НАЗК повідомляє, що перерахувало партіям понад 70,8 мільйона гривень з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності за другий квартал 2020 року.
Державне фінансування у ІІ кварталі 2020 року отримали п’ять парламентських партій:
“Слуга народу” – 35,14 млн грн;
“Опозиційна платформа – За життя” – 10,63 млн грн;
“Європейська солідарність” – 10,14 млн грн;
“Голос” – 8,29 млн грн;
“Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” – 6,67 млн грн.
Політичні партії “Голос” та “Європейська солідарність” одержали додатково по 3,54 млн грн за дотримання передбаченого законодавством ґендерного принципу.
Фінансування парламентських партій у 2020 році. Кошти перераховуються партіям щоквартально у розмірі 25% від загальної суми передбаченої на рік. Навіть з урахуванням відмови від державного фінансування у 3-4 кварталах “Слуга народу” у 2020 році отримає найбільше держкоштів – понад 70 мільйонів гривень.
Кошти на рахунки партій надійшли із затримкою. У ЗУ “Про політичні партії в Україні” зазначено:
“Кошти, виділені з державного бюджету на фінансування статутної діяльності політичних партій, перераховуються на зазначені рахунки політичних партій у розмірі 25 відсотків загального розміру щорічного державного фінансування для кожної політичної партії на початку кожного кварталу”.
У НАЗК пояснюють, що затримка в наданні політичним партіям державного фінансування пов’язана з відсутністю на початку ІІ кварталу коштів на рахунку Нацагентства, відкритому в Державній казначейській службі України за бюджетною програмою КПКВК 6331020 “Фінансування статутної діяльності політичних партій”.
“Відкриття бюджетних асигнувань Державною казначейською службою України відбулося тільки 28.04.2020 (29.04.2020 кошти вже були перераховані)”, – зазначає керівниця Департаменту запобігання політичній корупції НАЗК Ганна Чорнуцька.
НАЗК також повідомило, що зупинило фінансування партії “Слуга народу” на ІІІ та ІV квартали 2020 року.
До кінця року ця партія більше не отримуватиме коштів, виділених з державного бюджету на фінансування її статутної діяльності.
За інформацією НАЗК, держфінансування “Слуги народу” припинено 30 квітня 2020 року.
“Фінансування було зупинено у зв’язку зі зверненням партії до НАЗК 23 квітня 2020 року. Загальна сума коштів, від яких відмовилася партія – більше 70 млн грн. Звернення партії пов’язане з прагненням перенаправити ці кошти на потреби українських медиків та засобів їх захисту від пандемії коронавірусу (COVID-19)”, – зазначено на сайті агентства.
Інформація про відмову цієї політсили від держфінансування з’явилася ще 26 березня, однак тоді НАЗК повідомило, що жодна партія до них із проханням про припинення фінансування не зверталася.
У квітні очільник НАЗК Олександр Новіков в інтерв’ю “РБК-Україна” сказав, що до 21 квітня партії могли повністю відмовитися від одержання державних коштів, а 21 квітня набрали чинності зміни до закону, відповідно до яких тепер партія може відмовитися від держфінансування за квартал.
У “Слузі народу” заявили, що на поточну діяльність до кінця року їм вистачить уже отриманих коштів та тих, які партія одержала як відшкодування витрат на минулорічну парламентську кампанію.
Рух ЧЕСНО раніше з’ясовував, чому зменшили обсяг держфінансування партій та скасували норму щодо фінансування позапарламентських партій. Одна з можливих причин – бурхлива реакція суспільства на те, що держкошти мала отримати “Партія Шарія”.
Нагадаємо, відтепер, аби перерахувати гроші політичній партії, необов’язково йти до банку чи поштового відділення, а також не потрібно разом із внеском подавати спеціальну заяву. Фактично зміни легалізують пожертви партіям через системи онлайн-переказів.
Поділитись