Інструкція: як пройти по мажоритарці без благодійного фонду

Фото: Інструкція: як пройти по мажоритарці без благодійного фонду

Українська народна прикмета каже: якщо бачиш нардепа, особливо мажоритарника, який піариться на бюджетних коштах держави в межах певних територій, то шукай округ, по якому він хоче пройти.

Такий висновок ми можемо зробити на основі досліджень, які провів рух ЧЕСНО. Ми зафіксували активність "радикалів"  щонайменше в шести округах у Київській, Закарпатській, Чернігівській, Донецькій областях; списочників з керівництва Блоку Петра Порошенка, списочників "Народного фронту" і тих, хто хоче втримати округи, маючи велике фінансування.

Описуємо в цьому матеріалі найцікавіші спостереження з першої десятки отримувачів субвенцій.

Розумними бюрократичними словами така фінансова можливість для нардепа називається "субвенція на соціально-економічний розвиток для розвитку регіонів".

Якщо цей нардеп був членом коаліції у парламенті й дослуховувався до "колективного голосу" або співпрацював з коаліцією – найімовірніше, він або вона отримав на округ гроші від Кабміну на піар.

Інша проблема, яку виявляють такі нарахування: хтось отримує більше, а хтось менше. Менше коштів або взагалі не отримують нардепи від опозиції, але у фіналі страждають громадяни. Ніхто з нас не винний, що він чи вона мешкає у "невдалому" окрузі.

 

Боротьба за округи: Нарфронт vs. БПП

Еталонним прикладом несправедливого розподілу субвенцій є 94 округ на Київщині (Васильківський та Обухівський райони), який зараз представлений мажоритарником "Нарфронту"  Віктором Романюком.

Гроші соцеконому – 105,9 млн грн, що набагато більше, ніж мають інші – хоч і пішли на його округ, однак використовує їх для піару взагалі списочник "Блоку Петра Порошенка"  Ігор Кононенко. І це ще не все: в 2017 році цей округ отримав 62,82 млн грн, а за розпорядженням Кабміну від січня 2019 року доотримав ще 28,92 млн грн.

Можемо підсумувати, що сума коштів для піару Кононенка дорівнює 197,64 млн грн – майже половині коштів президентської кампанії Петра Порошенка.

Звичайно, у коментарях нардеп наголошував, що його активність на Київщині пов'язана з тим, що він очолює філію БПП по Київській області, але область має трохи ширші кордони за Васильківський і Обухівський райони, де переважно проводить час нардеп.

Додатково: 27 травня журналіст Олександр Дубинський оголосив, що також піде мажоритарником по 94 округу, а 28 травня про це ж оголосив Ігор Мосійчук, який нещодавно повідомив, що покидає "Радикальну партію". 29 травня Ігор Кононенко оголосив, що полишає посади в партії, бо хоче поступитися місцем молодим. Ця виборча кампанія на окрузі покаже, що важливіше для виграшу – грошові вливання упродовж тривалого часу або медійність. Про боротьбу за цей округ можна почитати в матеріалі ЧЕСНО.

Раніше ми писали, що списочники "Нарфронту" розповзаються по мажоритарних округах: у список вже потрапили заступники фракції Андрій Іванчук і Сергій Пашинський, а також Ігор БриченкоХвича Мепарашвілі.

На округ Костянтина Яриніча (фракція " Блок Петра Порошенка") у Кіровоградській області теж поклав око списочник із "Народного фронту"   Олександр Горбунов, який є членом підкомітету з питань видатків державного бюджету.

Крім того, Горбунов є головою Кіровоградської обласної організації "Народного фронту".  Судячи зі сторінки Горбунова у соцмережах, увесь вільний час він вже давно проводить у межах округу Яриніча. На Великдень, наприклад, він привозив благодатний вогонь.

Щодо субвенційних коштів, то, зокрема, Горбунов був залучений до вибивання коштів для парків "Перемоги" і "Ковалівський" .

 

А також презентував автомобілі для швидкої допомоги.

 

Утім, найбільшу суму – 126,5 млн грн – отримав округ №204 у Чернівецькій області голови фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.  Окрім того, за розпорядженням Кабміну в січні 2019 року округ Бурбака доотримав 22,44 млн грн.

