Чому депутати Київради просять звільнити Кличка та їх же розпустити

Фото: Чому депутати Київради просять звільнити Кличка та їх же розпустити

Група депутатів Київради звернулася з відкритим листом до Президента України, прем'єр-міністра та Голови Верховної Ради з проханням звільнити Віталія Кличка з посади очільника КМДА. Також вони просять внести до порядку денного парламенту звернення Кличка про розпуск Київради та призначити позачергові вибори депутатів міськради.

Під час прес-марафону 10 жовтня Володимир Зеленський зауважив, що на посаду голови КМДА є кілька претендентів. Але назвав лише одне прізвище – нардепа Олександра Ткаченка ("Слуга народу"). Проте станом на 28 жовтня Кличка Президент не звільнив, а нового очільника КМДА так і не призначив. Хоча Кабмін погодив звільнення Кличка з посади голови КМДА ще 4 вересня. 

Голова фракції "Єдність" у Київраді Олександр Омельченко вважає, що у "Слуги народу" різні групи впливу не змогли домовитися щодо кандидатури. Зараз триває внутрішня боротьба у фракції "Слуга народу" з групою олігарха Ігоря Коломойського. Про це пишуть журналісти "Радіо Свобода".

Експерт Олександр Солонтай, який на парламентських виборах очолював список партії "Сила людей", зауважує, що призначення Ткаченка могли просто відтермінувати, оскільки ще не ухвалили закон "Про столицю", який може істотно урізати повноваження очільника КМДА.

Міський голова Києва Віталій Кличко ще наприкінці вересня заявив про те, що Київраду, яка не засідає, потрібно розпустити. Такі дострокові вибори вигідні "Слузі народу", котра не має фракції в міськраді. Проте парламент досі не розглянув цього питання.

Громадський рух ЧЕСНО з'ясовував, чому саме зараз частина депутатів Київради ініціювала звернення до Зеленського, парламенту та уряду.

Хто й чому хоче саморозпуску та позбутися Кличка?

Лист щодо звернення до центральних органів державної влади оприлюднив на своїй сторінці в соцмережі депутат Київради Ілля Сагайдак, який 24 жовтня вийшов із фракції БПП "Солідарність"

За словами Сагайдака, лист підтримали депутати з "Київської команди", позафракційні, які потрапили до ради від партії "Солідарність", та чинний депутат від "Самопомочі" Дмитро Стрижов

Наразі вже позафракційний Ілля Сагайдак у коментарі Руху ЧЕСНО зазначив, що закон "Про столицю" мають незабаром ухвалити. Балотуватися депутат поки що не планує, а мотивом для перевиборів у січні є бажання "зупинити Кличка":

"Перебування Кличка при владі призводить до значних утрат можливостей та бюджетних коштів для міста. Це більш ніж складність дострокових виборів при строкових через рік. Пана Кличка треба зупинити. Як останній приклад він виділив додатково півмільярда гривень генпідряднику Микитася (екс-нардепа від БПП "Солідарність", – прим. ЧЕСНО), хоча він сам під вартою за корупцію, а 600 млн грн 100% авансу вже зникли в невідомому напрямку".

Депутат Київради від БПП "Солідарність" Вадим Онуфрійчук повідомив, що про лист знає: 

"Про лист знаю, у принципі узгоджувався, але були мої принципові зауваження в частині дострокових виборів... Що трапилось – те трапилось".

Онуфрійчук наголосив, що не має відповідей на такі запитання:

1. Як ви бачите перевибори, якщо ще не ухвалено закону "Про столицю"? 

2. Що дають перевибори в січні, якщо чергові однаково будуть восени наступного року? Чи не будуть? 

3. Чи плануєте балотуватися на перевиборах і якщо так, то від якої політичної сили?

Депутатка з "Київської команди" Людмила Березницька не бажає коментувати листа, але підтверджує, що його підписала. На запитання, чи планує балотуватися на перевиборах, відповідає негативно. З інших питань просить уточнювати в її колег, зокрема в Сергія Гусовського. Саме він нині очолює депутатську групу "Київська команда", на базі якої мають сформувати лояльну до нардепа Олександра Ткаченка депутатську групу "Новий Київ".

Голова "Київської команди" Сергій Гусовський запостив такий самий текст, що й Сагайдак.

Читайте також: Хто з депутатів Київради перефарбувався

На думку депутата з "Київської команди" Леоніда Антонєнка, що раніше відбудуться вибори, то краще: 

"Ви знаєте, яка в Києві відбувається корупція. Чим швидше ми приберемо цей саботаж, то буде краще. Коли буде конкретна дата проведення виборів, я не знаю… Спершу має бути закон "Про столицю". Люди повинні знати, на які повноваження йдуть, щоб могли для себе вирішити, де вони будуть кориснішими – у районі чи на рівні Київради. Що стосується мого конкретного рішення, чи буду я балотуватися, то я ще не вирішив". 

За його словами, це також залежатиме від нового закону про столицю: якщо депутатам не дозволять суміщати посади, то зарплата депутата не буде конкурентною.

"Я працюю адвокатом. Якщо мене позбавлять можливості працювати, то я не піду на той рівень зарплати – дві тисячі доларів або тисяча, бо мої витрати значно перевищують такі доходи", – зазначив Антонєнко

Його колега з депутатської групи Сергій Башлаков каже, що балотуватися теж не буде, але вважає за доцільне перезавантажити владу в столиці:

"У суспільстві дуже великий запит на зміну влади, яка була в нас останні 5 років. Влада у країні змінилася, але реальна влада в місті як була, так і залишається тією, що й 5 років тому. Містом як управляла команда, не буду уточнювати кого, але явно не та, яку обрали кияни, так ті люди й залишилися… На сьогодні мер – фігура номінальна, реально містом керує голова адміністрації. Перевибори – не центральний пункт нашого звернення… Ми хочемо бачити реакцію влади. Кличко на сьогодні керує містом як людина, призначена Президентом, і відповідальність – на президентові. Питання дуже просте: влаштовує це Президента чи ні?"

