На боротьбу з коронавірусом міська влада Полтави перерозподілила близько 55 млн грн бюджетних коштів. Частину вдалося заощадити на харчуванні школярів під час карантину, ще частину – на опаленні взимку закладів освіти, культури, спорту та медицини.
Кошти спрямували на закупівлю засобів індивідуального захисту й дезінфекції, апаратів штучної вентиляції легень. Вулиці та під’їзди будинків обробляють хлоровмісним дезінфекційним препаратом “Нью Таб”. За словами в.о. міського голови Полтави Олександра Шамоти, комунальники дезінфікують лише ті будівлі, які перебувають на балансі міста. Що ж стосується ОСББ і кооперативів, то вони звертаються до УЖКГ, отримують деззасоби та самостійно здійснюють дезінфекцію.
Полтавці нарікають, що в будинках обробляють тільки перші поверхи. Олександр Шамота натомість каже, що така дезінфекція – у межах норми:
“Якщо ми маємо випадок захворювання на коронавірус у певному під’їзді, то дезінфікуємо весь під’їзд. Якщо це штатне оброблення, відповідно, обробляється перший поверх, яким користуються найбільше, дезінфікується ліфтова кабіна, у якій люди переміщуються. П’ятиповерхівки намагаємося дезінфікувати від першого до п’ятого поверху”.
Окрім перерозподілу коштів на заходи з боротьби з коронавірусом, місто ще й недоотримує гроші через карантинні обмеження.
“Звільнення від плати за землю, за майно, орендної плати – це близько 20 млн грн щомісяця. Про ПДФО, який іде до місцевого бюджету, зараз складно говорити. Через карантинні обмеження частина підприємств зупинила роботу, роботодавці звільняють працівників, а отже, зменшується обсяг податків, які надходять до міського бюджету. Потрібен певний час, щоб зрозуміти масштаб трагедії. Правильніше буде говорити за підсумками кварталу”, – зазначає в.о. мера.
Однак відмовлятися від запланованих ремонтів міська влада не планує.
“У майбутньому треба буде переглядати проєкти, заплановані для реалізації цього року. Проте хочу сказати, що життя карантином не закінчується. Після карантину все одно потрібно буде повертатися до нормальної життєдіяльності міста. Зрозуміло, що ми тепер будемо жити з карантином, з вірусом, із засобами захисту щонайменше до кінця року. Але порівняно з цим, я так розумію, ремонти та якісь проєкти, які ми планували в місті, ми повинні обов’язково велику частину зробити”, – каже Олександр Шамота.
Читайте також: “Запускатимемо ринки з мінімальними епідеміологічними загрозами”
Серед проєктів, які вирішили таки реалізувати, попри карантин, – облаштування зупинок. Громада сприйняла таке рішення з обуренням: мовляв, недоцільно змінювати нові зупинки в умовах дефіциту бюджету. Міська ж влада не вбачає проблеми у виконанні цього проєкту.
“Ми ж не міняємо й не викидаємо ті зупинки, які будемо знімати. Ми в центральній частині ставимо нормальні зупинки, а ці знімаємо та переставляємо в райони, де їх не було фізично. Я не бачу в цьому жодної проблеми. Таким чином ми приведемо міське транспортне господарство до ладу та розв’яжемо питання розміщення зупинок там, де їх немає зараз або де вони перебувають у неналежному стані”, – запевняє Олександр Шамота.
Також усе ще підсвічують архітектурні пам’ятки, зокрема й будівлю міської ради, підсвічування якої коштує місту 2000 грн на добу.
У Полтаві заборонено працювати багатьом закладам: салонам краси, кав’ярням, зокрема й тим, які продавали каву із собою, чималій кількості крамниць. За словами Шамоти, тих, хто намагається порушувати заборону, закривають.
Читайте також: “Дозволили відчинити магазинчики, аби збільшити конкуренцію й не дати підвищити ціни”
Деякі заклади в центрі міста, яким заборонено працювати під час карантину, виїхали зі своїх приміщень. Серед них – бургерна Shade Burger, котра перейшла в режим доставки замовлень і готує на кухні закладу-побратима. Але є й такі, що закрилися та звільнили своїх працівників.
“Зараз масово пішли заявки від людей, які втратили роботу, які стають на облік у центрі зайнятості. Їхня кількість збільшується щоденно. Основні професії, представники яких туди звертаються, – це сфера послуг, тому що ресторани та бари наразі зачинені, вони не є закладами першої необхідності. Зараз дуже багато людей, які працювали в цій сфері, втратили роботу”.
Чіткого плану дій для підтримки бізнесу міська влада не має. Олександр Шамота каже, що над цим працює заступниця міського голови з економічних питань. На сайті міської ради розміщено анкету з визначення потреб малого та середнього бізнесу під час карантину. Зібрані дані використають для розроблення шляхів виходу з карантину та формування дорожньої карти підтримки бізнесу в посткарантинний період.
Нагадаємо, мер Львова в інтерв’ю Руху ЧЕСНО наголосив, що якість і темпи тестування на COVID-19 є доволі низькими, а міський голова Дніпра акцентував увагу на тому, що для громад, які матимуть серйозний бюджетний дефіцит, одним з викликів стане опалювальний сезон, бо кошти за газові ліміти потрібно дати наперед, а є значна заборгованість населення.
Поділитись