У 23-му окрузі з центром у Маневичах зареєстровано 8 кандидатів у нардепи. Чинна нардепка Ірина Констанкевич, яка активно "засівала" округ за допомогою фонду Палиці, балотується як самовисуванка.
Її конкуренти – або маловідомі в окрузі люди, або ті, хто мають значно менше ресурсів. Партія "Слуга народу", як і в Луцьку, висунула доволі слабкого кандидата – Максима Приймачука, який раніше не мав жодного стосунку до політики.
Як повідомляв Рух ЧЕСНО, є підстави вважати, що партія Зеленського злила Луцьк Палиці. На Маневиччині дещо схожа ситуація. Імовірно, через те, що "Слуга народу" пообіцяла не кандидувати народних депутатів, там, де до парламенту мають пройти чинні нардепи, виставляють доволі слабких опонентів. Кандидат від команди Зеленського запевняє, що веде боротьбу за округ та агітує власним коштом.
До речі, саме Палиця як голова Волиньради ініціював створення КП "Волиньприродресурс", що повинне опікуватися всіма корисними копалинами, зокрема й бурштином, в області. У 2017 році це підприємство навіть отримало спецдозволи на видобуток сонячного каменю на Маневиччині та в інших районах округу, де є поклади.
З-поміж восьми кандидатів жоден у своїй програмі не згадує про розв'язання важливого для округу питання щодо легалізації видобутку бурштину. Попри те, що існує Кодекс України про надра (регулює видобуток бурштину), у Верховній Раді було зареєстровано два законопроекти стосовно легалізації. Один із них запропонував нардеп Борис Розенблат, котрий, як згодом з'ясувалося, завдяки цьому закону начебто хотів налагодити ще одну схему нелегального видобутку.
Рух ЧЕСНО розповідає про перебіг виборчої кампанії у 23-му окрузі.
Фонд Палиці, адмінресурс та піар на субвенціях
Фігурантка антикорупційних розслідувань, нардепка Ірина Констанкевич під час своєї роботи в парламенті не голосувала за виборчу реформу та ще сім важливих законопроектів, які стосувалися освіти, медицини, держзакупівель, поліції тощо. Проте, згідно з аналізом Руху ЧЕСНО, вона майже не пропускала парламентських засідань.
Під час виборчої кампанії вона згадує про підтримку її ініціатив як нардепки благодійним фондом Ігоря Палиці "Тільки разом" та піариться на залучених субвенціях.
До речі, вона перемогла на позачергових виборах до парламенту 2016 року. Маневицький округ дві каденції поспіль у Верховній Раді представляв нині покійний Ігор Єремеєв (бізнес-група "Континіум").
Як повідомляв Рух ЧЕСНО, під час виборчої кампанії 2016 року Констанкевич теж використовувала благодійний фонд голови Волиньради, "укропівця" Ігоря Палиці". А Громадянська мережа "ОПОРА" тоді зафіксувала факти непрямого підкупу виборців.
Читайте також: Конкуренцію Констанкевич складуть екс-працівник фонду Єремеєва та "свободівець"
У розпал парламентської кампанії на персональному сайті депутатки та на її сторінці в соцмережі є чимало інформації про активність кандидатки на окрузі.
Зокрема, там ідеться про те, як Констанкевич залучала кошти на ті чи інші об'єкти та як за співфінансування фонду Палиці "Тільки разом" удавалося чи то техніку для лікарень закупити, чи то вікна в дитячих садках поремонтувати.
Піариться народна депутатка й на ремонтах у маневицьких дитсадках.
Окрім субвенцій та "засівання" округу фондом, зазначається, що кандидатку підтримують сільські голови й працівники місцевих підприємств та установ.
На початку липня грамоти від нардепки отримали працівники природно-заповідної галузі.
Голова Ківерцівської райради Олександр Гурський є "укропівцем", тож такі зустрічі у стінах ради відбуваються без проблем.
