Проаналізувавши всі остаточні фінансові звіти кандидатів, опубліковані на сайті ЦВК, Громадський рух ЧЕСНО визначив двадцятку кандидатів у мажоритарних округах, які витратили на парламентську виборчу кампанію найбільше грошей.
7 з 20 претендували на одномандатні округи Києва. Це свідчить про те, що одними з найдорожчих були кампанії саме у столиці. Але, попри мільйонні видатки, жодного з цих кандидатів не обрали до парламенту 9-го скликання.
Загалом ці 7 політиків витратили на виборчу кампанію понад 32 мільйони гривень.
Найбільше під час парламентської виборчої кампанії витратив кандидат з округу №219 у Києві, кнопкодав, фігурант антикорупційних розслідувань, гречкосій Олександр Третьяков.
Його офіційні витрати становили 8,8 мільйона гривень. Однак це не допомогло екс-нардепу, який входив до фракції БПП, потрапити до Верховної Ради. Перемогу у 219-му окрузі здобув висуванець "Слуги народу" Микола Тищенко. Він витратив на свою кампанію 752 тисячі, тобто майже у 12 разів меншу суму (у середньому 32 грн за голос виборця).
Частина виборчого фонду Третьякова – його власні кошти. Він вклав у свою кампанію 2,2 мільйона гривень, 1,4 мільйона дали юрособи, ще 6 мільйонів надійшли від фізичних осіб.
Одним із найбільших донорів Третьякова був киянин Денис Денисенко, який переказав до виборчого фонду кандидата 598 тисяч гривень. Він є співвласником ТОВ "Центр політичного консалтингу". Ще один співвласник цього товариства Олександр Колеснік надіслав до фонду Третьякова 149,5 тисячі гривень. Одна із засновниць цієї ж компанії Тетяна Чернишук дала кандидату 741 тисячу гривень.
Сайт фірми не працює, але, за інформацією видання "Наші гроші", центр організовував піар-заходи для колишнього очільника Адміністрації Президента Бориса Ложкіна та Олександра Третьякова. Сам Денисенко був позаштатним радником Ложкіна. ТОВ "Центр політичного консалтингу" офіційно здійснювало піар-супровід проекту Юрія Луценка "Третя республіка".
Парламентську кампанію Третьякова 2019 року також фінансувала Олеся Зубрицька – його помічниця за часів, коли він був депутатом ВРУ 8-го скликання. Вона переказала до виборчого фонду кандидата 149,6 тисячі гривень.
Серед донорів кампанії Третьякова трапляються люди з однаковими прізвищами. Наприклад, Андрій та Наталія Жуки перерахували йому 145 і 149 тисяч гривень 10 липня. Того самого дня Ігор і Сергій Керести віддали кандидату по 149 тисяч.
Найбільше грошей з виборчого фонду Третьяков заплатив за рекламу на телебаченні – 7,6 мільйона гривень. Кандидат рекламувався на каналах "Прямий", ТРК "Україна", ICTV, "СТБ", "1+1", "Інтер".
Усе перелічене вище – лише офіційні видатки. Третьяков розпочав свою виборчу кампанію до реєстрації кандидатом у ЦВК, тож ці витрати не обліковуються.
Читайте також: Київ: усі нардепи програли
6 мільйонів гривень витратив на кампанію кандидат Дмитро Андрієвський (округ №222). Він вклав 2,4 мільйона власних коштів, ще 3,5 мільйона отримав від фізичних осіб.
Андрієвський більшість грошей спрямував на телерекламу – 4,6 мільйона гривень. Кандидат рекламувався на каналах "1+1", "Київ" та "Еспресо TV".
Однак восьмисекундний ролик Андрієвському не допоміг, і до парламенту він не пройшов. Кандидат програв Романові Грищуку зі "Слуги народу", який витратив на кампанію 1,3 мільйона гривень (у середньому 45 грн за голос виборця).
Андрієвський не гребував врученням подарунків дітям своїх потенційних виборців у брендованих пакетиках, на яких було написано його прізвище.
Під час виборчої кампанії у столиці траплялося доволі багато білбордів з рекламою кандидата.
Нардеп, за оцінюванням Руху ЧЕСНО, не склав іспиту на доброчесність через імовірну причетність до корупційних дій.
У парламенті 8-го скликання він голосував за державне фінансування політичних партій, створення антикорупційного суду та антикорупційних органів, закон про прокуратуру. А ось під час голосування за Виборчий кодекс Андрієвський був відсутній.
Не допомогли фінансові вливання й депутатці Київради від БПП "Солідарність" Людмилі Костенко (округ №217, м. Київ). У Верховній Раді 6-го скликання вона була помічницею Вадима Столара, який на цьогорічних парламентських виборах став депутатом ВРУ від ОПЗЖ.
Кандидатка від "Європейської солідарності" вклала у виборчу кампанію 3,8 мільйона гривень. 292 тисячі – це її власні кошти, а 3,5 мільйона дали фізособи. Один голос виборця коштував їй у середньому 231 грн.
Внески до виборчого фонду Костенко перебували в межах 100-149 тисяч гривень. Серед донорів був Артем Пилькевич, керівник громадської приймальні депутатки, який дав на її кампанію 347 тисяч гривень.
Ще 247 тисяч перерахував Дмитро Деркач, котрий під час парламентських виборів 2019 року був уповноваженою особою партії "Європейська солідарність" у 217-му окрузі. На сайті ЦВК зазначено, що Деркач – безробітний.
357 тисяч на кампанію Костенко пожертвував адвокат Андрій Ігорович Новак (не плутати з Андрієм Яремовичем Новаком, кандидатом у Президенти України).
