На будівництво та опорядження 24 типових дачних будинків у Биківні з міського бюджету надали приблизно 56 млн грн. Практично всю суму переказали підряднику. Ті самі роботи влада Києва вирішила оплатити ще раз, виділивши на них у серпні цього року вже близько 110 млн грн. Про це свідчать майже однакові технічні завдання двох тендерних закупівель.
Ці дачі повинні були звести бюджетним коштом, оскільки міська влада вирішила збудувати Подільсько-Воскресенський шляхопровід на місці 300 домогосподарств. Вони мали бути відшкодуванням власникам садових будинків за те, що ті поступилися землею для суспільно важливого проекту.
Громадський рух ЧЕСНО з'їздив на місце будівництва цих споруд, аби перевірити, чи справді місто з бюджету двічі платить за ті самі роботи. Як ми дізналися, люди самі добудовують будинки власним коштом.
Хтось із власників, як з'ясувалося, погодився на грошову компенсацію, дехто згодився на квартиру, а хтось ще й досі чекає на завершення спорудження дачного будиночка. Нагадаємо, знесення дач, де триває будівництво моста, почалося ще 2011 року.
У серпні 2019 року було оголошено тендер на виконання робіт з дачної забудови. Згідно з технічною документацією, ідеться про мурування та оздоблення двадцяти чотирьох типових будинків площею від 30 до 100 квадратних метрів. Також передбачено гараж для пожежної машини, декоративну водойму, громадську споруду, будівлю охорони, облаштування дороги тощо.
За всі ці роботи замовник, яким є КП "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва", готовий віддати майже 110 мільйонів бюджетних гривень.
Але за ці самі роботи, як виявилося, місто вже заплатило два роки тому. 2017-го комунальне підприємство оголошувало тендерну закупівлю на будівництво Подільського мостового переходу через річку Дніпро в м. Києві та дачну забудову з метою перенесення Русанівських і Воскресенських садів на вул. Радистів у Деснянському районі столиці.
Переможцем тендера стало ТОВ "Комерційне підприємство "Укрпожбезпека", що запропонувало найвигіднішу ціну – 55,75 млн грн.
Раніше це ТОВ вигравало тендер лише одного разу – 2016 року на виконання робіт із просочування деревини, замовником яких було Управління освіти Дніпровського району.
Хоча згадана вище компанія зареєстрована у столиці, її керівником є мешканець Бердичева Житомирської області Владислав Черевичний.
Технічне завдання зазначеного будівництва за дивним збігом обставин майже ідентичне тому, яке додане до тендерної пропозиції 2019 року на 110 мільйонів.
Зеленим кольором нижче виділено цілковиті збіги в документах 2017-го та 2019 років, рожевим – позиції, які були заявлені тільки 2017 року та зникли цьогоріч (імовірно, лише ці роботи виконав генпідрядник за 52,5 млн грн).
Кількість і нумерація будівельних ділянок абсолютно однакові, найменування робіт теж не різняться. Є кілька відмінностей у тому, що в ТЗ 2019 року відсутня частина робіт (не всі!) у чотирьох із 24 заявлених будинків. Імовірно, їх усе ж виконали ще 2017-го.
Крім того, зникла глава 4 "Об'єкти енергетичного господарства", яка передбачала облаштування трансформаторної підстанції та прокладення кабелів. Також відсутній пункт "Будівництво під'їзної дороги від Броварського проспекту до дачної забудови".
Додалися глави "Благоустрій земельних ділянок" та "Улаштування підпірних стін". Деякі види робіт, що стосуються зовнішнього освітлення, кабельних ліній тощо, змінилися за кількістю (зменшилися або збільшилися) чи взагалі зникли.
Головою тендерного комітету та контактною особою щодо тендерних закупівель як 2017-го, так і цьогоріч є Роман Лісневський, який станом на вересень 2019 року виконує обов'язки директора КП "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва", що є замовником робіт.
Лісневський є фігурантом кількох журналістських антикорупційних розслідувань, зокрема через тендерні махінації та численні порушення процедури проведення закупівель з реконструкції Шулявського моста.
Читайте також: Шулявський гамбіт команди Кличка
Загалом протягом 2017-2018 років ТОВ "Комерційне підприємство "Укрпожбезпека" одержало не всі кошти, передбачені тендером, а 52,5 млн грн, що становить близько 94% від забюджетованої суми.
У липні 2019 року між ТОВ та КП було укладено додаткову угоду про розірвання договору генпідряду за згодою сторін.
Громадський рух ЧЕСНО надіслав запити на отримання публічної інформації до КП "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва", Департаменту транспортної інфраструктури КМДА та безпосередньо до КМДА. Ми попросили надати акти виконаних робіт, що попередньо пройшли експертизу в державній або комунальній експертній організації, узгодженій з КП.
Наразі ми одержали відповідь, що сканування документів потребує значних матеріальних витрат, і рахунок на їх оплату. Тому Рух ЧЕСНО звернувся повторно з проханням ознайомитися та зробити фотокопії необхідних матеріалів власноруч, не витрачаючи ресурсів розпорядника інформації.
