В окрузі №117 у Львові (Франківський та Галицький райони) офіційно зареєстровано 15 кандидатів у народні депутати України. Рух ЧЕСНО проаналізував усіх цих претендентів та претенденток.
8 кандидатів на окрузі були висунуті політичними партіями. Ще 7 йдуть у рамках самовисування.
Серед кандидатів від партій є нардеп 5-ти скликань Тарас Стецьків (Громадянська позиція), депутат ЛМР Андрій Шевців (Самопоміч), підприємець Ярослав Рущишин (Голос), експерт з нерухомості Роман Фединяк (Слуга народу), екс-міністр оборони Ігор Тенюх (Свобода), мовознавиця Лариса Ніцой (Народний рух України), забудовник Назарій Шмігель (Батьківщина) та безробітний Руслан Галайко (Патріот).
Серед самовисуванців: чинний нардеп від «БПП» Оксана Юринець, громадський активіст Остап Стахів, професор Іван Матковський, інженер Віктор Пілат, адвокат Юрій Стех, пенсіонер Юрій Зірченко, підприємець та гравець у футзал Михайло Мицак.
На президентських виборах 2019 року найбільше голосів на окрузі отримали Петро Порошенко, Анатолій Гриценко та Володимир Зеленський.
VIP-агітатори Юринець
Оксана Юринець є чинною народною депутаткою, обраною у 117-му окрузі від «БПП». Нині балотується як самовисуванка. За словами Юринець, їй свою підтримку пропонувала партія «Голос», але вона відкинула пропозицію:
«Я мала розмову і з Ярославом Железняком, і з Святославом Вакарчуком. Мені приємно, що мою п’ятирічну роботу відзначили і що висловили довіру, але я відмовилась. Іду самовисуванцем».
Як свідчать агітаційні матеріали Юринець, її підтримують брати Клички.
Як свідчить сайт Юринець, підтримує її і Петро Порошенко, у неї на окрузі активна кампанія.
У 2014 році Юринець здобула перемогу на цьому ж окрузі з 42,55%. Вона стала однією з двох жінок в Україні, які здобули перемогу у мажоритарному окрузі.
У парламенті Юринець стала членом комітету з питань європейської інтеграції, в якому очолила підкомітет з питань регіонального і транскордонного співробітництва між Україною та ЄС. Також увійшла до складу групи з міжпарламентських зв'язків Польщею, постійної делегації в Парламентській асамблеї НАТО, міжфракційного об'єднання «ЄвроОптимісти» та інших.
За аналізом руху ЧЕСНО, Юринець потрапила до переліку 25-ти найбільш доброчесних народних депутатів ВРУ 8-го скликання. Депутатка не була помічена за «гречкосійством», «кнопкодавством», «прогульництвом» засідань, не була фігурантом антикорупційних розслідувань. Також вона не підтримувала антидемократичні рішення і голосувала за Виборчий кодекс, закон про Антикорупційний суд та фінансування політичних партій.
Як стверджує депутатка, завдяки депутатським зверненням вона залучила в округ 180 млн грн.
При цьому, Юринець була серед депутатів, що скасували “зелений тариф” для домашніх сонячних панелей на землі.
Юринець має значний політичний досвід. У 2010-2014 рр. вона була депутатом Львівської облради та головою фракції «УДАРу». У 2012 році неуспішно кандидувала у народні депутати України у 117 окрузі від «УДАРу», а у 2015 році від «БПП» неуспішно кандидувала на посаду міського голови Львова.
Юринець також є професоркою кафедри у Національному університеті «Львівська політехніка», засновницею громадської ініціативи «Читацький батальйон» та ГО «Агенція європейського співробітництва», співзасновниця ГО «Великий Львів», засновницею та керівниця власного благодійного фонду, членом Товариства «Просвіта» НУ «Львівська політехніка», Опікунської ради Львівської лікарні «ОХМАТДИТ», християнської організації «Алетея» та ін.
Від “Громадянської позиції” – Стецьків
Від «Громадянської позиції» на окрузі балотується Тарас Стецьків. Він був народним депутат України п’яти скликань (1-4 та 6 скликань).
