Будинки на Кловському узвозі під загрозою: зводять "свічку" на 35 поверхів

Фото: Будинки на Кловському узвозі під загрозою: зводять "свічку" на 35 поверхів

На Печерську в Києві почали забудовувати Кловський узвіз упритул до Олександрівської лікарні та існуючих житлових будинків на вул. Мечникова та Мар'яненка. Тут планують звести 35-поверхову будівлю з чотирма поверхами підземного паркінгу. Будівельна техніка їздить через територію лікарні, бо це єдиний проїзд до будмайданчика.

Ділянка перебуває в оренді в ТОВ "Будінформ", співзасновником, як свідчить інформація на сайті Youcntrol,  якого значиться гречкосій, кнопкодав, екс-регіонал, а нині нардеп-мажоритарник Віктор Бондар, котрий є співголовою депутатської групи "За майбутнє" у ВРУ. До 2018 року ділянка орендарем не використовувалася, жодні роботи на ній не велися. 

ДАБІ України заборонила забудовнику будь-які види робіт на ділянці на вул. Мечникова, 7-Б, але той далі виконує будівельні роботи нібито з укріплення Кловського схилу. 

Активісти, які мешкають у будинках біля будмайданчика, розповідають, що будівництво на схилі небезпечне через підземні води та зсув ґрунту. Один із сусідніх будинків нахилився на 16 см, у ще одному утворилися тріщини.

Депутатка Київради від "Самопомочі" Наталія Манойленко, яку обрали в сусідньому окрузі, ініціювала подання на розгляд сесії Київради проекту рішення про відмову ТОВ "Будінформ" у подовженні дії договору оренди у зв'язку з невиконанням його умов. Оскільки сесій Київради довго не було, депутати не розглядали цей проект рішення майже півроку.

Представниця забудовника Наталія Дюбенкова запевняє, що договір оренди з ТОВ "Будінформ" автоматично лонгується ще на 15 років, тому що Київрада не повідомила компанію про інші наміри.

Місцеві мешканці намагаються зупинити забудовника

12 листопада об 11:00 Київрада має зібратися на друге засідання сесії. Питання про відмову в подальшій оренді ділянки на Печерську стоїть першим у порядку денному. Проект рішення підготувала депутатка Манойленко.

Протягом вихідних, 9 та 10 листопада, а також у понеділок будівельна техніка активно рухалася територією Олександрівської лікарні, не маючи на це належних дозволів. Місцеві активісти викликали поліцію та просили зупинити будівництво.

"Патрульна поліція виписала водієві штраф за незаконне пересування територією лікарні. Водій не зміг надати документи та пояснити, що він тут робить. Також він відмовився показати, що в нього в кузові", – розповідає місцева мешканка Юлія Діденко.

"Біля цього будівництва ми чергуємо всі вихідні. Викликаємо поліцію – забудовник на деякий час роботи зупиняє, але потім усе починається знову. Це попри те, що договір оренди із забудовником сплив 2018 року, є припис ДАБІ від 26 жовтня про зупинення будь-яких видів робіт, є протокол комісії Київради про заборону проїзду будівельної техніки повз корпуси лікарні", – додає Діденко.

За словами жінки, зараз будівництво охороняють молодики спортивної зовнішності. Вони перегородили в'їзд до будмайданчика будівельною стрічкою й нікого не пропускають.

Мешканці чекають на рішення Київради.

Місцеві жителі про будівництво впритул до їхніх будинків розповіли на засіданні комісії КМДА з питань проблемних забудов у місті Києві 8 листопада, на якому були присутні журналісти Руху ЧЕСНО. Представниця забудовника Наталія Дюбенкова також була на засіданні цієї комісії. Вона представляла одразу двох забудовників – того, котрий будує на Кловському схилі, та того, що забудовує Гірку Крістера.

Про це вона повідомила у коментарі руху ЧЕСНО.

Історія незаконного будівництва

Рішення про надання в оренду земельної ділянки площею 0,22 га на вул. Мечникова, 7-Б ТОВ "Будінформ" Київрада ухвалила 2003 року. Підписав його тодішній мер Києва, а нині депутат Київради та голова фракції "Єдність" Олександр Омельченко

 

Засновником цього товариства є чинний народний депутат Віктор Бондар, якого 2019 року обрали до ВРУ мешканці Хмельниччини. Він є співголовою депутатської групи "За майбутнє". До парламентських виборів балотувався у Президенти України як представник партії "Відродження". Головування в цій партії залишив після того, як політична сила вирішила об'єднатися з "Опоблоком".

