Верховна Рада України 9-го скликання пропрацювала торік чотири місяці – з вересня до грудня. Сумщину в парламенті представляють шість мажоритарників. Четверо з них – представники партії “Слуга народу”, решта двоє – позафракційні.
У цій статті Рух ЧЕСНО аналізує роботу депутатів Верховної Ради, обраних у мажоритарних округах Сумської області.
Майже всі мажоритарники із Сумщини поки що не брали компенсації за проживання у столиці.
Найбільше законопроєктів подала Тетяна Рябуха, а найбільше поправок до проєктів законів – Микола Задорожній.
Половину поправок, запропонованих нардепами-мажоритарниками із Сумської області, повністю підтримали під час розроблення законопроєктів – 49%.
За результатами голосувань у Верховній Раді найопозиційнішими з-поміж мажоритарників Сумщини виявилися позафракційні Андрій Деркач (округ №159: Глухівський, Путивльський, Середино-Будський, Ямпільський райони області та частина Шосткинського району) та Ігор Молоток (округ №160: міста Конотоп, Шостка, частина декількох районів області).
А от депутати від “Слуги народу” підтримали понад половину розглянутих законопроєктів.
Більшість мажоритарників Сумщини голосувала “за” всі маркерні законопроєкти.
З них позафракційний Андрій Деркач, ексрегіонал і гречкосій, підтримав тільки один законопроєкт – новий Виборчий кодекс. Цей кодекс ліквідує на виборах до Верховної Ради мажоритарку, яку пов’язують з численними фактами підкупу виборців та використанням адміністративного ресурсу.
Трохи більше “гострих” законопроєктів підтримав ще один позафракційний депутат – Ігор Молоток.
З-поміж “слуг народу” найменше маркерних законопроєктів підтримав Максим Гузенко (округ №161: Буринський, Липоводолинський, Недригайлівський, Роменський райони та частина Конотопського району).
“Слуги народу”
З-поміж мажоритарників Сумщини компенсацію за оренду житла в Києві отримувала лише Тетяна Рябуха (округ №157: частина міста Суми). До обрання депутаткою Верховної Ради вона була вчителькою початкових класів та директоркою оздоровчого табору “Зоряний” КП “Шляхрембуд” Сумської міськради.
За перші чотири місяці роботи в парламенті вона подала 14 проєктів законів і постанов, ще один законопроєкт – після Нового року. З них чинними стали закон стосовно скасування депутатської недоторканності та постанова про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році.
Рябуха очолює підкомітет у справах сім’ї та дітей Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики. Найбільше поправок (6) вона запропонувала до законопроєкту щодо збереження культурних цінностей, і їх усі врахували.
Представниця “Слуги народу” подала торік три депутатські запити: щодо держпідтримки вітчизняних авіаційних підприємств, стосовно дитячого притулку “Світанок”, щодо перевірки діяльності управління майном Сумської облради та його посадових осіб.
Ще два запити депутатка надіслала в січні 2020 року.
Вона висвітлює власну депутатську діяльність на персональній сторінці в мережі Facebook. Наприклад, нардепка повідомляла контакти своєї приймальні та розповідала про особисте приймання громадян, роботу очолюваного нею підкомітету й голосування за законопроєкти.
На відміну від Тетяни Рябухи, народний депутат від округу №158 (частина міста Суми, кілька районів області) Ігор Васильєв має у Facebook активну публічну сторінку. Раніше він був підприємцем, основним видом діяльності якого було комп’ютерне програмування. Мешкає в Києві. До початку лютого 2019 року працював головним спеціалістом відділу моніторингу діяльності політичних партій Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК (Національного агентства з питань запобігання корупції).
На публічній сторінці представник “Слуги народу” висвітлює свою депутатську діяльність як у Верховній Раді, так і на окрузі.
Протягом перших чотирьох місяців роботи Васильєв подав чотири законопроєкти, ще два – після Нового року.
Торік надіслав два депутатські запити: 1) стосовно держпідтримки вітчизняних авіаційних підприємств і 2) щодо недопущення скорочення працівників залізничних підприємств. Ще три запити, які стосувалися перевірки діяльності управління майном Сумської облради, подав уже цьогоріч.
Нардеп входить до Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації. Проте поки що вносив поправки до законопроєктів з інших галузей. Найбільше поправок (8) запропонував до законопроєкту щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, але жодну з них не врахували.
21 листопада 2019 року Васильєв повідомляв, що зустрічався з представниками Асоціації агровиробників Сумщини та обговорював з ними законопроєкт щодо обігу земель сільгосппризначення.
“Я зі своєї сторони почув людей, тому певні конструктивні пропозиції будуть мною враховані та подані до цього законопроекту до другого читання”, – йшлося на публічній сторінці депутата.
