Про частину донорів стало відомо зі звіту партії за ІІ квартал, решту дізнаємося після опублікування фінансового звіту за ІІІ квартал.
Партія "Сила і честь" Ігоря Смешка протягом другого кварталу 2019 року зібрала 24 мільйони гривень внесків від фізичних і юридичних осіб. Таку інформацію оприлюднено в її фінансовому звіті на сайті НАЗК. Значну частину коштів витратила на сплату грошової застави в ЦВК та переспрямувала на рахунок свого виборчого фонду.
У звітах про використання коштів виборчого фонду під час парламентських перегонів було зазначено, що партія виділила на кампанію 26,7 мільйона гривень. Тож на момент виборів даних про те, звідки вона отримала ці гроші, не було.
Про частину донорів стало відомо зі звіту партії за ІІ квартал, решту дізнаємося після опублікування фінансового звіту за ІІІ квартал.
У другому кварталі партія переказала до свого виборчого фонду лише 4 мільйони.
Левову частку внесків протягом ІІ кварталу політсила Смешка одержала від фізичних осіб – 16 мільйонів, а від юридичних – 8,2 мільйона.
Гроші від підприємців та родичів
Кілька значних внесків на рахунок партії зробили люди, пов'язані родинними зв'язками.
Так, 1,6 мільйона гривень дала Галина Логінова із села Хотів Київської області. Вона є уповноваженою особою ТОВ "Апарт Отель". Ще 1 мільйон гривень дала людина з такими самими прізвищем та по батькові – Євген Логінов, який зареєстрований у Кривому Розі та є ФОПом.
У телефонній розмові Логінов підтвердив, що переказував гроші партії "Сила і честь":
"Перераховував гроші, оскільки підтримую цього кандидата (Ігоря Смешка, – ред.). Мені подобається його політична програма, хоча він і не пройшов".
Він також повідомив, що веде підприємницьку діяльність, а Галина Логінова, теж підприємниця, – його сестра.
Очільник ТОВ "Апарт Отель", засновник і керівник підприємства "Ukrainian Hotel Management" Євген Корік дав партії 1,7 мільйона гривень. Ще 1,3 мільйона пожертвувала його дружина Наталія Корік, котра зареєстрована як ФОП і має готельний бізнес.
Отже, близько чверті загальної суми внесків (5,6 мільйона гривень) у ІІ кварталі партії Смешка надали пов'язані між собою Логінови та Коріки.
Ще 1,6 мільйона перерахувала Олена Бондаренко, яка прописана в Києві. Кілька людей з ідентичними ім'ям, прізвищем і по батькові зареєстровані у столиці як ФОПи.
Віктор Кушнір із Києва переказав 1,3 мільйона гривень. Торік він припинив діяльність як ФОП.
ФОП Валерія Васюкович, директорка салону краси "FF beauty Lab", пожертвувала партії півмільйона гривень. У телефонній розмові з Рухом ЧЕСНО вона підтвердила, що давала гроші "через політичні вподобання". Її внесок у звіті чомусь зазначений у розділі "Надходження від юридичних осіб".
Загалом, не враховуючи ФОП Васюкович, юридичні особи переказали партії "Сила і честь" 184 тисячі гривень.
Зокрема, 42 тисячі дала аграрна компанія "Агромаш", яка належить Володимиру Сидорову з Дніпра.
Решта 142 тисячі надійшла від аграрної компанії "Корпорація "Колос-ВС" із Тернопільської області. Її очолює Галина Іванишин, а її чоловік Володимир Іванишин, ректор Подільського державного аграрно-технічного університету, балотувався як мажоритарник від "Сили і честі" в окрузі №167 (Тернопільська область).
Надходження від власних кандидатів
Значна кількість внесків була в межах 40-45 тисяч гривень. Їх робили висуванці "Сили і честі" в мажоритарних округах і кандидати з партійного списку. Політсила отримала від власних кандидатів понад 3,8 мільйона гривень. Водночас чимало мажоритарників від "Сили і честі" або зовсім не витрачали грошей на свою кампанію, або це були незначні суми.
Наприклад, 42 тисячі гривень партії дала Людмила Бабичева з Чернігова. Вона була мажоритарницею в окрузі №205. Виборчий фонд самої кандидатки – нульовий.
Оксана Бєлякова, яка переказала на партійний рахунок 42 тисячі гривень, висувалася до ВРУ в окрузі №215. Її фінзвіт теж порожній.
Владислав Боєчко, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, також перерахував 42 тисячі. Він балотувався як мажоритарник в окрузі №195.
Юрій Іванович Бойко (не плутати з першим номером у списку партії "Опозиційна платформа – За життя" Юрієм Анатолійовичем Бойком), кандидат в окрузі №13 (Вінницька область), надав партії теж 42 тисячі гривень. Його власний виборчий фонд становив 19 тисяч.
Анатолій Бондарук, заступник військового комісара в Херсонському обласному військовому комісаріаті, який висувався в нардепи у 182-му мажоритарному окрузі, також перерахував "Силі й честі" 42 тисячі гривень. Таку саму суму переказав і мажоритарник зі 183-го округу Дмитро Бутрій.
Михайло Поживанов, котрий мав 11-те місце в партійному виборчому списку, дав партії Смешка 850 тисяч гривень. Під час президентських виборів 2019 року він пожертвував на кампанію Смешка 1 мільйон гривень, тоді як увесь виборчий фонд кандидата становив 2,6 мільйона гривень. Фактично Поживанова можна назвати найбільшим офіційним донором Ігоря Смешка та "Сили і честі" останніх років.
Партія "Сила і честь" за результатами парламентських виборів до ВРУ не потрапила, так само не переміг жоден мажоритарник від цієї політичної сили.
Куди витрачали?
Протягом ІІ кварталу "Сила і честь" витратила 12 мільйонів гривень. 4 мільйони переказала до свого виборчого фонду, а 7,5 мільйона заплатила в ЦВК за реєстрацію партії та кандидатів-мажоритарників.
Решту грошей спрямували на оренду приміщень (64 тисячі), друк агітаційних матеріалів і виготовлення сувенірів (108 тисяч) та організацію заходів (270 тисяч). Ще понад 90 тисяч гривень політсила витратила на авіаквитки.
158 тисяч заплатили інформагентству "Інтерфакс-Україна" за інформаційні послуги, 59 тисяч – Торгово-промисловій палаті за оренду зали й обладнання.
Нагадаємо, під час аналізу виборчого фонду партії "Сила і честь" Рух ЧЕСНО виявив, що вона отримувала на цей рахунок внески від фізичних осіб. Так, політсилі надіслали 248,4 тисячі гривень. Із них 210 тисяч переказав Сергій Сухов із Маріуполя. Людина з ідентичними прізвищем, ім'ям і по батькові є співробітником ТОВ "Метінвест Холдинг", що належить олігарху Рінату Ахметову.
Дружина жертводавця Ксенія Сухова працює заступницею міського голови з питань діяльності виконавчих органів Маріупольської міськради.
Маріупольські чиновники та працівники підприємств Ахметова цьогоріч фінансували президентські кампанії Олександра Вілкула та Олега Ляшка. При цьому Сергій Сухов у лютому 2019 року перерахував у виборчий фонд Вілкула 1,5 мільйона гривень.
Фото: https://m.day.kyiv.ua
Поділитись