Де камери за мільярд гривень з виборчих дільниць?

Фото: Де камери за мільярд гривень з виборчих дільниць?

Більшість систем відеоспостереження, розміщених на виборчих дільницях під час парламентських виборів 2012 року за майже мільярд гривень з держбюджету, ЦВК уже не використовує.

Техніку передали до обласних і Київської міської держадміністрацій. Частину було втрачено у зв'язку з анексією Криму та окупацією окремих районів Донецької та Луганської областей, ще частину використовують для ведення й адміністрування Держреєстру виборців. Про це йдеться у відповіді ЦВК на запит Громадського руху ЧЕСНО.

Систему відеоспостереження, відеозапису та трансляції закупили, змонтували й використовували під час парламентських виборів 28 жовтня 2012 року. Для придбання цієї апаратури Кабмін того ж року видав окрему постанову №764. Постачальником техніки та послуг без конкурсу визначили ПАТ "Сітронікс інформаційні технології Україна", з яким 22 серпня 2012 року ЦВК уклала відповідний договір. У 2013 році МВС закуповувало в цієї самої фірми комп'ютерну, відео- й радіотехніку. Перед тим російська компанія "Сітронікс" поза конкурсом організовувала відеоспостереження на президентських виборах у РФ.

Загалом 2012 року ЦВК закупила 32 192 програмно-апаратні комплекси, до складу кожного з яких входили дві веб-камери, ноутбук та інше обладнання.

"Зважаючи на неможливість повторного використання системи відеоспостереження під час виборчих процесів, що відбуваються в Україні, а також численні звернення обласних держадміністрацій щодо передачі програмно-апаратних комплексів для потреб регіонів, з метою ефективного використання державного майна ЦВК ініціювала питання щодо передачі програмно-апаратних комплексів та обладнання, які входять до складу системи відеоспостереження, зі сфери управління Комісії до сфери управління обласних та Київської міської державних адміністрацій", – ідеться у відповіді ЦВК за підписом заступника голови Євгена Радченка на запит Руху ЧЕСНО.

Рух ЧЕСНО додатково надіслав запит до Київської міської держадміністрації щодо використання техніки, одержаної від ЦВК. Відповідь надала Дніпровська районна в місті Києві держадміністрація, у якій зазначила, що 124 програмно-апаратні комплекси передали районним управлінням охорони здоров'я, а три комплекси тепер використовує районний відділ ведення Державного реєстру виборців. 

Голосіївська районна в місті Києві держадміністрація у своїй відповіді повідомила, що 133 програмно-апаратні комплекси передано районним управлінням охорони здоров'я, а чотири – районному відділу ведення Держреєстру виборців.

За Святошинською райдержадміністрацією закріплено лише один програмно-апаратний комплекс, яким користується відділ ведення Держреєстру виборців. Ще один комплекс дістався апарату Київської міської ради.

Свою згоду на передання техніки від ЦВК обласним і Київській міській держадміністраціям 2014 року надали Мінфін, Мінекономрозвитку та Фонд держмайна.

"Оскільки <втрачено> 3 462 програмно-апаратні комплекси, які були на зберіганні на територіях Донецької та Луганської областей, що перебувають у зоні проведення антитерористичної операції, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, фактично до сфери управління обласних та Київської міської державних адміністрацій передано 26 100 програмно-апаратних комплексів", – зазначають у ЦВК.

Крім того, 2 360 програмно-апаратних комплексів, за інформацією ЦВК, використовують для потреб органів ведення та регіональних органів адміністрування Державного реєстру виборців. У ЦВК кажуть, що техніка з виборів-2012 замінила "морально застарілу комп'ютерну техніку 2005 року":

"Ці комплекси використовуються для забезпечення надійного та безперебійного функціонування автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Державний реєстр виборців" і замінили морально застарілу комп'ютерну техніку 2005 року, яка не в змозі підтримувати функціонування сучасної інформаційної системи".

Наразі в користуванні ЦВК залишилися 269 програмно-апаратних комплексів. Водночас ЦВК списала один комплекс, який перебував на зберіганні Дніпропетровської облдержадміністрації, з відшкодуванням цією обласною адміністрацією Комісії його вартості.

Нагадаємо, під час позачергових парламентських виборів 2019 року ЦВК вперше за історію виборів в Україні оприлюднила на своєму сайті фото всіх кандидатів у народні депутати, що балотувалися в мажоритарних округах. Такий крок, на який ЦВК пішла після звернення Руху ЧЕСНО, дав змогу не лише побачити світлини лідерів перегонів, а й краще ідентифікувати технічних кандидатів і так званих "клонів", котрі могли спотворити результати волевиявлення громадян.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]