На Житомирщині найбільшу підтримку на позачергових парламентських виборах здобули висуванці президентської партії. Суми їхніх виборчих фондів не були найбільшими, але кампанії саме представників "Слуги народу" виявилися найефективнішими. Також на рейтинг кандидатів працювала загальнонаціональна кампанія, яка фінансувалася з бюджету партії.
Лише в одному із шести округів виборці віддали перевагу чинному народному депутату – Володимирові Арешонкову. У решті обрали Зе!кандидатів. Тільки один "слуга народу" вклав у кампанію власні кошти. Фактично виборчі фонди представників партії Президента поповнювали довірені особи кандидатів і голова міського штабу Євген Яремчук. Найменше за один голос виборця заплатив Дмитро Костюк, його кампанія обійшлася спонсорам найдешевше. Найбільшу суму – мільйон гривень – з-поміж переможців витратив Ігор Герасименко. А найдорожчим голос став для Сергія Кузьміних.
Скільки коштував голос виборця переможцям у мажоритарних округах на Житомирщині, вирішив порахувати Громадський рух ЧЕСНО.
У Житомирській області з-поміж шести округів представник партії "Слуга народу" поступився лише у 64-му. Там з різницею 0,8% перемогу вдруге здобув самовисуванець-гречкосій Володимир Арешонков. Він витратив на виборчу кампанію 641 тисячу гривень, з яких 101 тисяча – власний внесок. Гроші кандидат переказав двома транзакціями в один день.
Більш ніж півмільйона гривень потрапили на рахунок виборчого фонду Арешонкова завдяки фізичним особам, причому левову частку коштів, а саме 490 тисяч гривень, надала одна людина. Гроші кандидат витрачав здебільшого на розміщення агітаційних матеріалів у ЗМІ. Наприклад, за ефірний час на одній з радіостанцій нардеп виклав 50 тисяч гривень.
Загалом, один голос коштував Володимиру Арешонкову 29 гривень – це другий результат в області. Визначити, скільки заплатив за голос виборця його конкурент зі "Слуги народу" Вячеслав Сігачов, наразі складно – його фінальний звіт на сайті ЦВК відсутній.
З-поміж решти кандидатів-аутсайдерів у цьому окрузі найбільше витратився нардеп ВРУ 8-го скликання Сергій Пашинський. Його виборчий фонд становив 1 мільйон 60 тисяч гривень. У перерахунку на одного виборця ціна поразки – майже 74 гривні.
На гривню більше, ніж Зе!колега, на Житомирщині витратив на один голос підприємець Сергій Кузьміних. Кандидат від "Слуги народу" набрав майже 30 тисяч голосів у 67-му окрузі, а його кампанія коштувала 890 тисяч 600 гривень. Проте платили за майбутнього парламентаря інші люди.
Важливо, що чотири прізвища благодійників (Сергій Іванкевич, Олександр Дмитрук, Денис Сичов та Євген Яремчук) трапляються буквально в кожному Зе!звіті житомирських мажоритарників.
Скриншот розшифрування до фінального звіту С. Кузьміних із сайту ЦВК
Денис Сичов – уповноважена особа партії в цьому окрузі.
Євген Яремчук – голова міського штабу ПП "Слуга народу" та місцевий підприємець. Відповідно до даних YouControl, він володіє сільськогосподарським підприємством, медичним закладом і медіахолдингом.
Спонсорські гроші Кузьміних витрачав переважно на виготовлення агітаційної продукції, її розміщення та розповсюдження. Так, Житомирська дирекція "Укрпошти" отримала за послуги загалом 15% коштів з виборчого фонду кандидата.
На телебаченні Кузьміних не з'являвся, натомість оплачував ефірний час на радіо, розміщував матеріали у друкованих ЗМІ та інтернеті.
Безробітна Тетяна Грищенко теж не внесла до виборчого фонду, який становив трохи більш ніж 657 тисяч гривень, жодної копійки власних коштів. Спонсорами перемоги кандидатки від "Слуги народу" у 66-му окрузі стали ТОВ "Світ-Консалт" та згадані вище Євген Яремчук і Сергій Іванкевич.
Майбутня депутатка одержала майже 23 тисячі голосів виборців. Один коштував "вкладникам" майже 29 гривень. Витрати Грищенко аналогічні до видатків її однопартійця Кузьміних: ефірний час на телебаченні кандидатка не оплачувала, а замовляла й розміщувала агітаційні матеріали, орендувала приміщення для зустрічей з виборцями, а також дала заробити "Укрпошті", витративши на її послуги майже 15% бюджету своєї кампанії.
Найдорожче донорам Зе!команди обійшовся виборчий фонд переможця у 62-му окрузі Ігоря Герасименка – в 1 мільйон 41 тисячу гривень. Але цей кандидат показав найкращий результат з-поміж колег, отримавши 38 049 голосів. На голос одного виборця припало 27 гривень.
Майже всю зазначену суму до виборчого фонду Герасименка переказав Євген Яремчук, який також був довіреною особою кандидата, а 100 тисяч додав Олександр Дмитрук. Цікаво, що уповноваженою особою партії "Слуга народу" в цьому окрузі був Сергій Іванкевич, однак внески він робив у кампанії кандидатів з інших округів.
Серед витрат Ігоря Герасименка є платежі ЗМІ, якими володіє спонсор усіх Зе!кампаній у Житомирській області Євген Яремчук. Загалом 70 тисяч гривень отримали ТОВ "Рекламна агенція "Житомир інфо" та ТОВ "Ростмедіа.ТВ".
Склеєний скриншот розшифрування до фінального звіту І. Герасименка із сайту ЦВК
Окрім медіа, Ігор Герасименко витрачав кошти на створення, розповсюдження й розміщення агітації та реклами, оренду приміщень для зустрічей з виборцями та телефонні розмови, які коштували кандидату 10 тисяч гривень.
Учитель Богдан Кицак – єдиний "слуга народу" на Житомирщині, який вклав у кампанію власні кошти – 50 тисяч гривень. Це десята частина його виборчого фонду, решту становили внески Яремчука, Сичова та фізичної особи Ігоря Барчука. У 63-му окрузі Кицак набрав 33 тисячі 936 голосів. Один голос коштував йому 16 гривень. Як і його однопартійці, з-поміж ЗМІ перевагу віддавав розміщенню матеріалів у друкованих виданнях.
Найефективнішою стала кампанія журналіста телеканалу "Еспресо TV" Дмитра Костюка, котрий балотувався у 65-му окрузі. Його виборчий фонд у розмірі 350 тисяч гривень майже порівну наповнили Яремчук та Іванкевич. За кандидата проголосували 27 тисяч 42 виборці. Отже, на один голос було витрачено найменше – 13 гривень. Телевізійник розміщував агітаційні матеріали виключно у друкованих ЗМІ, спрямувавши на це 69% коштів з виборчого фонду, ще 20% заплатив за послуги "Укрпошти", решта пішла на виготовлення друкованої продукції, зовнішню рекламу й один раз на ефірний час, за який кандидат заплатив 0,2% (784 гривні).
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО дослідив, чому в Києві кандидатам від "Слуги народу" жертвували по 149 тис. грн.
Поділитись