Чому не вийшло переформатувати комісії в Київраді

Фото: Чому не вийшло переформатувати комісії в Київраді

Склад комісій Київради може суттєво змінитися. Про це свідчить проект рішення, який подали на розгляд комісії з питань місцевого самоврядування. Але 24 грудня комісія з питань місцевого самоврядування не підтримала цей проект. Не виключено, що його розглянуть повторно в лютому.

Громадський Рух ЧЕСНО вивчав проект рішення та зауваження голів депутатських фракцій та групи “Київська команда”, а також інших депутатів Київради.

Двоє депутатів склали мандати, а четверо тепер працюють в парламенті. 21 січня на сайті Київради з’явився проект рішення щодо змін у складі комісій. Він свідчить, що нові депутати Київради не просто займуть вакантні місця в комісіях, замін удвічі більше. Переформатовують і керівний склад.

Так БПП “Солідарність” в рік місцевих виборів додатково хоче очолити дві постійні комісії. Їм мають поступаються посадами квоти “Самопомочі”, які після розпуску фракції перейшли до депутатської групи “Київська команда”. Очільник депутатської групи Сергій Гусовський категорично проти і каже, що квоти мають бути збережені. 

“Батьківщинівця” Юрія Дідовця знову забули і не включили до жодної з комісій. За право увійти в комісію депутат бореться вже 5-й рік. Також не включили до жодної з комісій нових членів “Київської команди” Катерину Дідковську, Олександра Козяра. Зате нарешті зі складу комісії з питань ЖКГ виключать Дмитра Гордона, який склав повноваження депутат Київради ще у листопаді 2016 року.

Медика Віктора Яцика з “Самопомочі” пропонують включити до регламентної комісії, а його колегу по фракції правницю Надію Пестерєву — до комісії з питань охорони здоров’я.

Деякі нові депутати взагалі не фігурують в проекті.

Робота в комісіях дуже важлива. Кожен проект рішення Київради перед тим, як потрапити в зал, має пройти розгляд у профільній комісії, яка дає свої висновки і рекомендації. 

Член профільної комісії, яка розглядала проект рішення, Сергій Гусовський з “Київської команди” запропонував відкласти розгляд проекту рішення на тиждень.

“Воно не є збалансованим. Тут не згадуються депутати, які щойно увійшли до складу Київради (Катерина Дідковська та Олександр Козяр, що йшли від “Самопомочі”, а увійшли до “Київської команди” — прим. ред.). Я знаю, що є кілька депутатських звернень щодо включення в комісію. Є деякі конфліктні ситуації. Тому пропоную взяти тижневу паузу для проведення консультацій. Зазвичай ми подібні питання виносили на Погоджувальну раду, і ніколи це не подавалося на комісію як ініціатива. Ми маємо ситуацію з паном Дідовцем, якого вже скільки років не можуть включити до комісії”, — говорить Гусовський на початку засідання комісії.

Комісія не підтримала пропозицію Гусовського про відкладення розгляду рішення. Рух ЧЕСНО з’ясував, що ж пропонує проект.

Охорона здоров’я

У комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту також відбулися зміни. Фігурант антикорупційних розслідувань та прогульник Юрій Крикунов (“Солідарність”)  пропонується на посаду заступника голови. Наразі він є рядовим членом комісії. По суті, проект рішення пропонує підняти статус депутату.

Ще до комісії виявила бажання долучитися представниця “Самопомочі” Надія Пестерєва, яка теж потрапила в раду нещодавно замість колеги, який вибув. Як повідомила Пестерева Руху ЧЕСНО, вона за фахом юристка і довгий час надає юридичну допомогу саме за напрямком соцзахисту та пенсійного забезпечення. Тому це її обдумане рішення.

Комісія з питань власності

Комісія з питань власності зазнала змін керівництва. ЇЇ очільника — представника “Київської команди” Леоніда Антонєнка — у проекті рішення вказано як члена комісії. Натомість, головою значиться Максим Конобас від БПП, який наразі є першим заступником голови комісії. 

Леонід Антонєнко був обурений тим, що його ніхто не повідомив про те, що відбуваються такі заміни  у комісії. За його словами, він дізнався про запропоновану рокировку від колег.

У свою чергу, “батьківщинівка” Марина Кочур переходить до комісії з питань власності з комісії з питань охорони здоров’я.

