Партія "Голос" витратила на вибори 105,57 млн грн

Фото: Партія "Голос" витратила на вибори 105,57 млн грн

Партія "Голос" витратила на парламентську виборчу кампанію 105,57 мільйона гривень. Майже 6% цих грошей спрямували на рекламу в соцмережах. Таку інформацію зазначено в остаточному фінансовому звіті про використання коштів з рахунків виборчого фонду партії.

Традиційно для національних виборчих кампаній у партії "Голос" найбільше заплатили за агітацію на телебаченні. На неї витратили майже три чверті грошей з виборчого фонду. Найбільше, а саме 27,7 мільйона гривень, отримала "StarLightMedia" Віктора Пінчука. До цієї медіагрупи входять телеканали "СТБ", ICTV, "Новий", "М1" і "М2".

Телеканалам "1+1" Ігоря Коломойського та ТРК "Україна" Ріната Ахметова віддали по 24,3 мільйона.

1,5 мільйона переказали за агітацію "24 каналу", яким володіє дружина мера Львова Катерина Кіт-Садова.

 

Нетипово для партій, які брали участь у парламентській виборчій кампанії 2019 року, у "Голосі" прозвітували про витрати на рекламу в соцмережах. За неї заплатили 6,17 мільйона. Гроші отримували фізичні особи – підприємці Євген Коваль і Валентина Куранда.

За даними Бібліотеки реклами Facebook, за період від червня до дня виборів, 21 липня, зі своєї офіційної сторінки в соцмережі партія витратила на рекламу майже 244,19 тисячі доларів. У перерахунку на гривні це 6,35 мільйона. При цьому в ЦВК партія зареєструвалася 19 червня, тож звітувати мала лише про витрати з цього дня.

Виборча кампанія "Голосу" супроводжувалася концертами гурту "Океан Ельзи", де солістом є лідер партії Святослав Вакарчук. Виступи були безкоштовними й відбувалися як частина агітаційної кампанії "Тур змін". За підрахунками Руху ЧЕСНО, які ґрунтуються на анонсах поїздок до регіонів у межах кампанії, інформації з офіційної Instagram-сторінки партії та повідомленнях у ЗМІ, за час виборчої кампанії було 23 концерти. Про концерти під час ще 10-ти регіональних візитів у межах туру не відомо. 

Вакарчук каже, що концерти організовувала група "С'юзі продакшн", а не партія. Нею керує Віктор Алексєєнко. У фінзвіті партії справді немає інформації про перекази коштів "С'юзі продакшн".

Фактично концерти "Океану Ельзи" могли впливати на кількість відвідувачів агітаційної частини "Туру змін", хоча в "Голосі" публічно заперечували, що вони були частиною агітаційного туру.

Усі гроші до виборчого фонду надійшли з поточного партійного рахунку. Звідки "Голос" їх узяв, стане відомо щонайраніше в середині серпня, коли партії подадуть до НАЗК фінансові звіти за другий квартал 2019 року.


Приклад агітації з лого партії "Голос" без маркування, що публікували за кошти з виборчого фонду. Фото від 26 червня 2019 року

Партія почала своє просування в перші дні червня 2019 року, ще до того, як відкрила рахунки виборчого фонду. Усе почалося з презентацій біля Національного музею історії України. Паралельно з'явилася реклама, а також у Києві й регіонах запрацювали громадські приймальні – місця координації волонтерів "Коворкінг змін".


Приклади брендованих партією транспортних засобів у Голосіївському районі Києва

Недалеко від станції метро "Лівобережна"

Під час виборчої кампанії Рух ЧЕСНО зафіксував низку самовисуванців, які самовільно використовували бренд і символіку "Голосу".


Використання кольорів партії самовисуванцем. Агітацію було розміщено біля станції метро "Позняки"

За підсумками виборів партія "Голос" претендує на державне фінансування в розмірі 38 млн грн на рік.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО аналізує остаточні фінансові звіти партій.

Незадекларовані витрати на рекламу у Facebook є щонайменше в партій "Слуга народу", ВО "Батьківщина", "Європейська солідарність", "Соціальна справедливість" та "Опоблок".

Виборчу кампанію партії "Сила і честь" Ігоря Смешка фінансував чоловік, який раніше перераховував гроші кандидату в Президенти Олександрові Вілкулу.

А партія "Сила людей" змогла відкрити рахунок свого виборчого фонду лише за два дні до виборів.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]