178-й округ охоплює місто Первомайський, Балаклійський, Барвінківський, Близнюківський та Первомайський райони Харківської області. Він має найменшу кількість кандидатів у нардепи по всій Україні - 6. 5 з них є колишніми “регіоналами”. Ще один - це клон кандидата від “Слуги народу”. У останній тиждень перед днем голосування мешканців округу чекає цілий парад безкоштовних концертів від артистів Alekseev, Tarabarova, Дмитра Коляденка, Ольги Полякової, BoneyM та Ірини Білик, яких до міста запросили різні кандидати в нардепи.
Рух ЧЕСНО проаналізував що відомо про кандидатів у нардепи по 178-му мажоритарному округу.
“Найкращий депутат”
Чинним нардепом по 178-го округу є Дмитро Добкін, молодший брат Михайла Добкіна, нардепа, екс-мера Харкова та лідера партії “Християнські соціалісти”.
Харків’янина Дмитра Добкіна двічі обирали до ВРУ від цього округу. Коли це сталося вперше, у 2012 році, він був представником “Партії регіонів”. Був членом однойменної фракції аж до переобрання у 2014 році. Тоді він йшов у нардепи вже самовисуванцем. За нього проголосували 33,05% виборців. У найближчого опонента було 27,29% голосів.
У ВРУ 8 скликання Добкін приєднався до фракції “Опозиційний блок” та став членом аграрного комітету. Аналітики Руху ЧЕСНО назвали його найбільшим прогульником цього комітету. Часто не відвідував він і сесії: за даними письмової реєстрації він пропустив 88% сесій, за даними електронної - 37%.
Добкін є кнопкодавом: під час голосування він натиснув кнопку за свого брата. Він був відсутній під час голосування за законопроекти про запровадження державного фінансування та звітування політичних партій й про Виборчий кодекс. Був присутній, однак не голосував за створення антикорупційного суду.
Добкін голосував “за” диктаторські закони 16 січня 2014 року та запровадження обов’язкового декларування для антикорупційних активістів. У 2017 та 2018 роках 178-й округ отримував найменші суми субвенцій з округів Харківщини.
Як народний депутат він запам’ятався й тим, що, на переконання журналістів, нібито вживав наркотики у сесійній залі Верховної Ради.
Дмитро Добкін є гречкосієм. Перед парламентськими виборами 2014 року Громадянська мережа “ОПОРА” повідомляла про те, що по округу розповсюджували продуктові набори від “Благодійного фонду Дмитра Добкіна”. А у квітні 2018 року очільник “Комітету виборців України” Олексій Кошель повідомив про поквартирну роздачу пасок з ім’ям нардепа у місті Первомайський, яке знаходиться у цьому окрузі.
З останньою річною декларацією Дмитра Добкіна можна ознайомитися тут.
Він не є активним користувачем Facebook. Один з останніх дописів на його персональній сторінці датується 28 червня 2019 року. У ньому він повідомляє, що його кандидатуру зареєстровано у ЦВК. Попередній допис, з Копенгагену, Добкін додав 20 травня 2018 року.
Та по округу поширюють його агітаційні матеріали.
А 14 липня Балаклію та Первомайський “за підтримки Дмитра Добкіна” з концертом відвідала співачка Оля Полякова, яка заявляла про створення власної жіночої партії.
16 липня по округу почали поширювати газети з агітацією за Добкіна та антиагітацією проти одного з його опонентів - самовисуванця Анатолія Русецького.
19 липня у м. Барвінкове від імені Добкіна приїздить співачка Ірина Білик.
Екс-“регіонал”, представник БПП, помічник “нарфронтівця” та “слуга”-самозванець
Ще одним кандидатом по 178-му округу є Анатолій Русецький. Наразі він депутат та заступник керівника фракції БПП у Харківській облраді. У грудні 2019 року приєднався до “широкої коаліції” у облраді, яку очолила голова ОДА Юлія Світлична. На місцевих виборах 2015 року Русецький обирався від округу №47 (частина Балаклійського району, у тому числі с. Андріївка, де народився та мешкає кандидат у нардепи) й став лідером по відсотку голосів, отриманих представниками партії в області (62,29%).
Дослідження Руху ЧЕСНО свідчить, що Русецький у 2016 та 2017 роках належним чином відвідував сесії з комісіями облради. Його декларація за 2018 рік доступна тут.
У 2014 році Русецький балотувався самовисуванцем до ВРУ від цього ж округу та посів 3 місце (19,05% голосів), а у 2010 році став депутатом Балаклійської райради від “Партії регіонів”. Був помічником нардепа Дмитра Шенцева (“Партія регіонів”) у ВРУ 7 скликання та нардепа Ігоря Котвіцького (“Народний фронт”) у ВРУ 8 скликання.