Башлаков запевняє, що підписав листа не для того, аби потрапити до чийогось виборчого списку: 

"Я можу чітко сказати, що на вибори не піду. Допрацьовую свою каденцію". 

Чому лист з'явився тільки зараз?

Прес-секретарка міського голови Віталія Кличка Оксана Зіновієва лист депутатів коментує коротко: 

"Певно, не очікували, що збереться Київрада. Занервували".

На запитання, чи наполягає на сьогодні Кличко на розпуску Київради, вона нагадує, що заяву було зроблено, коли міськрада не збиралася. 

Читайте також: Громади-заручники та депутатський терор: розбиті дороги, гори сміття й мільйони на рахунках

Голова фракції "Батьківщина" в Київраді Володимир Бондаренко в такому листі вбачає різну мотивацію депутатів: 

"У депутатів є мотиви. Я, наприклад, неодноразово робив зауваження Віталію Кличку – він ставився до них нормально. Я готовий і далі його критикувати. Але в когось виникають інші мотиви – участі в новій владі київській. Це мотиви не завжди благородні. У когось є амбіції проникнути в нову команду, хтось – у керівництво, хтось хоче помститися… Оця вся історія й зібрала ту групу, яка дуже активно себе рекламувала. Раніше думали, що вибори будуть у грудні, а тепер у 2020 році вони можуть бути навесні та восени. Але тоді постане питання: чому Київ обиратиме раніше й окремо? Вибори, мабуть, будуть, але, найпевніше, не навесні, а в конституційний термін".

Екс-мер Києва Олександр Омельченко наразі очолює фракцію "Єдність", яка раніше голосувала в унісон із "Солідарністю" Кличка. Після зміни влади у країні він почав публічно критикувати Кличка. Хоча на останній сесії його фракція все ще голосувала в унісон із БПП, зокрема щодо затвердження ДПТ Троєщини, вона пішла в опозицію. Але таку заяву Омельченко критикує й називає популістською: 

"Усім цікаво, чому заява від Кабміну є, а от указу Президента так і немає. Я думаю, бо нема кого призначати… Маю на увазі: нема єдиної думки Президента, Голови Верховної Ради та голови уряду. Я розумію, якби не було монокоаліції. А так вважаю, що в них є внутрішній дисбаланс".

Журналісти "Радіо Свобода" вже писали про те, що антикорупційний скандал у фракції "Слуга народу" може бути ударом по групі олігарха Коломойського. Нардеп Ткаченко, який є одним із ключових претендентів на посаду голови КМДА, очолював телеканал Коломойського "1+1".

"Щодо неухваленого закону "Про столицю" скажу так. Пан Порошенко та пан Кличко були при владі 5 років, і був у них і Гройсман, і Парубій – усі ж одна команда. То хто заважав ухвалити новий закон про місто-герой Київ?" – риторично запитує Омельченко.

Читайте також: Чому з'явилося стільки законопроектів "Про столицю"?

Експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай вважає, що призначення Ткаченка на посаду очільника КМДА могли відтермінувати саме через те, що ще не ухвалили закон "Про столицю":

"Новий закон змінить повноваження голови КМДА. Відповідно, до того, як почали працювати над законопроектом, питання зміни на посаді Кличка стояло гостро, а коли почався розгляд законопроектів, то зрозуміли, що слід зробити паузу та спочатку ухвалити законопроект, а далі робити кадрові призначення. Натомість на місцевому рівні є група депутатів, яка зробила заяву та діє у форматі опозиції до Кличка давно, і це не завжди збігається з національною політикою. У цьому їхня послідовність", – каже Руху ЧЕСНО експерт і політик Олександр Солонтай.

Щодо вимоги частини депутатів розпустити міськраду Солонтай зауважує:

"Ця депутатська група є опозиційною до Кличка й використовує всі обставини, щоб показати себе як альтернативу Кличку. Ті з них, хто каже, що не піде в депутати Київради, то вони можуть далі піти на національний рівень, у райони, знову ж таки, якщо повернуться райради, може, просто хтось із них захоче відійти від політики, а хтось, не виключено, піде у виконавчі органи..."

Голова фракції "Єдність", колишній мер Києва Омельченко заяву Кличка про розпуск ради вважає або нікчемною, або вбачає в цьому хитрий задум:

"У мене є її копія. Вона складена або безграмотно його юристами, або умислово для того, щоб не мати підстав розпустити раду. Вона написана на бланку Київського міського голови, і підписав він її як Київський міський голова. Але тільки голова Київської міської державної адміністрації, за законом "Про місто Київ", має право ініціювати розпуск. Верховна Рада ще місяць тому мала право розпустити раду без усяких подань, бо засідань не було більш ніж 4 місяці, а в базовому законі про місцеве самоврядування має скликатися не рідше кварталу".

Зауважимо, що, згідно із законом "Про місцеве самоврядування в Україні", міський голова теж має право порушувати питання про дострокове припинення повноважень міської ради.

Омельченко наголошує, що таке звернення було б своєчасним, якби його зробили на початку вересня, аби рада могла затвердити бюджет на 2020 рік і за нього відповідати.

Нагадаємо, міський голова Віталій Кличко звернувся до парламенту з проханням розпустити Київраду. Нардеп Олександр Ткаченко ініціює формування у ВРУ міжфракційного об'єднання "Новий Київ" для обстоювання інтересів столиці, а в Київраді однойменну депутатську групу мають намір створити Сергій Гусовський та Ілля Сагайдак.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]