У 174-му виборчому окрузі, який охоплює Холодногірський та Новобаварський райони Харкова, зареєстровано рекордну кількість кандидатів у нардепи на Харківщині – 25. З-поміж них не менш ніж 10 самовисуванців скопіювали чужі програми. Щонайменше 15 кандидатів можуть бути технічними. Серед кандидатів є менеджерка фірми "Слуга народу" та клон нардепа Бойка.
Підприємці на ринку Фельдмана, чинного мажоритарника від 174-го округу, скаржаться на тиск і побори з боку адміністрації ринку. На їхній захист став "Нацкорпус". Під час конфлікту побили двох активістів цієї партії та оператора "24 каналу". А Кернес агітує за свого кандидата в нардепи – Ткаченка.
Нардеп із 17-річним стажем
Чинним нардепом від 174-го округу є Олександр Фельдман із групи "Воля народу". До ВРУ його обирають із 2002 року. Фельдман є народним депутатом понад 17 років поспіль. Уперше на вибори він ішов у мажоритарному окрузі як самовисуванець. А от у 2006-му та 2007 роках – уже за списком "Блоку Юлії Тимошенко". На виборах 2012 року балотувався в цьому ж окрузі від Партії регіонів, а 2014-го – самовисуванцем. На позачергових парламентських виборах 2019 року він зареєстрований теж як самовисуванець. Однак Фельдман не є безпартійним. Він є співголовою партії "Наш край" та керівником її харківського осередку. Про членство в цій партії зазначено в описі кандидата на сайті ЦВК.
Читайте більше: Схеми фінансування харківського "Нашого краю" від Руху ЧЕСНО
Нагадаємо, Фельдман віддавав свою картку, щоб у сесійній залі проголосували замість нього. Він є прогульником пленарних засідань і засідань комітету Верховної Ради 8-го скликання. Нардеп підтримав диктаторські закони 16 січня 2014 року, декларування для антикорупційних активістів та можливість призначення на посаду генпрокурора осіб без юридичної освіти, унаслідок чого ГПУ очолив Юрій Луценко. Утім, Фельдман голосував за створення НАБУ та Антикорупційного суду.
Також нардеп є "гречкосієм": від його імені роздавали великодні паски у 2019 та 2018 роках. Він не соромився рекламуватися на виділених на його округ субвенціях з держбюджету, тобто коштах платників податків.
Активної кампанії перед цими виборами Фельдман не веде. Наприклад, на персональному сайті нардепа висвітлюють переважно новини "Фельдман Екопарку".
Він володіє й одним з найбільших ринків Харкова – "Барабашово". У грудні 2018 року на брифінгу у ВРУ нардеп із фракції "Самопоміч" Роман Семенуха (Рух ЧЕСНО назвав його одним з найдоброчесніших депутатів парламенту 8-го скликання) разом з підприємцями цього ринку розповіли про незаконні побори, з якими стикаються власники торговельних площ.
"Підприємці будували за свої гроші торговельні майданчики. Але через абсолютну невизначеність, через правовий статус таких земель сьогодні вони фактично знаходяться в підвішеному стані. За 20 років змінилося чимало компаній-посередників, кожна з яких приходить і вимагає все нові й нові побори. Підприємці поставлені в умови, коли вони мають користуватися послугами фірм-посередників, які діють у площині беззаконня: вимагають хабарі при переукладанні наступного договору", – казав Семенуха з трибуни.
Інші спікери на брифінгу повідомили про погрожування їм тітушками з боку служби безпеки ринку, блокування магазину однієї з активних підприємниць, "сотні кримінальних злочинів" на території "Барабашово" тощо.
Того самого місяця у ЗМІ з'явилася інформація, що до одного з підприємців цього ринку прийшли озброєні люди й забрали товари на понад 2 млн грн. Цей випадок не був поодиноким.
Бізнесмени виходили на акцію протесту, давали щодо цього прес-конференції.
Адміністрація ринку своєю чергою скаржилася на спробу рейдерського захоплення ринку. Глобально ж проблеми не розв'язувалися.
