В окрузі №116 у Львові (Залізничний і частина Шевченківського району) офіційно зареєстровано 13 кандидатів у народні депутати України. Рух ЧЕСНО проаналізував усіх цих претендентів та претенденток.
8 кандидатів на окрузі були висунуті політичними партіями. Ще 5 йдуть у рамках самовисування. Серед кандидатів від партій є чинна народна депутатка із "Самопомочі" Ірина Подоляк. Команду Порошенка, яку на президентських виборах підтримали львів’яни, на окрузі представляє екс- “нарфронтівець” і чинний нардеп Микола Княжицький. Також на окрузі балотується колишня народна депутатка -“свободівка” Ірина Фаріон.
Партія “Слуга народу” висунула забудовника Ростислава Мельника. “Голос” кандидує чиновницю Львівської міськради Марту Романяк. Також за мандат змагатиметься депутат ЛМР Валерій Веремчук ("Громадянська позиція"), очільниця місцевої "Батьківщини" Наталія Тимчій, представник “Сили і честі” Василь Попович.
Серед самовисуванців: депутат ЛМР від “УКРОПу” Ігор Зінкевич, Брюховицький селищний голова Володимир Доманський, ФОП Володимир Клим, директорка ЛКП “Рясне-402” Іванна Козак та директорка ПП “Нарлік” Світлана Лисецька.
(Текст оновлено 2 червня 2018 року після завершення реєстрації всіх кандидатів).
Клонів на окрузі, які стали тенденцією цих виборів, немає.
Результати І туру президентських виборів свідчать, що львів’яни підтримують Петра Порошенка (майже 44% виборців). Це єдина область, де за результатами голосування переміг Порошенко. У ІІ турі підтримка екс-президента сягнула понад 70% у Львові (116 округ). Мер Львова Андрій Садовий знявся на користь конкурента Анатолія Гриценка. Той у 116 окрузі посів у першому турі друге місце і, як об’єднаний кандидат від опозиції, набрав менше 19%.
Згідно з результатами соцопитувань, парламентська партія “Самопоміч” суттєво втратила підтримку населення. Вона опустилася десь до 1 %. Отже, “самопомічівці”, які йдуть у списку, мають усі шанси не потрапити до парламенту. Для партійців Садового чи не єдиним шансом знову потрапити в парламент залишаються мажоритарні округи.
Інші кандидати можуть скористатися рейтингами своїх партій для отримання кращих результатів.
Два нардепи змагаються за один мандат: Княжицький VS Подоляк
Миколу Княжицького на цьому округу висунула партія "Європейська солідарність" (БПП). Протягом каденції він був у складі провладної коаліції як представник "Народного фронту". Потрапив у парламент 2014 року за списком цієї політсили. Тоді Transparency International вимагала у партії зняти його кандидатуру. Політику закидали участь у рейдерському захопленні телеканалу TVI.
У парламенті Княжицький підтримав створення антикорупційного суду та впровадження виборчої реформи. Політик також голосував за створення НАБУ та скасування загального нагляду прокуратури.
Але нардеп також підтримав декларування антикорупційних активістів, яке суд згодом визнав неконституційним. Також голосував за те, щоби генпрокурора можна було призначати без вищої юридичної освіти. Княжицький був одним із 59 депутатів, котрі підписали подання, на підставі якого Конституційний Суд України декриміналізував незаконне збагачення.
Княжицький у діючому скликанні парламенту очолює Комітет з питань культури і духовності.
Він був народним депутатом України попереднього скликання (за списком партії "Батьківщина"). Йшов 11 у списку.
До того, як потрапити у прохідну частину списку “Батьківщини”, політик був помічником двох народних депутатів – Михайла Волинця від БЮТу (6 скликання) та Володимира Сівковича у ВРУ 4-го скликання. Княжицький товаришував із Сівковичем.
2013 року Сівковича підозрювали у причетності до силового розгону Майдану та побиття студентів. Княжицький досі є головою ГО, яку заснував спільно із Сівковичем.
У липні 2012 року, до того, як Княжицький став вперше нардепом, податкова повідомила про порушення кримінальної справи стосовно нього за ухилення від сплати податків на понад 3 млн грн. Йшлося про зарахування неповерненого "ТВі" державою ПДВ. У результаті прокуратура закрила справу проти Княжицького.