У своїй програмі кандидатка акцентує увагу на освітніх та соціальних питання округу.
Нагадаємо, уперше Ірину Констанкевич обрали депутаткою Луцької міської ради 2014 року від Української республіканської партії. Попри формальну партійну належність, вона одразу ж увійшла до групи "Новий Луцьк".
Як зазначають ЗМІ, крім неї, до цієї групи належали деякі представники фракцій "Батьківщина", "Фронт змін" та соціаліст Ігор Поліщук. 2015 року Палиця об'єднав лояльних до нього політиків під брендом УКРОПу, і Констанкевич потрапила до Волинської облради вже від цієї політсили.
На парламентських виборах 2014 року вона балотувалась у сусідньому 22-му окрузі. Тоді потужна фінансова та медійна підтримка ледь не принесла їй перемогу – лише 28(!) голосів відділили Констанкевич від переможця з "Айдару" Ігоря Лапіна, котрий став нардепом від "Народного фронту". Не допомогла навіть наявність технічного кандидата – "айдарівця" Ігоря Рицка, який таки "відкусив" у Лапіна 5% електорального поля.
Приймачук твердить, що не співпрацює з командою Палиці
Політична партія "Слуга народу" у 23-му окрузі кандидатом у нардепи висунула Максима Приймачука. Він є співвласником ТОВ "ДП Комфортбуд", що здійснює неспеціалізовану оптову торгівлю. Раніше Приймачук не мав стосунку до політики, балотується вперше. Він активно повідомляє про свою виборчу кампанію у Facebook.
Кандидат відвідує округ разом зі своєю командою та обговорює нагальні проблеми виборців, як-от закриття ФАПів, ремонти шкіл тощо.
У своїй передвиборчій програмі Приймачук планує підтримувати ініціативи Президента України Володимира Зеленського та його команди. В окрузі обіцяє сприяти налагодженню ефективної роботи ДП "Волиньторф". Однак у його програмі не згадано про підтримку КП "Волиньприродресурс", яке було створене Волиньрадою з ініціативи Палиці та має право видобувати всі корисні копалини на території області, зокрема й бурштин.
До речі, щодо цього підприємства Генеральна прокуратура України відкривала кримінальну справу. А навесні, ще до президентських виборів, за нього взялася СБУ. Проте нещодавно його директор заявив, що воно працюватиме без проблем.
У коментарі Руху ЧЕСНО Приймачук розповів, що агітаційну кампанію веде за власні ресурси.
"На проведення кампанії залучаю власні кошти та кошти друзів. Також найближчим часом на окрузі мають бути розміщені білборди", – пояснив кандидат.
Про співпрацю з УКРОПом чи кандидаткою Іриною Констанкевич він наголосив, що, мовляв, узагалі нікого не знає з цієї політсили.
Щодо ситуації навколо видобутку бурштину кандидат вважає, що його легалізація має принести користь насамперед місцевим громадам. Однак про власну ініціативу із законотворчої діяльності в цьому напрямку в його програмі не зазначено. Журналістам Руху ЧЕСНО він теж не розповів нічого конкретного:
"Я переконаний, що видобуток бурштину потрібно легалізовувати так, щоб ключове рішення про те, скільки видобувати, як розподіляти ресурси, ухвалювала місцева громада. Це стосуватиметься всіх. Так само в нас є позиція щодо земельних природних ресурсів, що це має бути виключно сільська рада. Думаю, що у видобуванні решти корисних копалин більшу роль повинні відігравати місцеві бюджети".
Екс-працівник команд Єремеєва та Івахіва йде від "Європейської солідарності"
Політична партія "Європейська солідарність" кандидувала до парламенту Юрія Сковороду, котрий працював у командах фігурантів антикорупційних розслідувань Степана Івахіва (двічі був парламентарем, знову балотується у 21-му окрузі) та Ігоря Єремеєва (представляв 23-й округ у ВРУ до нещасного випадку, коли загинув 2015 року). Порівняно з Іриною Констанкевич, кампанія Сковороди є менш активною. Ще після офіційної заяви про балотування в коментарі Руху ЧЕСНО політик зазначив, що має впізнаваність на окрузі, оскільки працював там у команді Єремеєва, а на виборчу кампанію залучає власні ресурси.
