7 тисяч – для Зіброва та 138 тисяч – для Тіни Кароль. Українські артисти традиційно масово виступали за політиків і партії під час парламентської кампанії 2019 року. Однак важливо пам'ятати, що кожне таке "свято" мало бути відображене у фінансових звітах кандидатів про використання коштів виборчих фондів.
Громадський рух ЧЕСНО перевірив опубліковані звіти й підрахував, скільки грошей політики витратили на артистів, а хто взагалі приховав усі концерти.
До речі, більшості кандидатів, які привозили для виборців зірок, так і не пощастило потрапити до Верховної Ради.
Зіркові підприємці
Українські політики під час виборчої кампанії пішли двома шляхами: хтось платив гроші безпосередньо виконавцям, оформленим як ФОП, а дехто – через різноманітні концертні агенції. У другому випадку, якщо за кандидата агітували кілька різних співаків, із загальної сплаченої суми неможливо дізнатися, скільки саме отримав той чи інший артист.
Співак Павло Зібров, він же ФОП Зібров П.М., кілька разів виступав на підтримку кандидата-мажоритарника Анатолія Гунька з 209-го округу (Чернігівська область). Він співав у селі Іваниця 28 червня, у селі Лосинівка – 29 червня, у селі Вертіївка – 1 липня, а в селі Варва – 19 липня.
Загалом, згідно зі звітом, Зібров одержав із виборчого фонду Гунька 30 тисяч гривень. Жодних інших видатків, пов'язаних з концертами, у звіті кандидата немає. Тож у середньому Гунько заплатив співакові 7 тисяч гривень за один концерт.
Відповідно до даних Prozorro, послуги Зіброва ще 2018 року коштували значно дорожче.
Так, відділ культури й туризму Коропської селищної ради (та ж таки Чернігівщина) заплатив артисту 120 тисяч гривень за виступ на сільському святі. Тендер виграв саме ФОП Зібров П.М.
Читайте також: Зібров у поміч і незаконна агітація: аналіз видатків ВО "Батьківщина" на Полтавщині
Гроші отримували також ЗМІ, які активно писали про Гунька та концерти Зіброва. Так, інформаційному агентству "Правда.ТУТ" переказали 77 тисяч гривень, за які сайт повідомив про виступи Павла Зіброва десять разів.
Зіброва до себе на округ кликав також кандидат із Луганщини Володимир Струк. Однак на сайті ЦВК немає жодного звіту кандидатів з округу №113, тому дізнатися, чи заплатив Струк Зіброву та скільки саме, наразі неможливо.
Кандидат Артем Вітко зі 149-го округу на Полтавщині теж улаштував для своїх виборців кілька концертів. Наприклад, виступи Дзідзьо та Павла Зіброва він організував 8 червня, тобто до офіційної реєстрації в ЦВК, яка відбулася 25 червня. Отже, ці витрати кандидат до звіту не заніс.
Проте концерт Ольги Полякової, організований ним у Кобеляках 19 липня, до офіційних видатків таки довелося записати.
ФОП Полякова офіційно отримала за нього 42800 гривень, а ФОП Балєв узяв 55 тисяч гривень за організацію цього ж концерту.
Висуванець "Слуги народу" Олексій Кузнєцов з округу №106 на Луганщині запрошував до виборців Тіну Кароль та Олега Скрипку. ФОП Тіна Кароль, згідно зі звітом, одержала за концерт 138 тисяч гривень, а ФОП Олег Скрипка – 55 тисяч. Кузнєцов став народним депутатом.
Кандидат від "Слуги народу" у 107-му окрузі Олександр Сорокін теж заплатив Кароль 138 тисяч гривень, але йому з депутатством не пощастило.
Гурт "Пісняри" в один день виступав на підтримку двох різних кандидатів на Одещині: Геннадія Чекіти зі 134-го округу та Дмитра Танцюри зі 133-го.
Імовірно, обидва кандидати оплачували концерти через ФОП Катерина Гречко, оскільки інших витрат, пов'язаних із виступами артистів, у їхніх звітах немає. Однак Чекіта заплатив за організацію цього заходу 2 тисячі гривень, а Танцюра – 65 тисяч.
Свято є – звіту немає
Ольга Полякова у передвиборчий період виступала не лише на Полтавщині.
18 липня на Чернігівщині вона співала на підтримку кандидата Сергія Коровченка з 210-го округу. Концерт відбувся в місті Прилуки, однак жодних згадок про нього у звіті Коровченка немає.
Коровченко зареєструвався як кандидат 16 червня, а отже, усі витрати на агітацію мали бути задокументовані у його звіті.
Рух ЧЕСНО надіслав Коровченку запит для одержання коментаря, проте кандидат не відповів.
Дмитро Лубінець з округу №60, що на Донеччині, також запрошував Ольгу Полякову. Вона давала концерт у місті Волноваха 21 червня. Лубінець зареєструвався як кандидат 19 червня, тому виступ Полякової мав оплатити офіційно. Але жодних згадок про цей концерт у його звіті немає.
