У липні 2019 року пройшли вибори народних депутатів України. Тоді запоріжці разом з усією країною обирали своїх представників до Верховної Ради. У результаті до парламенту від регіону потрапили дев’ять мажоритарників, а також троє кандидатів, які пройшли за партійними списками. В їхніх руках і зосередилось майбутнє Запорізької області та її жителів. Рух ЧЕСНО вирішив з’ясувати, що обранці від Запоріжжя встигли зробити у 2019 році.
Ми проаналізували, за що голосували, які законопроекти не підтримали та якими вчинками запам’ятались запорізькі нардепи.
Що було в парламенті?
Основне завдання будь-якого парламентаря полягає у тому, щоб приймати рішення та пропонувати законопроекти, які б покращили життя країни. Серед запорізьких обранців співавтором найбільшої кількості законопроектів минулого року став Михайло Крячко. Він обирався до парламенту за списками партії “Слуга народу”. До обрання Крячко був директором запорізького офісу digital-агентства "SMMSTUDIO", власник якого Михайло Федоров на президентських виборах відповідав за популяризування в соцмережах Володимира Зеленського. Отже, після перемоги Зеленського на виборах і Михайла Федорова, і Михайла Крячка включили до списку кандидатів від “Слуги народу” на подальших виборах у парламент.
За відносно невеликий термін депутатства Крячко став співавтором аж 27 законодавчих ініціатив. Того ж 2019 року 6 ініціатив були прийняті Верховною Радою. Проте зауважимо, що кількість поданих законопроектів не завжди означає їх якість, як і те, що вони розроблені в інтересах виборців.
Окрім Крячка найбільше законопроектів, також у співавторстві, запропонували депутати від “Слуги народу” Роман Соха (округ № 75, Дніпровський та Заводський райони Запоріжжя) та Сергій Штепа (округ № 77, Шевченківський та частина Олександрівського району Запоріжжя).
Так, нардеп Соха на сайті Верховної Ради значиться співавтором 15 законодавчих ініціатив, серед яких опинився і законопроект № 2371, який пропонує скасувати відповідальність за самогоноваріння. Нардеп Штепа став співавтором 12 законопроектів, а ще дві ініціативи депутат подав самостійно.
Власною ідеєю запорізького обранця став проект закону № 2422, яким він запропонував скасувати податок на депозити. Також законопроект № 2632, яким Штепа запропонував відтермінувати штрафи за порушення правил розмитнення авто з іноземною реєстрацією. Щоправда, останній законопроект обранець реєстрував напередодні Нового року і тоді цей документ встигли лише передати на опрацювання до комітетів парламенту. Тоді як вказані штрафні санкції мали вступити в дію саме з початком 2020-го року.
Серед запорізьких обранців найбільше власних законопроектів до розгляду у Верховній Раді торік запропонував інший нардеп від “Слуги народу” – Павло Мельник (округ № 81, Токмаччина). Минулого року він встиг подати п’ять самостійних законодавчих ініціатив.
Однією з таких, а саме законопроектом № 2604, Мельник запропонував “прив’язати” розмір стипендій для студентів до прожиткового мінімуму та підвищити самі виплати. Завдяки іншому законопроекту № 2603 обранець хоче скасувати нарахування пені за несвоєчасну оплату “комуналки”. Загалом запорізькі нардепи торік самостійно подали 13 законопроектів. Проте зауважимо, що успішними ці документи не були: жодна ініціатива минулого року не стала діючим законом.
За кількістю поданих правок до законодавчих актів лідерами минулого року стали Юлія Яцик від “Слуги народу” (округ № 79, міста Василівка та Енергодар), Олександр Пономарьов від ОПЗЖ (округ № 78, Бердянськ) та Євгеній Шевченко від “Слуги народу” (округ № 76, Вознесенівський та Хортицький райони Запоріжжя).
Юлія Яцик торік подала 153 поправки, нардеп Пономарьов – 118 поправок, а нардеп Шевченко – 95 поправок до різних законопроектів. Утім, якщо серед поданих пропозицій від Яцик врахували 25 поправок (близько 16%), то у Пономарьова – жодної. Нагадаємо, торік нардеп офіційно витратив на вибори 1,4 мільйона гривень. Він став єдиним народним депутатом від Запорізької області, якого повторно обрали до парламенту. Раніше Пономарьов був народним депутатом від Партії регіонів.
Як і за що голосували нардепи
2019 року кожен народний депутат мав проголосувати 1690 разів за проекти законів, постанов, доручень, призначень та інші нормативні акти. Більшість із цих голосувань становили голосування саме за проекти законів. Такі голосування торік зазвичай активно підтримували усі 9 запорізьких депутатів, які обиралися від партії “Слуга народу”. А от три представника інших політичних сил від Запоріжжя частіше ухилялись від підтримки ініціатив.
Найменше 2019 року підтримував законопроекти Олександр Пономарьов, обраний до парламенту від ОПЗЖ. У близько 64% випадків він просто не голосував за проекти законодавчих актів. Відтак, став найопозиційнішим депутатом від Запоріжжя, адже що менша підтримка законопроектів, то більша опозиційність обранця. Разом з ним найменше підтримував законопроекти й Володимир Кальцев, обраний також від ОПЗЖ (за списками партії).
Цікаво, що не підтримували названі обранці і голосувань за “гострі” законопроекти. Наприклад, і Олександр Пономарьов, і Володимир Кальцев вирішили утриматися від голосування за вже прийнятий закон про покарання за незаконне збагачення. Цей закон, нагадаємо, вводить кримінальну відповідальність для посадовців, які не можуть пояснити походження статків. Зазначимо, що раніше такі норми вже діяли в Україні, проте їх скасував Конституційний Суд. Тоді ж Спеціалізована антикорупційна прокуратура опублікувала перелік 65 кримінальних справ, закритих саме через скасування норми про незаконне збагачення. Тепер дію таких норм поновили новим законом.