Стецьків був членом Великої ради Руху, членом парламентської фракції «Нова Україна», членом партії демократичного відродження України, членом Політради Народно-демократичної партії (НДП) та фракції НДП у парламенті, членом правління партії та парламентської фракції «Реформи і порядок», двічі членом фракції «Наша Україна» (НУНС) у парламенті. Також пройшов до парламенту за списками «Пори-ПРП». З Юрієм Луценком організував рух «Народна Самооборона». Він був виключений з лав ПРП, з формулюванням: «своїми діями завдавав шкоди авторитету партії». У 2012 році безуспішно балотувався до парламенту самовисуванцем по 117-ому округу, а у 2014 році не пройшов по списку від партії «Громадянська позиція».
Стецьків у 1992-1993 рр. був радником Прем'єр-міністра України Леоніда Кучми, у 2006-2007 рр. радником президента України Віктора Ющенка. У 2005 обіймав посаду Президента Національної телекомпанії України.
У 2001 році Стецьків був одним із керівників кампанії “Україна без Кучми”. Під час Помаранчевої революції був один з «польових командирів» Майдану. Сьогодні Стецьків є директором програм Львівського регіонального об’єднання "Нова хвиля", головою Ради Зарваницької ініціативи.
Стецьків особисто агітує на окрузі.
Також він долучився до панельної дискусії кандидатів на окрузі.
І дебатував з суперником по округу, Андрієм Шевцівим.
Шевців йде від “Самопомочі”
Від «Самопомочі» на окрузі балотується Андрій Шевців.
Шевців є депутатом Львівської міськради від «Самопомочі», керівником Львівської міської організації партії та радником мера Львова Андрія Садового. У 2012-2014 рр. також працював начальником управління внутрішньої політики департаменту «Адміністрація міського голови». Також він був головою фракції «Самопомочі» у ЛМР, але подав у відставку.
Як депутат Шевців є частиною провладної у місті фракції. Більшість у Львівській міській раді успішно працює завдяки стабільній взаємодії між Об’єднанням “Самопоміч”, БПП “Солідарність” та “Громадянською позицією”.
У рамках проекту атестації депутатів ЛМР від «Опори» за 2017-2018 рр. він отримав найвищий бал від активістів. Депутат відвідав 100% засідань у зазначені роки. Також він долучився до понад 95% голосувань. Шевців відвідав і 88% засідань профільної депутатської комісії. Поруч з тим, активісти не знайшли жодних відомостей щодо дати і години особистого прийому депутата.
Шевців також є членом ГО «Об'єднання «Самопоміч» та ГО «Львів-безпечне місто», керівником ГО «Центр Безпеки Міста» та «Наукова». У 2018 році ГО «Львів – безпечне місто» перерахувала партії «Самопоміч» 520000 гривень.
ГО «Наукова» працює на окрузі депутата Шевціва, зокрема, облаштувала громадський простір з відкритим кінотеатром на вул. Кульпарківській.
Як писав громадський рух ЧЕСНО у 2017 році Шевців невчасно подав е-декларацію про майновий стан та пояснював це технічною проблемою. Згодом за це порушення він був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. «Опора» також зафіксувала випадки вказання у декларації неточної площі майна (Шевців вказав розмір квартири 48,6 м2 замість 72,3 м2 ).
Шевців дебатував з суперником по округу, Тарасом Стецьківим.
“Голос” кандидує Рущишина
Від «Голосу» на окрузі кандидує Ярослав Рущишин.
«Я прийняв рішення йти до Верховної Ради для того, щоб конституційне поняття «народовладдя» наповнити реальним змістом. Для того, щоб кожен українець міг відчути себе дотичним до процесів законотворення в нашій країні. І в такий спосіб долучитися до підсилення реформ, а, можливо, їхнього прискорення, щоб зменшити корупцію та бюрократизацію в нашому суспільстві і вивільнену енергію скерувати на саморозвиток, свою сім’ю, родину і на громаду нашого міста», – заявив кандидат.
Рущишин є членом Комітету підприємців Львівщини, генеральним директором компанії «Троттола», яка шиє одяг для європейських брендів, зокрема, Zara. Загалом Рущишин, за даними ресурсу Ring, був чи є причетний до діяльності 47 компаній.
Рущишин представляв інтереси Віктора Ющенка на президентських виборах 2004 року. У 2006-2010 роках був депутатом Львівської облради від «Нашої України». Був також і членом Колегії Львівської ОДА. Як рух ЧЕСНО писав у матеріалі, Рущишин був довіреною особою кандидата в президенти Петра Порошенка у 124-ому виборчому окрузі, підтримував та агітував за Порошенка. У 2019 році Порошенко підписав указ про нагородження Рущишина орденом «За заслуги» ІІ ступеня.