Співачка Тоня Матвієнко виступала на підтримку кандидата Сергія Мартиняка в селищі Локачі на Волині. Концерт відбувся 6 липня, коли Мартиняк уже був зареєстрований кандидатом. Однак таких видатків у його звіті немає. Хоча місцеві ЗМІ наголошували, що концерт на Івана Купала організував саме Мартиняк.
Ще один кандидат, який запрошував Ольгу Полякову, – мажоритарник з округу №79 у Запорізькій області Володимир Бандуров. Виступ співачки був 8 червня, а офіційна реєстрація кандидата в ЦВК – 19 червня. Отже, Бандуров цих даних до звіту не заніс, але по суті розпочав кампанію з дочасної агітації.
Юрій Коробов, висуванець "Опозиційного блоку" в окрузі №79 у Запорізькій області, неодноразово залучав артистів для агітації. Так, Віталій Козловський виступав на його користь 30 червня в місті Кам'янка-Дніпровська, а 1 липня – у місті Оріхів.
8 липня в місті Дніпрорудне на підтримку Коробова співали Віталій Козловський та Віктор Павлік.
15 липня в Енергодарі виступав Олег Скрипка. Усю цю інформацію Коробов сам публікував на своїй сторінці у Facebook, проте у фінзвіті зазначив лише 100 тисяч, які витратив на організацію концертів.
Згідно з даними системи Prozorro, тільки один концерт Віктора Павліка коштує понад 150 тисяч гривень. Так, наприклад, цьогоріч Павлік виступав в Ізюмі Харківської області на замовлення міської ради. Місто заплатило за його концерт 165 тисяч гривень.
Самовисуванець із Сумщини Анатолій Кобзаренко (округ №161) 6 липня влаштував концерт Злати Огнєвіч на стадіоні селища Недригайлів. На афішах було зазначено, що цей захід організовує "завод Кобзаренка" (виробляє тракторні причепи).
У фінзвіті виборчого фонду Кобзаренка видатків на концерт немає.
Кандидат Андрій Лопушанський з округу №125 на Львівщині 16 і 18 червня влаштовував концерти Національного заслуженого академічного народного хору України імені Верьовки. Зареєструвався Лопушанський у ЦВК 13 червня, але витрат на ці виступи у звіті не зазначив. Такий концерт хору, згідно з даними Prozorro, коштує щонайменше 25 тисяч гривень. Лопушанський до парламенту пройшов.
Округ Яценка: фонтани, концерти, голограми
Не менш активним був і кандидат Антон Яценко, якого на виборах укотре обрали нардепом. До свого округу №200 на Черкащині найзатятіший кнопкодав 2018 року неодноразово запрошував різних виконавців.
Так, на користь Яценка співали Олег Винник, Ольга Полякова, Ольга Цибульська, Дзідзьо, кавер-гурти "STAR-BAND" і "Komixy", гурти "НеАнгели", "Тінь сонця", "Debosh", "Selfy".
У звіті виборчого фонду кандидата зазначено, що на організацію цих заходів він витратив загалом 5,3 мільйона гривень (у 5 разів більше, ніж партія "Українська стратегія Гройсмана" за десятки концертів у різних куточках країни). Лише 638 тисяч із цієї суми Яценко заплатив компанії "Теліум Райз", а 4,6 мільйона отримала ФОП Аліна Решетар.
Яценко також активно піарився на реконструкції парків і площ. На телеканалі "Інтер", наприклад, був замовний сюжет про відкриття в Умані оновленої центральної площі та парку.
На ці об'єкти ще 2016 року з держбюджету виділили 23 мільйони гривень.
Згідно із законом "Про вибори народних депутатів України", кандидати повинні вести агітацію тільки за гроші з виборчого фонду. А використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи з інших джерел, зокрема й з ініціативи виборців, заборонено.
Виходить, що частина артистів або спеціально занижувала вартість своїх виступів, або отримувала гроші поза офіційними оплатами, не сплачуючи з них податків.
Концерти за партію Гройсмана
Партія "Українська стратегія Гройсмана" масово використовувала концерти під час виборчої агітації. Так, співачка Андріана виступала на користь партії у Львівській області (Старий Самбір, Золочів, Сколе, Стрий, Дрогобич).
Ірина Федишин співала за партію на Хмельниччині й Тернопільщині (Чортків, Кременець, Красилів, Волочиськ, Славута, Старокостянтинів, Шепетівка, Кам'янець-Подільський, Бережани, Теребовля).
Гурт "Друга ріка" виступав у Коростені, Малині, Новограді-Волинському, Чуднові, Бердичеві.
30 червня "ТіК" був на Вінниччині, де співав у райцентрі Іллінці. За "Українську стратегію Гройсмана" гурт "ТіК" агітував співом і 2 липня в Тульчині, а 3 липня виступав у Бершаді.
Гурт "Пан Карпо" виступав за партію на Вінниччині: 30 червня – у Крижополі, 2 липня – у селах Самгородок Калинівського району та Шляхове Бершадського району.
