Рік тому актор Володимир Зеленський виграв вибори Президента України. Його політична програма починалася зі слів: "Я розповім вам про Україну своєї мрії". Країна без війни, корупції та бідності – у цю мрію Зеленського повірили мільйони українців.
Наймолодший в історії України президент здобув посаду з найвищим результатом на виборах – 73%.
А вже за кілька місяців його партія "Слуга народу" сформувала монобільшість у Верховній Раді. Теж уперше в історії незалежної України.
Сьогодні, коли всі аналізують "рік президента", цю тему не оминули й ми.
Ми пригадали маніфест, із якого починалася програма тоді ще кандидата Зеленського, і спробували виміряти "шлях до мрії" цифрами та фактами. Чи справді депутати втратили недоторканність, а ліси отримали? Чи стали поляки їздити на роботу до України? Чи справді на державні посади не беруть "своїх"?
Натискайте на кожне з тверджень або просто гортайте публікацію донизу.
"Я розповім вам про Україну своєї мрії…
Україну, де стріляють лише салюти на весіллях та днях народження.
Де немає оголошень "Робота в Польщі". А в Польщі є оголошення "Робота в Україні".
Де в молодої сім’ї є один клопіт – обрати квартиру в місті чи заміський будинок.
Де лікарі та вчителі отримують реальну заробітну плату, а корупціонери – реальні строки.
Де недоторканими є Карпатські ліси, а не депутати.
Де бабця отримує гідну пенсію, а не інфаркт від рахунку за комуналку.
Де дороги є, а дурнів – немає.
Це – Україна реальної та здійсненної мрії. Україна найближчого майбутнього.
Україна, в яку повертаються.
Україна, якою ми будемо пишатися та цінувати, а решта – знати і поважати.
Україна, з якої не поїдуть наші діти".
"Де стріляють лише салюти на весіллях та днях народження"
У січні-березні 2020 року на Донбасі загинув 41 український військовослужбовець, 182 поранено. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора України. У відомстві додали: "Динаміка невтішна". Адже за такий самий період минулого року під час бойових дій загинули 34 військові, поранених було 222.
За підрахунками "Новинарні", торік у період від 1 січня до 20 травня в результаті обстрілів і поранень загинули 40 військовослужбовців. Протягом аналогічного періоду 2020 року кількість утрат унаслідок бойових дій у зоні ООС становить 32 військові, ще двоє загинули під час навчань поблизу Краматорська.
Квітень 2020-го – один із трьох місяців від початку війни на Донбасі, коли бойових утрат української армії було найменше. За цим показником попереду лише січень 2019 року – троє загиблих.
Загалом від початку війни станом на 1 березня 2020 року до Книги пам’яті полеглих за Україну внесено імена 4270 загиблих військовослужбовців.
За роками з початком спадання гострої фази бойових дій є тенденція до повільного зменшення втрат:
2014 рік – 1763 загиблих і померлих,
2015 рік – 1115 загиблих,
2016 рік – 211 загиблих,
2017 рік – 232 загиблих,
2018 рік – 135 загиблих,
2019 рік – 110 загиблих.
Зеленський заявляє, що розведення військ сприяло зменшенню кількості обстрілів. Журналісти "Радіо Свобода", посилаючись на дані ОБСЄ та штабу ООС, підрахували, що кількість обстрілів насправді не меншає після розведення військ.
За даними штабу ООС відповідно до графіки "Радіо Свобода", кількість обстрілів з 1 січня до 18 травня налічувала 1324.
Березень також видався антирекордним у 2020 році за кількістю потерпілих мирних жителів. У період від 1 до 31 березня на Донеччині зафіксовано дві смерті серед цивільного населення, а також 17 поранених. В ООН зазначають, що це на 280% більше, ніж попереднього місяця.
За даними української розвідки, ворог посилює боєготовність окупаційних з’єднань і частин.