У коментарях він наголошував, що здобутки треба покласти на активну громаду. Але, судячи з того, як він опікується округом (йдеться про відвідування об'єктів, білборди, одним словом – піар), можна припустити, що він буде основним гравцем по 204-му округу. Більше того, є висока ймовірність, що переможе.

 

Потенційні шість округів, куди Ляшко відправить своїх нардепів

Щонайменше на шістьох округах – два на Чернігівщині й Закарпатті, по одному на Київщині та на Донеччині – піарився на субвенційних коштах Олег Ляшко і його "Радикальна партія".

Спільні риси ми знайшли на таких округах: 94 (там триває боротьба між Віктором Романюком і Ігорем Кононенком), Олега Дмитренка (Чернігівщина, 210 округ), позафракційного Сергія Тарути (Донецька область, 58 округ) і закарпатських вотчинах Роберта Горвата і Михайла Ланьо (68 і 70 округи) – їх всіх об'єднує те, що "радикали" Ляшка засвітилися там у піарі на об'єктах соцеконому, хоча у фракції немає жодного мажоритарника.

На це є декілька причин. По-перше, не варто забувати, що Олег Ляшко балотувався у президенти, а для того, щоб за нього проголосували виборці по всій Україні, їх треба заохотити.

Тож, доволі систематичний піар, у тому числі на об'єктах великої інфраструктури, і мережа приймалень по всій Україні зіграли свою роль для здобуття Ляшком 5.48% голосів виборців (1 036 003 особи обрали радикала).

По-друге, соціологічні опитування показують, що РПЛ має доволі низький рейтинг (на рівні 3%) і ймовірність того, що вони пройдуть у новий парламент – невисока. Але, якщо отримають 2%, можуть отримати державне фінансування партії.

Тож не викликає здивування, що РПЛ з таким рейтингом не підтримала розгляд виборчих законів, де, зокрема, пропонувалася система закритих списків замість сьогоднішньої пропорційної. Також, очевидно, у них ще тліла надія якось підвищити собі рейтинг до кінця жовтня 2019 року.

Дисклеймер: про ризики закритих списків Рух ЧЕСНО писав після внесення законопроекту Володимиром Зеленським

 

Чернігівщина – рідний для Олега Ляшка регіон, він народився у Чернігові й балотувався у 2012 році по сусідньому з Олегом Дмитренком 208 округу (Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський, Талалаївський райони) – його тоді підтримало 55% виборців.

На окрузі Дмитренка 50 млн грн отримав Прилуцький район, зокрема 12 млн грн смт. Ладан. Як з'ясували журналісти, у цьому селищі розташоване підприємство "Пожмашина" голови "Радикальної партії Олега Ляшка" в Чернігівській області Олега Авер'яноваякий, до слова, теж балотувався у 2014 як мажоритарник по округу Дмитренка.

Майже 30 млн грн, тобто половину надходжень на соцеконом за торік, спрямували на будівництво II корпусу Прилуцької гімназії №1. Саме Олег Ляшко разом з однопартійцями "світяться" на цьому об'єкті. Делегація "радикалів" відвідала 210-ий округ у грудні 2018 року.

Зауважимо, що саме з Чернігівщини "РПЛ" одержувала чималі надходження на свої рахунки.

 

Олег Ляшко, Олег Авер'янов (посів третє місце на виборах до ВРУ на цьому окрузі) спілкуються з будівельниками II корпусу Прилуцької гімназії

На окрузі №206 Максима Микитася (Чернігівщина), група "Воля народу", також піарився Олег Ляшко. Найбільша сума в межах округу – 20,52 млн грн – пішла на будівництво дитсадка в районі "Масани" міста Чернігів. Сприяти цьому будівництву під час одного зі своїх візитів обіцяв лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко.

 

.На будівництво й оновлення гімназії у Прилуках у 2018 році пішло близько 29 млн грн – про це звітував сайт "Радикальної партії", а про інспектування будівництва – писав у своєму Фейсбуці.

 

Олег Ляшко затегав також у ФБ нардепа Сергія Скуратовського й Олега Авер'янова

На окрузі №58 (Приморський та Центральний райони Маріуполя Донецької області) позафракційного Сергія Тарути (Донеччина) також "вибивав" частину коштів голова фракції "Радикальної партії" Олег Ляшко.

Ляшко прорекламувався щонайменше на двох субвенціях.

