Хто з депутатів Зміївської міськради може втратити мандат?

Фото: Хто з депутатів Зміївської міськради може втратити мандат?

Третина депутатів Зміївської міської ради (Харківська область) може позбутися мандатів за результатами їхньої роботи 2018 року. Найбільше потенційних відкликанців – у фракції "За життя". 

Кандидатка на відкликання Ковальова з "Батьківщини" після спілкування з журналісткою Руху ЧЕСНО вирішила скласти мандат. Кількість безвідповідальних депутатів у раді перевищує кількість депутатів, які сумлінно ходять на засідання сесій та комісій. У міськраді низька опозиційність, лише Ковальова голосувала опозиційно понад 1% разів. Частина депутатів твердить, що так склалося, бо більшість у раді пов'язана з екс-нардепом Мураєвим.

Рух ЧЕСНО дослідив, як депутати Зміївської міськради голосували та відвідували засідання сесій і комісій 2018 року.

Відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат, який пропускає понад 50% засідань сесій чи постійних комісій, може бути відкликаний за народною ініціативою (ч. 2 ст. 37). У законі не визначено поважних або неповажних причин для пропускання засідань.

Автор фото: Руслан Зерницький, Рух ЧЕСНО

Результати поіменного голосування та списки відвідування постійних комісій свідчать про те, що 9 із 26 депутатів Зміївської міської ради пропустили більш ніж 50% засідань сесій чи своїх постійних комісій протягом 2018 року.

Серед них опинилася й частина депутатів, які, за підсумками минулорічного моніторингу Руху ЧЕСНО, потрапили до лав кандидатів на відкликання. Це Олександр Костенко з БПП, Сергій Скочко з "Відродження" та представники фракції "За життя" Світлана Закора, Сергій Швець і Катерина Антонович.

100% прогульниками за результатами 2018 року стали 4 депутатів: Сергій Скочко з "Відродження", Сергій Швець і Сергій Тімофєєв із "За життя" та Олександр Костенко з БПП.

Сергій Скочко, який прогуляв усі сесії та засідання своєї комісії з питань ЖКГ минулого року, вважає, що рада є нелегітимною.

"А рада сама легітимна? А ким вона була утворена? А чи відповідає вона основному Закону?" – ставив він запитання журналістці Руху ЧЕСНО.

Нагадаємо, що Скочко не відвідав жодної сесії й 2017 року. Він не подав річної декларації, а представникові Руху ЧЕСНО й тоді називав себе нелегітимним депутатом.

"А как может людина стати депутатом при 26 голосах? 50% є? Немає. Тем более если я свою кандидатуру не высував. Тем более сейчас у меня магистерская защита. Я как бы учусь на магистратуре в Харьковском национальном университете. Так мне что, присутствовать на сессиях как неспециалисту или магистратуру заканчивать?" – казав Скочко, коментуючи свої прогули протягом 2017 року.

Депутат із "За життя" Сергій Швець пропустив 100% сесій та 93% засідань постійної комісії з питань бюджету, до якої він належить. Поспілкуватися з ним нам не вдалося:

"Та вы ж уже спрашивали, я уже отвечал. Если у вас память короткая, я помню. Всё, до свидания", – заявив депутат.

Під час аналізу Рухом ЧЕСНО відвідуваності сесій з комісіями депутатами Зміївської міської ради 2017 року Швець теж опинився серед кандидатів на відкликання.

"Я прогуливаю, потому что на данный момент я работаю грузчиком в своем строительном магазине. Без выходных, без перерывов. Сейчас экономическое состояние магазина не позволяет больших зарплат платить грузчикам. Потому грузчики нормальные ко мне не приходят, приходят только алкоголики. Чтобы не было проблем с алкоголиками, я работаю сам сейчас", – так коментував свої пропуски за 2017 рік Швець.

Сергій Тімофєєв із фракції "За життя" пропустив 14 із 17 засідань постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, до якої він входить. Раніше ми писали про те, що він є сином голови Зміївської райради й отримав депутатський мандат лише 2017 року.

Депутат від БПП Олександр Костенко пропустив 57% сесій. Свої прогули він пояснив тим, що працює:

"Обычно сессии назначаются на 13:00, а я бизнесмен, у меня ритуальные услуги, они оказываются с 12 до 3 часов. От когда я занят – я не могу. Люди приходят, заказы делают, и я должен их выполнять. А когда я могу, я появляюсь на сессиях. Вот и все". 