"Минулого тижня з території Росії через неконтрольовані Україною ділянки кордону до окупаційних підрозділів доставлено три вагони з боєприпасами, зокрема для озброєння заборонених калібрів, понад десять танків, з них три нових, решта – після ремонту, вісім бойових броньованих машин та до тридцяти автомобілів, завантажених боєприпасами для стрілецької зброї та гранатометів", – повідомив 19 травня 2020 року в щоденному зведенні щодо обстановки в районі проведення ООС представник Міністерства оборони України капітан Михайло Шаровара.
13 березня у ЗМІ з'явилася інформація про можливі домовленості щодо створення "консультативної ради", у якій передбачено прямі переговори між маріонетковою владою окупованих Росією територій та Україною.
Пізніше ідею створення такої ради як платформи для спілкування з "представниками територій окремих районів Донецької та Луганської областей України" підтвердив голова Офісу Президента Андрій Єрмак. Це серйозний крок у переговорному процесі, який потрібен Росії, але не нашій державі. Низка громадських організацій, серед яких і Рух ЧЕСНО, висловилися проти прямих переговорів з терористами.
Станом на 20 травня під Офісом Президента рівно 69 діб триває акція протесту "Весна на граніті 2020" з вимогою відмовитися від легалізації окупаційних російських адміністрацій так званих ЛНР, ДНР, ОРДЛО.
СБУ 6 травня відкрила кримінальне провадження за фактом можливого вчинення державної̈ зради представниками української делегації̈ на переговорах у Мінську.
"Де відкрити бізнес можна за годину, отримати закордонний паспорт – за 15 хвилин, а проголосувати на виборах – за одну секунду, в Інтернеті"
16 грудня 2019 року у відкритий доступ виклали бета-версію мобільного застосунку "Дія", який мав би обʼєднати наявні державні електронні сервіси. Додаток безкоштовно розробили програмісти з компанії Epam за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.
Наразі в застосунку вже зареєструвалися близько двох мільйонів українців. Їм доступні електронні ID-картка й закордонний біометричний паспорт, студентські квитки, посвідчення водія та страхові поліси. Через вебверсію застосунку можна швидко оформити та припинити реєстрацію як ФОП, замовити довідку та ще низку послуг. Проте отримувати паспорти потрібно, як і раніше, через Центр надання адміністративних послуг, а паспорти старого зразка ("книжка") та водійські посвідчення без фото до застосунку не додаються.
Зараз Міністерство цифрової трансформації працює над проєктом виборів онлайн через застосунок "Дія". На місцевих виборах 2020 року повноцінного електронного голосування ще не буде, наразі розглядають варіант тестування в окремому виборчому окрузі.
Водночас на початку травня в даркнеті та месенджері Telegram на продаж було виставлено інформацію із закритих державних баз даних. Міністерство спростувало, що витік був саме з "Дії".
"Де немає оголошень "Робота в Польщі". А в Польщі є оголошення "Робота в Україні"
Знайти офіційні порівняльні дані про кількість українців, які працюють у Польщі, виявилося не так просто: частина з них працює нелегально, тому не потрапляє до статистики офіційних служб чи міністерств, а частина їздить лише на сезонні роботи.
Найбільша цифра, яку озвучували посадовці у ЗМІ, – 2 мільйони. Таку оцінку в січні 2019 року давав міністр соцполітики України, пише "Громадське": 2 мільйони українців у Польщі загалом, з них 1 мільйон працює офіційно. За кілька місяців до того про два мільйони заробітчан казав і міністр закордонних справ Польщі.
За даними НБУ, протягом 2019-го трудові мігранти з Польщі переказали додому 3,68 мільярда доларів. Проти 2018 року обсяги переказів майже не змінилися.
"Коронавірусна" криза все ж змусила деяких трудових мігрантів повернутися додому: з Польщі виїхали близько 150 тисяч українців. За підрахунками аналітичного департаменту Gremi Personal, це 12% українців, які працюють у цій країні.