У системі Prozorro є тендери на виступ гурту "ТіК". Наприклад, Яготинська міська рада замовила концерт гурту на День міста у вересні 2019 року за 267 тисяч гривень. А Палац культури "Молодіжний" у Маріуполі заплатив за виступ "ТІКу" 199 тисяч гривень.
Один концерт Ірини Федишин коштує щонайменше 65 тисяч гривень. У системі Prozorro є інформація про тендер від Калинівської міської ради Вінницької області, яка замовила цьогоріч виступ співачки за 67 тисяч. А Управління культури Ізюмської міської ради організувало концерт Федишин за 146 тисяч гривень.
У фінансовому звіті виборчого фонду політичної партії "Українська стратегія Гройсмана" зазначено, що політсила заплатила за концертні послуги компанії "Вінниця концерт" 1,1 мільйона гривень.
Читайте також: Хто з українських артистів уже був у Верховній Раді
Тепер спробуємо підрахувати. Якщо один концерт Федишин коштує щонайменше 65 тисяч гривень, а співачка виступала за політсилу принаймні 10 разів, то тільки вона сама мала отримати 650 тисяч гривень.
Гурт "ТіК", виступ якого коштує 200 тисяч, співав на користь партії Гройсмана щонайменше тричі, а отже, мав одержати не менш ніж 500 тисяч гривень.
Макарівська селищна рада наприкінці минулого року замовляла виступ гурту "Друга ріка" за 150 тисяч гривень. За п'ять концертів гурт мав отримати щонайменше 750 тисяч.
Тобто лише "Друга ріка", "ТіК" та Ірина Федишин мали заробити не менш ніж 1,9 мільйона гривень.
Рух ЧЕСНО надіслав щодо цього запит до партії "Українська стратегія Гройсмана", однак відповіді не отримав.
Концерти за "ЄС", "Голос" та Аграрну партію
Михайло Поплавський, нинішній лідер Аграрної партії України, напередодні виборів їздив у тур українськими містами. Там він співав не сам, а з Олегом Винником, який твердив, що є прихильником цієї політсили.
"Я підтримую Аграрну партію, тому що мені близька її ідеологія. Я виходець із села. І пишаюся цим", – казав співак.
Згідно з інформацією на сайті Аграрної партії України, Поплавський разом із Винником відвідали щонайменше 10 міст. У звіті виборчого фонду партії зазначено, що на їхні концерти там витратили 5,2 мільйона гривень. Левову частку заплатили компанії "Теліум Райз", яка організовує виступи Винника.
Виборча кампанія "Голосу" супроводжувалася концертами гурту "Океан Ельзи".
Як писав Рух ЧЕСНО, виступи були безкоштовними й відбувалися як частина агітаційної кампанії "Тур змін". За підрахунками Руху ЧЕСНО, які ґрунтуються на анонсах поїздок до регіонів у межах кампанії, інформації з офіційної Instagram-сторінки партії та повідомленнях у ЗМІ, за період виборчої кампанії було 23 концерти. Про концерти під час ще 10-ти регіональних візитів у межах туру не відомо.
Вакарчук каже, що концерти організовував не "Голос", а група "С'юзі продакшн". Нею керує Віктор Алексєєнко. У фінзвіті партії справді немає даних про перекази коштів "С'юзі продакшн".
Партія "Європейська солідарність" у період виборчої кампанії робила тур українськими містами. Під час цих зустрічей часто відбувалися концерти. Наприклад, в Івано-Франківську виступали "Kozak System" і "PATSYKI Z FRANEKA", а в Рівному – гурт "Ot Vіnta". В остаточному фінзвіті партії прямих згадок про ці концерти немає.
Однак у звіті згадано компанію "Мистецьке агентство "Арт Велес", котра отримала від "ЄС" 1,24 мільйона гривень за "послуги з організації та проведення заходу". Ця фірма спеціалізується на організації подій, концертів та режисурі.
Рух ЧЕСНО звернувся до однієї з компаній, яка влаштовує виступи українських виконавців, із питанням про вартість виступу гурту "Kozak System" на площі міста та з’ясував, що це коштує 130 тисяч гривень без урахування технічного райдеру. Отже, за 1,2 мільйона гривень таких концертів можна організувати щонайбільше десять.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО дослідив виборчі фонди політичних партій під час парламентських виборів 2019 року.
Незадекларовані витрати на рекламу у Facebook мали щонайменше партії "Слуга народу", ВО "Батьківщина" та "Європейська солідарність".
У звіті "Опозиційного блоку" можна знайти видатки на фартухи, рушники, ліхтарі, чашки, блокноти, ручки, наліпки й календарі.
Партія "Сила і честь" отримувала на рахунок виборчого фонду внески від фізичних осіб. Так, їй надіслали 248,4 тисячі гривень. Із них 210 тисяч переказав Сергій Сухов із Маріуполя. Людина з ідентичними прізвищем, ім'ям і по батькові є співробітником ТОВ "Метінвест холдинг", що належить олігарху Рінату Ахметову.
А партія "Сила людей" спромоглася відкрити рахунок виборчого фонду лише в останній день агітації – 19 липня. За час кампанії вона не отримала й не витратила звідти жодної копійки.
Поділитись