Каяття. Лідер з кнопкодавства Кальцев визнав, що порушив Конституцію

Фото: Каяття. Лідер з кнопкодавства Кальцев визнав, що порушив Конституцію

#СвободуСенсорнійКнопці

Народний депутат від “Опозиційної платформи – За життя” (ОПЗЖ) Володимир Кальцев, котрого Рух ЧЕСНО 3 грудня впіймав на кнопкодавстві, таки визнав, що порушив процедуру особистого голосування на засіданні Верховної Ради. Відповідний лист нардеп надіслав до регламентного комітету парламенту. За підсумками перших чотирьох місяців роботи ВРУ 9-го скликання Кальцев став лідером за кількістю порушень процедури голосування – він кнопкодавив дев’ять разів.

4 грудня, після публікації Руху ЧЕСНО про кнопкодавство Кальцева, перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук звернувся до регламентного комітету з проханням розглянути цей випадок. На засіданні комітету 18 грудня його голова Сергій Кальченко повідомив, що Кальцева двічі офіційними листами просили надати письмові пояснення, але відповіді не отримали. За іронією долі, лист представника ОПЗЖ надійшов до комітету ввечері того ж дня, вже після засідання. Оскільки це було останнє засідання регламентного комітету в 2019 році, розглянути відповідь Кальцева й винести рішення нардепи змогли лише 15 січня, про що свідчить стенограма.

За словами Кальченка, нардеп від ОПЗЖ у своєму листі визнав факт кнопкодавства та “шкодує” щодо нього. У підсумку комітет ухвалив рішення нагадати депутату про необхідність дотримання вимог законодавства щодо особистого голосування.

“Попередити народного депутата Кальцева про необхідність дотримання норм статті 84 [Конституції України], закону "Про статус народного депутата" й Регламенту та про неприпустимість дій, що компрометують його особисто, виборців, Верховну Раду України й державу”, – зачитав Кальченко проект рішення перед голосуванням.

Окрім того, голова регламентного комітету повідомив, що представники ОПЗЖ Сергій Ларін і Віктор Чорний, котрі 18 грудня кнопкодавили за допомогою чудернацького “пристрою”, факт неособистого голосування заперечили. А член групи “ДовіраРоберт Горват, також упійманий на кнопкодавстві у грудні, всі звернення комітету проігнорував.

Нагадаємо, щонайменше 15 нардепів кнопкодавили 45 разів протягом перших чотирьох місяців роботи Верховної Ради 9-го скликання, а першими кнопкодавами 2020 року стали позафракційні депутати Вадим Новинський та Дмитро Шпенов. З 17 кнопкодавів ВРУ 9-го скликання факт неособистого голосування визнали лише троє – члени фракції “Слуга народу” Олена Копанчук і Сергій Литвиненко та вищезгаданий Володимир Кальцев.

Кнопкодавство порушує ч. 3 ст. 84 Конституції України, п. 1 ч. 2 ст. 37 Регламенту Верховної Ради та п. 4 ч. 1 ст. 24 закону “Про статус народного депутата”. А з 16 січня 2020 року за порушення процедури особистого голосування передбачена ще й кримінальна відповідальність. Тепер депутату-кнопкодаву загрожуватиме штраф (ст. 364-2 Кримінального кодексу України) та навіть позбавлення мандата (п. 2 ч. 2 ст. 81 Конституції).

Рух ЧЕСНО наголошує: є сумніви щодо того, чи принесе бажаний ефект криміналізація кнопкодавства. Адже, по-перше, слідству потрібно буде довести, що нардеп дійсно кнопкодавив та робив це свідомо й навмисно. По-друге, якщо справа таки дійде до суду, процес її розгляду може тривати роками (оскільки ще є апеляційна й касаційна інстанції).

Саме тому Рух ЧЕСНО закликає насамперед запобігати кнопкодавству, а не карати за це, та пропонує парламенту розглянути можливість запровадження сенсорної кнопки для голосувань. Поки у Верховній Раді ніяк не можуть запровадити сенсорну клавішу, ця система вже понад 4 роки успішно працює в Київській міській раді, а віднедавна й у Вінницькій облраді.

Аби народні депутати змогли особисто оцінити переваги сенсорної кнопки, Рух ЧЕСНО запропонував Київраді організувати публічне тестування цієї системи. Згодом у столичній міськраді заявили, що готові провести для парламентаріїв такий “майстер-клас”.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]