Головні спонсори виборчої кампанії Аграрної партії України – сім'я підприємців Голубів із Київщини. Найбільше партія платить за присутність на телебаченні. А 4 концерти в межах агітаційного турне Михайла Поплавського й Олега Винника коштували лише 117,5 тисячі гривень.
Гроші на рахунок виборчого фонду партії почали надходити лише з 5 липня. До 10 липня (звіт охоплює тільки цей період) Аграрна партія України зібрала на виборчу кампанію трохи більш ніж 6,7 мільйона гривень. Майже всі кошти переказали підприємства, пов'язані з партійцем Русланом Голубом. Він висувався від партії на парламентських виборах 2015 року.
ТОВ "Так-Агро" та ТОВ "Вінтер стар Україна", за даними YouControl, зареєстровані за однією адресою: Київська обл., Тетіївський район, місто Тетіїв, вулиця Соборна, буд. 3. Голуб – кінцевий бенефіціар першої фірми. А серед бенефіціарів другої, ймовірно, є його сини.
Інші донори Аграрної партії: можливо, директорка відділення "Таскомбанку" з Чернігова Наталія Башара, Лілія Бортич із Чернівців і черкаський ФОП Андрій Попов.
Більшість зібраних грошей спрямували на статтю видатків "оплата ефірного часу на телебаченні" – саме так це сформулювали у проміжному фінзвіті. Гроші отримали канали "Інтер" і "1+1". Рух ЧЕСНО має дані про політичну рекламу на ТБ за період від червня до 7 липня 2019 року. Але політичної реклами партії в цей час не було, тому поки що не відомо, на що Аграрна партія віддала гроші.
Тим часом Михайло Поплавський часто гостює на телеканалах "112" і "ZIK", але витрат на їхню користь у фінансовому звіті не зазначено. Згадані канали належать 10-му номеру в списку "Опозиційної платформи – За життя" Тарасові Козаку.
Паралельно партія здійснює агітаційні тури Україною, у яких беруть участь перший номер у партійному виборчому списку – нардеп, співак і фігурант антикорупційних розслідувань Михайло Поплавський, а також Олег Винник. Судячи з фінзвіту партії, протягом 5 днів на організацію цих концертів витратили 117,5 тисячі гривень. За інформацією на сайті партії, за цей час відбулися 4 концерти в чотирьох областях.
Прес-секретарка Винника Олена Ткач телефоном сказала, що не коментує участі співака в агітаційному турі Аграрної партії України.
Сам Олег Винник в інтерв'ю подавав підтримку Аграрної партії як свою принципову позицію й акт допомоги Поплавському:
"Что касается Михаила Михайловича – это не денежный разговор".
У прес-службі Аграрної партії пообіцяли прокоментувати, як фінансуються агітаційні тури з концертами Винника й Поплавського, але потім попросили надіслати офіційний запит. На момент виходу статті відповіді від партії ще не надійшло.
Крім того, для партії готують агітаційні ролики. Хоча витрат на їх створення у проміжному фінзвіті виборчого фонду теж немає.
На рекламу в інтернеті з виборчого фонду партії витратили 75 тисяч гривень. На сайтах регіональних ЗМІ з'являються статті та рекламні банери, де фігурують учасники концертно-агітаційного туру.
З офіційних Facebook-сторінок партії від червня не публікували реклами. А от Facebook-сторінка першого номера у списку Михайла Поплавського рекламує і партію, і концертний тур. Від 5 до 10 липня, тобто за ті дні, за які подано фінзвіт, від Поплавського зробили 5 рекламних постів про виборчу кампанію партії. Їхня мінімальна вартість – тисяча доларів.
Нагадаємо, у суботу, 13 липня, Центральна виборча комісія опублікувала проміжні фінансові звіти більшості партій, які беруть участь у виборах до ВРУ. Офіційно найбільше на кампанію назбирали Радикальна партія, "Слуга народу" й "Голос".
За підрахунками Руху ЧЕСНО, від 21 квітня до 7 липня учасники парламентської кампанії разом витратили близько 307 мільйонів гривень на телерекламу на 18 загальнонаціональних каналах.
Під час цієї кампанії Центральна виборча комісія вперше за історію оприлюднила на своєму сайті фото всіх кандидатів у народні депутати, які балотуються в мажоритарних округах.
Партії на цих виборах змагаються також за державне фінансування. Ті політсили, котрі здобудуть від 2% голосів виборців, упродовж наступних 5 років отримуватимуть фінансову підтримку від держави. За підрахунками Руху ЧЕСНО, у 2020 році на фінансування поточної діяльності партій буде виділено близько 600 мільйонів гривень. Партії, які подолають 5%-й бар'єр, окрім базового державного фінансування, одержать ще й повну компенсацію за ведення виборчої кампанії (офіційних витрат).
Протягом 2017-2018 років Полтавська обласна організація Аграрної партії України витратила понад мільйон гривень. 2017 року НАЗК виявило, що фінансував цей осередок громадянин Великої Британії.
21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.
Поділитись