216-й одномандатний виборчий округ розташований на лівому березі Києва, він охоплює частини Дарницького та Дніпровського районів. 7 кандидатів балотуються від партій, 13 – самовисуванці. Довірена особа Порошенка пішла в цьому окрузі кандидатом від партії Медведчука "Опозиційна платформа – За життя".
Відмовився від балотування чинний нардеп Олександр Супруненко, якого обрали до ВРУ 8-го скликання саме у 216-му окрузі. Він був парламентарем 6-го скликання від Партії регіонів, двічі обирався до Київради: 2006 року – як списочник Блоку Леоніда Черновецького, 2014-го – як самовисуванець. Супруненко є фігурантом низки журналістських антикорупційних розслідувань, зокрема щодо підкупу виборців та незаконного отримання земельних ділянок.
Отже, за місце в парламенті в окрузі №216 змагаються 20 кандидатів.
Претендентів на парламентське крісло висунули 7 партій, а саме: "Слуга народу", ВО "Батьківщина", "Опозиційна платформа – За життя", "Європейська солідарність", "Громадянська позиція", "Опозиційний блок" та "Самопоміч". Згідно з даними соціологічних досліджень, представники 4-х із них мають шанс потрапити до Ради за партійними списками, кандидати від решти політсил можуть розраховувати лише на мажоритарку.
Викладачка від Зе!команди
Однією з кандидаток, висунутих партією "Слуга народу" в Києві, стала Леся Забуранна.
Про мажоритарницю відомо небагато: вона є безпартійною, докторкою економічних наук і професоркою кафедри менеджменту Національного університету біоресурсів та природокористування України. На офіційному сайті "Слуги народу" зазначено, що Забуранна є членкинею Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні й експерткою науково-експертної ради Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Учора – довірена особа Порошенка, сьогодні – кандидат від ОПЗЖ
"Опозиційна платформа – За життя" висунула у 216-му окрузі Ігоря Дубія. Раніше Рух ЧЕСНО писав про нього як про довірену особу Петра Порошенка на президентських виборах 2019 року. Його повний тезко є на сайті ЦВК як кандидат від "Руху за реформи" Сергія Думчева на виборах до Київради на Мінському масиві.
Дубій працює керуючим юридичної фірми "Дубій і Сіверин", а також адвокатського бюро "Анвальт". Також його повний тезко є помічником народного депутата ВРУ 8-го скликання, фігуранта антикорупційних розслідувань Євгена Рибчинського з "Волі народу".
Рух ЧЕСНО додзвонився до адвоката Дубія, який підтвердив, що справді був довіреною особою попереднього Президента. Але на запитання про балотування від "Руху за реформи" відповідати не забажав.
"Я вибачаюсь, я не знаю, з ким розмовляю. Я вірю, що ви журналіст, але не можу ідентифікувати вас. Якщо ви можете подивитися в інтернеті, усе там побачите. Вибачте, я не можу розмовляти – у мене судове засідання".
Тепер він балотується від екс-регіоналів.
Помічник від "Громадянської позиції"
Одним із претендентів на депутатський мандат є член партії "Громадянська позиція" Андрій Юсов. Це ще один кандидат, котрий еволюціонував з довіреної особи, але цього разу – Анатолія Гриценка.
За даними Руху ЧЕСНО, Юсов відомий як активний учасник масових протестів від початку 2000-х років. Він брав участь у кампанії "Україна без Кучми", Помаранчевій революції, був активістом Євромайдану в Одесі. Тричі висувався до Одеської міської ради (2002, 2006, 2010), але безуспішно. Під час Помаранчевої революції був одним зі спікерів громадянської кампанії "ПОРА". 2005 року вона набула форми партії, а Юсов увійшов до її керівництва. 2006-го він балотувався до ВРУ за списком блоку "ПОРА-ПРП" (першим номером був Віталій Кличко), проте блок не подолав 3%-й бар'єр.