У 2014-му році, коли Порошенка обрали Президентом Рущишина називали серед потенційних кандидатів на посаду голови ОДА.
На початку 1990-х очолював Студентське братство Львівського торгово-економічного інституту, один з організаторів Студентського голодування на Майдані Незалежності («Революція на граніті»).
Був одним із засновників Мистецького об'єднання «Дзиґа». Він був членом "Унівської групи". Також він є сенатором Українського католицького університету, співзасновником та членом наглядової ради Львівської бізнес школи LVBS, а також громадської ініціативи «Антикорупційний Форум Львівщини», є членом ради конкурентоздатності міста Львова, співініціатором Львівського регуляторного хабу та Простору довіри. У листопаді 2018 року став членом Наглядової ради ГО “Центр ЮЕЙ”, у червні його членство було призупинено у зв’язку з участю у парламентських виборах.
У 2003-2004 рр. був співвласником «Львівської Газети» і організовував протести під податковою, коли її очолював Сергій Медведчук. У 2005 році був одним із співорганізаторів «бульдозерної» акції львівських підприємців під львівською ДПА, яка стала ядром майбутнього Комітету підприємців Львівщини.
У 2016 році «Наші гроші.Львів» писали, що підприємство Рущишина «Сенсус» стало переможцем щодо закупівлі за неконкурентною переговорною процедурою через відсутність альтернативного постачальника. Суд відмовився визнати недійсним проведений конкурс, однак скасував рішення конкурсної комісії в частині результатів конкурсу.
На окрузі Рущишин проводить багато зустрічей та заходів.
Також кандидат взяв у дебатах з конкуренткою по округу, Ларисою Ніцой.
На дебатах Рущишин пояснив вибір округу:
«Мешкаю та працюю там. І всі мої підприємства сплачують податки саме в цьому окрузі».
Розповів і про орден «За заслуги» ІІІ ступеня від Віктора Януковича:
«Всі документи були підготовлені ще за Ющенка. Але так сталося, що нагорода вже надійшла від Януковича. Я за орденом не ходив, мені його принесли».
Кандидат від “Слуги народу”
Від партії «Слуга народу» на окрузі балотується Роман Фединяк.
Фединяк є підприємцем в галузі юридичного аудиту первинної нерухомості та аналізу ринку інвестпропозицій у PRO Novobudovy. У 2016 році обіймав посаду в.о. начальника відділу співпраці з міжнародними донорами та методичного забезпечення проектів міжнародної технічної допомоги Львівської ОДА, де попрацював лише 9 місяців.
На президентських виборах 2019 року він був довіреною особою кандидата Володимира Зеленського по 118-ому виборчому округу. Під час президентської кампанії був одним з основних спікерів партії у Львові.
Кандидат був активним учасником Революції Гідності, був головою страйкового комітету Львівського Євромайдану.
Кандидат від “Батьківщини”
Від «Батьківщини» на окрузі балотується Назарій Шмігель.
Шмігель є головою Франківської районної організації партії «Батьківщина» та директором будівельної компанії ПП «АНбуд Україна».
На окрузі Шмігель долучався до благодійних акцій партії.
Самовисуванець Матковський
Самовисуванцем на окрузі балотується Іван Матковський.
Матковський є викладачем кафедри політології та міжнародних відносин Національного університету «Львівська політехніка», дослідником біографії блаженного Климентія Шептицького та доктором філософії.
У 2014 році Матковський вже йшов до Верховної Ради по мажоритарному 121-ому окрузі від «Народного фронту», але не пройшов.
Матковський був помічником народного депутата від «Батьківщини» Ігора Васюника у 6-ому скликанні парламенту. На президентських виборах 2019 року він був довіреною особою Юлії Тимошенко по 117-ому округу. Також він був засновником Дрогобицької міської організації партії «Сильна Україна» Сергія Тігіппка та депутатом Дрогобицької районної ради.
Матковський очолює ГО «Українські літературні джерела», є засновником Науково-культурологічного товариства «Бойківщина». Також Матковський засновував обслуговуючий кооператив «Педагог-2».
Стахів від ГО “Ідея нації”
Самовисуванцем на окрузі також балотується Остап Стахів.
Стахів є керівником громадсько-політичного руху «Ідея Нації», головою ГО «Ідея – хаб», ГО «Народне телебачення», благодійного фонду «Червона русь» та є фінансовим директором ТОВ «Добра Ідея». У 2009-2013 рр. був головним редактором вісника «Український Наступ» та Всеукраїнського вісника «Національний Фронт». Також був засновником аналітичного журналу «Ідея і Чин».
