Законодавчі “викрутаси” та “група Коломойського”: що сказав Зеленський про ВРУ

Фото: Законодавчі “викрутаси” та “група Коломойського”: що сказав Зеленський про ВРУ

Президент України Володимир Зеленський на прес-марафоні 10 жовтня відповів на широкий спектр запитань - від легалізації канабісу та трудового законодавства до війни на Донбасі й скандальної розмови з президентом США Дональдом Трампом. Не оминули журналісти увагою й тему Верховної Ради, де президентська партія “Слуга народу” має монобільшість та ухвалює зараз закони в “турборежимі”. Рух ЧЕСНО зробив підбірку деяких відповідей Зеленського на запитання, що стосувалися роботи парламенту, а також місцевих виборів та переслідування громадських активістів.

Про “турборежим” ВРУ та “застарілий” Регламент

Одне з перших запитань до Зеленського на прес-марафоні стосувалося швидкості реалізації програми, з якою на вибори йшли він та “Слуга народу”. Глава держави відповів, що Верховна Рада 9-го скликання, в якій, є найшвидшою в ухваленні рішень з-поміж усіх скликань за роки Незалежності. За його словами, лідери низки західних держав “аплодували тій швидкості, з якою ми працюємо”. Водночас Зеленський визнав, що парламентський “турборежим” вимагає пошуку “шпарин” у законодавчій процедурі.

“Є якісь регламентні речі у ВРУ, які ми не маємо права порушувати. Якщо ви хочете знати мою думку: ми повинні кожного дня знаходити якісь “викрутаси”, щоб якось обійти якісь речі, щоби просто приймати закони. Тому що спілкування з приводу того чи іншого законопроекту проходить дуже довго”, – наголосив Президент.

Фото: Дмитро Єршов, ЧЕСНО

На думку Зеленського, якщо Верховна Рада за перші два роки своєї каденції не ухвалить усі концептуальні закони, “ми нічого не приймемо”. А от ризик допущення законодавцями помилок за такого “турборежиму” глава держави проблемою не вважає:

“Я казав нашим народним депутатам: “Іноді краще в першому читанні прийняти закон, потім на комітетах розберіться, приберіть усі помилки. Якщо буде якась принципова помилка, я поверну вам цей законопроект у Раду, з доповненням, але ви його вже прийняли, вже кроки пішли. Це правильно, по-іншому не буде працювати країна, по-іншому не запрацює економіка”.

Говорячи про швидке скасування депутатської недоторканності, яке стало однією з перших законодавчих ініціатив ВРУ 9-го скликання, Зеленський зазначив, що “нам усі сказали, що ми все порушимо і його [закон про скасування недоторканності – прим. ЧЕСНО] буде оскаржено в Конституційному суді”, але вже зараз нібито ніхто не прагне скасувати цей закон. А от якби зі зняттям недоторканності нова влада зволікала, з часом навіть у президентській фракції знайшлись би противники цієї ініціативи, вважає глава держави.

“Я люблю депутатів партії “Слуга народу”, але через два роки вони теж не хотітимуть знімати [з себе] недоторканність. Не всі, але я чую, ми чуємо… Тому що ми всі люди”, – пояснив Зеленський.

Про конфлікт виконання передвиборчих обіцянок та необхідності дотримання процедури Президент розповів на прикладі закону про реформу прокуратури, який ВРУ ухвалила 19 вересня:

“Зустрічаюся з депутатами й кажу: “Нам потрібен цей закон, нам потрібна реформа Генеральної прокуратури. Чому? 5 тисяч прокурорів. Є чесні, порядні люди, фахівці, а є й інші. Але їх 5 тисяч, як їх почистити?” – “Потрібен законопроект”. Далі [депутати кажуть]: “Нам потрібно десь два місяці розбиратися з цим законопроектом”. Я як Президент маю впливати на них? Ні, але я їм кажу: “Не можна два місяці, ми не можемо. Люди чекають, запитують: “Уже осінь прийшла, а посадок немає”. Але все потрібно робити за законом. Прийняли цей закон, який дуже багато років не могли прийняти, прийняли в перший місяць. Пішло очищення, пішло трішечки працювати”.

Згодом Зеленський, відповідаючи на інше запитання, знову повернувся до теми “турборежиму” Верховної Ради.

