Незаконна реклама на Хрещатику: чому місто втрачає мільйони?

Фото: Незаконна реклама на Хрещатику: чому місто втрачає мільйони?

"Київміськбуд" не платить за рекламну конструкцію площею майже 100 квадратів понад десять років. Цю вивіску навіть не занесено до бази самовільно розміщеної реклами. Місто недоотримує в бюджет значні кошти.

Більш ніж 81% зовнішньої реклами у столиці є незаконною. Про це ЧЕСНО.Київ дізнався з бази даних "Київреклами". А це колосальні втрати для міського бюджету.

Як виявив ЧЕСНО.Київ, аж ніяк не всі вивіски є законними. Столиця втрачає доходи від реклами, а центр міста через неї має не надто привабливий вигляд.

Київ потопає в рекламних конструкціях, які час від часу показово демонтують. Про це чиновники звітують у соцмережах.

Наприклад, начальник Управління з питань реклами КМДА Олександр Смирнов у листопаді дописував у Facebook про демонтаж самовільно розміщених конструкцій. 

Але це поодинокі випадки. Є реклама, яку не прибирають роками незалежно від того, хто при владі: чи то Леонід Черновецький, чи то Віталій Кличко.

Смирнова призначили начальником Управління наприкінці 2017 року. Досвід роботи в цій сфері він має від червня 2015-го. Саме тоді він став заступником директора комунального підприємства "Київреклама". Проте за чотири роки його діяльності, пов'язаної з рекламою, глобальних зрушень у розв'язанні проблеми несанкціонованих вивісок і білбордів у столиці містяни не побачили.

У серці Києва, на Майдані Незалежності, уже понад десяток років дах одного з будинків "прикрашає" терновий вінок від ПрАТ "Холдингова компанія "Київміськбуд". Директором цього підприємства наразі є Ігор Кушнір. 2014 року він невдало балотувався до Київської міської ради як самовисуванець у Солом'янському районі (51-й округ), але позиціонував себе як кандидат від найрейтинговішої на той час партії УДАР. У 2010-2012 роках працював у Кабміні Миколи Азарова заступником міністра оборони.

Рух ЧЕСНО фіксував непоодинокі випадки, коли представники бізнесу йшли у владу задля лобіювання своїх бізнес-інтересів.

Читайте також: Благоустрій для забудовників коштом киян: куди витратять 140 млн грн 

Рекламна конструкція "Київміськбуду" є доволі громіздкою й об'ємною. Кожен, хто був на Майдані або проходив повз, обов'язково звертав увагу на таку масивну вивіску. Уночі вона ще й підсвічується.

ЧЕСНО.Київ поцікавився, на яких підставах в історичному центрі міста розмістився цей рекламний монстр і скільки компанія, що рекламується, щомісячно сплачує до бюджету Києва.

Управління з питань реклами КМДА оперативно надало відповідь, у якій чітко сказано, що дозвіл на розміщення цього рекламного засобу не надавався, тож конструкція є самовільною. Отже, й оплат за користування цим місцем не було.

"Зазначений у Вашому запиті рекламний засіб типу "Конструкція на даху будинку" загальною площею 98 кв.м, власник – ПрАТ "ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ "КИЇВМІСЬКБУД", розміщена на будинку №2/1 по вулиці Софійській у Шевченківському районі міста Києва без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами.

Враховуючи відсутність дозволу, договір на тимчасове користування місцем для розміщення рекламного засобу за вказаною адресою не укладався, платежі за користування місцем не здійснювалися", – написано у відповіді на наш запит за підписом Смирнова.

Завдяки можливостям сучасних технологій нескладно скористатися Google Maps і прогортати фото Майдану Незалежності саме з ракурсу на будинок, де міститься реклама. Вона є на світлинах і 2018 року.

Незмінно височіє вона над центральною площею столиці й у червні 2006 року.

Чому протягом стількох років на цю вивіску не звертали уваги, відповіді ніхто не дає. Управління все ж надіслало вимогу про усунення порушень і занесло цей об'єкт до переліку конструкцій, що підлягають демонтажу.

"Власнику вказаного вище рекламного засобу Управління з питань реклами 30.10.2019 направило вимогу про усунення порушень при розміщенні рекламних засобів.

21.11.2019 рекламний засіб був включений до наказу Управління "Про демонтаж рекламних засобів" №1666, який переданий для виконання КП "Київреклама", – ідеться в листі від Управління.

У "Київміськбуді" твердять, що на їхньому балансі ця вивіска не перебуває та, хто її обслуговує, не відомо. Отже, і за електроенергію, спожиту для підсвічування реклами в нічний час, компанія теж не сплачує.

"Я работаю в КГС 8 лет! А эту рекламу устанавливали 20 лет назад при Поляченко! На балансе КГС этой рекламы нет! Мы ее не обслуживаем! И никому за неё не платим!" – коментує Ігор Кушнір.

