Інформаційний простір останніми тижнями заповнений переважно однією темою – коронавірусом. Це не дивно, оскільки пандемія так чи інакше торкнулася кожного українця й має світовий масштаб. Водночас політики не припиняють активно комунікувати з громадянами – через критику влади або благодійність.
Хтось купує й роздає медичні маски та антисептики, інші передають до медзакладів апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ). Загалом, на перший погляд, політики роблять корисні речі, але чомусь завжди не забувають узяти із собою журналістів чи похвалитися своїм учинком у соціальних мережах, а дехто навіть рекламує такі дописи.
Фактом залишається те, що саме від політиків залежить, чи будуть лікарні забезпечені всім необхідним, однак вирішуватися це питання має насамперед у комітетах та сесійних залах, де розподіляються бюджетні кошти.
Натомість медицина профінансована неналежним чином, а у ЗМІ з’являються матеріали з ознаками замовності, де особливо наголошують на ролі політичних партій у наданні благодійної допомоги. І таких матеріалів з ознаками замовності про благодійність політиків під час коронавірусу зараз до 60%. Інколи інформаційні сюжети настільки хвалебні, що остаточно не зрозуміло, якою є мета партії – допомогти чи попіаритися. Рух ЧЕСНО зафіксував випадки, коли передання масок політиком навіть висвітлювали у прямому ефірі, про що, певна річ, було домовлено з телеканалом.
Нардеп-мажоритарник Андрій Іванчук з Івано-Франківщини на своєму окрузі роздав через власний благодійний фонд 5 тисяч масок. Про це написала низка місцевих видань.
“У такий складний час фонд “Покуття” та його засновник Андрій Іванчук не могли стояти осторонь і вирішили допомогти. Ми зайнялися пошуком масок, що в цей час було дуже непросто. Але ми таки дістали 5 тисяч масок і зараз розвозимо по всіх лікарнях Коломийського та Городенківського районів”, – сказала голова БФ “Покуття” Уляна Мандрусяк.
Телеканал “НТК” зробив про це сюжет, де видно, що маски привезли до лікарні у брендованих пакетах фонду з ім'ям Іванчука на них.
Часто політики надають допомогу не від себе особисто, а через свої благодійні фонди. Громадськість ніколи не дізнається, звідки така організація взяла кошти і як саме їх витратила, оскільки звітність благодійних фондів, згідно із законом, не є публічною.
Читайте також: Зійшла “Манна небесна”: як нардепи засипають виборців подарунками
Низка ЗМІ активно висвітлює “благодійну діяльність” партії “Опозиційна платформа – За життя”.
Те, як народний депутат від ОПЗЖ Ілля Кива передавав медичні маски до лікарні на Полтавщині, телеканал “ZIK” показував у прямому ефірі, про що, звісно, було заздалегідь домовлено з телеканалом.
“Тут немає партій, немає політичних лозунгів. Тут є загальна проблема і біль, з якими зіткнувся наш народ”, – каже Кива у відео.
Проте допомогу в лікарню депутат привіз у брендованих коробках.
Канал “Перший кабельний” зняв 19-хвилинний сюжет про те, як нардеп Віктор Медведчук із дружиною Оксаною Марченко з власної ініціативи витратили щонайменше 3 мільйони гривень для “закупівлі найнеобхіднішого”.
У відео закарпатські лікарі кажуть, що отримали допомогу від благодійного фонду Медведчука. Тобто ці витрати ми теж навряд побачимо в офіційних звітах. Допомогу до лікарні заносять люди в одязі з логотипом партії.
Телеканал “112 Україна” так само у прямому ефірі протягом 5 хвилин показував, як депутат від ОПЗЖ Олександр Качний передавав до ірпінської лікарні засоби захисту.
“Слуга народу” – мажоритарник Микола Тищенко особисто роздає на своєму окрузі захисні маски та пише про дезінфекцію ліфтів.
На Волині благодійний фонд нардепа-самовисуванця Ігоря Палиці “Тільки разом” безкоштовно роздає продуктові набори. Про це пише сайт УНІАН з посиланням на радника міського голови Луцька Ігоря Поліщука.
