#ЧЕСНОdigest: Перші два дні Верховної Ради 9 скликання

Фото: #ЧЕСНОdigest: Перші два дні Верховної Ради 9 скликання

У перші два дні роботи Верховної Ради 29 серпня і 30 серпня відбулося 175 голосувань. Народні депутати завершили роботу о 02:12 ночі. 35 голосувань відбулося до півночі, 140 – після. Нардепи “Слуги Народу” голосували у 96% випадків. 

Присягу склало 422 народних депутати із 424 обраних, за винятком – Сергія Ларіна від фракції “Опозиційна платформа — За життя” (ОПЗЖ) і самовисуванця Сергія Рудика.

Згідно з інформацією з офіційного сайту Верховної Ради, жодного разу не проголосував нардеп-мажоритарник із Київщини Микола Бабенко, але він каже, що це помилка. 

Наступного разу нардепи зберуться у вівторок 3 вересня, 2-4 вересня працюватимуть в комітетах, а потім знову на засідання на пленарному тижні із 10-го до 13-го вересня. 

Верховна Рада 9 скликання складається із 424 народних депутатів, але 29 серпня двоє нардепів не набули повноважень: Сергій Ларін із фракції “Опозиційна Платформа – За Життя” через хворобу і Сергій Рудик, мажоритарник-самовисуванець з Черкаської області. Суд скасував постанову Центральної виборчої комісії про реєстрацію Рудика нардепом. 

Участь в голосуваннях

У перші два дні відбулося 175 голосувань – народних депутатів вистачило на всі голосування. Не пройшли голосування лише за про обрання Нестора Шуфрича заступником голови ВРУ (48 голосів), Мустафи Джемілєва (59 голосів за) і Ірини Констанкевич (49 голосів). 

Рівень участі нардепів фракції “Слуга Народу” найвищий – близько 96%, але разом із тим у 2,6% голосувань нардепи не голосували і були відсутні у 1,7%.

На другому місці – 37% – народні депутати групи “За майбутнє”, в яку увійшли переважно самовисуванці та народні депутати ВРУ 8 скликання. 

Найменше голосувала фракція “ОПЗЖ” – вони не голосували у 94% разів. 

Картина голосувань трохи відрізняється після опівночі – до 2 ночі голосували найбільше нардепи “Слуги Народу” (96%), голосування нардепів групи “За майбутнє” знизилося до 27%, ВО “Батьківщина” і позафракційні – до 15%, фракції “ЄС” і “ГОЛОС” – на рівні 1-2%. 

Рух ЧЕСНО знайшов аномалії серед голосувань членів фракції “Слуга Народу” 29 і 30-го серпня – рівень голосувань шістьох нардепів складає менше 75%. Йдеться про трьох списочників і трьох мажоритарників. Разом з тим, низький рівень голосувань пов'язаний зі зменшенням їхньої активності після опівночі. 


На графіку зображені народні депутати від “Слуги Народу”, чия участь в голосуваннях за 29 і 30 серпня складає 75% і менше від загальної кількості голосувань

До півночі встигли проголосувати 35 разів: низький рівень голосувань до опівночі спостерігався лише у Ольги Саладухи (57%), Ігоря Васильковського (69%), Олексія Ковальова (71%), Павла Фролова (71%), Сергія Нагорняка (74%) та Андрія Стріхарського (74%)

Рух ЧЕСНО надіслав приватні повідомлення з проханням прокоментувати рівень участі в голосуваннях Олександру Дубінському, Ігорю Васильєву, Жану Беленюку, Михайлу Радуцькому, Ользі Саладусі, Ігорю Васильківському і Олександру Завітневич. Ми отримали відповіді від двох нардепів. 

Ігор Васильєв: “Наприкінці засідання довелося відлучитися для адміністративної роботи. Голосів в залі вистачало, лишились тільки доручення комітетам, і я міг в будь-яку хвилину повернутись за необхідності.”

