Ціна мандата: скільки за голос виборця віддали новообрані нардепи від Вінниччини

Фото: Ціна мандата: скільки за голос виборця віддали новообрані нардепи від Вінниччини

Представники Зе!команди здобули перемогу у трьох з восьми округів на Вінниччині. Чотири округи взяли кандидати, які були членами фракції "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у Вінницькій облраді або Верховній Раді України. Ще один переможець – висуванець ВО "Батьківщина".

Найдорожче голос виборця обійшовся Геннадію Вацаку – 29 грн. А от найбільше на виборчу кампанію витратив Анатолій Драбовський – 743 тис. грн. 

Найвигідніша виборча кампанія виявилась у нардепа Петра Юрчишина. Він знову став парламентарем, офіційно витративши на це 150 тис. грн. Голос виборця коштував йому 6 грн. 

Найбільше за голос виборця, а саме 29 грн, заплатив депутат Вінницької облради, самовисуванець Геннадій Вацак, який у Верховній Раді представлятиме 16-й округ (місто Могилів-Подільський, Крижопільський, Могилів-Подільський, Піщанський, Чечельницький, Ямпільський райони). Його виборча кампанія була не найдорожчою, однак за Вацака проголосувала найменша кількість виборців порівняно з кандидатами, обраними до українського парламенту від Вінниччини, – 20,5 тис. осіб.

Вацак випередив висуванку "Слуги народу" Таїсу Томляк на 7% голосів.

Увесь виборчий фонд Геннадія Вацака в розмірі майже 605 тис. грн – це його власні кошти. Серед іншого він витрачав їх на організацію публічних масових заходів і навіть на виготовлення футлярів для окулярів (10 тис. грн).

Як повідомляв Рух ЧЕСНО, Вацак організовував безкоштовні медичні огляди, зокрема в офтальмологів. 

У 2016 році депутат Вінницької облради Геннадій Вацак пропустив 88% засідань постійної комісії та 30% сесій обласної ради. Крім того, як повідомлялося, він вчасно не задекларував 5 нових авто.

Друге та третє місця за вартістю голосу виборця (28 грн) поділили підприємець Максим Пашковський та ректор Вінницького кооперативного інституту Анатолій Драбовський. Їх обох висувала партія "Слуга народу". Пашковський у Верховній Раді представлятиме 11-й округ (частина Вінниці та Вінницького району), а Драбовський – 12-й (частина Вінниці та Вінницького району). 

У Драбовського була найдорожча виборча кампанія з-поміж обраних до парламенту мажоритарників від Вінницької області. Вона коштувала майже 743 тис. грн. Усю цю суму внесли троє фізичних осіб: власник ТОВ "Амбар+" (оптова торгівля продуктами харчування) Артем Тер-Тачатян, керівниця зазначеної компанії Оксана Сінякова та Гузель Дроненко, яка, ймовірно, працювала в цій фірмі бухгалтеркою.

Серед іншого Драбовський сплатив 20 тис. грн за оприлюднення в соцмережі Facebook політичної реклами, виступів, нарисів. 

Виборчий фонд Максима Пашковського в розмірі 606,5 тис. грн, на відміну від Драбовського, складався тільки з власних грошей кандидата та його рідного брата Єгора

За самовисуванця, депутата ВРУ 8-го скликання від БПП Миколу Кучера, якого помічали у кнопкодавстві та "гречкосійстві", проголосувало найбільше виборців – майже 28 тис. осіб. Проте його виборчий фонд був меншим, ніж у перших трьох згаданих вище переможців, – 530 тис. грн. Тож один голос коштував нардепу 19 грн. 

Основними донорами виборчої кампанії Кучера були фізичні особи. Найбільше, по 150 тис. грн, внесли його син Олександр та помічник Павло Мороз.

Кучер уже вдруге представлятиме у Верховній Раді 17-й округ, який охоплює місто Ладижин, Бершадський, Гайсинський, Теплицький, Тростянецький райони.

Зазначимо, що, крім виборчих фондів самих мажоритарників від "Слуги народу", на перемогу кандидатів від цієї політсили працювала й реклама всієї партії, яка підвищувала їхні рейтинги. Загалом партія витратила на парламентську кампанію близько 114 млн грн. Утім, як повідомляв Рух ЧЕСНО, не всі видатки "Слуги народу" було відображено у звіті партії. 

Підприємцю, неодноразовому депутату Вінницької облради Олегу Мейдичу, котрого до парламенту висунуло ВО "Батьківщина", один голос виборця обійшовся у 18 грн. Виборчий фонд кандидата в розмірі 424 тис. грн складався лише з його власних коштів. 

2018 року через прогули депутат облради, голова фракції ВО "Батьківщина" Мейдич став кандидатом на відкликання. У ВРУ 6-го скликання він був оплачуваним помічником нардепа Петра Гасюка з "Батьківщини".

Мейдич представлятиме 18-й округ, до якого входять Іллінецький, Липовецький, Немирівський, Оратівський, Погребищенський райони Вінницької області.

Читайте також: Два курячі стегенця на паспорт

Однією з найдешевших виявилася виборча кампанія висуванки "Слуги народу" Ірини Борзової, яка витратила на агітацію 266 тис. грн. Голос виборця коштував їй 11 грн. 

Основним донором кампанії Зе!кандидатки був її батько Наум Баруля, котрий вніс до виборчого фонду 200 тис. грн.

Раніше Рух ЧЕСНО повідомляв, що Ірина Борзова має бізнес в окупованому Криму, а її чоловік працює заступником керівника Державного управління справами. Її обрали в 14-му окрузі, до якого належать міста Жмеринка, Барський, Жмеринський, Літинський, Тиврівський райони області. 

Народною депутаткою від 15-го округу (Мурованокуриловецький, Томашпільський, Тульчинський, Чернівецький, Шаргородський райони) стала депутатка Вінницької облради від БПП Лариса Білозір. Вона є дочкою нардепа-мажоритарника ВРУ 8-го скликання з фракції БПП, члена Української народної партії Миколи Кучера, якого обрали в іншому окрузі на Вінниччині. Виборчий фонд Білозір становив 204 тис. грн, а отримала вона 26 тис. голосів. Отже, голос виборця обійшовся їй у 8 грн. 

За даними Руху ЧЕСНО, Лариса Білозір прогулювала сесії облради 2016 року та помічена у "гречкосійстві".

У межах виборчої кампанії Білозір організовувала музичні фестивалі та обстеження в лікарів для мешканців округу. 

Проте в остаточному фінансовому звіті кандидатки інформації про медиків немає. 

Найвигіднішою була виборча кампанія нардепа від БПП, поміченого у кнопкодавстві, Петра Юрчишина. Він знову став депутатом Верховної Ради від 13-го округу (міста Козятин, Хмільник, Калинівський, Козятинський, Хмільницький райони), цього разу офіційно залучивши на свою кампанію 150 тис. грн. При цьому за нього проголосували понад 26 тис. виборців. Тож за один голос Юрчишин заплатив лише 6 грн.

Нагадаємо, 2018 року підприємство "Візит", засновниками якого є дружина та брат Петра Юрчишина, члена аграрного комітету Верховної Ради, отримало 6 млн грн дотації.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]