Представниця фракції "За життя" Катерина Антонович, яка пропустила 71% сесій та 94% засідань комісії з питань регулювання земельних відносин, теж відмовилася давати коментарі: 

"Я ж не знаю, журналист вы или не журналист. Всё, до свидания".

Її колега з фракції Світлана Закора прогуляла 83% сесій. Вона була присутня лише на двох сесійних засіданнях із 14, що відбулися 2018 року. На прохання журналістки Руху ЧЕСНО прокоментувати, чому вона їх пропустила, депутатка відповіла, що не може розмовляти:

"Потому шо я не могу, я на роботі, я не могу".

Нагадаємо, минулого року Закора теж не знайшла часу поспілкуватися з представником Руху ЧЕСНО:

"А чо ви дзвоните тільки мені? Зараз не можу говорити. Передзвоніть завтра", – відповіла депутатка. 

Депутат із фракції "За життя" Олександр Бєляцький пропустив 64% засідань постійної комісії з питань бюджету, членом якої він є. Ми декілька разів намагалися зв'язатися з ним, але він так і не взяв слухавки.

У списку кандидатів на відкликання за результатами 2018 року є і Володимир Петрушенко з фракції "За життя". Він пропустив 57% сесій. Коментарі стосовно своїх прогулів давати відмовився:

"Ні, не маю я часу з вами розмовляти. Всё, спасибо, до свидания", – сказав депутат і кинув слухавку.

Депутатка від "Батьківщини" Наталія Ковальова теж пропустила понад половину засідань своєї бюджетної комісії. Вона пояснила свої пропуски роботою.

"Я заробляю гроші. Коли я почала працювати, то  у своєму штабі сказала: "Я напишу заяву". Мені відмовили. Я відразу сказала, що буду працювати, бо по-іншому моя сім'я не може, треба якось заробляти. Мені відмовили: "Хай ти числишся, нехай буде так". 

Пізніше Ковальова зателефонувала й повідомила, що вирішила скласти мандат, оскільки не може залишити роботу.

"Ну, бо це недобре: числитись і не працювати – це недобре. Тому я тільки що говорила з керівником штабу, вони подивляться по спискам і замінять мене". 

Місце депутатки, якщо вона справді складе свої повноваження, може посісти перший непрохідний кандидат у виборчому списку партії. Відповідно до інформації на сайті ЦВК, наступною за кількістю набраних голосів є пенсіонерка Алла Горулько.

Виборці мають усі підстави для відкликання депутатів, які пропустили понад половину засідань сесій чи постійних комісій. Автори Закону України "Про місцеві вибори" подбали про те, щоб ускладнити умови відкликання депутатів місцевих рад. Із 2015 року виборці можуть ініціювати це питання, але остаточне рішення ухвалює партія.

А проте, механізм працює, і після ухвалення цього закону вже були прецеденти відкликання депутатів за народною ініціативою з Кам'янської (двічі), Вараської, Бучанської, Криворізької, Тернопільської, Черкаської, Полтавської (двічі), Забірської, Синицької та інших рад.

Як уже зазначалося, якщо депутат утрачає мандат, то його місце посідає наступний у виборчому списку партії кандидат.

 

На фото: сесія Зміївської міської ради. Автор: Руслан Зерницький, Рух ЧЕСНО

Хто з-поміж депутатів є найбільшими прогульниками?

Згідно з методологією Руху ЧЕСНО, ті депутати, які пропустили від 25% до 50% засідань сесій чи комісій за рік своєї каденції, потрапляють до лав прогульників. 

 

Віталій Погорєлов, який балотувався від партії "За життя", не відвідав 50% засідань сесій. Якби він пропустив бодай ще одне, то став би кандидатом на відкликання.

На жаль, через роботу депутат не знайшов часу з нами поспілкуватися, так само, як і торік:

"Мені незручно розмовляти. Давайте пізніше", – сказав він і більше не відповідав на дзвінки.

Валерій Харченко з фракції ВО "Батьківщина" пропустив 6 із 14 сесій міськради 2018 року. На прохання журналістки пояснити причину прогулів він відповів:

"Работа, я же работу работаю".

На запитання, навіщо балотувався, якщо знав, що має працювати, депутат зазначив:

"Я балотувався, бо работаю там суткі-троє. Є люди, які работають кожен день, тому в мене чаще виходить, чим в нєкоторих". 