Як повідомляють ЗМІ, Княжицький змагався практично за цей же округ, від якого він зараз йде в нардепи, у 2002 році. Тоді він посів 2 місце. Набрав 14,4% голосів і поступився Павлу Качуру.
Після поразки на виборах Княжицький продовжив свій політичний шлях. Його обрали членом політичної ради партії "Трудова Україна" Сергія Тігіпка 2005 року.
Кандидат в нардепи – колишній керівник компаній і телеканалів "Тоніс", "СТБ", "УТ-1", "Газети 24", голова редакційної ради на "ТВі". Був членом Національної ради України з питань телебачення й радіомовлення.
Тепер же Княжицький, який у 2002 році програв представнику “Нашої України” Качуру, змагається з його колишньою помічницею - чинною народною депутаткою від “Самопомочі” Іриною Подоляк. Вона зараз перша заступниця Княжицького у комітеті з питань культури і духовності.
Подоляк перемогла у цьому окрузі з результатом 41,2% голосів у 2014 році. Її найближчий конкурент Валерій Веремчук набрав тоді 17,91%, а Ірина Фаріон, яка намагається знову пройти в парламент, набрала у 2014 році дещо більше 16% і посіла 3 місце.
Представниця “Самопомочі” була однією з двох жінок, які у 2014 році здобули перемогу на "мажоритарці" в Україні.
Народна депутатка від "Самопомічі" вже звернулася із закликом до виборців і просить підтримати її.
Наприкінці червня у Львівському прес-клубі вже відбулися дебати між Подоляк та її конкурентом Валерієм Веремчуком, який наразі представляє “Громадянську позицію” Анатолія Гриценка.
На свій округ Подоляк 2018 року отримала найменше субвенцій з-поміж усіх депутатів-мажоритарників Львівщини, а саме 935 тисяч гривень. Це в 7 разів менше, ніж 2017 року. У коментарі Громадському руху ЧЕСНО 2017 року Подоляк пояснила, що кошти на округ отримують ті, хто не перебуває в опозиції до коаліційної більшості:
"Відколи ми пішли в опозицію, надання субвенцій абсолютно узалежнюється від голосування за бюджет. І це є доконаний факт. Це вам скаже будь-який чесний депутат-мажоритарник. Купувати за лояльність до уряду якісь преференції для свого округу – це фактично продаватися".
За аналізом, проведеним рухом ЧЕСНО, Подоляк потрапила до переліку 25-ти найбільш доброчесних народних депутатів ВРУ 8-го скликання.
Подоляк підтримувала законопроект щодо фінансування партій з бюджету, створення антикорупційного суду та запровадження виборчого кодексу.
Вона була ініціаторкою законопроекту про запровадження контрактної форми роботи в галузі культури та конкурсної процедури призначення керівника державного чи комунального закладу культури (№2669-д), який зазнав критики з боку мистецької комісії при Міністерстві культури, деяких театральних діячів та експертів.
Втім, під час каденції народну депутатка відначилася фактами різкої комунікації у sms-переписці, адресованій своїй помічниці. Коли стало відомо про те, що діти у Львові в театрі впали в оркестрову яму.
Парламентарка додала, що не бачить підстав для звернення (ймовірно, йдеться про депутатське звернення – прим. ЧЕСНО), оскільки це сфера цивільно-правових відносин, що відповідає дійсності.
Згодом вона прокоментувала цю ситуацію так:
"Це дійсно мій текст. Це саркастична фраза, вирвана з комунікації з помічницею. Перепрошую перед усіма, хто повірив у помилковий контекст і був шокований або здивований".
Окрім цього, після звіту народної депутатки, у місцевих ЗМІ обговорювли те, як вона назвала своїх політичних опонентів.
Зауважимо, що представницький мандат означає, що політик представляє інтереси всіх виборців без винятку, навіть якщо вони є політичними опонентами і ти не поділяєш їхніх поглядів.
“Свободівка” Фаріон втретє позмагається за 116 округ
Ще одним кандидатом на окрузі є Ірина Фаріон – українська мовознавиця, професорка, членкиня політради ВО "Свобода", екс-народна депутатка України сьомого скликання та колишня депутатка Львівської обласної ради.
Народною депутаткою 2012 року вона стала саме завдяки перемозі у 116-му окрузі з результатом 68,02%. На вибори-2019 вона йде від об'єднаних сил націоналістів.