Він був нардепом неодноразово, голосував за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року, входив до фракції Партії регіонів.

Коли ТОВ "Будінвест" отримало зазначену ділянку в оренду, Бондар працював у одному з департаментів Секретаріату Кабміні.

Рух ЧЕСНО намагався отримати коментар у нардепа Віктора Бондаря, однак дзвінки на його телефон переадресовуються його прес-секретарці. Їй ми озвучили запитання до нардепа, але на момент опублікування цього матеріалу відповіді не отримали.

2010 року ТОВ "Будінформ", співзасновником котрого значиться нардеп-мажоритарник Віктор Бондар, одержало містобудівні умови та обмеження, дія яких закінчилася 2013 року.

Як виявилося, договір оренди з компанією політика можна було розірвати давно. Депутатка Київради Манойленко твердить, що податки до бюджету фірма сплачувала невчасно й не в повному обсязі:

"Величезні суми земельного податку забудовником не сплачувалися вчасно. Суми від 100 тис. грн до понад мільйона. Забудовник не лише не будував нічого на цій ділянці, він навіть до 2010 року не отримував містобудівних умов та обмежень (МУО)". 

"МУО були видані 2010 року, а будівельні роботи розпочалися 2018-го. На той момент МУО вже втратили свою чинність. А проте, на якійсь підставі було отримано дозвіл на будівництво. Представники забудовника були належним чином поінформовані про те, що є зареєстрований проект рішення про відмову в подовженні дії договору оренди, строк якого сплив 3 серпня 2018 року. Таку відповідь їм надали на прохання продовжити договір оренди", – додає Манойленко.

За словами депутатки, наразі забудовник прав на землю не має.

Представниця забудовника Наталія Дюбенкова в коментарі запевняє Рух ЧЕСНО, що, на її думку, її клієнт має всі законні підстави й далі будувати, оскільки договір оренди був автоматично пролонгований на той самий строк, тобто на 15 років, і на тих самих умовах:

"Є механізм продовження договору оренди – автоматичне поновлення. Київрада, відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі", повинна в місячний термін після закінчення договору або надати вмотивовану відмову щодо поновлення договору, або ухвалити рішення щодо його поновлення. У разі, якщо цього не стається, договір вважається автоматично поновленим, але потребує додаткової угоди. Відповідне звернення ми направили, але відповіді не отримали. Юридично договір вважається поновленим, оскільки сплили всі терміни щодо відмови".

Як повідомляють "Наші гроші", містобудівні умови та обмеження, видані забудовнику, 2015 року визнав чинними екс-заступник директора Департаменту містобудування, а зараз відомий столичний забудовник Андрій Вавриш, якого ЗМІ зараз називають “куратором Зеленського” в Києві. Таку відповідь він надав на звернення ТОВ "Будінформ".

Відповідно до цих МУО, ДАБІ видає дозвіл ТОВ "Будінформ" на початок будівельних робіт, проте за зверненням активістів зупиняє їхню дію.

Забудовник ігнорує припис ДАБІ

Активісти звернулися до ДАБІ з проханням перевірити законність будівництва. За словами місцевої мешканки Ольги Малишенко, забудовник спочатку обіцяв лише прочистити дощову каналізацію, на що отримав згоду громади.

"Після цього вони поставили паркан нібито для облаштування дощової каналізації. Коли ми почали дізнаватися, що будується, бо з'явилося багато техніки, то з'ясувалося, що це справді планується прокладання дощової каналізації, але в межах будівництва житлового будинку як відведення дощових стоків від плями забудови, оскільки існуюча каналізація проходила через ділянку забудови", – розповідає Малишенко

"Це був 2018 рік. Ми одразу ж почали збирати інформацію про забудовника та майбутнє будівництво, оскільки не хотіли для себе повторення долі сусіднього будинку на схилі, який унаслідок будівництва ЖК "Сігничер" нахилився на 16 см від вертикальної осі через неправильно виконані роботи з відведення ґрунтових вод. До речі, мешканці сусіднього будинку домоглися його укріплення лише через суд, та й то не на 100%", – додає Малишенко.