Представник БПП Анатолій Тимощук протягом 2018 року пропустив 5 із 14 сесійних засідань.

"Во-первых, у меня есть основная работа. Совещания, бывает, попадают в Харькове с сессией. Я не успеваю просто возвращаться с совещаний. Честно говоря, по болезни или семейным обстоятельствам ещё не было, в основном всё только по работе… И один раз была такая ситуация, что в самом деле я чисто запамятовал. Я попутал дни просто. Поэтому сказать, что мне наплевать, – нет, это не так", – пояснив депутат.

4 з 14 сесій пропустив член фракції "За життя" Андрій Жижура.

"Ну, значить, так обставини склалися, я стараюсь їх не пропускать", – сказав депутат щодо своїх прогулів. 

Рейтинг партійної безвідповідальності показує, від якої партії в місцевій раді найбільше прогульників та кандидатів на відкликання. І найменш відповідальними у Зміївській міській раді 2018 року виявилися депутати, обрані за списком БПП.

 

Чому у Змієві відсутня опозиція?

Фактична опозиційність депутата – це сума його голосів "проти" та "утримуюся" щодо загальної кількості голосувань під час сесійних засідань. Ми, скориставшись протоколами поіменного голосування з офіційного сайту Зміївської міської ради, проаналізували, наскільки опозиційно голосували її депутати 2018 року.

Так, загалом за рік Зміївська міськрада на 14-ти сесіях розглянула 475 проектів рішень, з яких не було ухвалено лише 2. 

На фото: типове голосування у Зміївській міськраді – усі "за". Автор: Руслан Зерницький, Рух ЧЕСНО

 

Депутати майже не натискають на кнопки "проти" чи "утримуюся" під час ухвалення рішень. Більшість обранців, з якими ми поспілкувалися, твердить, що ті питання, які не є корисними або є шкідливими, відхиляються ще на рівні комісій.

 

Наталія Ковальова з фракції "Батьківщина" стала найбільш опозиційною депутаткою міськради 2018 року. Вона натиснула на кнопку "проти" або "утримуюся", голосуючи за 9 питань із 475.

"Ну, я завжди проти тих ідей. Вони мені завжди здаються не зовсім адекватними, тому я не піднімаю руку "за". Коли більшість депутатів за якусь ідею, я – "проти". Тоді, коли я голосую "проти", в даний момент я бачу, що не дуже адекватне рішення", – пояснила свою позицію депутатка.

У решти депутатів рівень фактичної опозиційності не перевищує 1%. 

Валерій Харченко з "Батьківщини" стверджує:

"У комісії, якщо щось не так скаже человек, то ми очевидно будемо проти голосувати. Вочевидь, знаходять якийсь консенсус, тому так голосують. Тим паче таких питань, допустим політичних, доволі не розглядається. Економічних, де проглядається якесь "кідалово" чи там бажання комусь заробити на свій карман, їх також якось не видно, щоб вони були". 

Схожої думки й депутат від БПП Анатолій Тимощук

"Я прихожу не только на свою комиссию, я могу зайти на любую комиссию, мне никто не запрещает этого делать. Если я на комиссии услышал убедительные аргументы, что оно нужно району, я никогда в жизни не стану против, если оно нужно Змиеву", – запевняє депутат.

А ось як це прокоментувала секретарка міськради, членкиня фракції "За життя" Вікторія Байрачна:

"Якщо депутати так голосують, значить, їх усе влаштовує".

Минулого року ми вже писали про зв'язки депутатів Зміївської міської ради з екс-нардепом Євгенієм Мураєвим. Так, переважна більшість депутатів належить до фракції "За життя", очільником політради якої до вересня 2018 року був сам Мураєв. Міським головою Змієва є Петро Кучков, котрий 2015-го балотувався від партії "Центр" (так називалася партія "За життя" до 2016 року), а секретаркою ради – представниця "За життя" Вікторія Байрачна.

Мураєва двічі поспіль обирали до ВРУ у 181-му мажоритарному окрузі (центр у м. Зміїв), а 2012-го – від Партії регіонів. На позачергових парламентських виборах 2019 року він очолив список партії "Опозиційний блок", однак вона не набрала 5% голосів, тож Мураєв до парламенту не потрапив. У цьому мажоритарному окрузі висувалася його колишня дружина Валерія Мураєва, яку Мураєв і далі політично підтримував. Проте переможцем став представник "Слуги народу" Дмитро Микиша, котрого журналісти "Схем" пов'язують з бізнесменом Володимиром Слюсарєвим.