Стахів двічі балотувався до Верховної Ради: у 2007 році по списку партії «Свобода», а у 2014 році як самовисуванець у 117-ому окрузі. У 2015 році він також безуспішно балотувався у мери міста Винники та до Винниківської міської ради від «Української республіканської партії».
У 6-ому скликанні парламенту був помічником народного депутата від «Нашої України – Народної самооборони» Володимира Мойсика. У 5-ому скликанні Львівської облради був помічником депутата від «Свободи» Петра Колодія. Згодом став депутатом облради від «Свободи».
На окрузі кандидат проводить агітаційні зустрічі та прийоми.
Також Стахів взяв участь у передвиборчих дебатах.
Кандидат від “Свободи”
Від партії «Свобода» на окрузі балотується Ігор Тенюх.
Тенюх є адміралом України у відставці, екс-командувачем ВМС України (2006-2010 рр.) та екс-виконувачем обов'язків міністра оборони України в уряді Арсенія Яценюка (2014 рік). Займав низку посад у Збройних силах України. У 2010 році він був звільнений з служби президентом Віктором Януковичем.
У 2012 році балотувався до парламенту як самовисуванець. Тенюх є чинним депутатом Львівської обласної ради від партії «Свобода» та є членом партії. Він був депутатом Севастопольської міськради у 1990-1994 рр.
У 2018 році на суді проти Януковича Тенюх заявив про окупацію Криму:
«Віддав наказ, щоб армія була приведена в повну бойову готовність. Тоді ж дізнався, що вранці 20 лютого ВМС у Криму було приведено в повну бойову готовність, а вже ввечері тодішній начальник Генштабу Ільїн скасував цей наказ». Тенюх також пояснював: «Я виступив у Верховній Раді із доповіддю про реальний стан Збройних сил та заявив про необхідність введення військового стану в країні і оголошення повної мобілізації. Проте, зважаючи на тодішній стан армії, було ухвалено рішення про часткову мобілізацію. Яценюк сказав, що не дозволить мені розпочати Третю світову».
В 1991 році в Севастополі створив Організацію Союзу офіцерів України. У 2004-2005 рр. був членом Комітету національного порятунку. Одним із перших генералів та адміралів підтримав Помаранчеву Революцію, звернувшись до всіх українських військовослужбовців не виконувати злочинних наказів. Учасник Революції гідності.
Кандидат від “Народного руху України”
Від «Народного руху України» на окрузі балотується Лариса Ніцой.
Ніцой є відомою захисницею української мови, письменницею та педагогом. Також вона є головою правління ПрАТ «Кіровоградрибгосп».
Ніцой вже балотувалась до парламенту у 2006 році від «Пори-ПРП». Вона працювала у Центральному апараті Народного Руху України на чолі з В'ячеславом Чорноволом, а потім Геннадієм Удовенком. Також була у партії «Реформи і порядок» під керівництвом Віктора Пинзеника.
Ніцой була помічницею трьох народних депутатів: Володимира Бондаренка та Михайла Косіва з «Нашої України» у 4-ому скликанні і Ігора Гриніва з «Блоку Юлії Тимошенко» у 6-ому скликанні парламенту. Також брала участь у першому сезоні проекту «Нові лідери».
Ніцой була організаторкою Всеукраїнського руху «Дорослі читають дітям», Всеукраїнської акції «Почитай мені, татку!», ініціаторкою щорічного святкування в Україні Всесвітнього дня письменника. Ніцой є членом координаційної ради з застосування української мови у всіх сферах життя.
Ніцой відома своїми мовними скандалами. Вона покинула студію телеканалу Newsone. Їй не сподобалося те, що ведуча шоу Діана Панченко не перейшла в розмові на українську мову.
«Я не зовсім зрозуміла, куди я прийшла. Мені ніхто не говорив, що це канал національної меншини. Якщо у вас загальнонаціональний канал, я б попросила Вас говорити українською. Українська мова - обов'язковий засіб спілкування у всіх сферах публічного життя. Підводите себе під статтю».
Ніцой потрапила в перелік осіб, проти яких РФ запровадила персональні санкції.
Ніцой веде активну агітаційну кампанію, проводить зустрічі з виборцями.
Взяла вона також участь у дебатах з конкурентом, Ярославом Рущишиним.
