Чи будуть у Києві "ратуші" та "магістрати"?

Фото: Чи будуть у Києві "ратуші" та "магістрати"?

У законопроекті від "Слуги народу", ухваленому в першому читанні, запроваджено поняття, не прописані в законі "Про місцеве самоврядування в Україні". Ідеться про "ратуші" та "магістрати". Але законотворці не впевнені, чи підтримають це нововведення у другому читанні.

Співавтор законопроекту від "Слуги народу" Дмитро Гурін називає впровадження цих понять у закон про столицю політичним рішенням. Його однопартієць, автор альтернативного законопроекту про столицю Андрій Клочко певен, що після публічних обговорень закону поняття "ратуші" й "магістрати" доведеться прибрати.

Законотворці зазначають, що "Ратуша – це окрема будівля, що є місцем розташування органів місцевого самоврядування відповідного району у місті Києві, інших органів, які їм підпорядковані". У цій "ратуші" планують надавати адмінпослуги громадянам, там депутати райради прийматимуть киян, працюватиме "єдине вікно". По суті ця установа за своїм функціоналом нагадує Центр надання адміністративних послуг.

Створення "ратуші" законодавець прописав як можливе за рішенням районних рад, які планують відновити у столиці:

У кожному районі міста Києва за рішенням районної у місті Києві ради може створюватися ратуша". 

Київським "магістратом" пропонують називати виконавчий орган Київської міської ради, який очолює Київський міський голова:

Київський магістрат створюється Київською міською радою та є її виконавчим органом. Структура Київського магістрату затверджується Київською міською радою за поданням Київського міського голови".

По суті в законі відбулася заміна поняття "виконком" на "магістрат" без істотної зміни функцій. Ці поняття варто було б спочатку впровадити до закону "Про місцеве самоврядування в Україні", а вже потім використовувати в законі про столицю.

Співавтор законопроекту про столицю, нардеп від "Слуги народу" Дмитро Гурін запевняє, що разом із поняттям "магістрат" законотворці повертають Києву право на самоврядування:

184 роки тому Російська імперія забрала в Києва права самоврядування й закрила магістрат. Ми повертаємо самоврядування та відновлюємо магістрат. Назва – політичне рішення, ухвалене відповідно до статті 140 Конституції, яка дає Києву право на особливості місцевого самоврядування. Якщо чесно, усю проектну групу здивувала реакція на цю назву. Київ – джерело української державності, не навпаки. Київ має право на свою історію".

Саме ці нововведення викликали численні нарікання. Очільниця фракції "Самопоміч" у Київраді Наталія Манойленко пояснює, що все це поза правовим полем чинного закону "Про місцеве самоврядування в Україні", який поширюється й на місто Київ. І хай який закон ухвалять для столиці, він має узгоджуватися з рештою законів:

"Ратуші", "магістрати", "префект" випадають з чинного законодавчого поля. Не зрозуміло, як це функціонуватиме та яка підстава для створення в Києві особливого місцевого самоврядування". 

Манойленко закликала "слуг народу" вимкнути турборежим і дати час для ґрунтовного ознайомлення із законопроектом та напрацювання низки пропозицій. 

Голова профільного комітету ВРУ Андрій Клочко ("Слуга народу") після публічних дискусій заявив Руху ЧЕСНО, що "ратуш" і "магістратів" не буде:

Законопроект "Про місто Київ – столицю України" (№2143-3) був написаний з іншою філософією. Так, можливо, він ще сирий, але, я думаю, попрацюємо з ним на підкомітетах та обговореннях, і після цього він стане тим законопроектом, який потрібен столиці, де будуть поділені повноваження, де будуть райони не пусті, а з повноваженнями. "Ратуші", "магістрати", гадаю, не залишаться в цьому законі – на мою думку, це суперечить Конституції, а те, що суперечить Конституції, ми не будемо підтримувати".

За словами експерта з місцевого самоврядування Юрія Ганущака, такі поняття, як "ратуша" й "магістрат", запропоновані в новому законі, слід прибрати:

Усе це не врегульовано із законом "Про місцеве самоврядування". Усі особливості мають виходити тільки з одного – статусу столиці".

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО проаналізував новий законопроект від "Слуг народу", який може змінити життя киян. Під час прес-марафону Президент Володимир Зеленський сказав, за яких умов готовий підписати проголосований парламентарями законопроект "Про столицю".

Фото - Укрінформ


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]