Навесні 2019 року, мотивуючи "бажанням захистити підприємців", до конфлікту долучилися представники "Нацкорпусу". 8 травня невідомі напали на активіста цієї політсили Сергія Линькова, який обстоював інтереси бізнесменів, а 21 травня побили Ігоря Блохіна, лідера ініціативної групи підприємців "Барабашово", і так само активіста "Нацкорпусу".
На ринку почали розповсюджувати листівки такого змісту:
А на початку червня Фельдман опублікував на своєму сайті звернення до Президента Володимира Зеленського, у якому заявив, що проти нього та його ринку розгорнуто кампанію з розповсюдження "чорних матеріалів".
"Це брехливі звинувачення в підпалах, в побитті, в інших всіляких злочинах. Крім того, 23 травня активісти "Національного корпусу" з використанням димових шашок напали на мій офіс, де на першому поверсі знаходиться одна з визначних культурних центрів – візитівок міста – Галерея "АВЕК", яку щоденно безкоштовно відвідують тисячі людей. Також радикально налаштовані молодики... роблять системні спроби залякування співробітників адміністрації ТЦ і не лише, а також рейдерських атак об'єктів торговельного центру", – йдеться у зверненні.
У тому самому зверненні Фельдман повідомив, що свого часу представники "Нацкорпусу" вимагали в нього "1 мільйон доларів США за "захист і спокій".
Очільник харківського осередку цієї партії Костянтин Немічев, який теж є кандидатом у нардепи, але у 170-му окрузі, спростував ці обвинувачення.
Під час чергового масового заворушення 7 червня на ринку "Барабашово" побили Вадима Макарюка, журналіста-оператора "24 каналу". Через травми його госпіталізували, а поліція розслідувала справу за трьома статтями.
Кандидат від Кернеса
Серйозним опонентом для чинного нардепа Фельдмана в цьому окрузі є самовисуванець-харків'янин Олександр Ткаченко. Уперше до політики він потрапив 2015 року, коли його обрали депутатом Харківської облради від партії "Відродження". Згідно з декларацією про доходи за 2018 рік, Ткаченко є підприємцем. До січня минулого року був власником ПП "Санді-плюс" і ПП "Термобудальянс".
24 червня 2019 року на сторінці мера Харкова Геннадія Кернеса у Facebook було опубліковано список осіб, кого він хотів би бачити нардепами від кожного із 7-ми міських округів. Й у 174-му окрузі його фаворитом став саме Олександр Ткаченко.
Сторінка Ткаченка у Facebook рясніє інформацією про організовані заходи, зокрема й "під патронатом Геннадія Кернеса та за підтримки депутата Харківської облради Олександра Ткаченка".
Проводить Ткаченко й зустрічі з виборцями.
Фактично Ткаченко – ледь не єдиний кандидат у нардепи, який наразі публічно працює та агітує за себе у 174-му окрузі.
Партія "Слуга народу" чи фірма "Слуга народу"?
У першому турі президентських виборів 2019 року найбільшу кількість голосів у 174-му окрузі здобув Володимир Зеленський, кандидат від партії "Слуга народу".
Тому цілком імовірно, що й на парламентських виборах значну кількість голосів отримає представниця партії "Слуга народу".
Нею є Вікторія Алєксєйчук, доцентка кафедри криміналістики юридичного університету ім. Ярослава Мудрого. Вона, судячи з офіційного опису на сайті партії "Слуга народу", є членкинею організації "Конгрес криміналістів".
Але в цьому окрузі у "Слуги народу" є клон, який може відтягнути голоси виборців. У бюлетенях кандидати в нардепи розміщені за алфавітом, тому на першій позиції буде самовисуванка Анастасія Акімова 1997 року народження. Місцем її роботи зазначено Товариство з додатковою відповідальністю "Слуга народу", основний вид діяльності якого пов'язаний зі сферою права. Засновником цієї компанії є Руслан Колобнєв. Особа з аналогічними ПІБ у 2012 році вступила на магістратуру інституту підготовки слідчих кадрів для МВС юридичного університету імені Ярослава Мудрого. А 2013 року опублікувала резюме з пошуку роботи юристом чи помічником юриста. Людина з такими самими ПІБ, згідно з даними сайту Мін'юсту, наразі є судовим експертом у Харківському НДІ судових експертиз ім. Бокаріуса. Цікаво, що саме цей науково-дослідний інститут 2018 року отримав 400 тис. грн із субвенцій, виділених на 174-й округ. Надання таких субвенцій з держбюджету можуть ініціювати народні депутати. Нагадаємо, цей округ у ВРУ представляє Фельдман.
