До яких комітетів ВРУ потрапили мажоритарники від Харківщини

Фото: До яких комітетів ВРУ потрапили мажоритарники від Харківщини

Лише двоє з 14-ти мажоритарників, обраних у Харківській області, посіли керівні посади в парламентських комітетах. Це Мезенцева та Фельдман. За інформацією "Схем", на чотирьох нардепів від Харківщини має вплив екс-прикордонник часів Януковича, бізнесмен Володимир Слюсарєв. Позафракційний Шенцев не потрапив до жодного з комітетів, однак став членом багатьох груп з міжпарламентських зв'язків з іншими країнами. Рух ЧЕСНО розібрався, у яких комітетах працюватимуть обранці Харківщини.

29-30 серпня відбулося перше засідання Верховної Ради 9-го скликання. На ньому новообрані нардепи отримали мандати, об'єднались у фракції та розподілилися за комітетами.

"Комітет – орган Верховної Ради, основна функція якого полягає у законотворчій роботі. Саме комітети відповідають за розробку проектів законів, надають висновки і пропозиції до них, доопрацьовують законопроекти за дорученням Верховної Ради. Лише за погодженням комітету законопроект виноситься на голосування у залі!" – ідеться в публікації на офіційній сторінці ВРУ у Facebook.

Ми ж вирішили розібратися, до яких комітетів увійшли народні депутати, обрані в мажоритарних округах на Харківщині.

168-й округ (Шевченківський район м. Харкова) у парламенті представляє членкиня фракції "Слуга народу" Марія Мезенцева. "Українська правда" пророкувала колишній підприємниці місце очільниці Комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції, однак у результаті вона стала лишень заступницею голови цього комітету.

Цікаво, що п'ятий Президент України Петро Порошенко, обраний до ВРУ 9-го скликання за списком його партії "Європейська солідарність", теж є членом, але вже рядовим, Комітету з питань євроінтеграції.

Мезенцеву 2015 року обрали до Харківської міськради від партії "Самопоміч". За час свого депутатства вона стала кандидаткою на відкликання з міськради через пропуски засідань комісії.

Читайте також: Хто в Харківській міськраді замінить Мезенцеву?

Від 169-го округу (Київський та частина Московського району Харкова) обрали Олександра Куницького, представника "Слуги народу". Автодорожній активіст і блогер, відомий під псевдонімом "zpsanek", став членом Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності.

Нагадаємо, на момент реєстрації в ЦВК кандидатом у народні депутати Куницький, крім українського, мав громадянство Ізраїлю, що сам підтвердив. Згодом він написав заяву про відмову від ізраїльського громадянства. Центральна виборча комісія ухвалила рішення про скасування його реєстрації як кандидата, проте суд її поновив.

170-й округ (частина Московського району м. Харкова) у парламенті представлений "слугою народу" Андрієм Одарченком. Він увійшов до Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики. Цікаво, що екс-декан кафедри товарознавства одного з харківських університетів Одарченко сам устиг стати фігурантом журналістського антикорупційного розслідування: "Схеми" заявили, що на нього та ще трьох мажоритарників Харківщини від партії "Слуга народу" має вплив бізнесмен Вадим Слюсарєв.

Слюсарєв, як стверджують журналісти "Схем", був помічником нардепа ВРУ 5-го та 6-го скликань від Партії регіонів Артема Пшонки – сина колишнього Генерального прокурора України Віктора Пшонки, який після подій 2013-2014 років утік до Росії. Слюсарєв тривалий час обіймав різні керівні посади в харківській прикордонній службі, а 2011 року, за часів Януковича, дістав підвищення та переїхав до Києва, де став начальником департаменту персоналу внутрішньої безпеки адміністрації Державної прикордонної служби України. Однак після 2014 року він звільнився й розпочав підприємницьку діяльність. Наразі ж він через бізнес досі отримує бюджетні гроші за оренду приміщення для розташування там прикордонного пункту. Того самого, де раніше служив сам Слюсарєв. Окрім цього, Вадим Слюсарєв заснував низку фірм, одна з яких фігурувала у кримінальних провадженнях щодо контрабанди цигарок з території Росії.

173-й округ (Основ'янський і частина Слобідського району м. Харкова) у парламенті представляє депутат від "Слуги народу" Олександр Бакумов. Екс-проректор Харківського національного університету внутрішніх справ, як і Куницький, став членом Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності.

Його журналісти "Схем" теж назвали особою, на яку має вплив бізнесмен Слюсарєв. А харківські журналісти вже не перший місяць твердять, що Бакумов є зятем Володимира Скоробагача, очільника фракції "Відродження" в Харківській облраді.

Ще один харківський мажоритарник від "Слуги народу", котрого називають пов'язаним зі Слюсарєвим, – Олексій Кучер. Його обрали до Верховної Ради від 179-го округу (центр у м. Красноград). Маючи юридичний та адвокатський досвід, він долучився до Комітету ВРУ з питань правової політики.

Пов'язаним з бізнесменом Слюсарєвим, за інформацією "Схем", є і "слуга народу" Дмитро Микиша, якого обрали у 181-му окрузі (центр у м. Зміїв). Він увійшов до Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Досвід у місцевому самоврядуванні в нього є: перед обранням до парламенту Микиша був заступником мера міста Мерефа Веніаміна Сітова. На попередніх місцевих виборах його обрали від партії "Відродження". А 2010 року він став міським головою Мерефи, згідно з даними сайту ЦВК, як висуванець і член Партії регіонів.

