“Голос”: У нас є багато розумних людей, з них ми точно оберемо віце-спікера

Фото: “Голос”:  У нас є багато розумних людей, з них ми точно оберемо віце-спікера

Хто віддав партію Вакарчуку й чому колишні власники не балотуються від "Голосу"? Чому партія відмовилася від праймеріз, а обрала інструмент номінаційної комісії? Які зв'язки має "Голос" із юридичною фірмою "Василь Кисіль і партнери"? Чому "Океан Ельзи" дає безкоштовні концерти під час туру "Голосу" Україною й чи не вважають це в партії непрямим підкупом виборців? Хто відповідає за діджитал-кампанію партії та скільки депутатів партія планує завести до Верховної Ради? Які законопроекти партія подасть першочергово і чи є у "Голосу" кандидатура на віце-спікера парламенту?

Про все це й не тільки Рух ЧЕСНО запитав у заступника голови партії "Голос" Ярослава Юрчишина та керівниці виборчого штабу партії Юлії Клименко.

Чому використали партію "Платформа ініціатив" і чому її попереднього очільника немає у списку "Голосу"?

Юлія Клименко, керівниця виборчого штабу партії "Голос":

– Ми, зокрема Ярослав Юрчишин, знали голову "Платформи ініціатив" Олександра Павлюка та його команду раніше й не планували йти таким шляхом (перейменування партії та зміни керівника, – прим. ЧЕСНО). Розраховували на те, що вибори будуть наприкінці жовтня. Мін'юст бере від 30 до 45 днів для реєстрації нової партії, і це в короткій кампанії фактично вибиває багатьох гравців з політичного процесу. Реально не було іншого варіанту, як звернутися до них і попросити про допомогу.

Чому за формування виборчого списку партії відповідав номінаційний комітет і відмовилися від праймеріз?

Ярослав Юрчишин, заступник голови партії "Голос":

– Ми розуміємо, що для нас важливо продемонструвати на власному прикладі, що можуть бути нові політики, у яких немає зв'язків з олігархами, які повністю відповідають законодавству про очищення влади (закону про люстрацію), не мають жодного контакту з країною-агресором.

У нас молода політична сила, тому ми звернулися до наших прихильників і запросили експертів. Але для того, щоб мати гарантію відповідності критеріям, нам був потрібен час на перевірку.

Якщо поглянути на результати партій, які використовували праймеріз, то там досить складне моделювання професійності. Там навряд переможуть юристи, які потрібні в парламенті, щоб писати закони, обстоювати їх з юридичних позицій. Там менше шансів мають економісти, особливо теоретики, котрі вживають складні речення та фрази, але можуть аргументовано пояснити все з економічного погляду, однак не надто привабливі медійно.

Яка в партії ідеологія?

Ярослав Юрчишин:

– Ми з вами живемо зараз навіть не в постмодерні, а в епоху, коли всі ідеології перемішалися. Ключові ідеологічні засади, оголошені під час запуску партії, такі:

  • людина в центрі політики;
  • вільна економіка;
  • чіткий зовнішньополітичний вектор на ЄС;
  • рівний доступ до правосуддя – якісний суд, який не зважає на посади чи статус;
  • політика повинна бути підзвітною – контроль з боку громадян, які мають розуміти, як ухвалюються рішення, і брати в цьому участь.

Ці ідеологічні принципи обговорювалися з кандидатами та були оприлюднені на сайті партії.

Чи будуть серед видатків партії витрати на рекламу в соцмережах? Чи веде агенція Postmen діджитал-кампанію "Голосу"?

Ярослав Юрчишин:

– За діджитал-кампанію наразі відповідає особисто Ярослав Ведмідь (засновник і керівник агенції Postmen, – прим. ЧЕСНО), а не його агенція. Під час розмови з ним було поставлено умову, що він припиняє будь-яку співпрацю з іншими політичними гравцями й тільки тоді допомагає нам як професіонал.

Є кілька позовів щодо того, що Postmen начебто переходив межі й має стосунок до відео з вантажівкою (йдеться про ролик, у якому кандидата в Президенти Володимира Зеленського збиває вантажівка, – прим. ЧЕСНО). Якщо доведуть, що Ярослав Ведмідь був до цього причетний, бо він надав нам факти, що це не їхня робота, то буде публічна позиція.

Юлія Клименко:

– Однозначно видатки на рекламу в соцмережах будуть.

Postmen була достатньо залучена до інших політичних проектів (агенція Postmen є зокрема у фінансових звітах партії БПП "Солідарність", – прим. ЧЕСНО), окрім БПП, на скільки я знаю, вони працювали і з паном Гройсманом. Ми свідомо попросили Ярослава, щоби він виділив себе, як фізичну особу, зібрав команду і надавав нам послуги, але окремо від Postmen, щоби у нас не було перетину в політичних проектах, витоку інформації та репутаційних ризиків. Це була наша умова, що вони знаходяться у нашому офісі, це окремі люди, які не пов'язані з іншими політичними проектами.

