Львівщина: хто переміг мажоритарників "Слуги народу" та чинних нардепів

Фото: Львівщина: хто переміг мажоритарників "Слуги народу" та чинних нардепів

Однією з головних тенденцій позачергових виборів до Верховної Ради було те, що в багатьох округах перемогли Зе!кандидати, які не мають політичного досвіду та не відомі виборцям. Але існують і такі переможці, котрі не є висуванцями партії "Слуга народу" або чинними народними депутатами.

 

Львівщина стала своєрідною аномалією на позачергових парламентських виборах. Це єдина область, де перемогу здобула партія Святослава Вакарчука "Голос". Саме через округи Львівщини до Верховної Ради України 9-го скликання потрапили троє мажоритарників від "Голосу", а також єдиний мажоритарник від "Самопомочі". 

Хто ж ці четверо кандидатів на Львівщині, дослідив Рух ЧЕСНО.

Мажоритарники "Голосу"


Мажоритарники "Голосу", які перемогли на Львівщині

В окрузі №115 (Сихівський та частина Личаківського району Львова) перемогу здобула Наталія Піпа, яка балотувалася від партії "Голос" (25 242 голоси, або 30%). У цьому ж окрузі перемогла партія Вакарчука, набравши 28,55% голосів. У кандидатки від "Слуги народу", адвокатеси Катерини Шубки 13 069 голосів (15,5%) та четверте місце з-поміж 10 претендентів. У цю частину Львова також "десантувався" нардеп-списочник з "Народного фронту", кнопкодав Михайло Хміль, котрий ішов як самовисуванець, але посів лише сьому сходинку з 2124 голосами (2,5%). Чинний мажоритарник від 115-го округу Дмитро Добродомов цього разу балотувався за списком "Громадянської позиції", однак до ВРУ 9-го скликання не потрапив.

Піпа очолює ГО "Кращий Сихів", що опікується благоустроєм однойменного району Львова. Організація виникла як результат боротьби кандидатки та її однодумців за збереження місцевого скверу. 

Тема благоустрою та ЖКГ була однією з головних у передвиборчій програмі Піпи.

Піпа була членкинею Української Галицької партії (УГП) та заступницею голови львівського осередку цієї політсили. 2015 року балотувалася від УГП до Львівської обласної та міської рад, але не пройшла. На цьогорічних виборах УГП підтримала "Голос", а кількох її представників, зокрема й Піпу, кандидували від політсили Святослава Вакарчука на мажоритарці.

Під час кампанії Піпа брала участь у різних публічних дискусіях. Така форма політичної агітації – зустрічі, публічні обговорення й концерти – стала своєрідною "родзинкою" "Голосу" на позачергових виборах до парламенту.

Також кандидатка організовувала розважальні заходи.

До виборчого фонду кандидатки Піпи загалом надійшло 343 400 грн, з яких 30 тисяч – її власні кошти. Найбільшими статтями видатків стали зовнішня реклама, розміщення реклами у ЗМІ та друк передвиборчої агітації.

В іншому львівському окрузі – №117 (Галицький, Франківський та частина Шевченківського району Львова) переможцем з-поміж 15 претендентів став також кандидат від "Голосу" – бізнесмен Ярослав Рущишин (19 937 голосів, або 25,1%). Він посунув на друге місце чинну нардепку від цього округу, членкиню фракції БПП Оксану Юринець, котра балотувалася як самовисуванка (18 872 голоси, або 23,8%). На третій позиції – кандидат від "Слуги народу", підприємець Роман Фединяк (15 426 голосів, або 19,4%).

Рущишин – гендиректор і власник львівської компанії "Троттола", що шиє одяг для європейських брендів, зокрема Zara. За даними системи YouControl, загалом кандидат є керівником або засновником майже 40 підприємств, більшість із яких спеціалізується на пошитті одягу. На початку 1990-х Рущишин очолював Студентське братство Львівського торговельно-економічного інституту, був одним з організаторів "Революції на граніті" – студентського голодування на київському Майдані.

У 2006-2010 роках Рущишин був депутатом Львівської облради від "Нашої України". На президентських виборах 2004-го був довіреною особою Віктора Ющенка, а 2019-го – Петра Порошенка. Останній наприкінці свого президентства нагородив Рущишина орденом "За заслуги" II ступеня. У листопаді 2018 року майбутній кандидат увійшов до наглядової ради ГО "Центр ЮЕЙ", проте в червні його членство було призупинене через участь у парламентських виборах.