“Наш план був [ухвалити] 256 законопроектів. Це була наша мрія, ми хочемо увійти в історію України як люди, якими будуть пишатися. З 256 законопроектів 74 були визначені як пріоритетні. 35 із них ми вже прийняли в тому чи іншому вигляді – перше, друге читання або повністю – за місяць. Це дуже швидко. Немає зараз у світі, в Європі такої країни з такою швидкістю”, – наголосив глава держави.

Фото: Дмитро Єршов, ЧЕСНО

Пізніше Президент узагалі заявив, що, на його думку, чинний Регламент ВРУ не відповідає вимогам часу, та запропонував ідею, аби нардепи голосували дистанційно:

“Особисто мене не влаштовує Регламент Верховної Ради. Я не розумію, чому так довго треба говорити. Змінилося все: IT, інновації, ми стали швидшими, ми не пишемо листи, ми пишемо СМСки… “Турборежим” зараз є в усьому… Я не розумію, чому народні депутати ходять у Верховну Раду. Наприклад, людина, яку обрали, щодня щось робить у своєму регіоні. Чому вона не може в якийсь день голосувати онлайн?”.

Читайте також: Прес-марафон: що Зеленський відповів про кнопкодавів

Про пропуски засідань головою оборонного комітету ВРУ

Юрій Смірнов з інтернет-видання “Ліга.нет” запитав Зеленського, чому нардеп від “Слуги народу”, голова Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич, який є чоловіком однокласниці чинного Президента, не відвідує засідання парламенту та очолюваного ним комітету. У своєму запитанні представник ЗМІ послався на офіційні дані з профілю депутата на сайті парламенту. Там зазначено, що, за даними письмової реєстрації, з 21 пленарного засідання ВРУ Завітневич відвідав 8 (38%), 12 засідань (57%) пропустив з поважних причин, одне (5%) – з невідомих причин. Таким чином, цього нардепа не можна назвати прогульником.

 

Зеленський повідомив, що Завітневич не прогулює засідання, а перебуває зараз у лікарні через перенесений інфаркт.

“Він не пропустив жодного засідання… А тепер ви поїдете в лікарню, де він ледь не помер. Тому що в нього трапився інфаркт, після цього він пропустив усі засідання”, – сказав Президент, звертаючись до журналіста.

Зеленський заявив, що знав Завітневича ще до того, як той одружився з його однокласницею. Президент також назвав голову оборонного комітету ВРУ “професійною людиною”, якій він довіряє.

Під час перерви Зеленський у розмові з журналістом, котрий спитав про Завітневича, додав, що нардеп перебуває у важкому стані, але дуже хоче повернутися до роботи. На запитання, чому б Завітневичу не скласти депутатські повноваження та не зайнятися своїм здоров'ям, Президент відповів, що той “уже повернувся”.

Про “групу Дубінського-Коломойського”

Анастасія Кримова з “24 каналу” поцікавилася в Президента, як він планує впливати на неформальну “групу Дубінського-Коломойського”, що сформувалася всередині фракції “Слуга народу” в парламенті. За словами журналістки, ця група нардепів виокремилася, зокрема, саботуючи голосування за закон, що надав НАБУ і ДБР право на незалежне прослуховування посадовців. Також у ЗМІ була інформація, що ця когорта депутатів нібито не хоче голосувати за проект закону про незаконне збагачення, який готовий до другого читання.

“Коли були парламентські вибори, ви казали, що не може бути жодних груп впливу в парламенті, зокрема у вашій фракції. Що ви будете з цим робити?... Яким чином ви будете впливати на тих людей, які важливі питання не голосують?” – запитала Кримова.

Зеленський відповів, що, дійсно, деяких нардепів не було на голосуванні за закон про прослуховування посадовців. До того ж, за його словами, деякі представники “Слуги народу” “бояться будь-яких законопроектів, які пов'язані саме з депутатами”. Щодо “групи Дубінського-Коломойського” Президент заявив таке:

“Немає групи впливу будь-якого олігарха в партії “Слуга народу”. Це маячня”.

Фото: Дмитро Єршов, ЧЕСНО

Водночас Зеленський розповів про “досвідчених парламентаріїв з інших партій”, які нібито намагаються розколоти президентську фракцію з деяких питань, “щодня займаючись тільки одним – впливом емоційним, грошовим та будь-яким іншим”. За словами глави держави, ці нардепи, зокрема, в СМС та на особистих зустрічах залякують недосвідчених “слуг” жахливими наслідками голосувань за ті чи інші законопроекти.