171-й округ (Немишлянський, частина Індустріального та Слобідського районів м. Харкова) у Верховній Раді представляє депутатка з фракції "Слуга народу" Вікторія Кінзбурська. Екс-завідувачка сектору правової роботи департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Харківській області стала членкинею одного з найбільших комітетів нової ВРУ – Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

У 172-му окрузі (частини Індустріального та Московського районів м. Харкова) перемогу здобув її колега з фракції Юрій Здебський. Ветеран АТО вступив до Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО писав, що Здебський офіційно витратив на свою кампанію найменше коштів з-поміж переможців у мажоритарних округах на Харківщині. Також ми зазначали, що "драматична" різниця між результатами Здебського та його найближчого опонента, нардепа 8-го скликання від того ж округу Володимира Мисика, сягнула лише 308 голосів, що у відсотковому значенні є одним з найменших результатів цих виборів не тільки на Харківщині, а й у всій країні.

174-й округ (Холодногірський та Новобаварський райони Харкова) – єдиний у місті, де вдалося переобратися народному депутату попереднього скликання. Переможцем там став самовисуванець Олександр Фельдман. У Раді цього скликання він став секретарем Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування.

Політична біографія Фельдмана є найбагатшою з-поміж усіх нинішніх мажоритарників від Харківщини. Він обирався до ВРУ з 2002 року (тобто є нардепом уже понад 17 років) і був членом багатьох різних політичних проектів, фракцій та груп. Він устиг відзначитися голосуванням за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року, гречкосійством, прогулюванням засідань парламенту попереднього скликання, саморекламою за бюджетні кошти та невмінням розв'язувати проблеми у своєму бізнесі (ситуація навколо ринку "Барабашово"). Наразі він є співголовою партії "Наш край" та очільником її харківського обласного осередку. Однак у ВРУ цього скликання він приєднався до фракції "Опозиційна платформа – За життя", лідерами якої є Юрій Бойко та Вадим Рабінович.

175-й округ (центр у м. Дергачі) представлений у Верховній Раді "слугою народу" Євгеном Пивоваровим. Екс-професор кафедри технології харчування в харківському університеті та лауреат Державної премії України в галузі науки й техніки став членом Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Пивоваров теж є фігурантом антикорупційного розслідування: за даними його авторів, він був одним зі співзасновників кооперативу, якому Харківська міськрада незаконно віддала земельну ділянку площею 10 га.

176-й округ (центр у м. Чугуїв) – це другий та останній з округів Харківщини, у якому програв висуванець партії "Слуга народу". Там учергове переобрали екс-регіонала, гречкосія та "голосувальника за диктатуру" 16 січня 2014 року Дмитра Шенцева. На цих виборах він балотувався як представник "Опозиційного блоку", однак партія не подолала 5%-й прохідний бар'єр, тому нині Шенцев є позафракційним. Станом на 5 вересня 2019 року, судячи з його офіційної сторінки на сайті ВРУ, він поки що не приєднався до жодного з парламентських комітетів. Проте він став членом постійної делегації в Парламентській асамблеї НАТО та кількох груп з міжпарламентських зв'язків.

Представник Руху ЧЕСНО звернувся до Шенцева в електронному форматі із запитанням, чи справді він не належить до жодного з комітетів, однак на момент опублікування цього матеріалу відповіді не отримав. 

177-й округ (центр у м. Куп'янськ) у ВРУ наразі представляє член фракції "Слуга народу" Дмитро Любота. Колишній очільник будівельного підприємства приєднався до парламентського Комітету з питань євроінтеграції, до якого увійшли й Мезенцева з Порошенком.

У 178-му окрузі (центр у м. Балаклія) переміг його колега з фракції Олександр Літвінов. Він, як і Микиша, став членом Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Досвід у місцевому самоврядуванні Літвінов теж має. До отримання мандата нардепа він очолював Балаклійську райраду, куди його обрали як перший номер у списку "Волонтерської партії України". А до цього він був мером міста Балаклія. На цю посаду, згідно з даними сайту ЦВК, його обрали як представника та члена Партії регіонів

Також Літвінов фігурує в антикорупційному розслідуванні. Активісти стверджували, що він, усупереч Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", нарахував собі премію.

Також особа з аналогічними ПІБ у ВРУ 7-го скликання була помічником екс-регіонала Олександра Біловола, обраного у 180-му окрузі (Харківщина).

У 180-му окрузі (центр у смт Золочів) переміг висуванець "Слуги народу" Олексій Красов. До обрання парламентарем він керував різними підприємствами, що спеціалізуються на будівництві та управлінні нерухомістю. Наразі ж він став членом Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики, куди увійшов і Одарченко.

Певний політичний бекграунд у новообраного "слуги народу" є: у Харківській міській раді 6-го скликання він був помічником депутата від "Сильної України" Романа Ярового. Сам Красов очолював партійну організацію "Сильної України" в Новобаварському районі Харкова.

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО проаналізував, скільки переможцям-мажоритарникам на Харківщині коштував голос виборця та їхні офіційні витрати на виборчу кампанію.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]