У ніч після парламентських виборів на світ виходять такі варіанти політичних союзів, з якими Україні жити найближчі роки.
А тим часом, ЦВК підрахували третину голосів на багатомандатному виборчому окрузі.
Однозначні сигнали партнерам
Після оприлюднення результатів екзит-полів в загальних цифрах стало зрозуміло, що ввійти до парламенту мають шанси, мінімум, 5 партій.
Найбільше мандатів заберуть люди зі виборчого списку “Слуги народу”, а будь-хто із майбутніх партнерів/опонентів/колег з інших списків заведуть в Раду десь в 4 рази менше людей.
Після публікації результатів екзит-полів політики на ток-шоу, в штабах і соцмережах почали ділитися думками про те, з ким готові будувати коаліцію.
Докладніше про перебіг ночі після виборів у онлайн-марафоні Руху ЧЕСНО.
Президент Володимир Зеленський, наприклад, бачить партнером Слуги народу лише партію “Голос”.
“Це була наша ініціатива до пана Вакарчука, була ще з самого початку моєї президентської кампанії, тому будь ласка, ми не можемо більше наполягати, у нас трішечки більший рейтинг, ніж у «Голосу», але запрошуємо пана Вакарчука до розмови із задоволенням, він нове обличчя», — сказав глава держави.
Попередник Зеленського, а нині лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко теж хоче бути в коаліції з партією “Голос”, але допускає й інших партнерів:
"Ми відкриті для будь-яких інших сил, які задекларують чітко євроатлантичну і європейську спрямованість. До п'ятої колони держави-агресора, звичайно, що будемо давати відсіч спробам розвернути рух нашої країни назад в бік Росії".
Результати Національного екзит-полу (станом на 20:00):
Лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко чіткіше окреслює бажаних партнерів:
"Із всіх патріотичних, проєвропейських сил в парламенті ми готові бути в єдиній коаліції тільки зі "Слугою народу" і партією "Голос". Більше ми не з ким коаліцію створювати не будемо".
Партія "Голос" готова вести переговори про створення коаліції з партіями "Європейська солідарність" та "Батьківщина", якщо вони готові підтримувати деолігархізацію. Так сказав "Громадському" кандидат у депутати від партії Святослава Вакарчука Ярослав Юрчишин .
"Ми ніколи не ввійдемо у коаліцію з проросійськими силами, які відстоюють інтерес окупанта. За яке б життя вони не називалися", – сказав він.
В “Опозиційній платформі - За життя” вирішили не зраджувати назві і не підтримувати найбільшої фракції. Таку позицію одного з лідерів партії Віктора Медведучка після виборів поширили медіа.
Естонські вподобання
Паралельно з розмовами про коаліцію виборчі комісії і ЦВК опрацьовують і публікують дані про підсумки голосування. Традиційно, вподобання громадян України, які голосують за кордоном, відрізняються від того, як голосують решта громадян. Хоча, на цих виборах безсумнівним лідером теж є "Слуга народу", друге місце - за "Європейською Солідарністю", третє в "Голосу".
Партія Шарія, до речі, на четвертому місці. Їй за кордоном віддали 4,6 % голосів.
Зі всіх країн, де голосували українці, "Опозиційній платформі – За життя" найбільшу частку голосів віддали лише в Естонії. На другому місці серед вподобань 719 українців, які прийшли на вибори в цій країні, "Слуга народу", а далі - ЄС.
І про спостерігачів
За цими виборами спостерігали понад дві сотні тисяч спостерігачів. Більшість з них — місцеві. Закордонних було в сотні разів менше.
Частину спостерігачів залучили організації, які створили члени виборчих списків "Слуги народу", ЄС і "Української стратегії Гройсмана". Вони працювали на виборах Президента на боці як Зеленського, так і Порошенка, а вже потім опинилися в списках їх партій.
За цим всім Рух ЧЕСНО слідкував онлайн всю минулу добу. Удень чекайте на аналітику процесу підрахунків голосів, а також новини про порушення і витрати на кампанію.
Поділитись