Під час каденції у ВРУ Фаріон відвідала понад 80% засідань у електронній реєстрації та понад 90% засідань у письмовій реєстрації.
У 2012-2014 роках у парламенті була першою заступницею голови Комітету Верховної Ради України з питань науки й освіти.
Фаріон заявляла, що 14% жителів країни, які не знають української мови, повинні сісти до в'язниці, а 2014 року зазначала, що "многопишущі слабодухи не спинять планів бандеризації України". Про трагічні події в Одесі 2014 року вона сказала: "Браво, Одеса. Нехай горять чорти у пеклі".
Фаріон деколи прямо критикує Подоляк. Вона обурилася через те, що Львівський окружний адміністративний суд скасував заборону на використання російськомовного культурного продукту в регіоні і припускає, що до цього причетний лідер “Самопомочі” мер Львова Садовий і членкиня партії Подоляк.
У минулому Фаріон була членкинею ВЛКСМ та комсомольського бюро групи, а згодом і Комуністичної партії Радянського Союзу. Раніше вона цей факт заперечувала.
Фаріон балотувалася до Львівської обласної ради 2015 року від “Свободи”. Але її внутрішньопартійний рейтинг був занизьким і вона так і не отримала мандат.
“Свободівка” була довіреною особою Олега Тягнибока на 120 окрузі у 2010 році під час президентських виборів. Двічі, у 2006 та 2010 роках вона обиралась депутатом Львівської облради.
Веремчук перебіг від Ляшка через Добродомова до Гриценка
До Верховної Ради у 116-му окрузі йде депутат Львівської міської ради, голова фракції у ЛМР партії "Народний контроль" Валерій Веремчук. Його висунула "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка.
Окрім "Народного контролю" та "Громадянської позиції", Веремчук також співпрацював з Радикальною партією Олега Ляшка, очолював Львівську міську організацію "Народного руху України", за квотою якого був обраний депутатом Львівської міськради у складі "Нашої України".
Рекламну кампанію Веремчук почав ще до реєстрації в ЦВК, хоча публічно свою рекламу агітацією не вважає.
Згодом політик публічно заявив, що хоче представляти Львів в парламенті.
"Для себе я вирішив: із початком виборчої кампанії балотуватись у народні депутати, щоби мати можливість представляти Львів", – сказав Веремчук. Для ЗМІ він заявляє, що хоче працювати над посиленням децентралізації.
2014 року Веремчук від “Радикальної партії” балотувався від радикалів на цьому окрузі й програв Подоляк. Тоді він посів друге місце з результатом 17,91% голосів.
У рамках проекту «Атестація депутатів місцевих рад» від громадянської мережі «ОПОРА» було виявлено, що він як депутат ЛМР відвідав усі засідання сесії у 2018 році та отримав одні з найкращих балів відвідуваності профільних комісій. Загалом, він увійшов до десятки найбільш позитивно оцінених депутатів.
У ЛМР фракція “Народного контролю” має найвищий показник сумісного голосування з фракцією “Самопоміч”, а загалом формує своєрідний вододіл між більшістю та опозицією.
Веремчук також брав участь у шоу "Нові лідери" на ICTV, але до 10-ки фіналістів не потрапив. Торік був визнаний третім за впливовістю в рейтингу "Лідери громадського впливу Львівщини-2018".
Протягом цієї виборчої кампанії Веремчук публічно подебатував з Подоляк.
Окрім політичної діяльності протягом двох скликань ЛМР Веремчук веде і громадську діяльність. Він очолює громадське формування "Народна самооборона", є координатором Центру забезпечення військових.
У Громадського руху ЧЕСНО виникали питання про приховування видатків на політичну рекламу «Народного контролю». Партія тривалий час не декларувала львівського офісу та видатків на нього. Не відображено у звітах і витрат на замовні матеріали у місцевих ЗМІ, зокрема і відеорпрограми “Народний контроль”.
“Голос” представляє Марта Романяк
Кандидаткою зі стін Львівської міської ради є представниця партії "Голос" Марта Романяк. Вона теж вже взяла участь у передвиборчих дебатах.
"Голос" – не перший політичний досвід Романяк, адже вона вже балотувалась у депутати ЛМР від "Громадянської позиції", яку зараз на цьому окрузі представляє Веремчук.
Романяк є начальницею Управління інформаційних технологій ЛМР. Перед цим працювала в Личаківському відділі Державної виконавчої служби та Управлінні комунальної власності ЛМР. Романяк є юристкою, що має досвід роботи в IT-секторі (львівський ІТ-кластер, Nravo Україна, Nravo kids).
