Голосування через “скайп”: як парламенту пропонують працювати на карантині

Фото: Голосування через “скайп”: як парламенту пропонують працювати на карантині

“Слуги народу” пропонують ухвалити тимчасовий закон про роботу Верховної Ради України та її комітетів під час карантину в умовах поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Відповідний законопроєкт №3250 зареєстрували перший віцеспікер парламенту Руслан Стефанчук і його брат, нардеп від “Слуги народу” Микола Стефанчук.

Автори ініціативи пропонують визначити, що протягом 60 днів Верховна Рада та її комітети можуть збиратися на засідання в режимі відеоконференції, але виключно задля розгляду законопроєктів, “які мають особливу важливість і пов’язані із запобіганням виникненню й поширенню, локалізацією та ліквідацією спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби, забезпеченням нацбезпеки й оборони, економічного добробуту й прав людини”.

Тим часом голова Верховної Ради Дмитро Разумков у понеділок, 23 березня, провів першу онлайн-нараду з керівниками фракцій та груп.


Фото з Facebook прессекретарки голови Верховної Ради Ольги Туній

Також, за повідомленнями ЗМІ, сьогодні два десятки нардепів планували протестувати можливість віддаленого голосування, як це передбачає законопроєкт №3250. Голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія зазначив, що під час експерименту використають програму для відеоконференцій Microsoft Teams.

Рух ЧЕСНО проаналізував текст законопроєкту, за яким парламенту пропонують працювати дистанційно.

Організація “відеозасідання”

Запропонувати провести “відеозасідання” парламенту зможуть президент України або не менш як 150 нардепів. Вони ж пропонують питання для розгляду. Рішення про проведення такого засідання ухвалює голова ВРУ. Водночас він доручає профільним комітетам підготувати до розгляду законопроєкти, визначені у пропозиціях президента чи депутатів.

Апарат ВРУ зобов’язаний не пізніш як за 24 години до початку засідання поінформувати народних обранців про його дату, час і порядок денний. Це має бути зроблено через оголошення на офіційному сайті парламенту та розсилання листів на е-пошту нардепів. Законопроєкти й супровідні документи до них парламентарії також отримають в електронному вигляді.

Місце проведення “відеозасідання” та його учасники

“Відеозасідання” Верховної Ради відбуватимуться там само, де й традиційні, – у будівлі на вулиці Грушевського, 5. Приміщення для проведення такого засідання (варіантів буде два: у сесійній залі або в залі засідань погоджувальної ради) обиратиме спікер. “Відеозасідання” транслюватимуть через телебачення, радіо та на сайті ВРУ.

Під час засідання в залі зможе перебувати обмежене коло осіб, а саме:

1) голова ВРУ та двоє його заступників;

2) доповідач щодо законопроєкту;

3) голова або інший член профільного комітету;

4) члени Лічильної комісії;

5) по одному представникові від кожної фракції/групи;

6) працівники Апарату ВРУ, котрі зазвичай обслуговують пленарні засідання.

Решта нардепів братиме участь у засіданні в режимі відеоконференції.

Розгляд законопроєктів і голосування

Перед відкриттям “відеозасідання” здійснюється запис депутатів, котрі долучилися через відеозв’язок (яким саме чином це відбуватиметься, у законопроєкті не зазначено). Інформацію про кількість присутніх надаватиме Апарат, а результати повідомлятиме головуючий. Засідання вважатиметься відкритим, якщо: 1) для участі в ньому записалися щонайменше 226 нардепів, 2) у залі присутня більшість членів Лічильної комісії.

Головуючий повідомляє про початок розгляду законопроєкту, оголошуючи його повну назву, реєстраційний номер, ініціаторів внесення. Розгляд відбувається таким чином:

  1. виступ доповідача – до 10 хвилин;

  2. співдоповідь представника профільного комітету – до 5 хвилин;

  3. виступи присутніх у залі представників фракцій/груп – до 5 хвилин кожному.

