Минулого року як субвенції на соцекономрозвиток уряд виділив Черкащині 156,8 мільйона гривень. Цю суму майже рівномірно розподілили на округи шести нардепів-мажоритарників – від 20 до 30 мільйонів гривень на округ. Не пощастило тільки Черкасам, які представляє позафракційний народний депутат Олег Петренко. На його округ за цією програмою надійшло лише три мільйони гривень.
Та попри рівномірність розподілу коштів, утілені за них проекти різняться, що, як здається, залежить від амбіцій і планів самих мажоритарників. Найбільш подрібнені субвенції на окрузі нардепа від БПП Сергія Рудика: за 23,1 млн грн реалізовано 267 проектів. А от на окрузі Геннадія Бобова за 21 млн грн профінансовано лише 19 проектів.
"Засівання" округів завдяки субвенціям притаманне мажоритарникам, які планують знову балотуватися до парламенту, або ж депутатам, які потрапили до Верховної Ради за партійним списком, проте в наступній каденції мають плани на певний округ. Прикладом є списочники від "Народного фронту" Сергій Пашинський та Андрій Іванчук, котрі ще до старту парламентської виборчої кампанії-2019 активізувалися на мажоритарних округах у Житомирській та Івано-Франківській областях, де вони використовують для "засівання" свої благодійні фонди.
"Допомагаючи" округу, нардепи-мажоритарники беруть на себе повноваження кого завгодно. До цього переліку входять переважно комунальні служби, обслуговуючі підприємства та місцева влада. Що не так із мажоритарниками, читайте в матеріалі Оксани Ставнійчук "Гречкосійство та обман".
Площі й фонтани нардепа Яценка
Торік уманський округ (№200) кнопкодава-рекордсмена Антона Яценка отримав найбільшу суму субвенції з-поміж округів черкаських нардепів-мажоритарників – 29,8 млн грн. Ці кошти витратили на реалізацію 39 проектів.
Половину з них спрямували на реконструкцію двох площ у межах округу нардепа – у містах Умань і Христинівка. В обох випадках місцеві журналісти називали Яценка ініціатором цих проектів. Сам нардеп висловлював грандіозні плани щодо реконструкції цих площ на своїй сторінці у Facebook ще 2017 року.
Тендер на досить вартісні роботи з реконструкції площі Соборності в Умані виграла фірма з корупційним шлейфом – ТОВ "Імперія води Україна". Сайт "Наші гроші" писав про цю компанію як про фігуранта кількох кримінальних проваджень, де йшлося про можливу розтрату державних коштів під час реконструкції фонтанів у Херсоні та Чернігові. У 2017 році правоохоронці підозрювали посадовців Уманської міськради в розтраті 20 мільйонів гривень бюджетних коштів шляхом зазначення неправдивих даних в актах виконаних робіт з реконструкції скверу на користь названої вище компанії. Про це також повідомляли журналісти "Наших грошей".
Переможцем тендера на реконструкцію площі Шевченка у Христинівці стала фірма "МБП-Тепломережа", яку очолює депутат Христинівської міської ради Микола Плужник. У сюжеті "Стоп корупції" розповідали про можливий зв'язок цієї компанії з уже згаданим ТОВ "Імперія води Україна", коли йшлося про будівництво фонтана в Умані. Ініціатором виділення коштів на облаштування водограю журналісти називали нардепа Яценка.
За підтримки парламентарія, як повідомляв сайт "Вечірня Умань", площу у Христинівці відкривали з піснями й танцями. На святкове дійство, звісно, завітав і сам депутат. Про цю подію Яценко прозвітував у Facebook.
Фото: "Вечірня Умань"
Понад 9 мільйонів гривень субвенції на окрузі нардепа отримало смт Бабанка. Там запланували відремонтувати місцевий будинок культури та школу, реконструювати паркову зону, збудувати мережу вуличного освітлення, зробити відеоспостереження, облаштувати тротуари тощо. Цікаво, що кілька підрядів на такі роботи одержала зареєстрована у травні 2018 року компанія "Будмонтаж-технологія", засновником якої є екс-депутат Уманської районної ради від Партії регіонів Володимир Качан. За субвенційні кошти в Бабанці фірма-новачок будувала мережу вуличного освітлення й монтувала відеокамери, облаштовувала тротуари, реконструювала огорожу кладовища.