По-перше, йдеться про капітальний ремонт та утеплення будівель Маріупольського технічного ліцею, на що було виділено 13,7 млн грн. Ляшко ще 2017 року хвалився, що спільно з мером Бойченком "вибив 40 мільйонів гривень" на оновлення ліцею. Лідер РПЛ був присутній на урочистому відкритті відремонтованого закладу.

 

Олег Ляшко та мер Маріуполя Вадим Бойченко. Фото: mariupolrada.gov.ua

По-друге, йдеться про капремонт фасаду з утепленням міського центру художньо-естетичної творчості учнівської молоді та дитячо-спортивної школи №5, на що було виділено 7,7 млн грн.

Як вдалося дослідити, у травні 2018-го Ляшко відвідав цей об'єкт перед початком реконструкції. Тоді місцеві ЗМІ повідомляли, що "Фінансування проекту стало можливим завдяки підтримці народного депутата Олега Ляшка, який подав прохання до Кабінету Міністрів України за зверненням міського голови Вадима Бойченка".

Рух ЧЕСНО писав про те, як фракція Ляшка лобіює у парламенті бізнес-інтереси найзаможнішого українця Ріната Ахметова, а той надає лідеру "радикалів" медіамайданчики. У Маріуполі Ахметов володіє двома стратегічно важливими підприємствами – "Азовсталлю" та Металургійним комбінатом імені Ілліча, топ-менеджером котрого раніше був чинний міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

Щодо Закарпаття, то діяльність "радикалів" ми зафіксували в межах двох округів – № 70 (Великоберезнянський, Воловецький, Міжгірський, Перечинський, Свалявський райони, частина Мукачівського району ) і № 68 (міста Ужгород, Чоп, Ужгородський район).

У листопаді 2018 року на сайті партії вийшла стаття під заголовком "Олег Ляшко вибив кошти на ремонт лікарні в Закарпатті" – йдеться про Великоберезнянський район, який входить у межі округу №70. Мажоритарником по цьому округу є наразі Михайло Ланьо, група " Відродження" .

 

Окрім того, "Радикальна партія" піарилася на ремонті дитсадка у селі Кибляри – на нього в 2018 році по субвенції було закладено 716 тис. грн, хоча на сайті партії йдеться про 1 млн грн. Село Кибляри входить до округу №68, який зараз представлений мажоритарником Робертом Говартом, фракція " Блок Петра Порошенка" .

 

Мажоритарка для "радикалів" може стати додатковим плацдармом, адже така активність і робота на окрузі може забезпечити проходження по одномандатних округах.

Але зауважимо, що президентська кампанія показала, що Ляшко на рідній Чернігівщині місцями відставав: у 208 і 210 округах він посів третє місце після Зеленського і Юлії Тимошенко.

Стабільність і традиції від фракції "БПП"  

Усе добре також у двох народних депутатів від фракції "Блок Петра Порошенка" – Олександра Лівіка та Костянтина Яриніча.

Округ миколаївського нардепа Олександра Лівіка, фракція "БПП", має найбільшу субвенцію – 48,8 млн грн – серед всіх миколаївських представників у Верховній Раді.

Офіційний веб-сайт Южноукраїнська в лютому 2019 року опублікував новину про виділення державних коштів для міської лікарні, де також було зазначено, що "За сприяння Олександра Лівіка отримано коштів державного бюджету на суму 36,5 млн грн" . Очевидно, що йдеться про виділення субвенції вже у січні 2019 року за розпорядженням Кабміну.

 

Єланецька райрада звітувала у лютому 2019 року за субвенції замість Олександра Лівіка.

 

 

Про розподіл коштів на окрузі Віктора Бондара, група "Відродження", на Хмельниччині також можна почитати в матеріалі "На що витратили субвенції на окрузі нардепа Бондаря?".

Бачимо, що субвенції – це доволі політизований пласт фінансової допомоги регіонам України. Сума може залежати від сприяння та намірів окремих народних депутатів. Це тільки підтверджує те, що має бути напрацьована прозора формула розподілу субвенцій, аби вони більше не асоціювалися у нардепів з роздаванням "гречки", а отже, не працювали на їхній піар.

Цю проблему також може розв'язати виборча реформа, яка передбачає скасування мажоритарної системи. Наразі шанси того, що Виборчий кодекс проголосують, досить високі.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]