Він також пропонував поправки до законопроєкту щодо запобігання та протидії політичній корупції, понад половину з яких врахували частково.
На своїй публічній сторінці в соцмережі нардеп висвітлює й роботу на окрузі: то, наприклад, пісок завезли на дитячий майданчик, то він веде особисті прийоми громадян.
Для громадської приймальні Васильєв винаймає приміщення в місті Суми за 24 гривні на 2019-2020 роки, тобто по 2 грн на місяць. Про вартість оренди повідомили журналісти інтернет-видання Sumy.today. Нерухомість розташована в будівлі колишньої станції юного техніка площею 3653 кв.м, яку раніше Сумська міська рада придбала за 13 млн грн.
У рішенні Сумської міськради зазначено, що орендну плату призначено відповідно до пункту 8 Методики розрахунку орендної плати за майно, де визначено категорії фізичних та юридичних осіб, для яких розмір річної орендної плати становить 1 гривню. Крім того, за рішенням Сумської міськради для орендарів може встановлюватися інший розмір орендної плати, ніж передбачений Методикою.
Схожа практика є й в інших містах. Наприклад, для нардепа Юрія Павленка (фракція “Опозиційна платформа – За життя”) призначили вартість оренди приміщення площею 140 кв.м у центрі Житомира в розмірі 1 гривня на рік.
Ігор Васильєв на своїй публічній сторінці розміщує анонси особистих прийомів та дописи про роботу громадської приймальні.
А от адресу громадської приймальні нардепа Максима Гузенка знайти у Facebook не вдалося. Проте там є його публічна сторінка з назвою “Громадська приймальня Максима Гузенко в Конотопському районі”.
Народний депутат від округу №161 (Буринський, Липоводолинський, Недригайлівський, Роменський райони та частина Конотопського району) Максим Гузенко комунікує з виборцями й через інші сторінки у Facebook.
Його публічна сторінка – це здебільшого мікс повідомлень з персональної сторінки, зі сторінок президента та партії.
Нардеп, як і його колеги, розповідає про свою діяльність і у Верховній Раді, і на окрузі, анонсує особисті прийоми та зустрічі його помічників з громадянами, повідомляє про зміну контактного телефону. Зустрічі з виборцями організовують у приміщеннях або райдержадміністрацій, або сільрад.
Максим Гузенко подав сім законопроєктів, з яких один став чинним актом – щодо врегулювання питання трансплантації анатомічних матеріалів людині.
За перші чотири місяці роботи він надіслав один депутатський запит – стосовно забезпечення оплати праці працівників бюджетної сфери Сумської області. Ще один – у січні 2020-го.
Гузенко подав 31 поправку, найбільше – до законопроєкту щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, але жодну з них не врахували. Він входить до Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики. До обрання народним депутатом мав агробізнес.
Найбільше поправок (43) з-поміж мажоритарників Сумщини запропонував колега Гузенка з фракції Микола Задорожній – до законопроєкту про внесення змін до Бюджетного кодексу. Майже всі з них врахували. До речі, нардеп є членом Комітету ВРУ з питань бюджету.
Шоумена, ведучого й організатора святкових заходів обрали до парламенту в одномандатному мажоритарному окрузі №162 (Великописарівський, Лебединський, Охтирський, Тростянецький райони). Раніше він працював менеджером зі збуту й постачання, а також в івент-агенції “GB Event by Kvartal 95”. Проживає в Києві.
Протягом перших чотирьох місяців роботи у ВРУ він подав п’ять проєктів законів і постанов, ще два – уже цього року. Одна постанова, що стосувалася держбюджету на 2020 рік, набрала чинності.
Також він надіслав один депутатський запит – щодо дитячого притулку “Світанок”.
Микола Задорожній висвітлює свою депутатську діяльність через приватну сторінку у Facebook. Там він публікує трансляції з Верховної Ради, роботу в комітеті, анонси зустрічей з виборцями.
“Також повідомляю, що щотижня прийом громадян здійснюють мої помічники-консультанти. Мій особистий прийом відбувається згідно календарного плану роботи Верховної Ради України, з яким можна ознайомитись на сайті Парламенту”, – пише Задорожній.
Крім того, нардеп інформує, що опікується дорогами на окрузі та особисто перевіряє стан ремонту, хоча його компетенція – це законотворча діяльність.
“...Вже цього літа, за мого сприяння та співпраці з обласними “дорожниками”, відремонтовано дорогу Лебедин – Охтирка та Лебедин – Штепівка. Частково вже розпочався процес по ремонту дороги Тростянець – Лебедин. Сподіваюсь, до кінця року дорожні роботи будуть завершені”, – зазначає представник “Слуги народу”.
