$1 млн за 15 днів: хто й навіщо фінансував дніпровський "Опоблок"

Фото: $1 млн за 15 днів: хто й навіщо фінансував дніпровський "Опоблок"

Грудень минулого року видався неймовірно врожайним для Дніпропетровської обласної організації партії "Опозиційний блок". Протягом місяця на її банківський рахунок надійшло понад 26 млн грн, тобто близько $1 млн. Для порівняння: решта осередків партії та її центральний офіс разом за рік зібрали менш ніж 4 млн. Чому ж такі кошти у грудні 2018 року одержала саме парторганізація на Дніпропетровщині?

Грудень минулого року видався неймовірно врожайним для Дніпропетровської обласної організації партії "Опозиційний блок". Протягом місяця на її банківський рахунок надійшло понад 26 млн грн, тобто близько $1 млн. Для порівняння: решта осередків партії та її центральний офіс разом за рік зібрали менш ніж 4 млн. Чому ж такі кошти у грудні 2018 року одержала саме парторганізація на Дніпропетровщині?

15 грудня в Києві відбувся всеукраїнський з'їзд партії "Опозиційний блок", на якому кандидатом у Президенти України висунули Олександра Вілкула. Родом Вілкул із Кривого Рогу Дніпропетровської області. Його батько – мер цього міста, у якому зосереджено великі промислові підприємства групи "Метінвест" Ріната Ахметова та Вадима Новинського. Вілкул працював на підприємствах "Метінвесту" у Кривому Розі, очолював Дніпропетровську облдержадміністрацію. 

Саме в період від 15 до 31 грудня, після затвердження кандидата, уродженця Дніпропетровщини, до Дніпропетровської обласної організації партії "Опозиційний блок" потекли кошти.

Внески робили організовано, переважно з Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської та Дніпропетровської областей і м. Києва. Один внескодавець – з Чернігівської області. Схоже, ці гроші збирали на передвиборчу кампанію кандидата в Президенти Олександра Вілкула. 

Хто та скільки перерахував?

Ахметов-Новинський, їхні менеджери та партнери

Минулого року партія "Опозиційний блок" розкололася. 9 листопада Юрій Бойко та Вадим Рабінович підписали угоду про створення "Опозиційної платформи – За життя", яка кандидатом у Президенти висунула Юрія Бойка.

20 листопада 2018 року його виключили з фракції партії "Опозиційний блок" у Верховній Раді разом із Сергієм Льовочкіним – екс-очільником Адміністрації Президента часів Віктора Януковича. Цю групу називають "київськими", або "газовиками", через вплив на неї бізнесмена з інтересами в газовій галузі Дмитра Фірташа.

В "Опоблоці" лишилася "донецька" група, або "промисловці". Вона підпорядковується найзаможнішому українцеві Рінату Ахметову. У партії залишився і його партнер, член політичної ради "Опозиційного блоку" Вадим Новинський. Ахметов разом із Новинським є власниками групи "Метінвест" (керуюча компанія групи – ТОВ "Метінвест холдинг"). 

У грудні минулого року Дніпропетровську обласну організацію "Опоблоку" профінансували здебільшого або колишні менеджери Ахметова-Новинського, або партнери "Метінвесту".

Найбільший внесок зробило ТОВ "РБО Україна" – 2,96 млн грн. Співвласницею цієї компанії є дружина нардепа від "Опозиційного блоку" Олексія БілогоІрина. Раніше Громадський рух ЧЕСНО зарахував екс-регіонала Білого до умовної орбіти олігарха Ріната Ахметова. Значна частина професійного життя Олексія Білого пов'язана з ВАТ "Єнакіївський коксохімічний завод", де він працював протягом 1988-2006 років. Білий також був директором ПрАТ "Азовсталь" у 2002-2006 роках. Основним акціонером компанії є група "Метінвест" Ріната Ахметова та Вадима Новинського

Білий входить до політради партії "Опозиційний блок".

Крім Ірини Білої, співвласниками ТОВ "РБО Україна" є Юрій Рац і Дмитро Остапенко. Дружина Остапенка – суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області

ТОВ "РБО Україна" базується у Кривому Розі, має філії в містах Маріуполь і Запоріжжя. Серед його партнерів – підприємства, які належать до групи "Метінвест" Ріната Ахметова та Вадима Новинського, а саме: "Маріупольський МК ім. Ілліча" (Маріуполь), МК "Азовсталь" (Маріуполь), Центральний та Північний гірничо-збагачувальні комбінати (Кривий Ріг). Партнерами ТОВ "РБО Україна" є й інші компанії, не пов'язані з Ахметовим.

До речі, ТОВ "РБО Україна" профінансувало ще й виборчий фонд Вілкула, перерахувавши в лютому на його рахунок 3,3 млн грн.