У своїй програмі Юрій Сковорода обіцяє сприяти розвитку сильних сільських і міських громад на Волині, розвивати туристичний потенціал регіону, соціальну інфраструктуру тощо.
Журналісти звернулися до кандидата по коментар, але він повідомив, що не може наразі відповісти на запитання Руху ЧЕСНО, бо працює на окрузі.
Заступник голови Волиньради агітує як кандидат
Перший заступник голови Волинської обласної ради, "свободівець" Олександр Пирожик, який балотується на Маневиччині вдруге, веде активну виборчу кампанію. На окрузі на його підтримку розміщено агітаційні намети ВО "Свобода" та працюють волонтери. Крім того, він постійно повідомляє про перебіг кампанії на своїй сторінці у Facebook. Як повідомляла Громадянська мережа "ОПОРА", на позачергових парламентських виборах 2016 року його виборчу кампанію за кількістю агітаційних матеріалів і виїзних приймань громадян у ролі заступника голови Волиньради можна було зіставити хіба що з кампанією тодішньої фаворитки Ірини Констанкевич. Журналіст за професією, Пирожик у політиці вже давно. 1998 року він став депутатом Луцької міської ради, а з 2010-го є депутатом облради протягом двох скликань поспіль.
У коментарі Руху ЧЕСНО на початку реєстрації кандидатів Пирожик пояснював, що на свою виборчу кампанію планує залучати ресурси однодумців та пересічних волинян.
Цікаво, що, крім агітації на окрузі, кандидат відвідує округ і як заступник голови Волиньради Палиці.
Він скопіював програму кандидата в Президенти від об'єднаних націоналістичних сил Руслана Кошулинського. Ідентичну програму має і його однопартієць, який балотується до парламенту від Луцька, – депутат Луцькради від ВО "Свобода" Микола Федік.
"Усі ми – члени однієї партії, працюємо в одній політичній команді. Ми не є політпроектом. У членів однієї ідеологічної політичної сили має бути єдина програма, навколо якої й об'єднуються члени цієї політсили. А регіональні завдання для свого округу кожен із нас формулює та додає сам залежно від запитів наших виборців і прихильників. Є вони й на 23-му окрузі – у наших публікаціях та додатковій агітпродукції кожного кандидата", – коментує ситуацію з ідентичністю програм Пирожик.
За його словами, він спілкується з виборцями як кандидат у ті дні, коли має відпустку як заступник голови Волиньради.
"Хоча в окремі дні вимушений повертатися до основної роботи, оскільки необхідно підписувати від імені обласної ради чергові юридичні та фінансові документи. Хоча навіть у відпустці я залишаюся першим заступником голови обласної ради.. За мною також зберігається статус депутата обласної ради, і я в ці дні так само підписую депутатські звернення", – додав Олександр Пирожик.
Щодо однієї з найактуальніших проблем у регіоні – видобутку бурштину, то розв'язання цієї проблеми, на його думку, має бути таким:
"Видобуток бурштину слід давно перевести в легальне русло й завести у відповідне законодавче поле. Україні потрібен такий закон, при якому вигоди від цього промислу мали б не окремі ділки-бариги, а насамперед місцеві громади. Тобто мають були враховані інтереси держави й місцевих громад усіх рівнів. Механізм видобутку "сонячного каменю" та розподілу вигод від цього повинен бути максимально прозорим для кожного українця. При цьому мають бути дотримані всі екологічні стандарти, збережене довкілля та здійснені всі необхідні рекультиваційні заходи".
