Вартість мандата: яким партіям нардепи обійшлися найдорожче?

Фото: Вартість мандата: яким партіям нардепи обійшлися найдорожче?

Проведення до парламенту одного депутата за виборчим списком коштувало партіям від 924 тисяч до 6,2 мільйона гривень. Один голос виборця найдешевше обійшовся "Слузі народу", найдорожче – партіям "Факел", "Незалежність" та "Самопоміч", які так і не потрапили до Верховної Ради й не отримають держфінансування.

Під час цієї парламентської кампанії політсили витратили майже мільярд гривень, з них 903 мільйони – на ведення самої кампанії, ще майже 71 мільйон гривень – на грошову заставу в ЦВК (партіям, які пройшли до парламенту, заставу повернули, тож ці кошти не враховано). 

Цьогорічна виборча кампанія знову підтвердила правило, що великі витрати не є гарантією перемоги у виборах. Водночас значні видатки, зокрема на телебачення, є необхідною передумовою перемоги.

Так, усі 5 політичних сил, які пройшли до ВРУ, входять до групи з 8-ми партій, котрі витратили на кампанію найбільше коштів – понад 60 мільйонів гривень. Однак зі схожими бюджетами переможці виборів одержали різні результати. Особливо це видно з фінансових звітів "Слуги народу" та "Голосу". 

"Слуга народу" офіційно витратила на кампанію 114,7 мільйона й отримала рекордний результат – 124 мандати за партійним списком. Отже, один мандат обійшовся партії в 925 тисяч гривень. А от "Голос" майже з такими самими витратами (105,7 мільйона) одержав у Раді лише 17 мандатів за списком. Відтак 1 мандат коштував "Голосу" понад 6,2 мільйона гривень, що є рекордним значенням у цій ВРУ. Решті партій мандат обійшовся значно дешевше.

При цьому структура видатків у всіх партій-переможниць приблизно однакова. У всіх 5-ти політсил найбільшими є витрати на телерекламу – від 61% у "ЄС" до 86% у "Батьківщини". Друга стаття видатків теж у всіх партій однакова – зовнішня реклама, на яку витрачали від 9% до 20% коштів.

Цікаво, що лише у двох політсил чітко зафіксовано чималі видатки на рекламу в соцмережах. Ідеться про "Європейську солідарність" і "Голос", у яких це третя за обсягом стаття витрат – 6,6% та 5,8% відповідно. Решта партій, котрі пройшли до парламенту, або взагалі не задекларували видатків на соцмережі, або зазначили у звіті незначні суми. Хоча такі витрати в них достеменно були, про що Рух ЧЕСНО писав у матеріалах про "Слугу народу", ОПЗЖ та "Батьківщину".

Фактично обираючи ті самі канали комунікації та маючи подібні бюджети, партії отримали дуже різні результати. Це означає, що, хоча великі витрати і є необхідною передумовою для перемоги у виборах, але не єдиною. Ця виборча кампанія показала, наскільки потужним може бути бренд і лідерський проект. У поєднанні з достатніми витратами на агітацію це забезпечило "Слузі народу" 43% голосів.

Натомість партії, які просто поставили на присутність у ЗМІ, зокрема й через приховану рекламу в новинних блоках на ТБ, програли вибори. 

Нагадаємо, що партії які пройшли до Верховної ради у 2020 році отримають з держбюджету повну компенсацію за офіційні витрати на виборчу кампанію. Загальна сума компенсації буде становити 467 мільйонів гривень. Додатково партії (в тому числі позапарламентські які набрали 2% голосів і більше) наступні 5 років отримуватимуть державне фінансування. Сума фінансування залежить від результату кожної партії та згідно із розрахунками ЧЕСНО коливатиметься від 11-12 мільйонів гривень на рік для “Свободи” “Української стратегії” і “Партії Шарія” до понад 225 мільйонів гривень для партії “Слуга народу”.

Вартість голосу

Якщо ефективність кампанії для парламентських партій можна визначити, підрахувавши вартість мандата, то для решти політсил, які намагалися потрапити до Ради, її можна виміряти завдяки обчисленню "вартості" голосу. Тобто порахувати, скільки коштів партія витратила в розрахунку на одного виборця, котрий проголосував за неї. Під час визначення цього показника ми враховували витрати і з виборчого фонду, і на грошову заставу, яка партіям, що не подолали 5%-й бар'єр, не повертається.

Найдорожчою кампанія вийшла для партій "Факел" і "Незалежність". Вони обидві в розрахунку на один отриманий голос виборця витратили понад 800 гривень. До трійки лідерів за обсягом витрат на одного виборця потрапила й "Самопоміч". Витративши на кампанію понад 30 мільйонів гривень, вона одержала лише 91,6 тисячі голосів.

Результати "Української стратегії Гройсмана", "Опозиційного блоку" та Радикальної партії Олега Ляшка дадуть їм змогу впродовж наступних 5 років отримувати держфінансування, але навіть це не компенсує їхніх витрат на виборчу кампанію. 

Цікаво, що "Сила людей" витратила кошти тільки на сплату грошової застави в ЦВК, однак за вартістю одного голосу опинилася на 10-му місці з-поміж 22-х партій. Це свідчить про те, що ця політсила мала певний потенціал, яким не скористалася, адже кампанії практично не вела.

Нагадаємо, що на сайті "Золото партій" можна самостійно ознайомитися з детальною інформацією про внески та витрати на виборчу кампанію.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]