Парламент може скасувати пайову участь

Фото: Парламент може скасувати пайову участь

Верховна Рада України може скасувати пайові внески забудовників. Відповідний законопроект №1059 зареєструвала депутатка від партії "Слуга народу" Олена Шуляк, співвласниця й екс-гендиректорка ТОВ "Мідленд Девелопмент Україна", що спеціалізується на управлінні нерухомістю.

Про це повідомляє Громадський рух ЧЕСНО.

Колега Шуляк з фракції Зіновій Андрійович розкритикував таку законодавчу ініціативу, назвавши її недолугою та непрофесійною. Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ дало цьому проекту закону негативний висновок. Водночас президент України Володимир Зеленський визначив цей законопроект як невідкладний.

Шуляк розповіла Руху ЧЕСНО, що гроші на соціальну інфраструктуру братимуть з податку на нерухомість. Додаткові кошти залучатимуть завдяки фіксованій ставці 1,5%, яка нараховуватиметься з мінімальної заробітної плати. Також Шуляк пропонує підвищити ставку податку для комерційної нерухомості. 

Водночас, Шуляк не змогла назвати Руху ЧЕСНО запобіжники, які запровадять законотворці для контролю за діями місцевої влади, котра дозволяє хаотичну забудову й не розвиває інфраструктуру.

У пояснювальній записці до законопроекту йдеться про те, що в Україні "несприятливий бізнес-клімат та відсутність реальних стимулів до здійснення активної інвестиційної діяльності".

"Корупція шалена саме в цьому податку, тому що в ручному режимі чиновники органів місцевого самоврядування мають право когось звільнити від сплати пайової участі, комусь зменшити, комусь зарахувати виконаними роботами. Наприклад, в Ірпені пайова участь може бути сплачена фонтанами, лавочками. Тобто в тих забудовників, які мають певні зв'язки з владою, зі сплатою пайової участі все добре. А от нові забудовники, нові інвестори, які хочуть працювати чесно, повинні сплачувати пайову участь по повній програмі", – розповідає авторка законопроекту Олена Шуляк.

Міський голова Житомира Сергій Сухомлин, який був фіналістом рейтингу мерів-інноваторів 2017 року, проти скасування пайової участі:

"З одного боку, бізнес, який будує житло, на цьому заробляє, а місто не отримає коштів для тих же садочків, шкіл, тепломереж, водогонів тощо. Фактично ми тоді вкладатимемо свої кошти".

Експерт із місцевого самоврядування Юрій Ганущак переконаний, що перед скасуванням пайової участі необхідно повноцінно запровадити податок на нерухомість без будь-яких пільг та обмежень:

"Вважаю, що скасування пайової участі зараз – крок некомплексний, а тому передчасний. Єдине, що можу сказати: якщо буде введений суттєвий податок на нерухомість, який зав'язаний на вартості житла, зменшиться хаотичність забудови. Людина 10 разів подумає, чи варто їй купувати те або інше житло, якщо вона платитиме за нього постійний податок, досить великий. Гроші з цього податку в класичному плані мають іти на оновлення інфраструктури. Податок для мешканців столиці повинен бути більшим, ніж для жителів невеликих містечок, сіл та селищ", – переконаний Ганущак.

Експертка з місцевого економічного розвитку Асоціації міст України Діна Серебрянська зазначає, що вони не підтримують ініціативу щодо скасування пайової участі, і вважає, що міста втратять інструмент для розбудови соціальної інфраструктури та підвищення інвестиційної привабливості громад.

В свою чергу Голова Асоціації міст України Віталій Кличко, який є мером Києва, надіслав Голові Верховної Ради листа з проханням не підтримувати цей законопроект.

Нагадаємо, ВРУ попереднього скликання було зареєстровано схожий законопроект №8124, який розкритикували у “Дзеркалі тижня”. Це була ініціатива Кабміну, але він не набрав потрібної кількості голосів.

Як відомо, Громадський рух ЧЕСНО вже зловив перших кнопкодавів у парламенті. Серед них є й представники "Слуги народу". Народна депутатка Олена Копанчук заявила, що складати мандат не збирається, хоча до виборів підписувала меморандум з обіцянкою у разі кнопкодавства, яке є порушенням Конституції, скласти повноваження народного депутата.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]