"Третина українців, які виїхали з Польщі, уже хоче повернутися назад", – свідчать дані, які зібрав аналітичний департамент видання "Європейська правда" за результатами звернень на гарячу лінію соціальної програми допомоги українцям "Ми разом".
"Серед тих, хто дзвонить, є і такі, хто до пандемії жодного разу не був у Польщі. Отже, кількість українців, які планують приїхати на заробітки, зростатиме", – пише видання.
22 квітня очільник Кабміну Денис Шмигаль в інтерв'ю "РБК-Україна" заявив, що загалом в Україну з-за кордону повернулися приблизно 2 мільйони трудових мігрантів. Також він розповів, що уряд планує створити близько 500 тисяч робочих місць у соціальній, комунальній та бюджетній сферах із зарплатами 6-8 тисяч гривень, які допоможуть протриматися під час карантину.
Рух ЧЕСНО знайшов на польських сайтах оголошення про роботу в Україні.
Є вакансії в Києві та Львові – від офісної роботи до робіт на будівництві. Але за іронією остання вакансія про роботу в Україні на цьому сайті датована квітнем минулого року.
На іншому польському сайті з-поміж трьох пропозицій крайня вакансія в Україні датована листопадом 2019 року.
Найсвіжішу вакансію, яку вдалося знайти, опубліковано 18 травня 2020 року – місце керівника електромонтажних робіт з дорожнього освітлення польської фірми DROG-BUD sp. z o.o., яка має представництво у Львові. Ця польська компанія з 2017 року отримує урядові замовлення на ремонт доріг у Львівській області та на Волині в межах програми співробітництва, підписаної ще у вересні 2015 року.
"Де в молодої сім’ї є один клопіт – обрати квартиру в місті чи заміський будинок"
Згідно з даними Держстату, середня зарплата в Україні 2019 року була 10503 гривні. У першому кварталі 2020-го вона становила близько 11 тисяч гривень.
У столиці середня зарплата зараз – близько 16 тисяч гривень. Середня вартість квартир у новобудовах Києва в грудні 2019 року сягала 27558 грн/кв.м. Тобто за однокімнатну квартиру в столиці площею 30 кв.м потрібно віддати щонайменше 826 тисяч гривень. Це 75 місячних середніх зарплат українця. Якщо відкладати геть усі гроші, знадобиться шість років.
До прикладу, середня вартість квартир у львівських новобудовах – 17100 грн/кв.м, а середня зарплата у Львівській області – 9844. Отже, для купівлі однокімнатної квартири потрібно 52 такі зарплати.
"Де лікарі та вчителі отримують реальну заробітну плату, а корупціонери – реальні строки"
Згідно з даними Держстату, у перші три місяці 2020 року середня заробітна плата працівника освіти становила 8300 гривень.
На початку травня заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев зауважив, що в Україні необхідно переглянути умови оплати праці освітян, зарплата яких складається з посадового окладу та численних доплат і надбавок, котрі відрізняються в різних громадах.
За словами урядовця, завдяки коштам освітньої субвенції середня зарплата вчителя на місяць становить 12,3 тисячі гривень і такий рівень не мотивує молодого педагога.
Від вересня 2019-го 766 проваджень щодо випадків корупції середнього та нижче середнього рівнів передано до суду, у результаті 250 корупціонерів дістали вироки. Цю інформацію в березні оприлюднив тодішній генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Однак Володимир Зеленський тоді заявив, що українське суспільство не побачило притягнення до відповідальності фігурантів резонансних справ.
Нова генпрокурорка Ірина Венедіктова повідомляє, що за час її роботи на посаді засуджено 114 корупціонерів. Зазначимо, що Венедіктову призначили генпрокуроркою 17 березня й, зважаючи на процесуальні строки розслідування справ і подальшого розгляду їх у суді, ці показники є результатом тривалої роботи працівників правоохоронних органів та судової системи.
Справи топкорупціонерів розглядає Вищий антикорупційний суд. Від вересня 2019-го до квітня 2020-го судді ВАКС ухвалили лише три вироки.