На позачергові парламентські вибори 2019 року Русецький іде як самовисуванець. Наразі він є у реєстрі адвокатів України, є власником юридичної компанії “Фас-Юст”, ТОВ “Р-Стіл” та співвласником кооперативу “Бухта”.
Працює Русецький науковим співробітником у Харківському НДІ судових експертиз ім. Бокаріуса. Цікаво, що саме цей науково-дослідний інститут 2018 року отримав 400 тис. грн із субвенцій, виділених на 174-й округ (Холодногірський та Новобаварський райони м. Харків). Надання таких субвенцій з держбюджету можуть ініціювати народні депутати. 174-й округ у ВРУ представляє Олександр Фельдман.
Агітацію за себе на окрузі Русецький почав ще задовго до старту офіційної передвиборчої кампанії. Для роботи на окрузі він використовує благодійний фонд “Даруй добро”, засновницею якого є його дружина. На сайті цієї організації є новини про встановлений дитячий майданчик у Первомайському, передані спортивні форми дитячій спортивній команді у Балаклії та телевізор у школу Близнюківського району, роздані по поштових відділеннях та медичних закладах населених пунктів округу велосипеди та багато іншого. У кожній новині Русецького називають “координатором проекту”. А у січневому матеріалі на сайті фонду зазначено, що Русецький підтримував всеукраїнський конкурс спортивної хореографії "Legend of Dance".
“Організатори нагородили Дипломом Анатолія Русецького, який надає сприяння в організації конкурсу”, – йдеться у публікації.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО дослідив, скільки і які нардепи "засівають" виборців подарунками за допомогою благодійних фондів.
Русецький використовував і зовнішню рекламу. Наприклад, таких білборд представник Руху ЧЕСНО помітив у м. Первомайський на початку травня 2019 року.
Зі стартом офіційної кампанії кольори рекламної продукції Русецького змінилися. Наразі вони нагадують ті, які використовують представники партії “Слуга народу”.
А через розповсюдження газети в таких же кольорах Русецький навіть потрапив на сайт “ZeOpark”, який адмініструється представниками “Слуги народу” та куди додають тих кандидатів у нардепи, які не є офіційними представниками цієї партії, однак використовують її символіку та кольори з метою покращення свого рейтингу.
Нагадаємо, справжнім кандидатом у нардепи від партії “Слуга народу” у 178-му окрузі є Олександр Літвінов.
29 червня “за підтримки Русецького” у м. Первомайський було організовано свято до Дня молоді.
Русецький, як і його опоненти, запросив виконавців, щоб ті дали концерт на окрузі. “За підтримки кандидата в народні депутати Анатолія Русецького” у м. Первомайський 19 липня виступлять Alekseev, Tarabarova та Дмитро Коляденко.
7 липня 2019 року Русецький опублікував на своїй сторінці у Facebook пост, у якому поскаржився на розклеєні по округу листівки, у яких йдеться про те, що його нібито підтримує колишній Президент України Петро Порошенко. Заступник голови фракції БПП у Харківській облраді Русецький запевнив, що це не так.
“Сегодня утром жители четырёх районов должны были повторно увидеть «важнейшую» информацию – о том, что предыдущий Президент Украины ЯКОБЫ всеми силами поддерживает лично меня как кандидата в народные депутаты Украины. Абсурд и враньё. И эта провокация не стоит даже комментариев”, – написав він.
Проводить Русецький і зустрічі з виборцями по округу.
Депутат-екс-“регіонал” – "Слуга народу"
У першому турі президентських виборів 2019 року найбільшу кількість голосів у 178-му окрузі отримав Володимир Зеленський, висуванець від партії “Слуга народу”. Тому цілком вірогідно, що значну кількість голосів на позачергових парламентських виборах тут отримає кандидат від цієї ж партії, Олександр Літвінов.
Офіційний сайт партії “Слуга народу” наводить його освіту та той факт, що він є очільником Балаклійської райради.
У Балаклійську райраду його обрали як першого номера у списку “Волонтерської партії України”. А до цього він був мером міста Балаклія. На цю посаду, згідно сайту ЦВК, його обрали як представника та члена “Партії регіонів”. Особа з аналогічним ПІБ була помічником екс-“регіонала” Олександра Біловола, обраного у 180 окрузі (Харківщина).
Остання річна декларація Літвінова доступна тут.
По округу помічають зовнішню рекламу за кандидата у нардепи.
По округу є й роздаткові матеріали за кандидата.
Публікує Літвінов і фото зустрічей з виборцями.
Вкрадена програма для клона
Проти кандидата від “Слуги народу” Олександра Літвінова на окрузі висунули клона з аналогічним прізвищем – Віталія Літвінова. Теж мешкає в Балаклії, безпартійний. Фізична особа-підприємець, основний вид діяльності – будівельно-монтажні роботи. Декларацію не подав.