На парламентських виборах 2007 року Юсов був уже у списку "Партії вільних демократів", проте й ця політсила не отримала мандатів. У 2012-2015 роках очолював Одеську облорганізацію партії УДАР. 2014-го висувався в народні депутати за списком БПП (під №109), однак не пройшов до парламенту. У 2015-2018 роках устиг попрацювати радником двох посадовців – начальника управління СБУ в Одеській області та міського голови Вінниці.
У Верховній Раді IV та VII скликань Юсов був помічником народного депутата Едуарда Гурвіца, а у 2009-2010 роках, коли той був мером Одеси, очолював Управління молодіжної та сімейної політики міськради. Також у різні роки допомагав нардепам Юрію Оробцю ("Наша Україна"), Володимиру Куренному (БЮТ), Тарасу Стецьківу ("Наша Україна – Народна самооборона"), а зараз співпрацює з депутатом від БПП Леонідом Козаченком.
Мажоритарник є керівником громадських організацій "Громадянська кампанія "ПОРА", "Школа відповідальної політики" та "Ліберальний український клуб". Згідно з даними ЦВК, Юсов є експертом із суспільно-політичних питань у КП "Інститут розвитку міст".
З Київради до ВРУ
"Європейська солідарність" висунула свого партійця – чинного депутата Київської міської ради Володимира Левіна. Від 2013 року він є членом Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України. Окрім роботи в Київраді, кандидат керує кількома компаніями, зокрема й ТОВ "АФ-Лізинг", що зазначене як місце його роботи на сайті ЦВК. Також Левін захоплюється футболом, є президентом ФК "Десна".
Згідно з методологією Руху ЧЕСНО, рівень опозиційності депутата – 9%. Це означає, що Левін підтримує майже всі рішення Київради. Депутат входить в коаліційну більшість, яка несе відповідальність за прийняті рішення щодо розвитку міста останні 4 роки. Під час голосування про заснування музею на Поштовій площі в Києві, де знайшли залишки вулиць часів Київської Русі, утримався.
Нагадаємо, що Київрада не підтримала в 2 читанні створення музею на Поштовій площі ні з правками, ні в цілому.
На офіційній сторінці кандидата у Facebook розміщено інформацію про підписання ним з ініціативною групою Дарницького району меморандумів про покращення екологічної ситуації в районі та про реалізацію екологічних законодавчих ініціатив і заходів із забезпечення виконання норм Конституції та природоохоронного законодавства. Раніше Рух ЧЕСНО вже розповідав про використання меморандумів як нового виду "гречки".
Депутат-гречкосій Віталій Павлик балотується як безпартійний самовисуванець. Це його друга спроба потрапити до Верховної Ради (перша була 2012 року). Однак його тричі обирали до Київської міської ради: 2008-го – від Блоку Леоніда Черновецького, 2014-го – від ДемПУ, а 2015-го – від партії "Єдність". Павлик є адвокатом. Нещодавно кандидата спіймали на гречкосійстві: він катав дітей своїх потенційних виборців Дніпром.
У Київраді Павлик має низький коефіцієнт опозиційності – 2%, тобто підтримує майже всі рішення ради й разом з коаліцією Київради несе відповідальність за рішення щодо розвитку міста останні 4 роки. Є прогульником засідань комісії міськради. У червні 2018 року голосував за створення музею на Поштовій площі.
На 216-й округ претендує ще один чинний депутат Київради – Павло Тесленко. У 2006-му кандидат балотувався до ВРУ 5-го скликання від блоку "Патріоти України", але до парламенту не пройшов. Згодом тричі висувався до Київської міської ради (2008, 2014, 2015), й у 2008-му став депутатом від Блоку Катеринчука, а 2015-го – від "Єдності", членом якої залишається до сьогодні.
Тесленко, як і його колега з "Єдності" Павлик, підтримав збереження історичної пам'ятки на Поштовій площі в Києві. Його коефіцієнт опозиційності також незначний – 2%, відповідно політик несе повну відповідальність за всі рішення Київради впродовж цієї каденції.
Кандидат є керівником низки організацій, серед яких – Дніпровська районна організація в м. Києві української партії "Єдність", ТОВ "Ірпінь інвестбуд", ПрАТ "Червоний мак" та інші.