Ніцой пояснила, чому ходить на телеканали Віктора Медведчука та Ріната Ахметова:
«Я радилася зі своїми друзями. І вони мені не просто радили, а примушували йти туди. Мої друзі мені сказали: «А де ти ще можеш висловити нашу позицію?». І це не те, що я просто прихожу, відчиняю двері, сідаю і щось там розказую. Мене запрошують».
… та інші кандидати
У рамках самовисування на окрузі балотується Віктор Пілат.
Пілат є головним інженером ТОВ «Екопавер». У ній він володіє 65% капіталу. Також часткою капіталу він володіє у ТзОВ «Біопавер-інжиніринг», ТОВ «Біопавер», ТзОВ «Дата павер», UAB «Complex Engineering Solutions». У двох з цих ТОВ він займає посаду технічного директора.
Самовисуванцем на окрузі балотується і Юрій Стех.
Стех є директором міжнародної юридичної компанії та керуючим партнером адвокатського об’єднання «Авелекс». Перед тим як стати адвокатом він був помічником голови Галицького районного суду м. Львова, помічник судді та голови Перемишлянського районного суду Львівської області, помічник судді Львівського окружного адміністративного суду. Також Стех є головою львівської благодійної організації реабілітаційний центр «Ваша надія».
У рамках самовисування на окрузі також балотується Юрій Зірченко.
Зірченко є пенсіонером. Був заступником голови Спілки політв’язнів України.
Він є членом політичної партії ВО «Свобода». Кандидат має досвід балотування: у 2006 році він кандидував від «УРП Собор» до ЛМР, у 2007 та 2012 рр. до Верховної Ради і у 2015 році до Львівської обласної ради від «Свободи». У 2010-2015 рр. був депутатом облради від «Свободи».
Зірченко критикував мера Львова Андрія Садового за невиділення коштів на облаштування території біля пам’ятника Бандері і заявляв: «Ганьба безгосподарникам, демагогам та піарникам!».
Зірченко активно коментує події на чотирьох своїх facebook-сторінках, але жодного посту про своє балотування на окрузі не оприлюднив.
У рамках самовисування на окрузі також балотується Михайло Мицак.
Мицак є юрисконсультом ТОВ «Галицький логістичний центр» та ФОПом у сфері «агентств нерухомості». Повний тезка кандидата є президентом футзальної команди «Максимус».
Кандидат є членом політичної партії «Разом сила». Головою партії є Олег Ярошевич, екс-лідер руху «євробляхарів».
Місцеві ЗМІ писали, що Мицак у 2016 році у відповідь на зауваження патрульного поліцейського збив правоохоронця своїм Audi.
«Водій Audi A7 почав робити зауваження патрульним і ображати їх. Коли інспектори завершили спілкування з першим водієм, підійшли до другого. У чоловіка попросили пред'явити документи і пояснили, що він припаркувався з порушенням правил дорожнього руху. Водій швидко пред'явив і сховав документи. Після повторного прохання пред'явити документи, водій зробив різкий рух кермом вліво і натиснув на газ, незважаючи на те, що там стояв другий патрульний. Водій збив своїм автомобілем інспектора, тепер у того розрив м'яза», – йшлось у повідомленні.
Сюжет про цю історію робив телеканал 1+1 у рамках програми «ТСН».
Михайло Мицак є сином екс-начальника управління ДАІ в місті Львові Богдана Мицака. Батька кандидата звинувачували у корупції та звільнили, як заявляв тодішній керівник ГУ МВС у Львівській області Олександр Рудяк, через «деякі питання особистої чистоплотності». Громадські активісти протестували проти Мицака.
У 2018 році був умовно дискваліфікований Асоціацією футзалу Львівщини до кінця сезону за хуліганську поведінку (удар ногою арбітра та неетичні випади на його адресу, у тому числі погрози та спроби застосування фізичної сили).
Від партії «Патріот» на окрузі балотується Руслан Галайко. Він має середню спеціальну освіту, тимчасово не працює. Більше про нього нічого невідомо.
Рух ЧЕСНО проаналізував першу десятку партії "Сила і честь" – туди пішли нардепи із "Самопомочі", БПП і посадовці часів Януковича. Також зробили огляд перших десяток списків "Слуги народу", "Європейської солідарності", "Батьківщини", "Української стратегії Гройсмана", "Голосу" та "Опозиційної платформи – За життя". Політична партія "Голос" уже відкликала кількох своїх кандидатів з мажоритарних округів після перевірки їх на доброчесність.
Нагадаємо, 21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.
Поділитись