ТОВ "ЦЕРН" трьома траншами надало дніпровському "Опоблоку" 2,5 млн грн. Ця компанія консультує "промисловців" з питань екології. Її клієнтами є найбільші промислові підприємства країни. Серед партнерів – "ДТЕК" та група "Метінвест". Невдовзі ТОВ "ЦЕРН" переказало ще 1,5 млн грн, але вже на рахунок виборчого фонду Олександра Вілкула.

Депутат Верховної Ради від "Опоблоку" Володимир Гусак перерахував 1,47 млн грн. Максимальна сума, яку може внести на користь партії чи кандидата фізична особа, – 1,47 млн грн. У 2006-2014 роках Гусак працював у ТОВ "Метінвест холдинг" Ріната Ахметова та Вадима Новинського (там же отримала 7 млн грн як зарплату його дружина, про що свідчить декларація нардепа) спочатку директором дивізіону вугілля та коксу, далі – директором із закупівель і логістики. У 2002-2005 роках він був менеджером у компанії "СКМ".

Його колега з фракції Дмитро Колєсніков, який народився у Кривому Розі та з кінця 2012 року до початку 2014-го очолював Дніпропетровську облдержадміністрацію, вніс 548 тис. грн. До 2006 року він працював на Центральному та Північному гірничо-збагачувальних комбінатах. У 2006-му ці комбінати ввійшли до групи "Метінвест". Того ж року Колєсніков кілька місяців пропрацював виконавчим директором Центрального ГЗК, потім став заступником міського голови Кривого Рогу, а в серпні 2006-го – першим заступником міністра промислової політики за прем'єрства Віктора Януковича. 

Син нардепа від "Опоблоку" Ігоря Шурми Ростислав переказав 1,45 млн грн. Ростислав Шурмагенеральний директор ПАТ "Запоріжсталь", власником якого з 2012 року є вже відома група "Метінвест". Того самого року Шурма-молодший і очолив підприємство. 

Ростислав Шурма також є керівником Запорізької обласної організації партії "Опозиційний блок" і членом політради партії. Його обрали депутатом Запорізької облради, але він відмовився від мандата.

Про те, що масове надходження грошей на рахунки дніпровського "Опоблоку" пов'язане з виборами, свідчить і той факт, що Шурма-молодший, як і чимало інших донорів партосередку в IV кварталі 2018 року, згодом перерахував кошти й у виборчий фонд Вілкула (майже 900 тис. грн).

Партнер і друг Ріната Ахметова, зокрема за ТОВ "Восток Проджект", Борис Колесніков надіслав 1,4 млн грн. Екс-регіонал був віце-прем'єр-міністром – міністром інфраструктури України за президентства Віктора Януковича. Наразі очолює політраду партії "Опозиційний блок". 

Борис Колесніков володіє кількома підприємствами, зокрема й ПрАТ "Виробниче об'єднання "Конті"

Мажоритарний власник ТОВ "Торгівельний будинок "Конті" Едуард Скоробогатов перерахував Дніпропетровській облорганізації партії 1,35 млн грн. 

1,3 млн переказав депутат Запорізької міської ради з фракції "Опозиційний блок" Андрій Лученко. Він працює директором з персоналу у ВАТ "Запоріжсталь" групи "Метінвест".

"Мелітопольські": Балицький

Мелітополь – місто в Запорізькій області, "вотчина" сім'ї Балицьких. Депутат Верховної Ради від "Опозиційного блоку" Євген Балицький є членом політради однойменної партії.

ТОВ "Мелітопольський завод підшипників ковзання" (ТОВ "МЗПК") родини Балицьких надіслав до Дніпропетровської облорганізації партії "Опозиційний блок" у грудні минулого року 1,2 млн. Власниками заводу є батько нардепа, депутат Запорізької облради від "Опоблоку" Віталій Балицький та його син Олександр

Євген Балицький не виключає, що гроші могли йти на передвиборчу кампанію кандидата у Президенти Олександра Вілкула

"Я думаю, что да. Я думаю, что с этим связано (з фінансуванням передвиборчої кампанії Олександра Вілкула, – авт.). И помощник, и отец у меня в партии "Оппозиционный блок", поэтому, вероятнее всего, они внесли (нерозбірливо, – авт.) именно из соображений поддержки партии", – каже нардеп. 

Балицький твердить, що не робив внеску в той період і не знає, з чим насправді пов'язані грудневі надходження саме до Дніпропетровської обласної організації "Опозиційного блоку".

Ще десятеро осіб з Мелітополя та Мелітопольського району перерахували по 149 999 грн.