У межах виборчої кампанії Рущишин, як і Піпа, так само брав участь у тематичних публічних дискусіях, зустрічався з виборцями.

 

Також Рущишин дебатував зі своєю конкуренткою в окрузі №117 – кандидаткою від "Народного руху України" Ларисою Ніцой. А у Facebook викладав ролики з відомими людьми, які підтримали його кандидатуру.

Серед ключових тем програми Рущишина – економіка та освіта.

На виборчу кампанію Ярослава Рущишина надійшло 388 650 грн, з яких 286 600 грн – власні кошти кандидата.

Третій здобутий "Голосом" округ – №118 (частина Личаківського, Шевченківського районів Львова та Пустомитівський район Львівщини). Там перемогла кандидатка від партії Вакарчука Галина Васильченко (28 543 голоси, або 31,6%). 

Їй протистояв чинний мажоритарник від цього округу – нардеп з БПП, фігурант антикорупційних розслідувань, кнопкодав і гречкосій Богдан Дубневич (26 924 голоси, або 29,8%, – 2-ге місце). Васильченко здолала Дубневича з порівняно невеликим відривом – менш ніж 2 тисячі голосів. На етапі підрахунку Вакарчук звинуватив чинного нардепа у спробі вкрасти перемогу в кандидатки від "Голосу" шляхом фальсифікацій.

А от представникові "Слуги народу", футболісту Артему Федецькому вдалося посісти лише третю сходинку з-поміж 11 кандидатів (11 439 голосів, або 12,7%).

До 2018 року Васильченко працювала начальницею відділу інвестицій і проектів Львівської міськради. Зараз кандидатка обіймає посаду заступниці директора з економічних питань у компанії "Корбіз", що спеціалізується на демонтажі машин та устатковання. Фірмою володіє та керує Іван Пацула – за даними ЗМІ, це батько Васильченко.

Як і Піпа, Васильченко перебувала в лавах Української Галицької партії, очолювала її львівський осередок, невдало балотувалася до Львівської міської та обласної рад. На цьогорічних виборах УГП делегувала Васильченко на мажоритарку від "Голосу".

Кандидатка під час кампанії проводила публічні заходи, зокрема за участі Вакарчука.

 

Окрім того, Васильченко зустрічалася з виборцями.

У передвиборчій програмі Васильченко порушувала теми податків, ринку землі, інфраструктури тощо.

Фінансовий звіт кандидатки Васильченко на сайті ЦВК чомусь не відображається – видає помилку 404.

Єдиний мажоритарник "Самопомочі"


Святкування Дня Героя у Яворові. Фото зі сторінки Павла Бакунця у Facebook

В окрузі №122 (Жовківський та Яворівський райони) переміг представник "Самопомочі" Павло Бакунець, набравши 14,84% (13 438 голосів). Розрив із кандидатом від партії "Голос" Віталієм Андрейком становив лише 1078 голосів. 

Павло Бакунець є міським головою Яворова. Він єдиний представник партії "Самопоміч", який проходить до парламенту нового скликання. 

Свою передвиборчу програму Бакунець розпочинає з епілогу митрополита Андрея Шептицького: "Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!" А своїми життєвими принципами зазначає: "Професіоналізм. Порядність. Віра в Бога і людей".

Крім того, переможець-мажоритарник у своїй програмі, зокрема, обіцяє: "Як випускник Українського Католицького Університету обіцяю, що буду з вірою в Бога та людей дотримуватися християнських цінностей у всіх моїх справах та починаннях".

Перед виборами мер Яворова чужий борг за світло на 100 тисяч гривень сплатив із власної зарплати. А під час випускного Бакунець від імені Яворівської ради вручив фінансові винагороди за здобутки в навчанні одинадцятикласникам. Загалом 13-м випускникам роздали 13,4 тис. грн. Кошти виділили з міського бюджету.

Фінансовий звіт Павла Бакунця на сайті ЦВК чомусь не доступний – також видає помилку 404. 

На президентських виборах Львівщина продемонструвала, що не є електоральною зоною Володимира Зеленського, а перевагу віддає Петрові Порошенку. Під час парламентської кампанії ми також побачили, що окремі округи на Львівщині вибились із загальної тенденції 2019 року й у них перемогу здобули не чинні нардепи або представники партії "Слуга народу", а висуванці інших молодих партій – "Голосу" та "Самопомочі". Спільною рисою цих кандидатів стало те, що всі вони застосовували схожу технологію політичної агітації: проводили публічні зустрічі, обговорення, дискусії та концерти, а також заручилися підтримкою місцевих лідерів думок. 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]