П'ять мільйонів гривень на окрузі нардепа спрямували на будівництво дитячих ігрових майданчиків.
На своїй Facebook-сторінці Яценко регулярно повідомляє виборців про свої досягнення на окрузі, зокрема й у форматі відеозвіту, під яким, до речі, зазначає, що його оприлюднено не з метою передвиборчої агітації, а задля інформування жителів округу.
У соцмережі нардеп усіляко демонструє близькість із виборцями й розв'язує на окрузі не притаманні для депутата Верховної Ради завдання, як, наприклад, прибирання від снігу вулиць у с. Монастирище чи ліквідація стихійних сміттєзвалищ в Умані.
У коментарі Руху ЧЕСНО Яценко пояснює, що є лідером із залучення субвенцій, адже пропонує правильні проекти.
"Це системна робота. Розумію, що ЧЕСНО знову напише про мене щось негативне: мовляв, маю впливових родичів чи тата-президента. Але пояснення – у постійній праці", – зазначив депутат.
Він також запевняє, що на субвенціях не піариться.
"Я не кажу, що втілені за державні кошти проекти є моїми власними. Хоча бувають і комбіновані випадки. Наприклад, фонтани. Ви постійно пишете, що на екрані мій портрет. Пояснюю: саме обладнання для шоу належить моїй сім'ї, його готую я. Це як ви вмикаєте кіно, а там пише, що воно Олівера Стоуна", – удається до алегорій нардеп.
Виборцям – спортмайданчики, депутату – піар
Нардеп від БПП Сергій Рудик "засіяв" смілянський округ (№198) за кошти субвенцій десятками дрібних проектів замість того, аби витратити їх за призначенням – на об'єкти великої інфраструктури.
Близько 5 млн грн було спрямовано на заміну вікон і дверей у житлових будинках міст Сміла та Кам'янка, 1,8 млн грн – на капітальний ремонт ліфтів у смілянських багатоповерхівках.
Шість мільйонів гривень Рудик залучив на купівлю дрібного інвентарю для освітніх, медичних і культурних закладів на окрузі. У школи придбали меблі, телевізори, мультимедійні комплекси, обігрівачі, лінолеум. У заклади культури – крісла, костюми й мікрофони. У міському будинку культури м. Сміла облаштували різдвяний вертеп.
Та найулюбленіша стаття витрат з гаманця субвенцій на соцекономрозвиток, на якій нардеп Рудик не соромиться робити самопіар, – будівництво понад півсотні спортивних майданчиків. Ледь не кожен з них він приїздить відкривати особисто й сам випробовує. У 2018 році на придбання спортивних і дитячих майданчиків на окрузі депутата було виділено 4,7 млн грн.
Рудик навіть поставив амбітну мету – зробити спортмайданчики візитівкою Черкащини. Про це, ймовірно, у комерційному сюжеті про нардепа розповідали журналісти "Подробиць" на телеканалі "Інтер". Загалом, це не перший сюжет про досягнення Рудика на окрузі в ефірі всеукраїнського телеканалу. В одному з них повідомляли про розміщення за підтримки депутата дитячих майданчиків у найвіддаленіших селах Черкащини. Зокрема, мовилося про дитмайданчик у с. Катеринівка, на який як субвенцію торік виділили 70 тис. грн. У підсумку новини йшлося про те, що у Смілянському та Кам'янському районах за сприяння Рудика з'явилося понад 100 дитячих і 57 спортивних майданчиків.
У Facebook нардеп теж регулярно доповідає про свої візити на округ. Він виставляє фото святкових трапез і вручення подарунків виборцям.
Ось, приміром, ділиться враженнями після святкування річниці господарства в с. Лебедівка, принагідно згадуючи про тамтешні досягнення, які вдалося втілити, зокрема, і за кошти субвенцій.