Судячи з технічного завдання, доданого до цьогорічної тендерної документації, ТОВ "Комерційне підприємство "Укрпожбезпека" виконало аж ніяк не всі роботи. Або ж можна припустити, що роботи все ж більшою мірою зроблено, але їх вирішили оплатити ще раз через, імовірно, "зручну" фірму.
ТОВ "Комерційне підприємство "Укрпожбезпека" за всю історію свого існування виграло два тендери. 2016 року Управління освіти Дніпровської райдержадміністрації замовило в цієї компанії виконання робіт на майже мільйон гривень, а 2017-го КП "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва" – одразу на майже 56 мільйонів.
У Єдиному реєстрі судових рішень міститься ухвала Печерського суду міста Києва, у якій визначено факт зловживання владою або службовим становищем керівництва КП "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва".
Відтак суд надав дозвіл на тимчасовий доступ до договорів, укладених між КП і ТОВ "Комерційне підприємство "Укрпожбезпека", а також платіжних документів.
Журналісти Громадського руху ЧЕСНО побували на місці зведення будиночків для переселенців з Русанівських і Воскресенських садів, аби з'ясувати, які ж роботи виконано за тендером 2017 року та чому їх знову заявлено.
Містечко переселенців розташоване віддалік від селища Биківня та інфраструктури загалом, на закритій території під охороною.
У центрі містечка заплановано облаштування декоративної водойми з пляжною зоною. Ці роботи передбачено техзавданням і 2017 року, і 2019-го. Як видно на фото, їх частково таки розпочали.
Надані Громадському руху ЧЕСНО акти виконаних генпідрядником робіт дали б чітке розуміння того, куди 2017 року витратили 52,5 млн грн. Щойно журналістам удасться ознайомитися з цими актами, ми оприлюднимо цю інформацію.
Загалом, на території є чимало вільних ділянок та значна кількість недобудованих на різних стадіях типових дачних будиночків. Здивували недобудови без дахів із вмонтованими колись склопакетами, які з часом стали просто рамами, а шибки вибито.
Однозначно ідентифікувати всі 24 будинки та земельні ділянки за номерами не вдалося. Але, за словами одного з місцевих мешканців, який побудувався на ділянці №3, його сусіду (фото будинку нижче) зведено типовий будиночок на земельній ділянці №4.
Абсолютно однакові роботи на цій ділянці були передбачені техзавданнями і 2017 року, і 2019-го.
Внутрішні роботи, такі як, приміром, улаштування лінолеуму, не виконано. А от зовнішнє оздоблення фасаду короїдом уже зроблено. І лінолеум, і короїд передбачено обома тендерами.
Чітко вдалося ідентифікувати побудову трансформаторної підстанції. Ці роботи були заявлені 2017 року та відсутні в цьогорічній тендерній документації.
Переможцем тендера 2019 року визначено ТОВ "Магістральсервіс", хоча ТОВ "Керуюча компанія "Приват" і ТОВ "Будівельна компанія "Світбуд" запропонували значно нижчі ціни за наведені в техзавданні роботи.
Раніше ТОВ "Магістральсервіс" виграло лише один тендер – у липні 2019 року на будівництво дитячого садочка, замовником якого була Гостомельська селищна рада.
Директором цієї компанії є столичний бізнесмен Віталій Білоцький.
За фактом виявленого порушення законодавства у сфері публічних закупівель Держаудитслужба ініціювала моніторинг. За його результатами було виявлено низку порушень у частині відхилення економічно вигідних пропозицій з формальних причин. Тим часом КП обрало переможцем ТОВ "Магістральсервіс", що подало документи, які не відповідають умовам тендера, а також підписано договір між замовником і підрядником, умови якого відрізняються від змісту тендерної пропозиції.
Держаудитслужба зобов'язала КП "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва" здійснити заходи з усунення виявлених порушень та протягом п'яти робочих днів від дня оприлюднення висновку (20 вересня) опублікувати дані чи документи, що свідчать про усунення порушення, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
Станом на 30 вересня жодної додаткової інформації замовником опубліковано не було.
Громадський рух ЧЕСНО сподівається, що нам усе ж дадуть ознайомитися з актами виконаних 2017 року робіт, на які витрачено 52,5 млн грн.
Більшість переселенців зводила або добудовувала своє житло самотужки та власним коштом, бо фінансове відшкодування, за словами однієї з мешканок, не є достатнім для повноцінного будівництва, а от генпідряднику, як бачимо, гроші з міського бюджету виділяють по кілька разів.
Правоохоронці повинні з'ясувати, чому місто платить двічі за ті самі роботи.
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО повідомляв, що Антимонопольний комітет України вимагає повернути 22,5 мільйона гривень до бюджету Києва у зв'язку з визначенням замовника ремонтних робіт без конкурсу.
Поділитись