"Найчастіше причиною переказу внесків по 149 тисяч є небажання справжніх і підставних донорів проходити спеціальну банківську перевірку. Згідно з правилами, банки повинні робити спецперевірку та відстежувати походження коштів, якщо платіж перевищує 150 тисяч гривень", – пояснює аналітик з партійних фінансів Руху ЧЕСНО Ігор Фещенко.

Серед тих, хто робив такі внески, – голова фракції "Опоблок" у Мелітопольській міськраді Галина Данильченко, її син Юрій та дочка Наталія Протасова. Галина Вікторівна працює директоркою ТОВ "МЗПК" Балицьких. 9 травня 2019 року вона разом з Євгеном Балицьким брала участь у публічних заходах.

Аналогічну суму вніс і помічник нардепа Балицького на платних засадах Андрій Ковганко (зазначене місце проживання – м. Дніпро). 

Також 149 999 грн надіслали Тетяна Олексіївна та Вадим Валентинович Міхєєви. Чоловік з такими прізвищем, ім'ям та по батькові вже фігурував у місцевих ЗМІ. У 2016 році відбулося виїзне засідання депутатів міської ради від "Опоблоку" в "бізнес-центрі нардепа Євгена Балицького". Досередини намагалася пройти журналістка, але її не пустив невідомий чоловік, якого раніше помічали на сесії Мелітопольської міської ради разом з "тітушками". 

Дає команду розходитися

Згодом його ідентифікували як Вадима Валентиновича Міхєєва, начальника штабу непідконтрольного Україні Першотравневого райвідділка міліції. Звідти він перебрався до Мелітополя.

Таку саму суму перерахував і Сергій Ярчук. Відомо, що людина з прізвищем Ярчук, але з іменем Віталій була помічником Євгена Балицького. Та чи є родичами Сергій і Віталій, не відомо. Принаймні по батькові в них різні.

Внески зробили й очільник Мелітопольської районної організації Партії регіонів Володимир Дубенко, а також Леонтій Литвиненко та Олександр Шкрабік.

Трохи меншу суму, а саме 145 тис. грн, вніс підприємець Дементій Чернишов. Основний вид його діяльності – "оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням". Ще 85 тис. грн дав Дмитро Старокож.

Загалом протягом грудня 2018 року мелітопольці перерахували до Дніпропетровської облорганізації партії "Опозиційний блок" майже 3 млн грн. 

Серед донорів – дніпровський бізнесмен Єрмолаєв

ТОВ "Торгова група "ТНП" внесла на рахунок Дніпропетровської облорганізації партії майже три мільйони гривень. Як зазначено на сайті компанії, її 2003 року заснував впливовий місцевий бізнесмен Вадим Єрмолаєв.

 

Відео з YouTube-каналу корпорації "Алеф" про Вадима Єрмолаєва

Чоловік родички Вадима Єрмолаєва Ігор Циркін – депутат Дніпропетровської обласної ради від "Опозиційного блоку". У 2012-2014 роках Циркін був народним депутатом України від Партії регіонів. Голосував за диктаторський закон 16 січня 2014 року. Наразі працює генеральним директором заводу ABM Technology, у який інвестував Єрмолаєв.

До речі, від початку 2019 року Єрмолаєв, котрого називали одним з найменш публічних бізнесменів, почав з'являтися в інформаційному просторі. Зокрема, саме в цей період у YouTube завантажили відео про бізнесмена. В Інтернеті почали частіше писати про інвестиції Єрмолаєва. 

Торговці одягом

Окремою категорією внескодавців є приватні підприємці, основний вид діяльності яких – оптова чи роздрібна торгівля одягом і взуттям. Вони з різних міст Луганської, Донецької та Харківської областей.

Так, 100 тис. грн внесла Ірина Шиліна з Краматорська Донецької області. На сайті work.ua є анкета, де зазначено, що з 2013 року вона працює директоркою філії мережі магазинів "Конфіскат". 

У телефонній розмові Шиліна підтвердила, що зробила внесок на користь "Опозиційного блоку" в розмірі 100 тис. грн. 

На запитання, а чому перерахувала кошти саме Дніпропетровській обласній організації партії, вона відповіла:

"Удобно мне так было. Я находилась на тот момент там", – повідомила Шиліна.

Підприємниця підтвердила, що дала гроші на передвиборчу кампанію.

"Ну, конечно, на предвыборную кампанию Бойко (останнє слово вимовила нерозбірливо, – авт.)", – швидко й нервово промовила Ірина, після чого сказала, що не може далі розмовляти й кинула слухавку. 