Зареєстроване місце проживання Анастасії Акімової – місто Луганськ, яке нині не є підконтрольним Україні. Імовірно, 21-річну менеджерку ТДВ "Слуга народу" використовують як технічну кандидатку для відтягування голосів у висуваниці партії "Слуга народу". Програму Акімової списано з програми кандидатки від "Батьківщини" у 144-му окрузі Ірини Кузьменко (файл Кузьменко створено раніше).
Бойко й людина Бойка
Юрій Бойко, висуванець партії "Опозиційна платформа – За життя", опинився на другому місці за кількістю голосів у цьому окрузі в першому турі президентських виборів 2019 року.
Кандидатом-мажоритарником від цієї політичної сили на прийдешніх парламентських виборах є Ігор Шрам. Народився він на Дніпропетровщині, мешкає в Харкові. Є директором ТОВ "Горпром", що спеціалізується на оптовій торгівлі технікою.
Перша публікація на його сторінці у Facebook датована червнем 2019 року. Потенційний парламентарій почав з'являтись у публічному просторі лише незадовго до висунення кандидатом.
Програма Шрама ідентична до програми його однопартійця Вячеслава Шутка, який балотувався у 69-му окрузі (Закарпаття), і містить тези програми самої "Опозиційної платформи – За життя".
В окрузі, де так багато прихильників Бойка, з'явився і його клон – Олександр Бойко. Суб'єкт висування – партія "Славетна Україна". ПІБ очільниці цієї політичної сили, Маріанни Мацоли, збігаються з ПІБ дружини Віктора Мацоли, який у 2018 році був заступником директора одного з департаментів Закарпатської облдержадміністрації.
Зазначимо, що на громадську приймальню самого Юрія Бойка в Харкові нещодавно скоїли два напади.
Радник Світличної від команди Порошенка
Третє місце за кількістю голосів у першому турі президентських виборів у цьому окрузі посів Петро Порошенко. Від його партії "Європейська солідарність" у 174-му окрузі балотується харків'янин Віктор Трубчанов. Він є власником ТОВ "Харків-пром", засновником двох благодійних фондів і двох громадських організацій.
У своїй програмі кандидат зазначає, що є членом Громадської ради при ХОДА та в.о. радника її очільниці Юлії Світличної, яку на посаду призначив попередній Президент України Петро Порошенко.
Хто від "Громпозиції"?
Від партії "Громадянська позиція" до Верховної Ради балотується Віталій Ріц. Він народився та мешкає в Харкові, є співзасновником ТОВ "Рімона-текс", що здійснює торгівлю. Особисту сторінку у Facebook, судячи з усього, створив лише в червні 2019 року, після реєстрації кандидатом у нардепи. Дописів там майже немає.
Частина пунктів програми Ріца збігається з тезами, які пропонував у своїй програмі Андрій Щербаков, кандидат від партії "Громадянська позиція" у 183-му окрузі (Херсонщина).
Представник націоналістів із чужим підписом
Висуванцем ВО "Свобода" є харків'янин, підприємець у сфері ремонту автотранспорту Олександр Константінов.
Тези його програми, завантаженої на сайт ЦВК, частково дублюють програму самої "Свободи". А під текстом, який мав би подавати особисто Константінов, станом на 5 липня стояли ініціали-підпис іншої особи, а саме Юрія Цейка, депутата з фракції "Свобода" у Волинській облраді.
Помічниця від "Самопомочі"
Від парламентської партії "Самопоміч" на цих виборах у 174-му окрузі йде Анна Любчич. Вона народилася на Львівщині, проживає в Харкові, працює ученим секретарем у науково-дослідному інституті Національної академії правових наук України. У 2018 році Любчич подавала декларацію як кандидатка в депутати Пісочинської ОТГ. За попередній календарний рік теж подала декларацію. Вона є співзасновницею ГО "Громадські зміни майбутнього", а також помічницею народного депутата від "Самопомочі" Романа Семенухи.