Романяк була учасницею різних освітніх програм, а 2013 року отримала відзнаку "40 Under 40 Ukraine's Emerging Leaders" від U.S. Ukraine Foundation. Також вона є членкинею Асоціації правників України.
Депутати Львівської міської ради 2015 року затвердили перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу. Як пишуть ЗМІ, у списку щасливчиків опинилися друзі, родичі та бізнес-партнери місцевих обранців. Серед них був і чоловік Романяк – Тарас Пукаляк.
“Зе!команда” підтримує забудовника Мельника
У 116-му окрузі від “Слуги народу” балотується забудовник Ростислав Мельник. Зеленський на Львівщині програв вибори. Рейтинг “Слуги народу” на Львівщині навряд чи додасть стільки голосів, щоб можна було безапеляційно перемогти на окрузі.
Політична реклама Мельника висить на білбордах не тільки в межах округу, а й у всьому Львову. Його передвиборча програма наполовину стосується Львова.
ЗМІ та Рух ЧЕСНО вже писав про різні сумнівні бізнес-активності та політичні зв'язки директора "Ріел" та кількох інших компаній.
Відповідно до рішення Сихівського районного суду м. Львова, 2014 року Ростислава Мельника зобов'язали відновити власним коштом зруйновану пам'ятку історії – будинок №30 на вул. Я.Ярославенка у Львові.
2008 року управління охорони історичного середовища повідомило Мельника про те, що придбаний ним будинок є історичною пам'яткою, тому, відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини", він зобов'язаний укласти охоронний договір. Натомість, власник угоди не уклав і будівельних робіт не припинив.
Про піар Мельника на благодійній діяльності ЧЕСНО вже писав раніше.
Кого висунули “Батьківщина” і “Сила і честь”
Від партії "Батьківщина" у 116-му окрузі позмагається голова Львівського міського осередку партії Наталія Тимчій (раніше – Лаврецька). Вона вже взяла участь у передвиборчих дебатах.
Тимчій працює головною спеціалісткою відділу звернень громадян і надання допомоги репресованим та учасникам АТО Львівської обласної ради. Також вона очолює Львівську обласну організацію "Центр політичних студій".
У партії політикиня давно. Наталія Лаврецька була наймолодшою депутаткою Львівської обласної ради від БЮТ у 2006-2010 рр., секретаркою комісії молоді та спорту, очільницею партійної "молодіжки".
2010 року вона так коментувала виключення з фракції ЛОР низки депутатів, серед яких були Іван Стецькович та Ярослав Дубневич:
"Сталось так, що матеріальні ресурси, кадрові призначення затьмарили очі деяким людям".
Через 9 років Стецькович і Тимчій знову разом у партійній команді.
Кандидат Василь Попович від партії “Сила і честь” є головою правління ПрАТ "Львів-Інтуртранс", завідувачем кафедри у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності. У 2014 році він балотувався як самовисуванець.
Попович також є засновником ГО “Січ”. Головою ГО є Іван Белей, що є помічником народного депутата від “Народного фронту” Тетяни Чорновол. Також засновником ГО є: Віктор Проданчук, що балотувався в ЛМР від “Самопомочі”; Олексій Білоус, що балотувався до облради від “Громадянської позиції” та був помічником народних депутатів від “Нашої України” Петра Сабашука і Олександра Третьякова.
У е-декларації кандидата відсутня інформація про володіння чи користування будь-якою нерухомістю, що свідчить про ризик декларування недостовірної інформації, адже, якщо декларація відповідає дійсності, кандидат є безхатченком.
Хто йде самовисуванцем?
Ще одним кандидатом – депутатом ЛМР в окрузі №116 є Ігор Зінкевич. Він є "укропівцем", членом комісії ЛМР з питань землекористування.
Програма кандидата в депутати більше нагадує програму кандидата до місцевої ради, бо переважно стосується, зокрема, капітальних ремонтів, камер відеоспостереження, будівництва доріг, впровадження е-квитка.
Як депутат Зінкевич відвідав понад 99% засідань. Партії “УКРОП” формує своєрідний вододіл між більшістю та опозицією у ЛМР, а найбільшу сумісність голосувань демонструє з фракцією “Самопомочі”.