На тому самому сайті з пошуку роботи є резюме Анастасії Кутиніної з Добропілля Донецької області, яка внесла до Дніпропетровської облорганізації партії "Опозиційний блок" 110 тис. грн. В анкеті написано, що вона теж з 2013 року працює керуючою магазину роздрібної торгівлі одягом і взуттям, проте назву крамниці не зазначила. Після здійснення переказу коштів у квітні 2019 року вона розмістила оголошення про пошук роботи із зарплатою 10 тис. грн. Вочевидь, її дохід або на цьому ж рівні, або ще менший. 

На запитання, чи правда те, що вона внесла на рахунок партії "Опозиційний блок" у грудні 2018 року 110 тис. грн, Кутиніна відреагувала:

"Что, что?"

Вислухавши запитання ще раз, вона сказала, що на такі питання не відповідатиме: 

"Ну, это как бы не ваше дело".

Журналіст Руху ЧЕСНО під час розмови наголосив на тому, що те, що донор партії жертвує гроші й водночас шукає роботу, здається дещо дивним.

"Всего доброго", – зреагувала Кутиніна й кинула слухавку.

130 тис. грн переказала Тетяна Волощенко з Краматорська Донецької області. На своїй сторінці в соцмережі "ВКонтакті" вона закликає вступати до спільноти магазину "Конфіскат" у Краматорську. 

91,7 тис. грн перерахував Іван Дульцев, який у квітні 2019 року припинив підприємницьку діяльність.

Іван Дульцев у червоному квадраті у клубі джіу-джитсу під написом "Sevastopol, Russia"

Підприємниці Юлія Данько із Сєвєродонецька та Лілія Малуда з Лисичанська Луганської області переказали партії по 100 тис. грн.

Данько, вислухавши кілька разів запитання про те, чи робила вона внесок у розмірі 100 тис. грн у грудні 2018 року, відказала, що їй не зовсім зручно розмовляти й кинула слухавку.

Наталя Чумакова з Мар'їнського району Донецької області внесла 110 тис. грн.

Юлія Андрєєва з Харкова перерахувала 150 тис. грн, а її землячка Тетяна Кульганська – 450 тис. грн.

Решта – фізособи зі Сходу України

 

Інші фізичні особи перерахували до Дніпропетровської обласної організації партії "Опозиційний блок" 3,8 млн грн. Здебільшого це маловідомі, непублічні люди. 

Наприклад, Ірина та Ярослав Шевчуки внесли по 140 тис. грн.

Фото було опубліковане в соцмережі "ВКонтакті" на початку 2016 року


Судячи зі сторінки Ірини Шевчук у соцмережі "ВКонтакті", вона викладає англійську мову в мовному центрі та готує дітей до ЗНО. Подружжя з Донеччини, але мешкає в Києві.

Куди витрачали?

Від 20 до 28 грудня 2018 року Дніпропетровська обласна організація політичної партії "Опозиційний блок" витратила понад 11 млн грн з отриманих внесків. Найбільше, а саме 7,4 млн грн, перерахувала ТОВ "Медіа партнерство баінг" (входить до "Медіа групи Україна", власником якої є SCM Ріната Ахметова). Найімовірніше, через цю компанію замовляли рекламу не лише на каналах, що належать Ахметову. Так, у грудні Рух ЧЕСНО зафіксував ролики з Олександром Вілкулом на телеканалі "СТБ".

Ролики містять формулювання "наш справжній кандидат Олександр Вілкул", хоча на момент їх трансляції виборча кампанія ще не почалася.

Ще 3,9 млн грн цьому самому підприємству заплатили за розміщення інформаційних матеріалів на зовнішніх носіях. На оплату послуг з розміщення й обслуговування реклами ТОВ "ВБ "Подія" спрямували 2,2 млн грн. Тобто Дніпропетровська обласна організація партії "Опозиційний блок" витрачала кошти на рекламу, яка охоплювала не тільки Дніпропетровщину. 

Тож у грудні-січні дочасна агітаційна кампанія Вілкула оплачувалася з рахунку дніпровського осередку "Опозиційного блоку". Саме з цим і пов'язаний сплеск фінансової активності місцевої парторганізації. Вочевидь, через конфлікт у політраді партії команда Вілкула вирішила користуватися рахунками того осередку партії, над яким вона має цілковитий контроль. Зареєструвався в ЦВК Вілкул лише 25 січня, а рахунок виборчого фонду відкрив 30 січня.

Нагадаємо, що основними донорами президентської кампанії Олександра Вілкула, як і у випадку з фінансуванням дніпровського "Опозиційного блоку", став менеджмент і партнери Ріната Ахметова. Окрему велику групу внескодавців становив менеджмент "Запоріжсталі". Цікаво, що понад половину витрат з виборчого фонду було здійснено на рахунки медіа й інших підприємств того ж таки Ріната Ахметова (зокрема, телеканал "Україна").


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]