Ще кілька нетехнічних кандидатів
У цьому окрузі кандидатом-самовисуванцем зареєструвався й Владислав Безрук, якого у ЗМІ називають "Мамонтом". Він є адвокатом і власником 9-ти компаній, зокрема й юридичної фірми "Легіон". Безрук був претендентом на головну роль у 9-му сезоні шоу "Холостяк". У жовтні 2018 року поблизу спортклубу на нього скоїли напад. Невідомий відкрив вогонь з автомата й поранив адвоката у спину.
Ще одним самовисуванцем у цьому окрузі є харків'янин, підприємець у будівельній галузі Олексій Тесаловський. Як кандидат у нардепи він подав декларацію за 2018 рік до НАЗК. На сторінці Тесаловського у Facebook зазначено, що він є амбасадором компанії Harley Davidson.
Також Тесаловський писав, що його син посів друге місце на турнірі з футболу, що відбувся за підтримки мера Харкова та іншого кандидата в нардепи в цьому окрузі – Олександра Ткаченка. У дописі він подякував організаторам змагань.
І дюжина можливих технічних кандидатів
1. Володимир Андрющенко, самовисуванець. Він є підприємцем, основний вид діяльності – "прокат товарів для спорту та відпочинку". У 2015 році Андрющенка обрали депутатом Дергачівської районної ради від партії "Наш край". Тоді він був у списку як заступник директора ГО "Фельдман Екопарк". Висувався й до Харківської облради за списком цієї ж партії, однак набрав замало голосів. У ВРУ 7-го та 8-го скликань був особистим помічником Фельдмана. На позачергових парламентських виборах 2019 року Андрющенко з'явився у списку кандидатів у 174-му окрузі як член партії "Наш край", хоча балотувався як самовисуванець.
Найімовірніше, Фельдман вирішив залишити "свою" людину у списку на той випадок, якщо його реєстрацію як кандидата з якихось причин скасують.
2. Віталій Говоруха, самовисуванець. Він є власником трьох компаній, зокрема й ТОВ "Індіго груп", яке перемогло в найбільшій кількості тендерів Харківської ОДА та керівникові якого у квітні 2019 року оголосили про підозру в розкраданні бюджетних коштів під час реконструкції водонапірної вежі в Богодухівському районі.
Програма Говорухи списана з програми самовисуванця у 144-му окрузі Андрія Пєтушкова.
3. Анна Гумен, самовисуванка. Мешкає в селі Суховоля Городоцького району Львівської області. Є заступницею директора ТОВ "Євробуд-холдинг", зареєстрованого у Львові. Власником цієї фірми є Іван Тицейко, котрий, за інформацією ЗМІ, був довіреною особою кандидата в нардепи від Партії регіонів Богдана Хруставчука 2012 року, очолював "Молоді регіони" в Пустомитах на Львівщині та вчинив напад на журналіста. У 2010 році особа з такими самими ПІБ балотувалася до Львівської міськради від ВО "Батьківщина".
Деякі тези програми Гумен скопійовано з програми Комуністичної партії України на виборах 2012 року, а один з абзаців – з програми ВО "Свобода" на тих самих виборах.
4. Олексій Давиденко, самовисуванець. Харків'янин, директор ТОВ "Екотехнолайн", що виконує будівельні роботи.
5. Сергій Каленюк, самовисуванець. Народився на Житомирщині, проживає в Ірпені Київської області, безробітний. У 2015 році балотувався на довиборах до ВРУ у 205-му окрузі (Чернігівська область), а у 2016-му – на довиборах у 114-му окрузі (Луганщина). І щоразу обіцянки кандидата різнилися.
В актуальній програмі Каленюка є словосполучення "Велика Вітчизняна війна", яке вивели з ужитку після ухвалення ВРУ "декомунізаційного пакету законів" 9 квітня 2015 року. Це може свідчити про те, що кандидат теж запозичив у когось давню програму зразка 2014 року.