Наразі достеменно не відомо, коли цю вивіску таки приберуть. КП "Київреклама" не має потрібного технічного забезпечення для виконання таких робіт самотужки. Саме тому підприємство звернулося до підрядної організації ТОВ "Альпром" для замовлення послуг з демонтажу. Попередньо вартість робіт оцінюють у 125 тисяч бюджетних гривень.

"...з урахуванням габаритів та місця розташування конструкції необхідні послуги фахівців з промислового альпінізму та спеціальне обладнання. У штаті КП "Київреклама" немає таких фахівців та обладнання, тому на даний час зі спеціалізованим суб'єктом – ТОВ "АЛЬПРОМ" узгоджуються умови здійснення демонтажу рекламного засобу.

Орієнтовна вартість послуг ТОВ "АЛЬПРОМ" становитиме близько 125 000 грн", – зазначено у відповіді на другий запит ЧЕСНО.Київ.

Крім того, ми підрахували приблизну суму коштів, яку мало б щомісячно сплачувати до бюджету Києва за розміщення цієї реклами ПрАТ "ХК "Київміськбуд", спираючись на дані, надані Управлінням. Вона сягає майже 40 тисяч гривень з урахуванням зонального коефіцієнту й того, що це самісінький центр міста.

Тобто за рік столичний бюджет недоотримав майже півмільйона гривень тільки через одну незаконну рекламну конструкцію. А вона ж міститься там понад 10 років. Тому місто лише на одній вивісці недорахувалося вже приблизно 5 мільйонів гривень.

Упродовж усього цього часу навіть балансоутримувач, яким є КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва", не цікавився, на яких підставах, від чого живиться електроенергією та кому сплачує за її споживання рекламодавець.

"Ми реєстру реклами на своїх будинках не ведемо й дозволів не даємо. Це "Київреклама" робить. Я думаю, що встановлювали самовільно. Не думаю, що вони пішли на диспетчерську і їм дали ключі від виходу на дах. Ми взагалі не контролюємо, що встановлюють. Це знову ж таки говорю, що питання "Київреклами", – каже пані Наталя з відділу експлуатації керуючої компанії.

Депутатський контроль за цим процесом мав би здійснюватися профільною комісією Київради. Крім того, у мера є заступники, які повинні контролювати якість роботи комунальних підприємств.

"Колись на комісії я зауважив, що правила мають бути одні для всіх. Є зони, де може бути реклама та де її не має бути. З питань незаконної реклами – то "Київреклама" мала б надати припис і разом із благоустроєм демонтувати, якщо дозволу нема", – зазначає перший заступник голови комісії Київради з питань транспорту, зв'язку та реклами Ігор Галайчук.

Ситуація з рекламою на Майдані Незалежності, можна сказати, катастрофічна. Він зусібіч обліплений вивісками, білбордами, банерами та всілякими рекламними конструкціями.

В онлайн-базі рекламних конструкцій КП "Київреклама" обліковано понад 58 тисяч рекламних засобів, розміщених незаконно. Це більш ніж 81% загальної кількості такої реклами. Належно оформлену дозвільну документацію мають лише близько 13 тисяч, тобто приблизно 18%. 

Шевченківський район, де розташована вивіска "Київміськбуду", про яку йшлося вище, є одним з лідерів із самовільного розміщення реклами. Його випереджає тільки Дарниця.

Імовірно, і ця база "Київреклами" не є повною. Адже там узагалі відсутня конструкція "Київміськбуду", хоча її неможливо не помітити, якщо незаконну рекламу на Майдані справді контролює відповідна інстанція. 

Проте в базі містяться відомості про інших самовільно розміщених і досі недемонтованих старожилів Майдану. 

Вивіски "МакДональдсу" "прикрашають" будівлю на вулиці Софіївській уже не одне десятиліття, і їх теж ніхто не наважується демонтувати.

Не оформляють дозвільної документації також відділення провідних банків України.

І навіть колони Головпоштамту використовують для вивішування рекламних банерів без дозволів.

Загалом, Майдан Незалежності перенасичений рекламними вивісками. Часом магазини або компанії, що орендують тут офіси, не встигають оформити дозвільну документацію, а іноді й не мають наміру це робити. Тому тут сконцентровано, мабуть, найбільше незаконної реклами, ніж будь-де в Києві.

На фото червоними прапорцями позначено незаконно розміщену рекламу на частині Майдану Незалежності, а зеленими – конструкції, на які оформлено дозвільну документацію.

Усі червоні прапорці – це кошти, які не надійшли до бюджету столиці. Це невідремонтовані кілометри доріг, десятки дитячих садочків, шкіл і лікарень. Це довгобуд метро на Виноградар, Шулявський та Подільсько-Воскресенський мости.

Нагадаємо, раніше ЧЕСНО.Київ проаналізував, на яких підставах працює перевізник Uber Shuttle у столиці, діяльність якого теж призводить до втрат бюджетних коштів через невизначене регулювання роботи.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]