Окрім депутатства в ЛМР, Зінкевич працює інженером-програмістом у Головному управлінні Національної поліції у Львівській області. Він був засновником однієї з найпопулярніших Facebook-спільнот на Львівщині. Зараз він очолює виконавчий комітет ГО "Варта 1-інфо", що має сайт і газету.
У 2015 році він розповів про свої плани стати депутатом парламенту:
"Я подавав відповідну заяву до ЦВК, але радий, що не пройшов. Господь уберіг мене від цього. Зараз розумію: усе, що тоді відбулося, – на краще. Кожен робить свою роботу, а я роблю й робитиму її тут".
У 2015 році Зінкевич також кандидував на посаду міського голови Львова. У другий тур тоді вийшов Андрій Садовий та Руслан Кошулинський.
Про його політичні зв’язки ми вже писали у попередньому матеріалі.
Як пишуть місцеві ЗМІ, земельна комісія, до складу якої входить Зінкевич, діаметрально змінювала свою позицію щодо одного й того самого земельного питання. Наприклад, того, що стосувалося строку оренди земельної ділянки для колеги Зінкевича з фракції УКРОП Івана Гринди.
Кандидує в окрузі і Володимир Доманський. Він є головою Брюховицької селищної ради. На місцевих виборах перемогу в селі здобув як самовисуванець.
Як кандидат у 116-му окрузі Доманський узяв участь у передвиборчих дебатах.
Під час цих дебатів (детальніше писали у матеріалі) Доманський заявив:
"Закон про децентралізацію потрібно вдосконалити та змінити. Сьогодні деякі громади об'єднуються в ОТГ, які неспроможні існувати. Також потрібно ухвалити закон про агломерацію".
На окрузі присутня політична реклама сільського голови Брюховичів.
Журналіст-розслідувач “Наші гроші.Львів” Олександра Губицька зазначає, що Доманський використовує адміністративний ресурс у виборчій кампанії. Журналістка аргументує це тим, що офіційні ресурси Брюховицької сільської ради використовуються для агітації за кандидата Доманського. Також вона згадує про зміну генплану селища:
“Рекреаційні, зелені території ще більше забудують житлом”.
У травні 2017 року дві нібито його автівки спалили невідомі. Доманський назвав підпал авто як "політична заздрість, пов'язана з моєю діяльністю на посаді сільського голови". Водночас у його е-декларації цих машин не було.
В е-декларації кандидата є невідомий ювелірний виріб вартістю 900 тисяч гривень. Якщо не враховувати доходи від відчуження нерухомого майна, то це майже вдвічі більше за дохід за 2018 рік сім'ї Доманських.
ЗМІ також писали про потенційну корупцію в сільській раді та можливе сприяння Доманським порушенню законодавства України про доступ до публічної інформації, зокрема в контексті спілкування з журналістами.
Самовисуванець і “тимчасово непрацюючий” Володимир Клим не вперше балотується до парламенту. У 2014 році ФОП з Клим так само балотувався як самовисуванець. Набрав менше 1% і, ймовірно, виконував суто технічну функцію.
У 2018 році Клим виступав в якості присяжного у Шевченківському суді Львова. Ухвала ЛМР свідчить, що присяжним він був і в Сихівському районному суді м. Львова. Його дружина є головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області.
У декларації тимчасово безробітного Клима є два дороговартісних годинники Омега, а саме годинник та браслет з білого металу і годинник з золотим корпусом і шкіряним браслетом.
Самовисуванка Іванна Козак є головою ЛКП “Рясне – 402” Шевченківського району м. Львова.
Перед цим Козак працювала майстром по ремонту та головним інженером в ЛКП “Під Голоском” Шевченківського району м. Львова.
Самовисуванка Світлана Лисецька є директором ПП "Нарлік", ТзОВ «Світлана», ФОПом та членом Української партії "Зелена планета".
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував першу десятку партії "Сила й честь" – туди пішли нардепи із "Самопомочі", БПП і посадовці часів Януковича.
Також зробили огляд перших десяток списків "Слуги народу", "Європейської солідарності", "Батьківщини", "Української стратегії Гройсмана", "Голосу" та "Опозиційної платформи – За життя". Політична партія "Голос" уже відкликала кількох своїх кандидатів з мажоритарних округів після перевірки їх на доброчесність.
Нагадаємо, 21 липня 2019 року мають відбутися позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Поділитись