6. Геннадій Камленок, самовисуванець. Народився на Чернігівщині, мешкає в Чернігові. Працює охоронцем в охоронній компанії "Явір 2000". Саме на цю фірму було оформлено автівку, з якої 13 квітня 2014 року вбили бійця "Альфи" у Слов'янську. Керівник "Явору 2000" Андріан Орліковський тоді заявив, що це авто в них викрали. А власником компанії є Євгеній Лихожон, екс-депутат Полтавської облради від Партії регіонів.
Програму Камленка повністю скопійовано з програми самовисуванця Віктора Мельника на довиборах 2016 року у 151-му окрузі (Полтавщина).
7. Наталія Мещерякова, самовисуванка. Зареєстроване місце проживання – м. Хрустальний Луганської області (непідконтрольна Україні територія). У програмі ж кандидатки зазначено, що вона мешкає у 174-му окрузі. Утім, програма може бути сфабрикованою, бо там кандидатка називає себе в чоловічому роді. Мещерякова, судячи із сайту ЦВК, безробітна.
8. Олена Олефір, самовисуванка. Народилася на Луганщині, проживає у Броварах Київської області. Менеджерка з продажу книжок у КНУ ім. Т.Шевченка.
Її програма скопійована з програми Олександри Воловенко, самовисуванки у 113-му окрузі (Луганщина).
9. Вікторія Присташ, самовисуванка. Народилась у Костополі Рівненської області, зареєстроване місце проживання – Київ. У травні 2019 року пропонувала роботу для манікюрників у своєму рідному місті.
Програма Присташ списана з програми іншої кандидатки в нардепи в цьому ж окрузі – Олени Олефір, яка у свою чергу скопійована з програми Олександри Воловенко, самовисуванки у 113-му окрузі (Луганщина).
10. Анна Фатєєва, самовисуванка. Народилася на Донеччині, зареєстроване місце проживання – на Сумщині. Підприємниця у сфері роздрібної торгівлі.
Тези програми Фатєєвої майже дослівно скопійовано з тієї програми, з якою Юлія Тимошенко йшла на президентські вибори 2014 року.
11. Віталій Федусяк, самовисуванець. Киянин, безробітний. Його програма повністю скопійована з програми Олександра Кутового, кандидата-самовисуванця на довиборах до ВРУ у 151-му окрузі (Полтавщина) 2016 року.
12. Анатолій Царик, самовисуванець. Наразі є начальником дільниці ТОВ "Смарт солюшнс груп". Особа з аналогічними ПІБ вступила до Київського національного університету будівництва та архітектури у 2014 році.
Програма Царика скопійована з програми самовисуванця Андрія Свинаренка, який балотувався на довиборах до ВРУ 2013 року в окрузі №194 (Черкащина).
13. Олександр Ятчук, самовисуванець. Народився й проживає у Волинській області, безробітний. У 2016 році балотувався на довиборах до ВРУ у 114-му окрузі (Луганщина).
На цьогорічних виборах він вирішив використати свою попередню програму, навіть не виправивши помилки.
Самовисуванці, чиї програми скопійовано з чужих та хто не веде на окрузі жодної агітації, найімовірніше, є технічними кандидатами. Особливо сумнівний вигляд мають потенційні парламентарії, прописані в інших областях України та на окупованих територіях.
Є підозри, що щонайменше 15 кандидатів у нардепи у 174-му окрузі є технічними (13 із них ми перелічили в останньому розділі + клон Бойка та кандидатка від фірми "Слуга народу"). Техкандидати потрібні для відтягування голосів неуважних нелояльних виборців під час голосування або для збільшення кількості членів виборчих комісій від головних кандидатів під час жеребкування.
Рух ЧЕСНО зробив огляд перших десяток списків "Слуги народу", "Голосу", "Європейської солідарності", "Батьківщини", "Української стратегії Гройсмана", "Сили і честі" та "Опозиційної платформи – За життя". Також вийшов огляд другої десятки "Опозиційної платформи – За життя".
Політична партія "Голос" відкликала кількох своїх кандидатів із мажоритарних округів після перевірки їх на доброчесність.
Нагадаємо, 21 липня 2019 року мають відбутися позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.
Поділитись