У п'ятьох із шести округів на Чернігівщині перемогу на парламентських виборах здобули кандидати від партії "Слуга народу". Одному з них довелося заплатити за 1 голос виборця понад 50 грн. А інший переможець від президентської партії провів кампанію задешево – один голос виборця коштував йому лише кілька гривень. На рейтинг висуванців "Слуги народу" впливала й загальнонаціональна рекламна кампанія партії.
З-поміж нардепів ВРУ 8-го скликання потрапити до парламенту вдалося тільки одному. Він балотувався як самовисуванець. Решті не допомогли навіть мільйонні виборчі фонди.
Громадський рух ЧЕСНО вирішив підрахувати, хто з переможців на Чернігівщині витратив найбільше коштів, а чия виборча кампанія була найефективнішою.
Найбільше витратився кандидат Олег Семінський. І саме для нього голос виборця став найдорожчим.
Найменше за один голос заплатив підприємець Антон Поляков, котрий переміг у 206-му окрузі. Його кампанія виявилась і найдешевшою.
Олег Семінський (205-й округ) інвестував у свою перемогу найбільшу суму з-поміж тих, хто пройшов до парламенту в Чернігівській області. Трохи менше ніж за місяць він витратив 1,3 млн грн.
Ситуація із Семінським видається дещо дивною, адже в інших округах представники Зе!команди перемогли зі значно меншими бюджетами. Здобути прихильність виборців їм допомагав рейтинг партії.
Один голос для Олега Семінського коштував найдорожче з-поміж переможців на Чернігівщині – 52 грн. За нього проголосували 24 тис. виборців.
Майже півмільйона до свого виборчого фонду Семінський вніс сам. Решту суми дали Олексій Бушай та Оксана Гавриляк. Цікаво, що більшість переказів у межах 48-49 тис. грн.
Близько півмільйона Семінський витратив на рекламу у ЗМІ, решту – на виготовлення та розповсюдження агітпродукції.
А проте, Семінський в окрузі випередив екс-нардепа, колишнього очільника Чернігівської ОДА Валерія Куліча. Хоча бюджет у того був значно більшим – приблизно 3 млн. Вочевидь, на користь Семінського спрацював ще й партійний рейтинг. Нагадаємо, на виборчу кампанію партія "Слуга народу" назбирала 114,65 млн грн. 81% коштів політсила спрямувала на телерекламу й не до кінця приховала мільйон витрат на рекламу у Facebook.
Борису Приходьку (210-й округ) виборча кампанія обійшлася майже вдвічі дешевше – у 705 тис. грн. Для нього ціна голосу одного виборця становила 43 грн. За кандидата проголосували майже 16,5 тис. виборців.
Зазначимо, що спочатку Приходько планував витратити більше коштів. Він особисто вніс до виборчого фонду 1,1 млн грн. Однак у процесі виборчої агітації, вочевидь, збагнув, що на рекламу досить і меншої суми витрат.
Левова частка видатків, а саме понад півмільйона, припала на розповсюдження агітаційної продукції, ще 126 тис. грн – на рекламу у ЗМІ.
Максим Зуєв із Дніпра задля перемоги на виборах витратив 285 тис. грн. Його фінансували як фізичні, так і юридичні особи. Причому в його донорів теж є улюблена сума внеску – 14 500 – 15 000 грн.
З одержаних до виборчого фонду коштів 200 тис. грн Зуєв сплатив за виготовлення та розповсюдження агітматеріалів, зокрема й сувенірної продукції.
На виборах Зуєва підтримали 18,5 тис. чернігівців. Один голос виборця коштував йому 15 грн.
При цьому кандидат від "Слуги народу" переміг нардепа Анатолія Євлахова, котрий витратив майже втричі більше – 770 тис. грн.
На 1 гривню дешевше за 1 голос виборця заплатив Валерій Зуб (209-й округ). Кожна "галочка" в бюлетені коштувала йому 14 грн. Загалом виборча кампанія обійшлася йому у 300 тис. грн, які Зуб інвестував самостійно. Понад 200 тис. грн він витратив на рекламу у друкованих ЗМІ.
"Найзаощадливішим" виявився підприємець Антон Поляков (206-й округ). Йому вдалося перемогти з мінімальним бюджетом – 47 тис. грн. Вартість одного голосу для нього стала рекордно низькою з-поміж переможців на Чернігівщині – лише 2 грн. Якщо порівнювати виключно офіційні звіти, то Поляков провів кампанію найуспішніше.
При цьому йому вдалося обійти в окрузі чинного нардепа Максима Микитася, чий бюджет був значно більшим – 1,5 млн грн.
Найбільшими статтями видатків, як і в попереднього кандидата, у Полякова були реклама на білбордах та друк агітаційних матеріалів.
Скільки витратив на кампанію самовисуванець Валерій Давиденко (208-й округ), не відомо. На сайті ЦВК станом на 27 серпня його остаточний фінансовий звіт відсутній. Сконтактувати з ним також не вдалося – Давиденко не відповідає на повідомлення журналістів Руху ЧЕСНО.
Щойно Центральна виборча комісія оприлюднить звіт кандидата, ми оновимо інформацію.
А поки що зазначимо, що Валерій Давиденко – єдиний нардеп, який переміг на Чернігівщині. А от Валерій Зуб здолав депутата ВРУ 8-го скликання від свого округу Олександра Кодолу з різницею лише 38 голосів. Рух ЧЕСНО писав про те, що це найдраматичніша перемога на цих виборах.
Нагадаємо, що, крім виборчих фондів самих мажоритарників від "Слуги народу", на перемогу кандидатів від цієї політсили працювала й реклама всієї партії, яка підвищувала їхні рейтинги. Загалом партія витратила на парламентську кампанію близько 114 млн грн. Утім, як повідомляв Рух ЧЕСНО, не всі видатки "Слуги народу" було відображено у звіті партії.
Поділитись