Одна з останніх показових справ корупціонерів – депутата Ярослава Дубневича. За версією слідства, нардеп лобіював виділення грошей з бюджету "Укрзалізниці" на закупівлю товарів у підконтрольного йому підприємства. Вищий антикорупційний суд обрав Дубневичу запобіжний захід у вигляді застави. Підсудного взяли під варту в залі суду, але вже наступного дня він вийшов із СІЗО під заставу в розмірі 90 мільйонів гривень.
"Де недоторканими є Карпатські ліси, а не депутати"
"Верховна Рада зняла недоторканність із народних депутатів" – з такими заголовками вперше вийшли ЗМІ ще на початку вересня 2019 року. Тоді Рада внесла зміни до Конституції України, скасувавши недоторканність нардепів, але з подальшим законом усе виявилося не так просто.
У грудні "Центр протидії корупції" заявив: недоторканність насправді не зняли, а ухвалений законопроєкт №2237 концентрує владу в руках генпрокурора, запроваджує фейкову ("контрольовану") недоторканність народних депутатів і навіть посилює її.
Фракція "Голос" також вважає законопроєкт фіктивним через поправку депутата від ОПЗЖ, яку врахували в законі: "Бо тепер правоохоронці не зможуть притягнути депутата до відповідальності в час, коли він "здійснює свої повноваження". Депутати здійснюють свої повноваження всі 5 років!.. Адвокати зупинять будь-якого правоохоронця, використовуючи це".
19 листопада Зеленський підписав закон, який, як передбачалося, забороняє всі види вирубки лісів у Карпатах, а також у національних природних парках і заказниках. Як повідомили в Офісі Президента, закон має на меті "збереження лісів, запобігання суцільному вирубуванню ялицево-букових лісів Карпатського регіону, а також захист Карпатського регіону від стихійних лих та природних катаклізмів". Цей документ підтримали Держлісагентство та Міністерство енергетики й захисту довкілля України.
В організації "Екологія – Право – Людина" натомість занепокоєні поправками, внесеними вже до другого читання. Активісти зауважують, що окремі положення та зміни визначень можуть надати лісгоспам право здійснювати вирубки навіть там, де їх не було раніше, пише "Радіо Свобода".
"Розкритикували закон і в українській організації Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Керівник практики "Ліси Всесвітнього фонду природи WWF Україна" Aндрій Плига погоджується з аналізом ЕПЛ. За його словами, зміна формулювань у законодавстві призводить до того, що всі рубки, які формально не підпадають під нове визначення "суцільних", фактично дозволені у високогірних та лавинонебезпечних районах Карпат", – пише видання.
Через вирубування лісів зникають кожен п'ятий вид тварин і кожен восьмий вид рослин, які є в Червоній книзі України. Найсуттєвіші зміни відбуваються, коли вирубують ліс і змінюють цільове призначення цієї землі. повідомляють експерти WWF у матеріалі "Української правди".
"Де бабця отримує гідну пенсію, а не інфаркт від рахунку за комуналку"
У квітні 2019 року мінімальна пенсія в Україні становила 1669,2 гривні (ідеться про пенсії для осіб, які досягли 65-річного віку та мають страховий стаж: для жінок – 30 років, для чоловіків – 35 років).
Зараз розмір мінімальної пенсії підвищили до 2010 гривень, як зазначено в повідомленні Мінсоцполітики за 28 квітня 2020 року.
23 квітня Кабінет Міністрів України поінформував про початок виплати грошової допомоги в розмірі 1000 гривень, котру отримають пенсіонери, у яких пенсія не перевищує 5 тисяч гривень.
Видання "Liga.net" здійснило комплексне дослідження вартості комунальних послуг в Україні. Найдорожчою "комуналка" виявилась у Дніпрі: для сім’ї з трьох людей за відсутності лічильників вона може коштувати 2466 гривень. Містом з найдешевшою "комуналкою" виявився Ужгород. Дослідження стосується опалювального періоду й не враховує субсидій, його методологія та результати – тут. Для забезпечення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів домогосподарства з низьким рівнем доходів отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначимо, що після ухвалення змін до держбюджету-2020 виплати пільг та субсидій на оплату послуг ЖКГ зменшилися на 8,2 млрд грн (17,3%).