477 тисяч надійшли від Олександра Александрова з Нікополя, колишнього власника інженерно-виробничого центру "Вектор".
Рекламою з обличчям кандидатки від "Європейської солідарності" Людмили Костенко було "прикрашено" весь район. Її фото можна було побачити на дошці оголошень у ліфтах, на білбордах і плакатах під час масових заходів. Вона влаштовувала свята у пришкільних таборах та вечори музики в парках, роздавала медальки випускникам і квитки до кіно – школярам.
А проте, у 217-му окрузі Костенко не перемогла. Вона поступилася кандидатці від "Слуги народу" Мар'яні Безуглій, яка витратила на виборчу кампанію 1,9 мільйона гривень.
Читайте також: Хто з депутатів Київради витратив найбільше і програв
Восьмою за видатками стала Ганна Старостенко від "Європейської солідарності". Її виборча кампанія коштувала 3,7 мільйона гривень. Кандидатка програла у 213-му окрузі Артему Дубнову зі "Слуги народу", котрий витратив на кампанію 2 мільйони гривень.
До десятки кандидатів, які мали найбільші витрати на кампанію, входить також депутат Київради від БПП Михайло Терентьєв (округ №221, м. Київ). Його виборчий фонд становив 3,6 мільйона гривень, які він отримав від фізосіб.
Терентьєв балотувався від "Європейської солідарності", проте до ВРУ не пройшов. Він посів третє місце в окрузі, де виграла Анна Пуртова зі "Слуги народу". Представники цієї партії здобули перемогу в усіх столичних округах.
Читайте також: Київ is Ze!capital of Ukraine: переможці зі столиці та їхні обіцянки
Михайло Терентьєв витратив 2,4 мільйона на телерекламу. Її показували на телеканалах "Інтер", "112 Україна", "NewsOne".
Чинний депутат Київради, член фракції БПП Олесь Маляревич є фігурантом антикорупційного розслідування через порушення вимог фінансового контролю. До парламенту 9-го скликання він невдало балотувався від "Європейської солідарності".
Бюджет його виборчої кампанії становив 3,29 мільйона гривень. Власних коштів кандидат витратив 330 тисяч. Від юридичної особи (а це була лише БО "Благодійний фонд Олеся Маляревича") отримав 76 тисяч. Найбільші внески надійшли від фізичних осіб – загалом майже на 2,9 мільйона. Суми були абсолютно різними – від 3 тисяч до 1 мільйона за раз. Але найбільше надходжень від фізосіб було 12 липня 2019 року.
Кошти до виборчого фонду кандидата вносили його дружина Алла Маляревич, імовірно, ще один родич – Віктор Маляревич. Також фінансово підтримали кампанію помічник депутата Ілля (Сергійович) Шляхов і, можливо, його батько Сергій Шляхов.
1 мільйон гривень не пошкодував для Маляревича Юрій Кононенко. У базі YouControl є чотири компанії, так чи інакше пов'язані з будівництвом, одним із засновників яких є повний тезко Кононенка.
Понад дві третини виборчого фонду, тобто майже 2,4 мільйона гривень, кандидат витратив на телерекламу: його ролики транслювали на "Інтері", "112 Україна" та ТРК "Київ".
Другою за розміром є стаття видатків на зовнішню рекламу (майже 630 тисяч гривень), третьою – на друк агітаційних матеріалів (майже 250 тисяч).
До ТОП-20 за витратами на парламентську кампанію увійшов і Володимир Прокопів, який на цьогорічних та попередніх виборах до Верховної Ради безуспішно балотувався від БПП/"Європейська солідарність". Видатки цього політика на агітацію були більшими, оскільки він стартував дочасно. Хоча кандидат зареєструвався в ЦВК 24 червня, ось білборди, котрі Рух ЧЕСНО зафіксував 12 червня.
Витрат на цю рекламу немає в офіційному фінзвіті, оскільки на момент її розміщення Прокопів ще не був кандидатом у народні депутати.
Прокопів досі обіймає посаду секретаря Київської міської ради, хоча одразу після виборів він зробив заяву, що складає повноваження, бо вирішив очолити партійний осередок "Європейської солідарності".
Але питання про відставку Прокопіва так і не внесли до порядку денного, тож Київрада за нього не голосувала.
Кампанія офіційно коштувала кандидату майже 2,9 мільйона гривень. Власних грошей, відповідно до звіту, Прокопів не витрачав. Внески до його виборчого фонду були тільки від фізичних осіб.
Олександр Шаблєвський з Івано-Франківщини, звідки родом і Прокопів, кілька разів переказав на виборчий рахунок по 1,5 мільйона гривень. За інформацією з відкритої бази YouControl, він є керівником рекламної агенції та компанії, яка веде діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем.
Дружина кандидата Віра Прокопіва вклала в кампанію чоловіка 299 тисяч гривень.
Серед витрат у звіті є лише 188 тисяч гривень на друк агітаційних матеріалів, 2,22 мільйона на оренду рекламних білбордів та майже 485 тисяч на розповсюдження агітпродукції. Виготовлення відеороликів і замовлення їхніх показів на телеканалах не зазначено й Рухом ЧЕСНО зафіксовано не було.
Цікаво, що з-поміж ТОП-8 партій за обсягами видатків на виборчу кампанію до парламенту потрапили аж 5 політсил, тоді як більшість мажоритарників з найвищими витратами не отримала бажаного результату. Це означає, що на рівні округів значні видатки не є обов'язковою передумовою перемоги на виборах. Водночас партії з низькими витратами одержують переважно такі ж низькі результати.
Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО дослідив фінзвіти кандидатів-мажоритарників в Україні та визначив ТОП-20 витрат на виборчі кампанії.
Поділитись