“От як вони голосували з приводу того, що ми відміняли якісь преференції на місцях. Вони зібрали по 26-27 наших депутатів (висмикують, представляєте? я знаю, де вони збираються) та кажуть їм: “Тебе вдома люди повісять! Люди хочуть побудувати школу, а ти їм заблокував бюджет – ось за що ти голосуєш!”. І вони перепугані, щось дивляться… Тому що не всі мають досвід, не всі бачили, що таке політичні ігри, що таке серйозний вплив. Вони вірять їм. “Вас розірвуть із цим земельним законом [скасування мораторію на продаж землі – прим. ЧЕСНО]!” – і люди трусяться”, – навів Зеленський приклад залякування “слуг” нардепами з опозиційних фракцій.

Президент також висловив впевненість, що ВРУ ухвалить окремий закон щодо слідчих дій стосовно нардепів і таки поверне до Кримінального кодексу статтю про незаконне збагачення.

“Але уявіть собі, як складно їм [представникам “Слуги народу” – прим. ЧЕСНО] голосувати, коли ніхто не голосує, окрім цієї партії. Це реальність”, – наголосив Зеленський.

Про скасування держфінансування партій

Одна з журналісток запитала Зеленського, чому влада розглядає можливість скасування пільг деяким учасникам війни на Донбасі, але не звертає уваги на пільги нардепам. У відповідь на це Президент нагадав про скасування держфінансування для партій, які за результатами виборів не пройшли до парламенту:

"Ми прибрали все фінансування партій, які не потрапили до ВРУ. Буде зменшено фінансування партій, які є у Верховній Раді”.

Але головною депутатською пільгою, яку, зрештою, скасували, була недоторканність, вважає Зеленський.

Про Труханова, Стерненка та переслідування активістів і журналістів

Зеленський розповів, як в офісі на Банковій зустрічався з мером Одеси Геннадієм Трухановим та закликав його припинити “переслідувати громадськість”, а той у відповідь вимагав доказів.

Також міський голова нібито скаржився, що йому “не дають працювати”. Зокрема, Труханов згадував активіста Сергія Стерненка, котрий восени 2017 року брав участь у протестах проти забудови в одеському Міському саду. 2018-го на Стерненка скоїли низку нападів. Одного з нападників активіст убив, як стверджує він сам, у рамках самооборони.

“Ми знаємо, це ж відкрита інформація, що він [Стерненко – прим. ЧЕСНО] убив людину. Ми про це знаємо з вами, там дуже складна історія. Але Стерненко вижив, на нього теж там [нападали] до цього ще моменту. Там ситуація складна, неправильна, непроста, кримінальна”, – сказав Зеленський.

Фото: Дмитро Єршов, ЧЕСНО

Президент наголосив, що зараз відбувається “перезавантаження” поліції Одещини. Натомість він сумнівається, що Труханов зможе приборкати криміналітет в Одесі.

“Усе буде залежати від місцевих виборів, до яких ми повинні почати готуватися. Якщо одесити хочуть іншого мера, вони повинні обрати іншого”, – резюмував Зеленський.

При цьому глава держави впевнений, що зараз в Україні активістів і журналістів не переслідують:

“При моєму уряді, наскільки я знаю, цього не відбувається, тому що я відразу готовий дзвонити й дзвоню в усі правоохоронні органи. Я не знаю жодного громадського активіста й жодного журналіста, якого би переслідували чи посадили за ґрати при моєму президентстві. Якби це було, я би дзвонив і ми би звільняли цих людей”.

Про місцеві вибори

За словами Зеленського, він та партія “Слуга народу” не підтримуватимуть на майбутніх місцевих виборах чинних мерів таких міст, як Одеса й Харків.

“Чому? Тому що ми обіцяли перезавантаження влади. Ми будемо готувати “міцних” людей як альтернативу”, – зазначив Президент.

Читайте також: Прес-марафон: Зеленський про законопроект “Про столицю”

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО на прес-марафоні поставив Зеленському три запитання. Також глава держави розповів, чи підпише він новий закон про столицю та кого розглядає кандидатом на посаду голови КМДА.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]