Після адмінтерреформи в Київській області буде 69 ОТГ. Про це свідчить перспективний план області. Наслідком збільшення розмірів громад стане скорочення кількості рад і депутатів. Якщо на минулих місцевих виборах Київщина мала понад 10 тисяч мандатів, то тепер їхня кількість, як підрахував Рух ЧЕСНО, зменшиться майже в 5 разів. Загалом депутатів на Київщині буде приблизно 2300. Законотворці планують залишити 5 райрад, якщо їм не вдасться внести зміни до Конституції України та взагалі прибрати ради такого рівня з тексту Основного закону.
“Ми останні кілька років кажемо про те, що кількість депутатів треба зменшувати. Ви тільки подумайте, що на минулих виборах ми шукали 160 тисяч депутатів – це ціла армія. Й от коли ми доходимо до того, що політична система готова до змін і скорочує кількість депутатів, то слід вести мову й про те, що за депутатську роботу має бути належна компенсація. Наївно думати, що ми знайдемо навіть на Київщині 2300 волонтерів, які погодяться 5 років поспіль працювати для громад безкоштовно. Чимало виборців досі впевнені, що депутати місцевих рад отримують кошти за свою роботу, хоча насправді вони працюють на громадських засадах. Якщо запровадити справедливу компенсацію, то ми змінимо не лише кількісний, а й якісний показник у місцевій політиці”, – зазначає координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
“Але відповідальність за якість політики лежить не тільки на законотворцях. Зараз громади матимуть більше ресурсів, і саме депутати місцевих рад ними управлятимуть. Тому й від виборців залежить, якою буде якість життя в їхній громаді. Треба не просто прийти на вибори, а й розуміти, за кого ти віддаєш свій голос і в чиїх інтересах працюватиме твій депутат. Партії під час формування відкритих списків теж мають це враховувати”, – додає Думанська.
Законотворці наразі обговорюють, який поріг зробити для партійної системи під час виборів депутатів місцевих рад.
Нагадаємо, чинний Виборчий кодекс передбачає партійну систему виключно для громад з кількістю виборців понад 90 тисяч. Менші громади наразі мають обирати депутатів за мажоритарною системою.
Поділитись