Після звернення активістів до КМДА постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки зібралася на засідання, на якому головував заступник очільника КМДА Петро Пантелеєв. Ця комісія повинна була вивчити питання комплексного укріплення схилу та його дослідження. У результаті комісія вирішила зобов'язати всіх балансоутримувачів Кловського схилу, а це ЖК "Сігничер", "Гудвайн", комунальний заклад "Олександрівська клінічна лікарня" та ТОВ "Будінформ" укріпити Кловський схил. Відповідні доручення зафіксовано у протоколі. 

Представниця забудовника Дюбенкова в коментарі Руху ЧЕСНО запевняє, що зараз там ведуться роботи з укріплення схилу відповідно до розпорядження Пантелеєва і якщо їх зупинити, це може спричинити трагедію для будинків, зведених на схилі.

Ми поцікавились у прес-секретарки Пантелеєва, які саме роботи тривають на Кловському схилі: це вже відбувається забудова чи укріплення схилу, передбачене протокольним дорученням. Юлія Грамотна пообіцяла уточнити інформацію й надати її Руху ЧЕСНО, але на 10:00 12 жовтня інформацію отримати так і не вдалося. 

"Таким чином забудовнику дали "зелене світло" на початок будівельних робіт. Цим протоколом за підписом Пантелеєва забудовник прикриває будь-які роботи. Бурова установка, будівельні матеріали та вагончики стоять на території лікарні, яка є пам'яткою історії, а всі корпуси на її території, збудовані наприкінці XIX – на початку XX століття, мають статус пам'яток архітектури місцевого значення", – зауважує Малишенко.

 

На засіданні постійної комісії Київради з питань дотримання законності протокольно було вирішено "ухвалити висновок про категоричну неприйнятність використання території комунального медичного закладу – Олександрівської лікарні для транзитного проїзду будівельної техніки та проведення будівельних робіт".

За зверненням активістів ДАБІ провела перевірку й виписала забудовнику припис про низку порушень на будівництві та зупинення робіт. Припис діє з 24 вересня 2019 року й досі забудовником не оскаржений. Цю інформацію підтвердив представник ДАБІ на засіданні комісії КМДА з питань незаконних забудов у Києві, що відбулося 8 листопада. 

Окрім цього, активісти домоглися в Шостому окружному адміністративному суді скасування містобудівних умов та обмежень, які були видані забудовнику 2010 року та втратили чинність. Рішення не набрало законної чинності, оскільки забудовник подав апеляційну скаргу. Засідання призначено на 3 грудня 2019 року.

Київрада майже рік не може розглянути проект рішення Манойленко

У лютому 2019 року депутатка від "Самопомочі" Наталія Манойленко ініціювала подання на розгляд Київради проекту рішення про відмову ТОВ "Будінформ" у продовженні договору оренди земельної ділянки на Кловському узвозі. Договір оренди був укладений на 15 років, а у серпні 2018-го року сплив його термін. Але, оскільки Київрада з того часу майже не засідала, забудовник скористався можливістю розпочати будівництво на ділянці, на яку вже втратив законні права.

"Цей проект рішення поданий ще в лютому групою депутатів майже від всіх фракцій, крім "Солідарності". Зараз, як мені відомо, багато депутатів Київради підтримують цей проект рішення, в тому числі й мер Віталій Кличко. На початок травня вже була повна готовність виносити цей проект на сесію, але так як Київрада не збиралася, його змогли поставити на розгляд лише в листопаді", – розповідає Манойленко.

Громадський рух ЧЕСНО звернувся до голови земельної комісії Київради Олександра Міщенка з запитанням, чи голосуватиме він за цей проект рішення але Міщенко сказав, що утримується:

"Я не маю чіткої позиції з цього питання. На сесії заслухаємо звіт Пантелеєва з цього приводу. Вони там ніби укріплюють схил. Але точно сказати я вам не можу".

Нагадаємо, на Подолі знищують історичну будівлю 19 століття. Забудовник переконує, що планує відтворити ідентичний фасад.

У Протасовому Яру фірма, пов'язана з Геннадієм Корбаном планує будівництво 3-х багатоповерхових будинків. Місцеві мешканці намагаються протистояти будівництву, внаслідок чого активіст Роман Ратушний отримав від Корбана погрози фізичного знищення.

Активісти Екопарку "Осокорки" кілька років протистоять банку "Аркада", який хоче побудувати у зоні охоронюваного ландшафту ЖК "Патріотика на озерах".


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]