“Луцькою міською радою та Фондом Ігоря Палиці “Тільки разом” укладено договір про співпрацю, у відповідності до якого Фонд безоплатно забезпечить необхідні для роботи оперативного центру продуктові набори для подальшої доставки громадянам з числа пільгових категорій”, – ідеться в дописі Ігоря Поліщука.
Самовисуванець-мажоритарник, гречкосій Антон Яценко на своєму окрузі та в сусідніх районах також роздає медичні маски. Про це політик написав на своїй сторінці у Facebook і рекламує наразі ці дописи.
Самовисуванець із Запорізької області Сергій Мінько “допомагає” через благодійний фонд “Все можливо”. У Мелітополі стоять намети цієї організації.
“Загалом до фонду надійшло 110 тисяч гривень. 100 тисяч гривень з них перерахував народний депутат України Сергій Мінько. Його позиція – максимально допомогти жителям міста в цей непростий час”, – сказала перша заступниця міського голови Мелітополя Ірина Рудакова.
Народні депутати від "Європейської солідарності" передали львівській лікарні апарат ШВЛ. Про це зробив сюжет “Прямий канал”. У відео Олег Синютка та Микола Княжицький наголошують у лікарні, що гроші на його придбання дав фонд Порошенка. Про це також написав сайт “Львівський портал”.
“Дуже важливо, щоб політичний піар відійшов на другий план, тому що лікарі матимуть можливість рятувати пацієнтів не картинками у Фейсбуці, Інстаграмі чи соціальних мережах, не відповідними галасливими фразами…” – зазначив Синютка.
“Європейська солідарність” роздає в офісі продуктові набори.
На сторінці самого Петра Порошенка є відео про допомогу львівським та вінницьким лікарням. Товари привозять у брендованих пакетах з логотипом і назвою партії. Коробки заклеюють скотчем так само з логотипом та назвою партії, хоча допомогу надає нібито фонд Порошенка.
Парторганізації ВО “Батьківщина” у Львівській, Запорізькій, Тернопільській і Миколаївській областях теж роздавали маски та “інформаційні бюлетені про те, як поводитись і убезпечувати себе під час пандемії коронавірусу”. Про це написали “РБК-Україна” та “Апостроф”.
Зокрема, у тексті йдеться про те, що на допомогу в боротьбі з коронавірусом черкаський партосередок “Батьківщини” виділив 200 тисяч гривень, які як благодійну допомогу надали місцевим медичним закладам.
У місті Кам’янське на Дніпропетровщині засоби захисту роздавала партія “Бджола”. Про це політсила повідомила на власній сторінці у Facebook, а телекомпанія “МІС” зробила сюжет, де видно, що допомогу партійці передавали у брендованих пакетах.
“Представники партії “Бджола” передали захисні медичні маски та антисептичні дезінфікуючі засоби до дитячих будинків міста та в усі дитячі будинки сімейного типу”, – йдеться в дописі.
Місцевий рівень благодійності
На місцевому рівні ситуація з допомогою від політиків схожа.
У Дніпрі депутат міськради Олег Григорук безкоштовно роздав 5 тисяч масок.
Нардеп-кнопкодав ВРУ попереднього скликання, який до 9-го скликання не потрапив, Володимир Мельниченко особисто відвідав Кам’янець-Подільську міську лікарню №1 і привіз туди медичні маски.
Нардеп ВРУ 8-го скликання Ігор Васюник роздає засоби захисту у львівських лікарнях, про що активно розповідає на своїй сторінці у Facebook.
Крім того, Васюник започаткував у Львові власну безкоштовну гарячу лінію “Стоп-Коронавірус”, де студенти-медики надають консультації щодо симптомів та поширення коронавірусної хвороби. На вулицях Львова з’явилися білборди з рекламою цієї гарячої лінії та ім’ям самого Ігоря Васюника. Схоже, восени політик балотуватиметься на посаду міського голови Львова, адже це вже 4-та хвиля зовнішньої реклами з його іменем за останні півроку, яку зафіксував Рух ЧЕСНО.