Тези його програми скопійовані з програми самовисуванця Олександра Ятчука, який у 2016 році балотувався на довиборах у ВРУ по 114-му округу (Луганщина), а на позачергових парламентських виборах 2019-го року, найімовірніше, є технічним кандидатом по 174-му округу.
Позбавлений мандату "регіонал"
У 2002 році Віталій Самусєв став депутатом Харківської міськради від “Партії зелених України”, а у 2006 році – Харківської облради від “Партії регіонів”. Однак у 2007 році очільник облради заявляв, що Самусєв нібито неефективно головував у комісії з питань комунальної власності, через що того збиралися прибрати з посади, а за декілька місяців на конференції місцевих осередків “Партії регіонів” взагалі відкликали його мандат. Він же називав це рішення незаконним.
На ці вибори Самусєв йде як самовисуванець. Народився у Харкові, зареєстроване місце проживання – смт. Високий Харківського району, яке не входить до 178-го округу. Відкриті бази даних свідчать, що він є власником 9 підприємств, у тому числі – ТОВ “Балаклійський молокозавод”.
У Самусєва є власний сайт, на якому, втім, є лише його фото та програма, яка відрізняється від тієї, яку він подав у ЦВК.
За місяць до дня голосування кандидат створив і сторінку у Instagram. Перша публікація там датуєтся 20 червня 2019 року. Перший і єдиний допис Самусєва у Facebook створено 23 червня 2019 року.
Потенційний парламентар анонсував святкування дня Конституції у Балаклії 28-29 червня, організований “за його підтримки”.
По місту Первомайський є зовнішня реклама Самусєва.
Є у кандидата в нардепи й роздаткові матеріали:
12 липня стало відомо, що дітям, які відпочивали на 1-й зміні в таборі «Олімпія» Балаклійського району, роздали фото на згадку з таким приписом: “С наилучшими пожеланиями Виталий Самусев”. У кутку фото було лого, яке кандидат у нардепи використовує для власної кампанії.
А на YouTube-каналі кандидата розміщене відео-анонс “благодійного концерту від кандидата у нардепи Віталія Самусєва” гурту “BoneyM” у місті Первомайський та Балаклія, які відбудуться 18 та 19 липня відповідно.
На тому ж каналі було опубліковане відео, у якому Самусєв прямо критикує своїх опонентів Русецького й Літвінова.
“Посмотрите не этих оборотней, которые идут в депутаты. Русецкий – человек, который порезал весь район на металлолом. Литвинов - это человек, который собирал титушек на Майдан, убивать людей. Теперь они перекрасились, теперь они под разными масками рвутся к власти. Думайте”, – каже кандидат у нардепи.
Представник Бойка
Представником партії “Опозиційна платформа - За життя” у цьому окрузі є безробітній Валерій Білокудря. Наразі він є депутатом фракції “Опозиційний блок” у Харківській облраді. У грудні 2019 року приєднався до “широкої коаліції” у облраді, яку очолила голова ОДА Юлія Світлична. На місцевих виборах 2015 року Білокудря висувався від округу №48 (частина Балаклійського району, у тому числі й смт Савинці, де наразі депутат мешкає), де отримав 20,24% голосів виборців.
Дослідження Руху ЧЕСНО свідчить, що депутат у 2016 та 2017 роках належним чином відвідував сесії з комісіями облради. Однак він відзначився тим, що дуже часто не голосував під час прийняття рішень на сесіях облради. Це може свідчити про те, що депутат реєструвався на початку сесій, а потім тікав з них.
Його декларація за 2018 рік доступна тут.
Ця каденція в облраді – вже третя для Білокудрі. У 2010 році він обирався туди від “Партії регіонів”, а у 2006 – від “Відродження”. У 2012-2014 та 2002-2004 був головою Їзюмської РДА.
Наразі представник партії “Опозиційна платформа – За життя” веде активну агітаційну роботу на окрузі. Перший допис на його сторінці датується квітнем 2019 року. Це може свідчити про те, що у соціальних мережах Білокудря зареєструвався лише незадовго до початку передвиборчої кампанії.
Він публікує фотографії і з зустрічей з виборцями.
ПІБ автора програми Білокудрі, завантаженої на сайт ЦВК, співпадає з ПІБ кандидата у нардепи від цієї ж політсили, однак по округу №170 Дмитра Святаша. Він є чинним нардепом від цього ж округу та членом депутатської групи “Відродження” у ВРУ.
Також Рух ЧЕСНО опублікував аналіз кандидатів у 174-му виборчому окрузі (Холодногірський та Новобаварський райони м. Харкова), у 169-му окрузі (Київський та частина Московського району м. Харкова) та 181-му окрузі (Зміївський та частина Харківського району Харківської області).
Нагадаємо, 21 липня 2019 року мають відбутися позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.
Поділитись