Також обидва запорізькі обранці вирішили не голосувати за законопроект щодо судової реформи, а ще утрималися від голосування за законопроект про криміналізацію кнопкодавства.
До речі, при голосуваннях за ці та інші важливі законопроекти так само вчиняв і Сергій Мінько, який йшов до парламенту як самовисуванець (від округу № 80, Мелітополь). Раніше Мінько був головою Мелітопольської міської ради, до якої обирався від “БПП – Солідарність”. Отже, всі троє названих нардепів стали найопозиційнішими депутатами Верховної Ради серед запорізьких обранців. Детально про те, хто і як з них голосував за важливі законопроекти, дивіться у інфографіці, що наведена вище.
Великі скандали запорізьких обранців
Як вже зазначалося, одним із важливих законопроектів, які торік розглядала Верховна Рада, став саме документ про криміналізацію кнопкодавства. Серед запорізьких обранців цей документ не підтримало четверо депутатів. Як з’ясувалося, саме один із них минулого року встановив рекорд з кнопкодавства у Верховній Раді. Цим нардепом виявився депутат від ОПЗЖ Володимир Кальцев, який раніше був депутатом Запорізької міської ради.
Зокрема, 3 грудня 2019 року обранець вісім разів порушив процедуру особистого голосування під час голосувань на ранковому пленарному засіданні щодо законопроекту про удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань (№2116). Також один раз під час реєстрації народних депутатів на вечірнє засідання. Ці дев’ять порушень процедури особистого голосування і стали рекордом Верховної Ради 9-го скликання. Згодом нардеп визнав факт кнопкодавства та повідомив, що "шкодує" про нього.
Зараз свою Facebook-сторінку нардеп Кальцев не веде і до виборців у соцмережах не звертається. Останній допис на сторінці обранця датується липнем 2019 року, ось він:
Інша народна депутатка від “Слуги народу” Марина Нікітіна (округ № 82, Гуляйпілля), минулого року видаляла кілька дописів зі своєї сторінки в соцмережах. Справа у тому, що торік вона призначила своїми помічниками на платній основі візажистку та чоловіка. Через це потрапила в публічний скандал: призначення викликали обурення виборців в соцмережах, зокрема через можливу некомпетентність помічників Нікітіної та її родинні зв'язки.
Але будь-якої реакції Нікітіної цей скандал не спричинив: наразі і візажистка, і чоловік продовжують за бюджетні кошти допомагати депутатці в парламенті.
Через призначення помічників скандал трапився і з Юлією Яцик, яка також обиралась від “Слуги народу” (округ № 79, Василівка та Енергодар). На початку своєї депутатської діяльності вона призначила помічником на платній основі свого бізнес-партнера. Пізніше Рух ЧЕСНО з’ясував, що допомагати за бюджетні кошти нардепці став фігурант кримінальної справи.
Зокрема, мова йде про призначення помічником Миколи Духонченка. Він став адвокатом не так давно: отримав відповідне свідоцтво лише 2017 року. Раніше правник працював у правоохоронних органах й саме тоді його затримали на одержанні хабаря. А торік суд першої інстанції визнав його винним у злочині. Після оприлюднення такої інформації депутатка розірвала з ним трудовий договір: він перестав допомагати їй на платній основі. У той час, Микола Духонченко все одно лишився помічником Яцик, але на громадських засадах.
Гучний скандал торік трапився з іще одним запорізьким представником партії “Слуга народу”, а саме з Євгенієм Шевченком (округ № 76, Вознесенівський та Хортицький райони міста). У жовтні 2019 року він виступив на російському ТБ, зокрема у програмі “Велика гра”.
Там обранець розповідав про особливості застосування формули Штайнмаєра, яка викликала чималий резонанс в Україні.
“Та ситуація, що склалася у суспільстві відносно формули Штайнмаєра, вона була вкинута в суспільство радикально налаштованими націоналістами, у яких у цілому їх політика полягає у ворожнечі, у війні”, – заявив тоді запорізький нардеп.
Виступу на російському ТБ не зрозуміли навіть однопартійці Шевченка, які заявили, що депутат, цитуємо: “змінив свій костюм-двійку на костюм матрьошки”.
Наступного дня після виступу Євгеній Шевченко заявив, що усвідомлено погодився брати участь у запису ефіру на російському телебаченні, бо вважав, що потрібно ходити, говорити і доводити позицію щодо відновлення миру в Україні, навіть на російське телебачення.
Пізніше нардеп виступив вже на українському телеканалі, де на запитання про оцінку своєї роботи поставив собі... “одиницю”.
“Мало давлю своїх колег стосовно адекватності прийняття законів, потрібно більше цим займатися. По кількості прийнятих законів та рішень у нас (фракції “Слуги народу”, – прим. ЧЕСНО) п’ятірка з плюсом. Але насправді законопроекті не зовсім фракційні, їх здебільшого “спускають” з Кабінету Міністрів через людей, які були у списках партії (та пройшли до парламенту, – ред.). Що з цього вийде – подивимося”, – заявив нардеп.
Рух ЧЕСНО надалі слідкуватиме за роботою запорізьких парламентарів.
Читайте також: “Застава кандидата в мери Запоріжжя буде наполовину меншою, ніж кандидата в президенти”. А також про те, скільки не виплатили народним депутатам у листопаді 2019 року через прогули засідань комітетів та неучасть у голосуваннях.
Поділитись