Геннадій Стадніков, депутат із фракції БПП у Зміївській міськраді, аргументував низьку опозиційність так:

"Розумієте, це не Західна Україна і не Центральна. У нас пан Мураєвий займає практично всі еті…"

На запитання, чи вважає він, що один з аспектів низької опозиційності ради – це більшість від партії "За життя", каже: "Звісно".

"Мураєв – він сам зі Змійова. Люди його люблять тут, тому що він влаштовує всякі концерти. Де ти його не зустрінеш – завжди подасть руку… За нього молодь голосує. Як це вони називалися "Наші", по-моєму? Вони зробили рекламу: кожного депутата взяли, пропіарили, зробили трафареторички… Так ще голосують, бо у нас немає політики в раді. У нас основна ціль – зробити краще в нашому місті. Ніяких політичних питань ми не вирішуємо", – ділиться думками Стадніков.

Нагадаємо, у вересні 2018 року Мураєв заснував власну партію "Наші", від якої балотувався на посаду Президента України на цьогорічних виборах.

"Позиція така: у раду прийшли підприємці, які йшли за Мураєвим, і вони його сторонніки, а голова нашої міськради – перший його стороннік, тому в них більш як дружні відносини і позиція до роботи депутата. Тому так, як сказав Петро Володимирович (очільник міськради, – прим. ЧЕСНО), так ми і будемо робити. Ну, мені так здається", – прокоментувала депутатка від "Батьківщини" Ковальова.

 

Чому не створили Зміївську ОТГ та приховують проекти земельних рішень?

Одне з 3 неухвалених рішень на сесіях Зміївської міськради 2017 року стосувалося створення ОТГ. Це значно збільшило б надходження до місцевого бюджету, однак потребує розпуску нинішньої ради та обрання нової, що, певна річ, невигідно чинному депутатському корпусу.

 

У листопаді 2018 року представник Руху ЧЕСНО відвідав чергову сесію Зміївської міської ради та поспілкувався з її секретаркою Байрачною й мером міста Петром Кучковим. Одне з питань, що вони обговорювали, стосувалося створення Зміївської ОТГ.

"Ми звернулися з ініціативою згідно перспективного плану об'єднання громад, ми звернулися до рад, які входять у нашу перспективну ОТГ, звернулися до 10 рад – і всі нам відказали", – каже секретарка міськради Вікторія Байрачна

Міський голова Змієва Кучков називає таку можливу причину відмови:

"Я начал хотя бы с одного, с села Задонецкого... Это курортное село, мы понимаем, что есть перспективы, то мы готовы сюда и вкладывать... Но опять же, по непроверенной информации, условно установка была главам не соглашаться, и мы как бы пролетели".

Перед цією сесією місцеві мешканці надіслали до Зміївської міськради запит із проханням надати проекти рішень, які будуть розглядатися. Однак у відповідь представники виконкому надали не всі проекти, приховавши ті, які стосуються земельних питань.

"Земельні питання не підпадають під закон "Про доступ до публічної інформації", вони регулюються законом "Про звернення громадян" – те, що стосується земельних ділянок громадян. Тому ці питання, ці проекти рішень ми не надаємо, там міститься особиста інформація", – пояснює Вікторія Байрачна.

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО проаналізував відвідуваність депутатів Зміївської міськради та Зміївської райради 2017 року, декларації депутатів Зміївської міськради та Зміївської райради за 2017 рік, а також діяльність депутатів Харківської облради, обраних від Зміївщини.

Також Рух ЧЕСНО писав про те, як нардепи та політики Харківщини піарилися на дітях під час свята першого дзвоника 2018 року та роздавали паски на Великдень 2019 року, про розподіл субвенцій на округи мажоритарників у 2018 та 2017 роках, річні звіти мера Харкова за 2018, 2017 і 2016 роки, найрезонансніші скандали 2018 року, пов'язані з харківським місцевим самоврядуванням, новорічні листівки з Леніним від Порошенка та Кернеса, судові провадження проти харківських депутатів і чиновників. Представники Громадського руху ЧЕСНО проаналізували роботу Харківської міськради за 2017 та 2016 роки, доходи депутатів за 2016 рік та багато чого іншого.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]