Згідно зі звітом "ОПОРИ", 2018 року нардепи Яценко та Рудик стали лідерами рейтингу депутатів, які вели непряму агітацію за бюджетні кошти.
Цифри – на білбордах
Наразі позафракційний нардеп-мажоритарник Владислав Голуб, який пройшов до парламенту 8-го скликання під прапорами БПП, про суму "вибитих" субвенційних коштів повідомляє виборців округу, розвішуючи інформаційні білборди.
Ось Голуб звітував про залучення 25 мільйонів субвенцій на соцекономрозвиток 2017 року.
Дещо інші за стилем інформаційні білборди він розмістив на окрузі, звітуючи про "вибиті" державні кошти у 2018-му.
Більшу частину з прозвітованого 21 мільйона гривень субвенцій нардеп спрямував на капітальні ремонти освітніх, медичних і культурних закладів на окрузі. Зокрема, у школах замінили вікна та підлогу, відремонтували приміщення. Один з найдорожчих проектів – капітальний ремонт спеціалізованої школи №6 у Каневі, на який витратили 2,5 млн грн субвенції. Місцевий сайт Kanos.com неодноразово повідомляв про те, що посприяв ремонту цього закладу нардеп Владислав Голуб.
В інтерв'ю черкаському інформаційному виданню "ВиЧЕрпно" Голуб зазначав, що субвенційні кошти було розподілено нарівно між усіма населеними пунктами на дві пріоритетні галузі – освіту й охорону здоров'я. На цьому він акцентує й у своєму друкованому звіті.
Як й інші мажоритарники з Черкащини, Голуб спрямував не один мільйон гривень на "засівання" округу комп'ютерами, меблями, побутовою технікою, музичною апаратурою.
21 млн грн субвенцій на окрузі Геннадія Бобова (№196) витратили на реалізацію 19-ти проектів. Наймасштабніший з них – капремонт будівлі школи в смт Стеблів Корсунь-Шевченківського району, на що передбачили 5,5 млн грн. Серед інших проектів – ремонти водогонів, реконструкція вуличного освітлення, капремонт вулиці, ремонт спортивного майданчика.
До речі, у своєму звіті Бобов повідомляє про значно більшу кількість утілених на окрузі заходів у 2018 році.
А у Facebook він публікує фото й дописи, які свідчать про "підігрівання" округу шляхом традиційних привітань певних категорій виборців зі святами.
Найменше субвенцій, а саме 3,2 млн грн, торік дісталося округу №194, у якому до парламенту обрали мажоритарника Олега Петренка.
Половину цієї суми спрямували на ремонтні роботи в черкаській гімназії №31. Про неї нардеп згадував у Facebook у контексті політичного піару на дітях, коли критикував партію "Наш край" за обдаровування школярів брендованою продукцією у стінах освітнього закладу.
У коментарі Руху ЧЕСНО Петренко каже, що від початку не був соцекономозалежним депутатом, адже балотувався на одну каденцію. Свою роботу в цій системі оцінює як вищий пілотаж:
"Це непроста історія – не стати частиною провладного стада, не кнопкодавити й отримати кошти субвенції на свій округ. Нехай і в таких кількостях, що були. І тут багато факторів мають значення: твоя впливовість як депутата, твоя медійність тощо. Не знаю всіх критеріїв, за якими розподіляють, кому та скільки коштів давати на округ".
Петренко, як й інші депутати, що є опозиційними до більшості, підтверджує лояльність у розподілі субвенцій до тих мажоритарників, які підтримують голосуванням урядові ініціативи.
Мажоритарна система виборів вичерпала себе. Вона допомагає ставати народними депутатами здебільшого заможним людям – тим, у кого є гроші на прямий і непрямий підкуп виборців. Або зручним політикам, які намагаються переобратися завдяки своїм успіхам у залученні на округ коштів з державного бюджету. Саме тому Рух ЧЕСНО вимагав у парламентарів ухвалити виборчу реформу з відкритими списками.
Поділитись