Позафракційні-опозиціонери
Ще двоє мажоритарників, які представляють Сумщину, – позафракційні. Від своїх колег з області вони відрізняються тим, що найрідше підтримують законопроєкти, які розглядає Верховна Рада.
Позафракційний Андрій Деркач – депутат парламенту семи скликань. Він з 2012 року представляє у ВРУ округ №159 (Глухівський, Путивльський, Середино-Будський, Ямпільський райони, частина Кролевецького, Конотопського та Шосткинського районів). Крім того, був народним депутатом від цього ж округу з 1998-го до 2002 року. Обирався до Верховної Ради від блоку “За єдину Україну!”, від Соціалістичної партії України, від Партії регіонів.
Нардеп подав торік проєкти двох законів та однієї постанови, співавтором котрої був депутат із провладної фракції Олександр Дубінський, – про створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яка має розслідувати факти міжнародної корупції за участю вищих посадових осіб держави.
Ба більше, він разом з Дубінським надіслав до США листа, у якому нардепи закликали взяти участь у створенні міжпарламентської групи “Друзі України СТОП корупція”.
Згідно з даними офіційного сайту Верховної Ради, Андрій Деркач поки що не надсилав депутатських запитів та не пропонував поправок до законопроєктів.
Проте, наприклад, подавав звернення до прем’єр-міністра України щодо термінового погашення заборгованості з оплати праці співробітників бюджетних установ.
У Facebook він має публічну сторінку з досить великою аудиторією – за нею стежать понад 150 тисяч користувачів. Сторінка є доволі активною й не тільки висвітлює діяльність нардепа, а й містить публікації, які він вважає цікавими, дописи на розважальну тематику.
Здебільшого сторінка Андрія Деркача позиціонує політика як викривача: він публікує то нібито докази тиску посольства США на правоохоронні органи України, то начебто докази того, що Віктор Пінчук був агентом КДБ, то відео спільної з Олександром Дубінським пресконференції про справу, у якій брали участь чиновники України та США.
У вересні 2019 року стало відомо про розслідування проти Дональда Трампа за скаргою неназваного держслужбовця. Президента США підозрюють у просуванні особистих політичних інтересів під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським. За даними ЗМІ, Трамп нібито вимагав від українського колеги розпочати кримінальне розслідування проти свого головного конкурента на президентських виборах Джо Байдена або ж його сина Гантера.
А про роботу Андрія Деркача у Верховній Раді нового скликання, зокрема про голосування за законопроєкти, а також у комітеті на його публічній сторінці в соцмережі майже нічого немає. Діяльність нардепа на окрузі, судячи з тієї ж сторінки, полягала переважно в надсиланні депутатських звернень і привітань.
Проте 24 січня 2020 року нардеп повідомив, що весь день працював на своєму окрузі: у Кролевці відвідав два будинки сімейного типу, заїхав на першу на Сумщині сонячну електростанцію, привітав у Глухові молодь із прийдешнім Днем Тетяни.
А от Facebook-сторінки народного депутата від округу №160 (міста Конотоп, Шостка, частини Конотопського, Кролевецького, Шосткинського районів) Ігоря Молотка висвітлюють здебільшого його діяльність і на окрузі, й у Верховній Раді. У парламенті попереднього скликання він теж представляв цей округ.
У нардепа активнішою є його персональна сторінка, ніж публічна. Він розповідає про свою роботу у ВРУ та на окрузі, наприклад, про те, як відкривав Центр пляжного волейболу, обговорював та узгоджував подальші кроки для розв’язання проблеми неприємного запаху в Конотопі, контролював ремонт покрівлі у Клишківському навчально-виховному комплексі.
Звісно, охоплював і тему доріг.
“Є хороша новина: вдалось залучити додаткові кошти на ремонт дороги Шостка-Глухів, який було розпочато у квітні нинішнього року і цьогоріч ще встигнемо відремонтувати 1,4 км до тих семи, що вже були зроблені”, – повідомляв Ігор Молоток.
На своїх сторінках у соцмережі він не публікує анонсів особистих зустрічей з виборцями та контактів громадських приймалень. Проте в Ігоря Молотка, як і в його колеги Андрія Деркача, є свій депутатський сайт. На ньому можна знайти адреси приймалень та іншу контактну інформацію.
У парламенті Молоток очолює підкомітет з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету ВРУ з питань бюджету.
Нардеп подав торік проєкти чотирьох законів і двох постанов. Постанови, які стосувалися держбюджету на 2020 рік, набрали чинності.
Депутатських запитів, за даними офіційного сайту Верховної Ради, він не надсилав.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО вже проаналізував роботу мажоритарників з Харківської області та міста Харків, Запорізької області, Дніпропетровської області й міста Дніпро, Волинської області та деяких інших регіонів.
Поділитись