Парламентський комітет підтримав значне зниження розміру застав на місцевих виборах

Фото: Парламентський комітет підтримав значне зниження розміру застав на місцевих виборах

Профільний комітет ВРУ підтримав законопроєкт №2769 про зменшення розміру застав на місцевих виборах. Про це повідомив перший заступник Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Роман Лозинський.

Учасники засідання комітету 22 квітня ухвалили рішення рекомендувати парламенту прийняти за основу та в цілому законопроєкт №2769.

Ініціаторами законопроєкту стали декілька позафракційних депутатів, нардепи з фракцій “Голос”, “Батьківщина”, “Європейська солідарність” та групи “Довіра”.

Автори законопроєкту хочуть змінити у Виборчому кодексі лише одну цифру — “10” на “90”, тобто розраховувати суму застави за формулою: 4 мінімальні зарплати на кожні 90 тисяч виборців. Чинна ж норма кодексу містить таку формулу: 4 мінімальні зарплати на кожні 10 тисяч виборців.

Після того, як профільний комітет підтримав рішення рекомендувати законопроєкт за основу та в цілому, за нього мають проголосувати народні депутати на засіданні ВРУ.

“До зали це питання потрапить уже до кінця квітня, на найближчому засіданні цієї п'ятниці або наступного тижня. Окремі депутати завуальовано висловлюються проти зниження застав, але загалом підтримка законопроєкту є. Комітет рекомендував підтримати зменшення розміру застав без можливості вносити поправки – за основу та в цілому”, – зазначив у коментарі Руху ЧЕСНО Роман Лозинський (фракція “Голос”). 

Більшість учасників комітету під час засідання виявили підтримку щодо зниження суми застав на місцевих виборах.

Позафракційна депутатка Оксана Савчук під час засідання підтримала законопроєкт за основу та в цілому:

“...На місцях потрібно скорочувати заставу й дати громаді можливість визначитися, за кого голосувати. Я вважаю, що заставу однозначно треба зменшувати, прийняти законопроєкт за основу та в цілому, бо це лише одна стаття”.

Олександр Корнієнко зі “Слуги народу” законопроєкт підтримав за основу та в цілому й зазначив про подальші доопрацювання Виборчого кодексу:

“Ті політичні сили, які брали зобов'язання про подальшу підтримку реформи Виборчого кодексу в розрізі застав, ми ці зобов'язання маємо донести до фіналу та прийняти подальшу реформу в плані застав”.

Читайте також: Вибори в умовах невизначеності. Інтерв’ю з головою ЦВК

Під подальшою реформою Корнієнко має на увазі запровадження застав для менших населених пунктів, зокрема й ОТГ. Згідно з чинною редакцією Виборчого кодексу, кандидати та партії сплачують застави лише у великих містах, де понад 90 тисяч виборців. Також Корнієнко висловився за неповернення застав партіям, які виграють вибори. У разі затвердження  такої норми застави перетворяться на реєстраційний внесок.

“Більш системна реформа Виборчого кодексу щодо застав, яку потрібно скоординувати з ЦВК і громадським сектором. На ці вибори разово запропонувати не повертати заставу партіям, які виграли вибори, а спрямувати на проведення виборів власне, бо застава платиться в місцеві бюджети. Це наша пропозиція”, – сказав Корнієнко.

Читайте також: На Київщині поменшає депутатів у 5 разів унаслідок адмінтерреформи

Альона Шкрум, депутатка від ВО “Батьківщина”, повідомила, що їхня фракція підтримує законопроєкт.

“Я думаю, поки що в нас є на столі цей законопроєкт. Він не всі питання регулює. Далі ми можемо швидко спробувати доопрацювати питання, які потребують обговорення”.

Депутат від ОПЗЖ Володимир Кальцев пропонував розглядати законопроєкт лише за основу.

Проти підтримання за основу та в цілому виступила також депутатка від “Слуги народу” Аліна Загоруйко:

“Я підтримую зменшення застави. Але, мабуть, не в 9 разів. Я так і не почула обґрунтованої позиції, чому не в 10 чи не в 2 рази менше. Читаючи пояснювальну записку до законопроєкту, ми бачимо, що основною метою є усунення дискримінаційного підходу. Тоді чому ми не говоримо про дискримінаційний підхід для кандидатів, де в населеному пункті до 90 тисяч жителів? Я би хотіла внести поправки після прийняття за основу, щоб поширити заставу на всіх кандидатів”.

Прийняття законопроєкту за основу та в цілому означає, що за нього голосуватиме ВРУ, у разі ухвалення законопроєкт має підписати президент; прийняття законопроєкту за основу передбачає два читання з можливим внесенням поправок.

На підставі формули із законопроєкту №2769 Рух ЧЕСНО обчислив розміри застав, які будуть чинними в разі його ухвалення. Підрахунки є попередніми, адже мають ґрунтуватися на найсвіжіших даних про кількість виборців, згідно з Державним реєстром виборців. Під час розрахунків ми використовуємо дані Держреєстру виборців станом на 31.12.2019 р. Офіційні розрахунки сум застав затверджуватиме ЦВК на початку виборчої кампанії (кінець липня – початок серпня).

Попередні розрахунки розмірів застав, згідно з чинною на сьогодні формулою, можна знайти за посиланням.

Виборчий кодекс, підписаний у грудні 2019-го Володимиром Зеленським, разом зі зміною виборчої системи регулює й цілу низку інших питань, зокрема щодо застав кандидатів та партій на виборах усіх рівнів. Якщо вагомих змін у розмірах застав кандидатів у президенти та до парламенту не відбулося, то заставу для висуванців у місцеві ради збільшили майже в 40 разів порівняно з кампанією 2015 року. Зростання розмірів застав сталося через зміну формули та підвищення мінімальної заробітної плати. Згідно з чинною формулою, застава кандидата на посаду міського голови Києва на понад півтора мільйона перевищує розмір застави кандидата в президенти.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]