Народним депутатам України нагадають про неприпустимість погроз та неетичних дій під час спілкування з журналістами. Таке рішення ухвалили на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова після розгляду звернення від Громадського руху ЧЕСНО щодо погрожування журналістам Руху в кулуарах парламенту з боку народного депутата-мажоритарника Олександра Ковальова.
Це сталося після того, як Рух ЧЕСНО опублікував новину про факт першого кнопкодавства в парламенті.
Під час засідання члени Комітету з питань свободи слова розглянули звернення Руху ЧЕСНО, а також заслухали позицію парламентського аналітика Руху Олександра Саліженка щодо інциденту, який трапився з Олександром Ковальовим у кулуарах ВРУ. Він розповів, що на пленарному засіданні Ради у вівторок, 10 вересня, у кулуарах парламенту до журналістів Руху ЧЕСНО підійшов мажоритарник-самовисуванець із Донеччини Олександр Ковальов із запитанням, навіщо було опубліковано новину про порушення ним процедури голосування. Нардеп уточнив місце народження журналістів, сфотографував Олександра Саліженка своїм смартфоном і надіслав фото комусь у месенджері. На запитання аналітика Руху ЧЕСНО, чи можна розцінювати це як погрозу, Ковальов відповів:
"Мы еще встретимся и детально об этом поговорим".
Він також записав прізвище журналіста та поцікавився, з якого він округу.
Рух ЧЕСНО розцінює це як погрожування нашим журналістам за виконання професійної діяльності відповідно до статті 345-1 КК України "Погроза або насильство щодо журналіста". Відтак було подано заяву про злочин до правоохоронних органів.
Під час виступу на засіданні Комітету з питань свободи слова Саліженко наголосив, що такий інцидент трапився вперше у Верховній Раді України за весь час діяльності Руху ЧЕСНО, який від 2011 року здійснює моніторинг роботи українського парламенту як інституції, а також народних обранців, зокрема, відстежує порушення нардепами процедури особистого голосування. Тільки у ВРУ 8-го скликання таких фактів було понад 1800, але погрози від депутатів представники Руху ЧЕСНО до випадку з Ковальовим не отримували.
Голова комітету, член фракції ОПЗЖ Нестор Шуфрич поцікавився, чи були у представників Руху ЧЕСНО бейджики під час спілкування з народним депутатом. Саліженко відповів, що бейджик був із собою й за потреби його можна було показати. Також Шуфрич запитав, чи відома журналістам біографія нардепа Олександра Ковальова.
"Я поцікавився його біографією. Він з перших днів перебував на лінії розмежування. Він якраз був там у часи, коли там був фронт, де, на жаль, гинуть люди – військові й цивільні. Ви знаєте, що в лютому 2014 року він звільнив двох ваших колег, коли ті зникли в Криму? Мова йде про те, що манера спілкування в людини, яка провела п'ять років на фронті, може бути трошки іншою, ніж у тих нардепів, з якими ви звикли спілкуватися", – заявив очільник комітету Нестор Шуфрич.
Член комітету Євгеній Брагар з партії "Слуга народу" зазначив, що дії народного депутата Олександра Ковальова були абсолютно невихованими й неприпустимими:
"Але дозволю собі припустити, що, зважаючи на відсутність прямих погроз життю та здоров'ю, підстав у слідчих порушувати кримінальну справу наразі немає. Це ви теж маєте розуміти. Я б вам порадив слідкувати за власними месенджерами, і якщо такі повідомлення з'являться найближчим часом, то терміново звернутися до нас як до комітету та до правоохоронних органів".
Членкиня комітету Тетяна Циба від партії "Слуга народу" поцікавилася, які вимоги у представників Руху ЧЕСНО до нардепа Ковальова:
"Що ви самі вважали б правильним, щоб відчути, що все нормально? Він має вибачитися перед вами?"
Олександр Саліженко відповів, що не чекає на вибачення від нардепа Ковальова, бо не розцінює це як особистий конфлікт, натомість вимагає, аби спілкування народних депутатів із журналістами та громадськими активістами, які моніторять роботу нардепів, було цивілізованим, відкритим, без перешкоджань і погроз.
"Безумовно, такі висловлювання є неетичними щодо вашої діяльності й негідними народного депутата, однак я не бачу підстав вважати, що це була погроза", – сказав голова комітету Нестор Шуфрич.
Він виніс на обговорення пропозицію звернутися від імені Комітету свободи слова не лише до нардепа Олександра Ковальова, а й до всіх народних депутатів і закликати їх утримуватися від слів, які є неетичними стосовно діяльності журналістів, навіть якщо в цих висловлюваннях немає складу злочину.
"Ми звернемося до наших колег – народних депутатів із проханням ставитися з повагою до вашої позиції, якщо вона, безумовно, не до вподоби депутатам", – сказав Шуфрич.
Координаторка Громадського руху ЧЕСНО Віта Думанська наголосила, що дуже дивно зайвий раз нагадувати народним обранцям про те, що таке людська гідність і якою має бути їхня поведінка.
"Якщо депутати досі не знають, як поводитися під час спілкування з журналістами, то додаткове звернення навряд виправить ситуацію", – сказала вона.
У свою чергу Нестор Шуфрич зауважив, що не всі чинні нардепи мають досвід спілкування з журналістами, а деякі з них лише кілька тижнів працюють у парламенті.
Член комітету від партії "Слуга народу" Сергій Швець зазначив, що як колишній журналіст-практик він кваліфікує слова нардепа Ковальова як погрози.
"Можливо, вони не є погрозами в юридичному формальному значенні, тим, що називається "підшити до справи". Але з моєї практики і практики моїх колег-журналістів саме з таких, на перший погляд, незначущих заяв і висловлювань (можна їх назвати як завгодно – неетичними чи негідними) нерідко починалися вже серйозні історії, які закінчувалися побиттями та смертями журналістів, правозахисників... Можемо згадати Катерину Гандзюк. Тому при ухваленні нашого рішення, наших рекомендацій і звернення до депутатів я би підкреслив серйозність цих обставин".
Насамкінець Нестор Шуфрич запропонував комітету описати цей випадок як приклад того, як нардепи не повинні спілкуватися з журналістами, наголосити на неприпустимості погроз, надіслати кожному парламентареві, зокрема й фігуранту Олександру Ковальову, листа-звернення від Комітету свободи слова. Члени комітету одностайно підтримали цю пропозицію.
Нагадаємо, що в новому скликанні Верховної Ради Громадський рух ЧЕСНО зафіксував уже три факти порушення процедури особистого голосування нардепами – двома представниками партії "Слуга народу" та одним позафракційним мажоритарником. "Слуги"-кнопкодави не складуть мандати, як обіцяли раніше, підписуючи відповідний меморандум. Проте, згідно зі змінами до Конституції, які запропонував Президент Володимир Зеленський і які ВРУ вже передала до Конституційного Суду України, депутатів за прогули та неперсональне голосування автоматично позбавлятимуть мандата.
Поділитись