Також цю комісію може поповнити Максим Шкуро, якого планують перевести в комісію з земельної комісії. 

Найпопулярніша земельна комісія втрачає депутатів

Земельна комісія втрачає трьох депутатів. Першого — заступника голови “єднівця” Ігоря Кісільова — Київрада вже втратила. Його за списком партії "Опозиційна платформа – За життя" обрано до парламенту і він автоматично покинув комісію. Також комісія може втратити вже згаданого Максима Шкуро.

Заступник голови Київдержадміністрації, прогульник, фігурант антикорупційних розслідувань та ще й гречкосій Вячеслав Непоп із БПП “Солідарність” переходитиме до комісії з питань самоврядування. За розподілом обов’язків Непоп курував департамент містобудування і архітектури, земельних ресурсів та ін. 

Кому потрібна культура?

Комісія з питань культури, як і комісії з питань законності і регламентна, стали найменшими в Київраді. Ця комісія втратила одразу 2 депутати. Андрій Таранов (“Київська команда”) склав повноваження наприкінці минулого року. 

Жоден депутат не виявив більше бажання займатися культурою в Києві.

Регламентна комісія

Регламентна комісія через обрання депутатами ВРУ втратила двох депутатів. Зокрема Олега Макарова з “Київської команди”, який очолював комісію. Він пройшов в парламент за списком “Голосу”. Також ця комісія втратила представницю БПП Наталю Приходько, яка в парламент пройшла від ОПЗЖ

Читати також: Київрада втрачає 4 депутатів. Хто зайде натомість

Головою комісії тепер може стати Вадим Сторожук (БПП). За квотою ця посада була у “Київської команди”, але комісію очолить представник провладної сили. Варто зауважити, що головування цією комісією також належало “Київській команді” і перейшло до провладної фракції БПП.

На засіданні комісії Гусовський звернув увагу на потребу зберегти квотний принцип при розподілі посад у комісіях.

Голова фракції ”Самопоміч” Наталія Манойленко запевняє, що їй нічого не відомо стосовно ініціативи зі зміни керівництва постійних комісій. 

“Посаду голови регламентної комісії і посаду голови постійної комісії з питань власності займали депутати за поданням фракції "Об’єднання "Самопоміч", і відсутність будь-якого погодження питання ініціативи щодо змін викликає подив і нерозуміння”, – наголошує Манойленко.

Також членом комісії воліє бути лікар-нейрохірург Віктор Яцик із “Самопомочі”, який поповнив лави фракції після складання мандатів однопартійців. За його словами, входження в комісію було рішенням фракції. За другою освітою Яцик – юрист. Окрім роботи в регламентній комісії Яцик планує відвідувати засідання комісії з питань охорони здоров’я, де має право дорадчого голосу як і будь-який депутат ради.

"Моє призначення до постійної комісії КМР з питань регламенту та депутатської етики відповідає засадам Європейського кодексу поведінки для народних обранців місцевих та регіональних рівнів... Основні принципи кодексу унеможливлюють конфлікт інтересів народних обранців з їх професійною діяльністю.  Безперечно, члени комісії мають бути фахово відповідними, у моєму випадку це ступінь магістра права. Як експерт та громадський діяч я відкритий до співпраці з іншими комісіями", – зазначає Яцик.

Комісія з питань законності та правопорядку

Із обранням до парламенту Київрада втратила Андрія Осадчука (“Київська команда”), який, як і Макаров, теж потрапив до парламенту за списком “Голосу”. А також секретаря комісії з питань законності та правопорядку. Тепер цю посаду може обійняти голова фракції “Свобода” Юрій Сиротюк.

Тут варто зазначити, що ця комісія, яка відповідає зокрема і за корупційні ризики, — одна з найменш чисельних. Це при тому, що під час виборчої кампанії в 2015 році БПП на місцевих виборах просував гасло і ініціативу “Стоп корупції” на хвилі Майдану. 

БПП утворив після виборів більшість в раді й має найбільшу фракцію. За розподілом комісій чітко видно, що комісія по боротьбі з корупцією — не пріоритет. Це єдина комісія, де немає жодного представника цієї партії, і він не з’явився навіть після переформатування.

