Проблему кнопкодавства вирішить запровадження у залі парламенту сенсорної кнопки.
На ранковому засіданні Верховної Ради 12 вересня народні депутати від “Слуги Народу” Сергій Литвиненко і Олена Копанчук заявили, що у якості покарання за неперсональне голосування передадуть свою місячну зарплату у благодійні фонди.
Рух ЧЕСНО вважає, що каральні методи є менш дієвими за превентивні, тому ми сподіваємося на пожвавлення дискусії щодо найшвидшого запровадження у залі парламенту сенсорної кнопки.
За неперсональне голосування колег перепросив також перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко.
Далі наведемо пряму мову народних депутатів “Слуги Народу” під час ранкового засідання 12 вересня.
Сергій Литвиненко:
“Я хочу вибачитися за те, що вийшло. В моїх діях не було злого умислу, це все було в турборежимі, виходило помилково, тому що я переживав, щоб ми за ці закони проголосували як підказувала душа і серце. Умисла не було злого. Хочу вибачитися і сказати, що я готовий передати мою місячну зарплату у благодійні фонди за цю помилку.”
Олена Копанчук:
“Хочу також принести офіційне вибачення перед усіма. Для мене було важливим, щоб цей законопроект був проголосований, хоча це не є виправданням, я це розумію. Для мене це буде важливим уроком на все життя. Також я приєднуюся до позиції віддати свою заробітну плату на благодійний фонд. Я думаю, що це стане посилом також не вчиняти неособисте голосування”.
Окрім того, перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук написав у ФБ, що направив до Регламентного комітету “звернення з вимогою розібратись із ситуацією із зафіксованими фактами "кнопкодавства" у стінах Парламенту та дати їм правову оцінку”.
Він зареєстрував проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення особистого голосування народними депутатами України". Згідно з законопроектом, у ньому пропонуються зміни до ЗУ "Про статус народного депутата України", до ЗУ "Про Регламент Верховної Ради України" і до Кримінального кодексу України, зокрема, йдеться про штраф в 3-5 тисяч неоподаткованих мінімумів громадян (від 51 тис. грн до 85 тис. грн).
Фотографія з ФБ Руслана Стефанчука
Йдеться про законопроект 10394 від 21.06.2019, який був внесений Володимиром Зеленським і визначено як невідкладний ще під час роботи Верховної Ради 8 скликання. Станом на 29 серпня законопроект значився як відкликаний.
Ознайомитися з повною Порівняльною таблицею законопроекту станом на 21.06.2019 можна за цим посиланням.
Разом з тим, Рух ЧЕСНО наголошує на тому, що варто якнайшвидше запровадити сенсорну кнопку у Верховній Раді, що по суті унеможливить кнопкодавство народних депутатів. Відтак, відпаде необхідність у штрафах чи будь-який інших санкціях.
Що сталося
Напередодні, 3 вересня, народні депутати направили до Конституційного суду законопроект Президента Володимира Зеленського про внесення змін до статті 81 Конституції України (щодо додаткових підстав дострокового припинення повноважень народного депутата України), де, зокрема, йдеться про позбавлення мандату за неособисте голосування або надання можливості іншому неособисто проголосувати. Згідно з Основним законом, якщо ВРУ на поточній сесії, яка триває до 24 січня 2020 року, попередньо схвалить цей законопроект (за наявності висновку КСУ), остаточно ухвалити його як закон вона зможе лише на наступній сесії, тобто не раніше лютого 2020-го.
Встановлювати факт кнопкодавства чи надання можливості неособисто проголосувати має суд. За словами нардепа від “Слуги народу”, представника Президента у Конституційному суді Федора Веніславського, йдеться про Верховний суд.
Рух ЧЕСНО на цьому тижні зафіксував три випадки кнопкодавства у Верховній Раді. Йдеться про неперсональне голосування народних депутатів від “Слуги Народу” мажоритарників Сергія Литвиненка (округ №156, Рівненщина) і Олени Копанчук (округ №189, Хмельниччина), а також позафракційного мажоритарника Олександра Ковальова (округ №51, Донецька область). Останній навіть погрожував журналістам ЧЕСНО.
Нагадаємо, що всі кандидати від “Слуги народу” напередодні виборів підписали меморандум, де йшлося, зокрема, про те, що обрані нардепи зобов’язуються голосувати особисто, не передавати та не приймати від колег картки для голосування. “Слуги” також обіцяли в разі порушення положень меморандуму добровільно скласти мандат.
Нагадаємо, що у Верховній Раді 8 скликання було 178 кнопкодавів, а у новий парламент переобрався 31 нардеп-кнопкодав.
Читайте також: "Слуги" і кнопкодавство: чи злякаються в Зе!команді сенсорної кнопки
Раніше перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук анонсував запуск у парламенті системи голосування “Рада-4” з біометричною кнопкою, яка реагуватиме на відбиток пальця депутата. За словами політика, нова система може бути готова до експлуатації 2020 року після зимових канікул.
Поділитись