Місцеві ЗМІ Одещини пишуть про маски та антисептики від депутата міської ради з ОПЗЖ Віталія Саутьонкова.
У Харкові роздають продуктові набори від Геннадія Кернеса та Олександра Ярославського.
“У Харкові сформували продуктові набори для 22 тисяч людей, пенсіонерів та соціально незахищених мешканців Харкова. Про це повідомила заступниця мера міста Світлана Горбунова-Рубан”, – пише “Суспільне телебачення”.
До благодійності долучилась і “Партія Шарія”. У свіжому рекламному дописі вона повідомляє, що закупила апарати штучної вентиляції легень на 9 мільйонів гривень.
З ознаками замовності
Зоя Красовська, авторка моніторингів щоденних теленовин ГО "Детектор медіа", каже, що протягом 16-29 березня понад 60% матеріалів з ознаками замовності стосуються благодійності у темі коронавірусу.
"Лідерами за кількістю такого піару є представники "Опозиційної платформи — За життя". Найчастіше згадуються фонд Віктора Медведчука та Оксани Марченко. У новинах про їхню благочинність наголошується, що обладнання для лікарень та захист для медиків вони закуповують власним коштом, але суми тримають у секреті. Також кілька разів згадувався нардеп Вадим Столар та місцеві депутати (наприклад, в Одесі). Загалом про ОПЗЖ таких 15 матеріалів: більшість на "Інтері", але кілька повідомлень на "112" — там більше уваги заробив саме Столар,” – каже Красовська.
У чотирьох матеріалах звітував про благодійність нардеп від "Опоблоку" Вадим Новинський. Такі матеріали з’являлися на "Україні" та ICTV. Тричі на каналі “Україна” піарили благодійність фонду Арсенія Яценюка.
Двічі на "1+1" розповідали про допомогу від Ігоря Палиці на Волині, на "Інтері" — двічі про добрі справи в часі коронавірусу від УПЦ МП.
"Цікаво, що піар благодійності фонду Петра Порошенка разово з’являвся на каналі "Україна" та "Інтері". Загалом, це дані тільки по праймових випусках новин восьми телеканалів; ми не можемо прямо називати, що це джинса, але це матеріали, що мають ознаки замовності", – зазначає Красовська.
Показова доброчинність
Партії, як і окремі політики, мають мандат на системне розв’язання проблем, пов’язаних, зокрема, з матеріальним забезпеченням лікарень та їхньою структурною й фінансовою спроможністю ефективно впоратися з викликами. Натомість політики переймають функції благодійних фондів і піаряться на забезпеченні поточних потреб лікарень та населення. Ймовірно, це дає таке бажане перед прийдешніми місцевими виборами зростання рейтингів, але не є вирішенням “звичних” проблем системи охорони здоров’я, економіки та соціального захисту.
Така показова доброчинність є проблемною і з погляду розмежування діяльності благодійних фондів та політичних партій і політики загалом.
Вочевидь, восени для виборця матиме значення не так пропонована партіями чи кандидатами передвиборча програма, як спогади про отриманий від них пакунок з їжею чи медикаментами. Навіть якщо таку допомогу закупили за приватні гроші чи за кошти якогось фонду, політики однаково наголошують на своїй ролі в організації та ініціюванні процесу.
Ця ситуація є проблемною і з погляду фінансової прозорості партій. Майже напевно витрати на всі ці товари не фігуруватимуть у фінзвітності політсил, хоча якщо партія подає їх як власну активність, то ці видатки мали б там бути. Як і інформація про походження цих коштів. Цікаво, що реальні благодійні фонди системно збирають гроші на цільові потреби. “Доброчинність” політиків чомусь коштів не потребує, їх лише роздають. Особливо політики дбають про те, аби люди знали, яка саме партія передала маски, антисептики чи харчові набори. Мотиви такої поведінки частково пояснюються прихованою рекламою у ЗМІ та наближенням місцевих виборів.
Парадоксально, але забезпечені з бюджету всім необхідним лікарні не потребуватимуть подарунків з партійними логотипами. Та чи зацікавлені в такому розвитку подій самі політики?
Поділитись