Читати також: Розподіл голів комісій у Київраді 2015 року

Екологія, транспорт, освіта

До комісії з питань екологічної політики планує долучитися член фракції “Єдність” Юрій Курінний, який зайшов замість Кісільова, а до транспортної — позафракційний Андрій Білозір, який набув нещодавно повноважень по квоті БПП.

З комісії з питань освіти хочуть виключити “самопомічівця” Дмитра Стрижова, який склав мандат. 

Не зазнали змін постійні комісії з питань торгівлі та бюджетна. Хоча перший заступник голови комісії з питань ЖКГ Вадим Ноздря повідомив Рух ЧЕСНО про складення депутатських повноважень на найближчій сесії ради. Причиною такого рішення є призначення депутата керівником ДК “Укрспецекспорт”. Під час співбесіди у Ноздрі запитували, чи зможе він приділяти достатньо уваги депутатській діяльності, бо, за інформацією ЧЕСНО, він є прогульником і сесійних засідань і комісій, незважаючи на посаду у комісії. Проте ці обставини не враховано, і депутата залишають першим заступником, хоча навряд чи є від того зиск.

Комісія ЖКГ нарешті зможе попрощатися з екс-депутатом Дмитром Гордоном (БПП), який склав депутатські повноваження ще в листопаді 2016 року. Незважаючи на ці обставини, його прізвище офіційно так і не видалили із складу комісії, тому він всі ці три роки досі вважається членом комісії.

Читати також: Заміна у Київраді. Поділ втратив Гордона

Дідовець 5 років пробивається в комісію

Автор проекту забув про депутата від "Батьківщини" Юрія Дідовця, який від початку каденції не входить до жодної постійної депутатської комісії. Хоча всі депутати місцевих рад повинні неодмінно працювати в одній із комісій, де розробляють проекти рішень. Дідовцю спершу пропонували місце в регламентній комісії, але він не забажав у ній працювати й попросив перевести його до земельної,  до складу якої його не включили.

Депутат був здивований, що в опублікованому проекті рішення відсутнє його прізвище у будь-якій із перелічених комісій.

“По трьом комісіям є вже навіть проекти рішень, які пройшли всю процедуру погодження. Це земельна, бюджетна або комісія з питань власності. Думаю, завтра виправлять помилку і врахують мою заяву”, – запевняє Дідовець.

Після того, як Рух ЧЕСНО повідомив Дідовцю, що його немає в проекті рішення, депутат повторно подав лист із проханням включити його до земельної комісії на розгляд секретаря Київради і сподівається, що про нього не забудуть, як усі попередні роки.

Окрім нього, на розгляд комісії надійшло чотири заяви від депутатів Катерини Дідковської, Олександра Козяра та Вадима Онуфрійчука щодо їх включення або переходу до іншої постійної комісії Київради. 

Але на цьому перелік заяв не завершився. Голова фракції “Свобода” Юрій Сиротюк клопотав про виключення з комісій Прохора Антоненка та Святослава Кутняка, які раніше вийшли з партії та фракції, та наразі не відвідують засідання сесій та комісій через вимогу однопартійців скласти депутатські повноваження.

Читати також: Екс-свободівці з групи Левченка спитають киян, чи складати їм мандати

“”Свобода” ініціює відкликання цих депутатів. Вони не є депутатами нашої фракції. А оскільки вони не є депутатами фракції, то не можуть бути ні на посадах, ні взагалі на комісіях, в яких вони перебувають. Тому ми звернулися до київського міського голови та до комісії, щоб виключити Прохора Антоненка та Святослава Кутняка. Фракція подасть свої пропозиції для збереження квотності в комісіях. Як позафракційні депутати вони можуть самостійно звернутися з проханням внести їх до складу тієї чи іншої комісії”, — говорить Сиротюк.

За результатами розгляду проекту рішення комісія не змогла однозначно визначитися, прийняти рішення і винести позитивний висновок. Двоє з депутатів — Олександр Березніков з БЮТ та Тарас Криворучко від БПП — підтримали пропозиції, Сергій Гусовський з “Київської команди” та “свободівець” Володимир Бохняк утрималися. Для прийняття позитивного рішення треба було б щонайменше 3 голоси.

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО писав про те, хто з депутатів вийшов із фракції, а хто й перефарбувався. Також ми аналізували останні правки до проекту закону “Про столицю”.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]