збирав інформацію для виборців про депутатів-прогульників. На запит щодо відвідуваності депутатами міськради засідань постійних комісій попереднього 6-го скликання було отримано майже таку саму відповідь, як і цьогоріч. Тоді представниця Руху ЧЕСНО мала сплатити майже 14,5 тис. грн за понад 11,8 тис. сторінок.

З відповіді Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради Руху ЧЕСНО, 2015 рік

Згодом інформацію, за яку від Руху ЧЕСНО вимагали гроші, цілком безкоштовно надали чинному на той момент нардепу з фракції “Самопоміч” Романові Семенусі. Його депутатський запит підтримала більшість парламентарів. Однак і він тоді не зміг одразу довідатися, наскільки сумлінно депутати відвідували засідання постійних комісій, оскільки працівники міськради не зазначили у відповіді прізвищ депутатів.

З відповіді Харківської міської ради депутату ВРУ 8-го скликання Романові Семенусі, 2015 рік

Але тоді, 2015 року, після додаткових уточнень Рух ЧЕСНО все ж отримав запитувану інформацію, і матеріал було опубліковано.

Цьогоріч Рух ЧЕСНО обійшовся без звернень до нардепів, а завантажив протоколи пленарних засідань і засідань комісій за 2016-2019 роки із сайту міськради та проаналізував їх вручну (а це понад 430 файлів). Статтю про відвідуваність депутатами Харківської міськради сесій з комісіями протягом цих чотирьох років можна прочитати за посиланням.

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО оприлюднив аналіз роботи у ВРУ мажоритарників від міста Харків та обласних округів Харківщини за 2019 рік і ТОП-5 скандалів, у яких фігурували представники харківського місцевого самоврядування 2019 року.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]