Привілеї та неофіційні витрати: активізація партії "Бджола"

Фото: Привілеї та неофіційні витрати: активізація партії "Бджола"

Навесні цього року в Україні з'явилася ще одна партія – "Бджола". Її заснував мер міста Кам'янське Дніпропетровської області разом з однодумцями "задля захисту інтересів міста". 

Попри те, що партія почала свою діяльність ще до парламентських виборів, від початку було зрозуміло, що націлена вона на вибори місцеві.

Виявляється, "Бджола" не тільки не звітує про всі свої витрати, а ще й користується привілеями.

Наприкінці травня 2019 року міський голова Кам'янського (колишній Дніпродзержинськ) Андрій Білоусов заявив у Facebook про створення нової політичної партії "Бджола". 

"Шановні жителі Кам'янського! З метою захисту інтересів нашого міста на різних рівнях влади мною і моїми однодумцями створена Всеукраїнська партія "Бджола", – написав він 29 травня. 

У тому самому дописі мер запросив усіх 1 червня на святкування Дня захисту дітей, яке, за повідомленнями ЗМІ, організовувала партія. Здебільшого з улаштування свят та акцій і почалася активна партійна діяльність на території міста.

Партійці здавали кров, 21 червня організували "Водну битву" для дітей, 28 червня – DJ-паті з нагоди Дня молоді, подарували на День народження ветерану ООС пральну машинку. 

На заходах представники партії одягнені у футболки з партійною символікою і тримають брендовані повітряні кульки. 


Міський голова разом з дітьми в партійній символіці (обличчя дітей Рух ЧЕСНО заретушував)

Проте, скільки саме партія витратила на символіку (прапори, футболки, кульки, банери), у її фінансових звітах за перше півріччя (1-й квартал, 2-й квартал) 2019 року не зазначено. Там також відсутні витрати на пральну машинку, організацію свят тощо.

 Звіт за перший квартал цього року взагалі порожній, а за другий, який охоплює й червень, досить скромний. Загалом протягом квітня-червня на партійний рахунок надійшло майже 68 тис. грн. З них майже 42 тис. грн витратили на грошову заставу в ЦВК для реєстрації кандидатки в народні депутати від партії "Бджола" Ірини Крисанової, котра балотувалася до Верховної Ради у 212-му виборчому окрузі (м. Київ). Вона, імовірно, мала суто технічну функцію й набрала менш ніж 0,3% голосів. Ще 20 тис. грн заплатили за оренду приміщень і понад три тисячі – за публікації в газетах. 

З-поміж донорів партії найбільший внесок у другому кварталі зробила кандидатка Ірина Крисанова – майже 35 тис. грн. Кошти також давали зареєстрована в Борисполі Наталія Паламар і Світлана Кондрачук, яка зареєстрована на тимчасово окупованій території, у місті Макіївка. 

"Фінансування (партії. – Авт.) – це пожертви небайдужих людей. Партія офіційно зареєстрована, розрахунковий рахунок є, усі доходи можна перевірити – їх ніхто не приховує", – заявив міський голова Кам'янського, лідер партії "Бджола" Андрій Білоусов в інтерв'ю місцевому ЗМІ

Але, як бачимо, партія зазначає у фінзвіті не всі дані, оскільки там немає витрат на прапори, футболки, кульки та банери. 

"Бджола", судячи з усього, використовує адмінресурс і порушує закон.

Депутат Кам'янської міськради Андрій Іванченко неодноразово звертав увагу на привілеї для партії. Наприклад, партійну рекламу роздавали в комунальному транспорті, який підпорядкований міськвиконкому. 

"Ще зранку мер на своїй сторінці повідомив, що він створив партію "Бджола", а ввечері я, повертаючись додому, бачу, як на комунальному транспорті рекламується презентація – свято його "Бджоли", – написав у Facebook Іванченко.


А ось кулька з партійною символікою висить просто в холі Кам'янської міської ради 

І в цьому, здається, нічого дивного, бо партію рекламує й навіть офіційний сайт Кам’янської міськради. 

“Це можна розглядати як використання адмінресурсу”, – коментує юристка Христина Буртник.

І це ще не все. Комунальне підприємство "Міська інформаційна служба" ("МІС") безоплатно знімало в червні сюжети про діяльність партії. 

 

Цікаво, що диктор ТРК "МІС" Володимир Кремінь теж є членом партії "Бджола". 

Нагадаємо, що регіональні політичні проекти з часом можуть стати національними. Так, партія "Вінницька європейська стратегія", яка брала участь у місцевих виборах у Вінницькій області, згодом була перейменована на партію "Українська стратегія", а перед парламентськими виборами 2019 року – на "Українську стратегію Гройсмана"

Теперішня "Європейська солідарність", а до цього "Блок Петра Порошенка "Солідарність", протягом свого існування пройшла декілька стадій трансформації, перейменувань і політичної міграції. Особистому політпроекту Порошенка вдалося сформувати одну з найбільших фракцій у Верховній Раді України.

Раніше Рух ЧЕСНО писав про те, як шість партій та лобіст Януковича створили "Опоблок".


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]