З-поміж різних депутатських запитів на бюджетні кошти можна виокремити чималу кількість про закупівлю пасхальних кексів до Великодня. Депутати Київради не втрачають нагоди попіаритися на свята з допомогою смаколиків. Але цьогоріч Великдень, який православні християни святкуватимуть 19 квітня, припадає на період карантину. Тепер політики замислилися, як же їм роздавати паски. Традиційних депутатських фото з виборцями та пасками цього великоднього сезону може й не бути.
А проте бюджетна комісія Київради протягом 5 хвилин погодила 17 проєктів розпоряджень про виділення коштів на здійснення депутатської діяльності на суму понад 7,8 млн грн. З них майже 400 тис. – на великодні кекси.
Оскільки програма щодо фінансування з бюджету депутатських фондів вже відголосована, то міський голова має видати своє розпорядження щодо виділення коштів на фінансування цих закупівель. (Додано)
Гроші, які депутати просять з бюджету міста для надання матеріальної допомоги киянам, на комунальні потреби столичних будинків та освітніх закладів, а також на різні смаколики до свят. Розпорядниками коштів є громадські організації, котрі обслуговують депутатські приймальні. У рік місцевих виборів депутати не марнують нагоди попіаритися на бюджетній “гречці”.
Так, депутатка від БПП "Солідарність" Вікторія Муха на великодні пасочки просить з міського бюджету майже 105 тис. грн.
У коментарі Руху ЧЕСНО Муха запевнила, що не має наміру брендувати паски своїм іменем або назвою політичної сили.
“Це замовлялося до ситуації з карантином. Тому на сьогодні, коли все змінюється дуже швидко, ми ще будемо вивчати, чи буде змога поширити кекси серед малозабезпечених жителів чи ні. Ви знаєте, є служби, які надають адресну допомогу малозабезпеченим категоріям і в умовах карантину…” – сказала депутатка.
Депутат від БПП “Солідарність” Сергій Артеменко пригостить пасхальними кексами дві громадські організації на понад 57 тис. грн.
Його колега з фракції, депутат від Виноградаря Вадим Сторожук замовив пасочок майже на 57 тис. грн. Він зауважив, що громадські організації, які звернулися до нього по великодні кекси, самі продумають логістику доставки.
Читати також: Нічого святого. Як політики піарилися на Великдень
Майже на 50 тис. грн замовив пасочок для організації ветеранів Оболонського району “батьківщинівець” Володимир Старовойт.
Коли Рух ЧЕСНО поцікавився в депутата, як він планує під час карантину роздавати паски та чи буде їх брендувати, Володимир Старовойт замислився й пообіцяв відповісти пізніше. За 5 хвилин перетелефонував його помічник і запевнив, що пасочки не матимуть партійного брендування, а під час їх розповсюдження карантин порушувати не будуть і жодних масових скупчень людей не допустять.
На аналогічну суму для Дніпровського району замовив пасочок депутат від БПП “Солідарність” Тарас Криворучко.
Рівно на 45 тис. грн для центру соцобслуговування в Шевченківському районі замовила пасок “батьківщинівка” Олена Антонова. Вона зазначила, що робила замовлення 2 місяці тому, коли про карантин ще нічого не було відомо.
“Зараз думаю про те, як їх роздавати. Тому що мій запит був ще 2 місяці тому. Ніхто не знав, що у країні та світі станеться така ситуація. Зараз ми думаємо, як це зробити. І, може, через терцентри зробимо індивідуальну доставку й кожному адресно завеземо”, – прокоментувала депутатка.
На уточнювальне запитання, чи буде на пасочках брендування політичної сили або її власне прізвище, Антонова не відповіла.
“Я не коментую це. Побачите”, – резюмувала вона.
Зауважимо, що Рух ЧЕСНО відстежує бюджетне гречкосійство та маркує депутатів-гречкосіїв задля покращення якості політичної культури.
“Бюджетна “гречка” або “піар бюджетним коштом” – це піар політиків чи потенційних кандидатів на товарах і послугах тощо, оплачених за кошти з державного або місцевого бюджету, які вони позиціонують/маркують як свою заслугу, комунікують як свій здобуток і можуть замовчувати те, що це зроблено за бюджетні гроші. Також Рух ЧЕСНО виступає за ліквідацію депутатських фондів, котрі часто використовують як бюджетну “гречку”, особливо в тих випадках, коли депутати дають виборцям готівку як матеріальну допомогу”, – наголошує координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Читайте також: Нерівні умови: депутатські фонди як бюджетна “гречка” до виборів-2020
Нагадаємо, що партія “Батьківщина” 2018 року піарилася на освяченні 5000 брендованих пасочок у Михайлівському монастирі.
“Батьківщинівець” зі Святошина Денис Москаль, який був помічений у піарі на День Святого Миколая, цього разу замовив великодніх кексів на 22 тис. грн.
Навіть Вадим Васильчук, член “Київської команди”, представники якої публічно засуджували бюджетну “гречку”, замовив пасочки. Щоправда, на порівняно скромні 9 тис. грн.
Не пасочками єдиними
“Батьківщинівці” Марина Кочур, Ганна Свириденко та Володимир Старовойт замовили кошти на придбання поштових скриньок і металопластикових вікон для низки будинків на Оболоні.
Зауважимо, що раніше на Солом’янці команда екснардепа-гречкосія Дмитра Андрієвського роздавала ключі від скриньок з логотипом партії “Солідарність”, а депутат-прогульник Вячеслав Непоп зробив іменні поштові скриньки, що є гречкосійством. Вони ж не оминули піару на великодніх пасках.
Депутат міськради Володимир Гончаров, котрий, як зазначено в його офіційній біографії на сайті Київради, є заступником гендиректора ТОВ “Епіцентр К”, отримає на свою приймальню понад 300 тис. грн для закупівлі здебільшого будівельних матеріалів та різної техніки для освітніх закладів.
Більшість замовлень, зроблених депутатом, можна знайти в будівельному гіпермаркеті.
Досить пікантний вигляд матиме матеріальна допомога з міського бюджету, розпорядниками якої є благодійні фонди депутатів. У випадку з Олегом Костюшком (“Солідарність”) фонд є іменним, тож поширення цим БФ товарів чи надання послуг бюджетним коштом може мати всі ознаки гречкосійства.
Нагадаємо, під час моніторингу роботи Київради поточного скликання Рух ЧЕСНО вже виявив 37 гречкосіїв з-поміж 120 депутатів. Дехто з обранців навіть катав виборців на кораблику Дніпром. Кількість депутатів-гречкосіїв може бути більшою. Якщо Вам відомі факти гречкосійства з боку політиків Київради – інформуйте редакцію.
Раніше регламентна комісія Київради рекомендувала депутатам утриматися від піару за кошти з бюджету.
Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Поділитись