Рух ЧЕСНО на основі майже восьмирічної роботи підготував критерії оцінки роботи політика/політикині, які допоможуть виборцям оцінити, наскільки він чи вона є доброчесними.
Протягом парламентських виборів 2019 ми аналізуватимемо кандадатів та кандидаток за наступними критеріями:
Прогульництво (для депутатів місцевих рад) та якість голосування депутатів місцевих рад (участь у негативних для громади голосуваннях, рівень опозиційності)
Гречкосійство
Критерій 1. Прогульництво
Щодо депутатів місцевих рад, які стануть кандидатами в народні депутати, ми називаємо "прогульниками" тих, хто не відвідав від 25% засідань сесій чи комісій упродовж будь-якого календарного року під час каденції.
Цей критерій застосовується за наявності даних про відвідування депутатом сесій та комісій на веб-сайтах місцевих рад.
Критерій 2. Якість голосування депутатів місцевих рад
Громадський рух ЧЕСНО оцінює індекс опозиційності голосувань депутата (відсоток голосувань “проти” та “утримався” у загальній кількості голосувань). Цей критерій відстежується за наявності інформації про поіменне голосування депутатів у раді на її офіційному сайті.
Окрім цього, Громадський рух ЧЕСНО відстежує поіменні голосування за маркерні для громади питання.
Критерій 3. Фігурування в антикорупційних розслідуваннях (ФАРи)
У грудні 2015 року Рух ЧЕСНО запровадив моніторинговий інструмент – каталог фігурантів антикорупційних розслідувань, де ми збираємо матеріали журналістів-розслідувачів про політиків.
Нашими джерелами для моніторингу є видання "Наші гроші", "Схеми", "Слідство.Інфо", "Українська правда", "Ukr.aw", "Наші гроші з Денисом Бігусом" та інші. Ми не стверджуємо, що фігуранти каталогу вчинили корупційне правопорушення та не оцінюємо їхніх дій, а лише заохочуємо ознайомитися з журналістськими розслідуваннями, у яких фігурують кандидати в народні депутати. Детальніше про методологію ФАР можна дізнатися на сайті Громадського руху ЧЕСНО.
Критерій 4. “Гречкосійство”
Гречкосійством ми називаємо спроби політиків вплинути на волевиявлення виборців самостійно чи через допоміжних суб’єктів шляхом роздавання подарунків, надання послуг або інших матеріальних чи нематеріальних активів.
За цим критерієм ми вважатимемо за факти гречкосійства подарунки, послуги, надання кандидатом інших матеріальних чи нематеріальних активів, вартість яких перевищує 3% прожиткового мінімуму, чинного на момент старту виборчої кампанії. Від 1 січня 2019 року і станом на 22 травня прожитковий мінімум становить 1853 грн, з яких 3% – 55,69 грн.
Допоміжними суб’єктами можуть бути:
а) благодійні фонди з декларацій кандидатів, іменні благодійні фонди, не зазначені в деклараціях, а також іменні або інші благодійні фонди, які діють в інтересах кандидата й можуть вплинути на вибір виборців.
б) помічники (якщо кандидат є чинним нардепом), довірені особи кандидатів, помічені в наведених вище діях, що можуть вплинути на вибір виборців.
Благодійні фонди ми занесли до переліку через те, що саме їх політики часто використовують для "засівання" округів і впливу на електоральний вибір громадян. За дослідженням Руху ЧЕСНО, 80 нардепів мають у деклараціях 94 благодійні фонди. Крім цього, фіксуються випадки іменних благодійних фондів, яких немає в деклараціях, а також благодійних фондів, котрі прямо чи опосередковано пов’язані з політиком.
Зауважимо, що існування в депутата благодійного фонду або промоутування ним певного благодійного фонду не є підставою називати такого політика гречкосієм. Водночас, Рух ЧЕСНО розглядає наявність благодійного фонду як причину для перевірки його діяльності. Ми беремо до розгляду діяльність благодійних фондів через те, що ці організації не оприлюднюють своїх донорів, а це уможливлює зловживання кандидатами фінансовою спроможністю фондів.
Ми фіксуємо факти гречкосійства до старту виборчої кампанії, оскільки це є білою плямою в законодавстві, яка дає можливість потенційним кандидатам вести активну діяльність – часто в межах певного округу – впродовж тривалого часу, але до початку виборчої кампанії. Крім того, використовуючи благодійні фонди, потенційні кандидати не повинні розкривати джерела походження коштів, витрачених на гречкосійство. Відтак, ми не завжди можемо зважати лише на наявність чи відсутність грошових активів і доходів у деклараціях таких кандидатів. Зауважимо, що після старту виборчої кампанії виникає відповідальність за підкуп виборців, що передбачено статтею 160 Кримінального кодексу України, і з цього моменту фактами підкупу виборців мають опікуватися відповідні правоохоронні органи.
Окрім цього, аби надати виборцям суспільно важливу інформацію, усіх кандидатів в народні депутати та членів їхніх сімей, з якими кандидат або кандидатка має спільний побут, Громадський рух ЧЕСНО перевіряє на наявність зв’язків з іншими політиками та політичними силами.
Ми беремо до уваги наступні показники:
членство в політичних партіях
фракційна та партійна приналежність
наявність статусу помічника/помічниці депутата
членство у виборчих комісіях від партії чи кандидата
реєстрація довіреною особою кандидата в нардепи чи кандидата в президенти
місце роботи, якщо воно пов’язане з політиками
декларація на сайті НАЗК
участь у фінансуванні політичних партій
пов’язані особи (фізичні особи, з якими кандидат має родинні чи комерційні зв’язки, а також юридичні особи, з яким простежується зв’язок кандидата)
конфлікт інтересів (голосування в сферах потенційного приватного інтересу кандидата тощо).
Також Рух ЧЕСНО моніторить склад виборчих комісій та довірених осіб для того, щоб визначити технічні зв’язки з політичними партіями та кандидатами або кандидатками.
Рух ЧЕСНО не виступає за або проти жодної політичної партії, кандидата або кандидатки. Критерії, складені Рухом ЧЕСНО, є рекомендаційними для виборців і покликані допомогти українцям зробити поінформований вибір під час голосування, як і інформація про політичну пам’ять, яка стосується кандидата або кандидатки. У разі, якщо кандидат/ка не погоджується із викладеним за методологією матеріалом, за стандартами збалансованості інформації він/вона має право надати ЧЕСНО коментар щодо фактів, викладених у статті, який буде оприлюднено.
Методологію щодо оцінки роботи кандидатів в нардепи, які були народними депутатами у 8 скликанні, Громадський рух ЧЕСНО розробив і оприлюднив окремо.
Поділитись