Київський депутат-прогульник Сергій Паладій теж балотується до ВРУ 9-го скликання. Обраний у 2015 році до Київської міськради від ВО "Батьківщина", на парламентських виборах він іде як безпартійний самовисуванець. Згідно з даними ЦВК, Паладій є директором ТОВ "Гідробудшлях".
Рівень опозиційності Паладія у 2018 році становив 12%. Під час голосування за проект рішення "Про забезпечення збереження пам'ятки археології місцевого значення та розміщення музею на ділянці прибережного міського кварталу Середньовічного Києва (XI-XIX ст.) на Поштовій площі в місті Києві" віддав свій голос на підтримку створення музею.
Кандидати-"батьківщинівці"
У 216-му окрузі "Батьківщина" виявила послідовну кадрову політику, кандидувавши Михайла Ковальчука. Він був довіреною особою лідерки партії Юлії Тимошенко на президентських виборах 2019 року. Кандидат позиціонує себе як журналіст і громадський діяч. На сторінці ЦВК він зазначив, що є фізичною особою – підприємцем. Раніше до органів державної влади та місцевого самоврядування не балотувався, є членом ВО "Батьківщина".
У коментарі, який Ковальчук давав навесні Руху ЧЕСНО, він не заперечував наявності амбіцій щодо парламентських виборів.
Однак в окрузі балотується ще одна членкиня "Батьківщини" – Богдана Боднар. Кандидатка йде до парламенту як самовисуванка. Вона вдруге висувається до ВРУ у 216-му окрузі. Боднар веде адвокатську діяльність.
Благодійник від "Самопомочі"
Серед мажоритарників від "Самопомочі" є Андрій Перехрест – член партії та очільник Дніпровської районної партійної організації в м. Києві. Кандидат раніше не балотувався, веде підприємницьку діяльність – є директором ТОВ "Сіті Франс Сервіс". Згідно з даними на сайті партії, Перехрест займається доброчинністю, має благодійний фонд "Товариство – разом за життя".
Викладач від "Нацкорпусу"
Андрій Рекун є доцентом Інституту економіки, екології та права Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, а також членом партії "Національний корпус".
Кандидатка від "Опоблоку"
"Опозиційний блок" висунув Марину Проскуріну, заступницю голови ГО "Фонд ветеранів ВВВ". Кандидатка є безпартійною, раніше не балотувалася. Однак у 2014 році була у складі окружної виборчої комісії 215-го округу від кандидата у Президенти Михайла Добкіна.
(Тех)кандидати-самовисуванці
За депутатський мандат нібито борються ще кілька самовисуванців – тимчасово безробітні й безпартійні Наталія Журавльова та Олександр Зеленський. Нагадаємо, що саме безробітні є одним зналежать до найпопулярніших видів діяльності“професій” серед мажоритарників.
Удруге йдуть у нардепи самовисуванці – безпартійний адвокат Павло Гарницький і завідувачка кардіоревматологічного відділення Київської міської клінічної лікарні №6 Галина Іванова. Обоє кандидатів уже балотувались у цьому окрузі на парламентських виборах 2014 року.
До Верховної Ради також кандидуються директор ТОВ "Інтербуд Альянс" Владислав Малий, інженер з технічного нагляду ТОВ "Інвест Систем Груп" Дмитро Мельник, начальник служби у справах дітей та сім'ї у Дніпровській районній у місті Києві державній адміністрації Олексій Поліщук та директор ТОВ "Дніпрянка" Данило Свищук, котрий у 2012 році вже балотувався до парламенту від Партії регіонів як мажоритарник у цьому ж окрузі.
Рух ЧЕСНО вже оприлюднив аналіз кандидатів, які йдуть від Подолу (220-й округ), Оболоні (217-й округ), Печерську (221-й округ), Солом’янки (222-й округ), Шевченківського району (223-й округ), Святошина й частини Голосієва (219 округ) та Дніпровського району (214-й округ).
Нагадаємо, 21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.
Поділитись