Олександр Завітневич: “Останній тиждень знаходився на стаціонарному лікуванні. Тому біля 2 ночі вимушений був покинути залу засідань, не мав з собою пігулок, а самопочуття погіршилося.”

Жодного разу не проголосував позафракційний Микола Бабенко, партія “Біла Церква разом”, обраний по округу №90 в Білій Церкві на Київщині. У ФБ він постив повідомлення про те, що на це скликання чекає напружена робота. 

Утім, у коментарі Руху ЧЕСНО він повідомив, що буде розбиратися з цією ситуацією (нуль голосів) в Апараті Верховної Ради, оскільки він голосував. 

Що голосували: точки зіткнення і законодавчий процес

З усіх 175 голосувань можна визначити декілька найважливіших – 1) Призначення прем'єр-міністра, 2) Голосування за Кабмін, в якому залишився міністром внутрішніх справ Арсен Аваков і 3) Постанова про зняття недоторканності. 

Після опівночі також відбувалося 68 голосувань про скорочення терміну внесення альтернативних законопроектів (стандартно це 14 днів). 

За призначення Олексія Гончарука на посаду прем'єр-міністра України фракція "Слуги народу" голосувала майже одностайно, однак четверо нардепів не голосували – це списочники Андрій Клочко, Андрій Холодов та Олександр Маріковський, а також мажоритарник із Черкащини (округ №199) Сергій Нагорняк. Депутатка Лада Булах була відсутня під час голосування.

Усі депутати Групи “За майбутнє” проголосували за це призначення у той час, коли “Європейська Солідарність” одностайно була проти цього. 

Голосування представників фракції "Слуга народу" за призначення членів Кабміну (де найбільший резонанс викликала посада Арсена Авакова, який і далі залишається міністром внутрішніх справ) також не було одностайним, зокрема не голосували через конфлікт інтересів нардепи, кандидатури яких пропонувались на посади в Уряді. Один депутат утримався – мажоритарник із Харківщини (округ №169) Олександр Куницький). Шестеро не голосували – мажоритарник з Києва (округ №218) Дмитро Гурін, мажоритарниця з Києва (округ №220) Ганна Бондар, мажоритарник з Тернопільщини (округ №164) Ігор Василів, мажоритарниця з Київщини (округ №93) Анна Скороход, списочник Гео Лерос та Анна Новосад, яку призначили на посаду міністра освіти.

Семеро були відсутні – мажоритарниця з Хмельниччини (округ №189) Олена Копанчук, мажоритарник із Дніпропетровщини (округ №33) Юрій Корявченков ("Юзік"), мажоритарник із Києва (округ №211) Олександр Юрченко, Владислав Криклій (призначили міністром інфраструктури), Олексій Оржель (призначили міністром енергетики та захисту навколишнього середовища), Михайло Федоров (призначили міністром цифрової трансформації). Схоже, що депутати, які були призначені в Уряд, не вставили своїх карток у слоти для голосування, тому система відображала, що вони відсутні. Хоча вони фізично були у сесійній залі.

Також, за інформацією системи Рада, була відсутня під час голосування нардепка Галина Янченко, однак на своїй сторінці у Facebook вона написала, що її картка під час цього голосування не спрацювала і вона подала заяву в президію Верховної Ради з проханням зарахувати її голос "за".

Також вночі проти 30 серпня проголосували за попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до статті 80 Конституції України, що скасовують недоторканність народних депутатів. Ідеться про проект закону №7203, який ще восени 2017 року вніс тодішній Президент Петро Порошенко та який передбачає скасування недоторканності з 1 січня 2020-го. 

До речі, сам Порошенко та його фракція "Європейська солідарність" натиснули на кнопки "за" (окрім Руслана Князевича, котрий утримався). Жодного голосу не дала фракція "Опозиційна платформа – За життя" (ОПЗЖ). Також не голосували або були відсутні п'ятеро позафракційних, троє представників групи "За майбутнє" та двоє нардепів від "Голосу".


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]