Після завершення розгляду законопроєкту нардепи голосують щодо прийняття його за основу та в цілому (тобто відразу відбуватиметься ухвалення закону/постанови, друге читання не передбачене). Голосувати зможуть і ті депутати, котрі долучилися до “відеозасідання” вже після його відкриття. Голосуватимуть поіменно, починаючи від найбільшої за чисельністю фракції/групи до найменшої; останніми голосуватимуть позафракційні. 

Голосування відбуватиметься таким чином:

1) Головуючий називає ПІБ нардепа за алфавітом у межах кожної фракції/групи. Зображення цього депутата з’являється на інформаційному табло в залі.

2) Нардеп після появи його зображення на табло називає своє ПІБ, номер депутатського посвідчення, номер законопроєкту, що розглядається, після чого піднімає руку та каже “за”, “проти” або “утримався”. На голосування одного депутата відведуть не більш як 15 секунд, проте за необхідності головуючий може збільшити цей час. Якщо припустити, що в засіданні беруть участь усі 423 народні депутати й кожен з тих, хто голосує дистанційно, на голосування витрачає всі 15 секунд, загалом процедура голосування може тривати близько півтори години. Якщо ж у засіданні візьме участь мінімально необхідна кількість депутатів – 226, то час на голосування буде до години. Звісно, у реальних умовах голосування одного депутата може відбуватися швидше, ніж за 15 секунд; також підрахунок голосів нардепів, присутніх у залі, забере значно менше часу.

3) Після кожного голосування депутата представник Лічильної комісії повідомляє, що волевиявлення народного обранця зафіксовано.

Якщо з технічних причин нардеп не зміг проголосувати, йому повторно нададуть таку можливість після голосування позафракційних депутатів.

Коли всі парламентарії проголосують, представник Лічильної комісії доповідає про результати голосування, після чого головуючий оголошує рішення, ухвалене Верховною Радою.

Закон, ухвалений на “відеозасіданні”, голова ВРУ невідкладно підписує та передає президентові. Інші акти (постанови тощо) спікер невідкладно підписує й оприлюднює.

“Відеозасідання” комітетів

Профільний комітет, аби розглянути запропоновані ВРУ для “відеозасідання” законопроєкти, також може зібратися в режимі відеоконференції – для цього потрібне рішення його голови. Секретаріат комітету повинен буде розіслати членам комітету проєкт порядку денного засідання та проєкти актів, котрі комітету потрібно розглянути. До актів, схвалених комітетом на “відеозасіданні”, занесуть результати голосування членів комітету із зазначенням кількості голосів “за”, “проти”, “утримались”.

***

У разі ухвалення закону він набере чинності в день його опублікування та діятиме протягом 60 днів. Проте, перш ніж його ухвалять у парламенті, цей законопроєкт повинен розглянути регламентний комітет (як профільний). Лише після рішення комітету Верховна Рада зможе зібратися (не в онлайн-режимі, а на традиційне пленарне засідання) та проголосувати за цей проєкт закону.

Першим народним депутатом, у котрого діагностували коронавірусну хворобу COVID-19, став член групи “ДовіраСергій Шахов. Зараз він перебуває в лікарні. Члени екологічного комітету ВРУ, засідання якого 12 березня відвідував Шахов, самоізолювалися. Як повідомило МОЗ, визначено всіх осіб, котрі могли мати контакт з депутатом. Нардепи повинні зробити тест на коронавірус. Рух ЧЕСНО також з’ясував, що Шахов був на кількох ефірах телеканалів, де контактував з гостями студії та журналістами.

Згодом з’явилася підозра на коронавірус у ще одного представника групи “Довіра” – Сергія Вельможного. Остаточної інформації щодо нього наразі немає.

Також ЗМІ повідомляли про підозри на небезпечну хворобу в нардепа від “Опозиційної платформи – За життяОлександра Лукашева та “слуги народу” Руслана Горбенка. Обидва своєю чергою заявили, що їм ще не підтвердили наявність коронавірусної інфекції.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]