Агітацію ще чотирьох кандидатів не вдалося відшукати
Політична партія "Опозиційна платформа – За життя" кандидатом у нардепи у 23-му окрузі висунула Івана Оласюка. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, він є власником ТОВ "Волинь-Еко", що збирає небезпечні відходи.
У програмі кандидата немає інформації стосовно Луцька, однак є загальна інформація про позиції України у світі та внутрішню політику. Наприклад, він пропонує запровадити "мораторій на проблемні питання в Україні", а також відновити міжнародні зв'язки з Росією та країнами СНД.
На сторінці Оласюка у Facebook, на місцевих сайтах чи сторінках партії в соцмережах немає жодного слова про агітацію на окрузі та зустрічі з виборцями. Лише опубліковано фото посвідчення кандидата в народні депутати.
Журналісти Руху ЧЕСНО звернулися до Оласюка по коментар, аби розпитати, чи веде він виборчу кампанію та на які питання в Україні, згідно з його програмою, планує запровадити мораторій, якщо стане нардепом. Але відповіді отримати не вдалося.
Політична партія "Разом сила" кандидувала до парламенту Ігоря Роганова. Він є співзасновником і керівником ТОВ "Волинь-екопроект", а також членом усеукраїнської громадської організації "Авто Євро Сила". У його передвиборчій програмі перший пункт стосується ліквідації акцизу на авто та інших штучних бар'єрів, які заважають пересічним людям забезпечити своє право на транспорт.
Журналісти Руху ЧЕСНО зателефонували за номером, зазначеним у контактних даних фірми "Волинь-екопроект", аби поспілкуватися з Рогановим. Чоловік, який узяв слухавку, сказав, що передасть інформацію кандидату і якщо Роганов матиме бажання прокоментувати свою участь у виборах, зокрема неактивність на окрузі, то перетелефонує.
Ще один кандидат – екс-прокурор Дмитро Махортов – балотується у 23-му окрузі як самовисуванець. За пошуком в інтернеті вдалося знайти чоловіка з такими самими даними. Він працює адвокатом у Києві. У його передвиборчій програмі немає нічого про 23-й округ. Є лише загальна інформація, що стосується соціальних питань, армії, економіки та забезпечення майбутнього села.
Махортов є засновником ГО "Громадське обвинувачення" та керівником ТОВ "Юридична компанія "Альфа Лекс Груп". У 2008 році був заступником прокурора у прокуратурі Шевченківського району міста Києва. У Верховній Раді 4-го скликання був помічником нардепа від блоку "За єдину Україну" Василя Надраги.
Фігурант антикорупційних розслідувань, за методологією Руху ЧЕСНО, Тарас Бойко, якого висунула партія "Рідне місто", теж не активний на окрузі. Ще на початку реєстрації кандидатів у коментарі журналістам ЧЕСНО він зазначив, що, мовляв, балотується саме на Маневиччині, бо там мешкають його родичі, а в межах кампанії будуть і білборди з його іменем, й інші агітаційні матеріали.
У соціальних мережах Бойко, як і раніше, інформує про діяльність очолюваного ним КП "Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628".
До речі, партію "Рідне місто" створено в Житомирі 2009 року. Згодом вона перенесла свій офіс до Києва. Її теперішній керівник Олександр Удовіченко був головою Полтавської ОДА за часів Януковича. Тарас Бойко працював у ТОВ "Білар-Актив", власником якого є Удовіченко.
Рух ЧЕСНО проаналізував першу десятку партії "Сила й честь" – туди пішли нардепи із "Самопомочі", БПП і посадовці часів Януковича.
Також зробили огляд перших десяток списків "Слуги народу", "Європейської солідарності", "Батьківщини", "Української стратегії Гройсмана", "Голосу" та "Опозиційної платформи – За життя". Політична партія "Голос" уже відкликала кількох своїх кандидатів з мажоритарних округів після перевірки їх на доброчесність.
Нагадаємо, 21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.
Поділитись