Тарифи на комунальні послуги затверджує місцева влада. Що стосується ціни на газ для населення, а саме вона впливає на вартість опалення, то її визначає Кабмін. Уряд справді торік і цього року знизив ціну на газ для населення. До того ж ця зима була аномально теплою, тому менша сплата за опалення прямо пропорційно пов’язана з кліматичними показниками. Що ж до зменшення ціни на газ цьогоріч, то це спричинене, зокрема, світовою тенденцією. Через пандемію COVID-19 вартість газу дуже стрімко знизилася.
За даними НАК "Нафтогаз", загалом ціна на газ для населення від січня 2020 року зменшилася на 38%.
"Де підставою призначення на посаду є розум, освіта, талант і совість, а не те, що разом хрестили дітей"
Команда Зеленського запустила проект "Ліфт", що мав забезпечити "чистий та прозорий відбір спеціалістів, ідей та розробок". "Була прекрасна програма "Ліфт". Потім знайшли ключик до "Ліфту" і нав'язали багатьох людей, яких ми не бачили на цих посадах", – сказав Володимир Зеленський на підсумковій річній пресконференції 20 травня 2020 року.
У Комітеті виборців України нарахували понад 30 осіб, які раніше працювали у структурах студії "Квартал 95", є знайомими, друзями, родичами Володимира Зеленського та впродовж року отримали державні посади.
Раніше ми писали про те, як тесть Володимира Зеленського став помічником народного депутата від "Слуги народу".
Читайте також: "Перше послання Зеленського: "Не дай Боже, увійдете в історію як парламент, який проіснував найменше"
На початку березня 2020 року пішов у відставку перший уряд часів Зеленського – на чолі з прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком. Це дало старт новій хвилі критики кадрової політики президента.
Наприкінці березня трапився, мабуть, найрезонансніший кадровий скандал в оточенні самого Зеленського. Депутат із пропрезидентської фракції Гео Лерос опублікував відеозаписи, як чоловік, схожий на брата очільника Офісу Президента Андрія Єрмака, веде перемовини про важливі кадрові призначення й навіть проводить неформальну "співбесіду". Порушено кримінальні справи як щодо змісту відеозаписів, так і за заявою самого Андрія Єрмака – стосовно депутата, який їх оприлюднив.
"Де дороги є, а дурнів – немає"
Не знаємо, як рахувати дурнів, але розповімо про дороги.
Протягом 2019 року в Україні відновили понад 2400 кілометрів доріг, зокрема відремонтували чи побудували 930,5 км доріг державного значення. Про це пише УНІАН з посиланням на пресслужбу Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор). Відповідно до цього ж повідомлення, цьогоріч в Україні відремонтують понад 4000 кілометрів доріг державного та місцевого значення.
Ексміністр інфраструктури Володимир Омелян у своєму блозі розкритикував якість будівельних робіт: "...крізь них уже пробиваються рослини".
Щодо даних минулих років, то у 2016-2018 роках в Україні відремонтували 6850 км автодоріг, як повідомляв у вересні 2019 року заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк.
У 2020 році на будівництво та ремонт доріг передбачено рекордну суму – близько 100 млрд грн, або 10% держбюджету. Одне з джерел фінансування – це 19,2 млрд грн, які Укравтодор отримує в кредит під держгарантії в межах домовленостей з державним "Укрексімбанком" про будівництво українських доріг.
"Це – Україна реальної та здійсненної мрії. Україна найближчого майбутнього. Україна, у яку повертаються. Україна, якою ми будемо пишатися та цінувати, а решта – знати й поважати. Україна, з якої не поїдуть наші діти".
Поділитись