Загалом свою реєстрацію відкликало 136 кандидатів — з них 28 клонів. Їх прізвищ не буде у виборчому бюлетені. Вони знялися вчасно.
Раніше однією з перевірених “сірих” передвиборчих технік було створення “клонів” кандидата, який має значні шанси на перемогу. Ці відсотки можуть бути дуже важливими. На минулих парламентських виборах лише 28 голосів відділили Ірину Костанкевич від переможця з “Айдару” Ігоря Лапіна, що став нардепом від “Народного фронту”. Допомогти перемогти майже зумів технічний кандидата-"айдарівець" Ігор Рицко, який таки забрав у Лапіна 5%.
На президентських виборах Юрій Володимирович Тимошенко, який міг відігравати технічну функцію і відтягувати голоси у лідерки “Батьківщини”, отримав 0,62% голосів, а у 2012 році на окрузі нардепа Юрія Левченка висувалися кілька тезок, які разом відтягнули на себе понад 2% голосів.
На цих парламентських виборах ми спостерігаємо ситуацію, коли, можливо, “клонів” роблять для того, щоб потім отримати відкуп за їх зняття.
На 94 окрузі основними конкурентами є кандидат від “Слуги народу” телеведучий Олександр Дубінський та колишній народний депутат від “Блоку Петра Порошенка” Ігор Кононенко. В Дубінського зареєстровано три клони, в Кононенка — два.
Клони Дубінського
Максим і Вадим Дубинські мешкають у місті Смілі Черкаської області, а місцем роботи зазначили приватне підприємство “Слуга народу”.
Третім кандидатом був безробітний із Броварського району Олексій Дубинський. 9 липня він зняв свою кандидатуру. Олександр Дубінський говорить, що йому натякали на можливість відкликати клона за винагороду, але він відмовився, оскільки його кампанія побудована на тому, щоб розʼяснити виборцям відмінність між кандидатами.
Дубінський:
“Клонів створював Кононенко — є фотографії журналу реєстрації кандидатів в ЦВК, де записи про цих кандидатів зроблені одним почерком”.
“Клони” Кононенка
На відміну від клонів Дубінського, жоден з клонів Кононенка поки що не знявся.
Артур Кононенко – безпартійний, безробітний самовисуванець, мешканець Запоріжжя, який навряд має серйозні політичні амбіції щодо 94-го округу на Київщині.
Олексій Кононенко — мешканець столиці, керівник відділу в ТОВ "Солідарність плюс". Не відомо, чи має якийсь стосунок ця компанія до "Європейської солідарності", бо заснована 1997 року. Але те, що поряд із прізвищем цього клона Кононенка в бюлетені буде слово "солідарність", дає значно більші шанси на відтягування голосів в Ігоря Кононенка, оскільки назва фірми співзвучна з "Європейською солідарністю".
Ігор Кононенко:
“Маю інформацію що клонів проплатив Оніщенко [Олександр Оніщенко, прим. ред.], але документальних підтверджень не маю. Та і мене це не дуже цікавить, бо маю високу підтримку громадян на окрузі і впевнений в перемозі”.
Читати також: Аналіз кандидатів 94 округу
Скільки може коштувати клон?
Про орієнтовну вартість клонів рух ЧЕСНО повідомив кандидат по 95 округу, висуванець “Слуги народу” Олександр Горобець:
“До одного з членів нашої команди звернулися, аби ми дали 7-9 тисяч доларів я зробили клона, який би міг відібрати голоси у Володимира Карплюка. Просили від 7 до 9 тисяч доларів. Але ми йдемо на вибори чесно. Ви бачили клона Карплюка на сайті ЦВК? Його нема. Зате є клон в мене — тезка Горобець від псевдослуги народу і є клон в Мирослави Смірнової. Кому це вигідно? Вже всі знають, що кампанія Карплюка найдорожча в Україні. Це тільки офіційна частина бюджету. А клони — це стаття витрат, яку ви ніколи не побачите у офіційному звіті”.
Сам фігурант антикорупційних розслідувань Володимир Карплюк називав суму, яку може коштувати на ринку клон. Вона становила 20 000 доларів. Він переконував, що клони будуть виставлені проти нього на окрузі, але на сайті ЦВК вони так і не були зареєстровані як кандидати.
Це поки єдина інформація, яку вдалося отримати руху ЧЕСНО про вартість на політчиному ринку клонів.
Читати також: Аналіз кандидатів 95 округу
Хто такий Роман Бобровіцький?
Згідно з метаданими передвиборчих програм кандидатів, автором програм Олексія Дубинського та Артура Кононенка є Роман Бобровіцький.
Людина з таким ім'ям і прізвищем працює в рекламному агентстві Room-Print. Загалом, Бобровіцький став автором програм 11 самовисуванців у різних округах, і всі вони є клонами реальних кандидатів.
На виборах 2014 року балотувався під номером 61 за списком партії "Блок лівих сил України", яка була непрохідною й набрала менш ніж 1% голосів виборців.
А 2012-го він був уповноваженою особою у 221-му мажоритарному окрузі в Києві від Соцпартії, яка теж була непрохідною й одержала менш як 0,5% голосів.
Сам Бобровіцький стверджує, що не маю жодного стосунку до створення програм.
Бобровіцький:
“Коли я працював у Соціалістичній партії, я багато програм набирав, можливо, з того часу збереглися якісь налаштування [імʼя користувача операційної системи, прим. ред.]”.
Зараз Соціалістичною партією керує Ілля Кива.
Читати також: Аналіз кандидатів 92 округу
Чому програма клона Ференця написана на комп’ютері його колеги?
Подібна ситуація була на сусідньому 92 окрузі — там Олександру Борисовичу Ференцю створили двох клонів. Програму одному з них, Олександру Володимировичу Ференцю, написала Фатіма Абітова, котра зараз обіймає посаду директорки юридичного департаменту в "Екомаркеті". Саме там, як видно із сайту компанії, колись працював справжній Олександр Ференець.
Ми звернулися за коментарем до Фатіми Абітової, проте за тиждень відповіді не отримали.
Громадський рух ЧЕСНО проаналізував перших зареєстрованих кандидатів у 93-му окрузі на Київщині, агітацію в Києво-Святошинському районі у 95-му окрузі, а також клонів 95-го та 94-го округів.
Нагадаємо, 21 липня 2019 року мають відбутися позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Поділитись