Які найбільші видатки кампанії?

Юлія Клименко:

– У нас поки немає зовнішньої реклами, ми ще не підписали контракт. Політична реклама дуже "драконівська", бо потрібно робити передоплату мінімум 70% до 100% за всю політичну рекламу. Усі агентства, власники бордів і медіаресурсів не готові взагалі співпрацювати, якщо немає передоплати. Єдине, про що ми з ними можемо домовитися, – це щотижнева передоплата, тобто розбити на щотижневі платежі.

Єдиний контракт, який ми зараз підписали – це з компанією StarLightMedia для розміщення відеореклами. Контракт на аутдор (зовнішню) рекламу ми зараз в процесі, радіорекламу також готуємо і ведемо перемовини про рекламу на ТРК "Україна" та 1+1.

Тур Україною також має бути суттєвий, але ми лише зараз почали, тому там невеликі видатки. Найбільші видатки в турі – це сцена і транспорт.

Про депутатство Святослава Вакарчука у Верховній Раді VI скликання.

Ярослав Юрчишин:

Святослав Вакарчук написав заяву про складання депутатських повноважень і до моменту, коли її розглянула Верховна Рада, пройшов досить тривалий час (заяву було подано 11 вересня 2008 року, а припинення депутатських повноважень відбулося 16 грудня 2008-го – прим. ЧЕСНО).

До моменту написання заяви Вакарчук відвідав 90% засідань, в цей час він не займався концертною діяльністю, а повністю присвячував себе роботі нардепа. Він був автором ініціативи, яка обмежила рекламу тютюну (за період роботи нардепом Вакарчук запропонував лише дві поправки до законопроектів – "Про рекламу" (щодо реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв та стосовно вдосконалення організаційно-правових засад виявлення, запобігання та припинення діяльності організованої злочинності й корупції, – прим. ЧЕСНО).

За той період часу він зробив те, що зміг зробити. Тому я не погоджуюсь із тим, що він був поганим депутатом, скоріш за все на той час він був дещо наївним, коли пішов у команді старих політиків і пробувати працювати по-новому.

Ярослав Юрчишин:

– Діючий склад Верховної Ради працював непогано, але після Революції Гідності було дуже багато обіцянок, які так і залишились не виконаними – це повноцінна судова реформа, зміна виборчого законодавства, одним із співавторів Виборчого кодексу є Леонід Ємець, якого ми підтримали на мажоритарці (фракція "Народний фронт", висувається на 221-му окрузі в Києві, – прим. ЧЕСНО).

Ми не підтримували жодну політичну силу, ми підтримуємо особистостей, яких ми так само перевіряли. Чому підтримали діючих нардепів на мажоритарці? Ми знаємо, що мажоритарка — дуже корупційна частина виборчого процесу. Ми перевірили депутатів, які до нас зверталися, за всіма нашими критеріями, і тих, хто має достатній рівень медійності, ми підтримали, щоби по цих округах не пройшли люди, пов'язані з олігархами.

Про присутність у списку діючих депутатів міських рад.

Ярослав Юрчишин:

– Ми розглядали депутатів міських і обласних ради з інших регіонів, по мажоритарці йдуть політики місцевого самоврядування. У нас є депутатка Львівської міськради Юлія Гвоздович, вона 36 номер списку і є одним із співавторів статуту міста. Щодо Олега Макарова та Андрія Осадчука (№6 та №13 у списку "Голосу", депутати Київської міської ради, які до скандального саморозпуску фракції "Самопоміч" увійшли до "Київської команди" Сергія Гусовського, - прим. ЧЕСНО) – це висококласні юристи.

У нас не вистачає юридичної експертизи. У партії є Головне юридичне управління, яке досить стримано і консервативно підходить до різних ініціатив, і для того, щоб дискутувати на рівних, потрібні юристи в команді, які можуть це забезпечувати. Ми не дивилися на те, які бренди представляють люди, які у них попередні політичні історії, якщо це звісно не було пов'язано із "Партією регіонів" чи з КПУ, якщо не було нічого такого, що суперечить закону про люстрацію. Хоча люстрація ніби й не стосується кандидатів у депутати напряму, тут є політична воля людей – хочете голосуйте, хочете ні. іншого боку, не можна вимагати від інших того, що не виконуєш сам.

Тому ці люди потрапили у список і на досить високі позиції, бо вони висококласні юристи. Ми аналізували їхню діяльність у міській раді – нічого незаконного, що б суперечило українському законодавству, ці двоє колег не зробили. Але ми показали списки відразу після з'їзду, щоб ви з колегами, а також журналісти могли їх перевірити. Ми могли помилитися, бо партія працює три тижні, потік шалений – сотні подач на мажоритарку, більше тисячі подач у список, тому потрібно було більше часу, щоб перевірити. У нас цього не було, тому ми звертаємось до колег за допомогою.

Уже маємо певну інформацію, яка зараз опрацьовується в партії, і я думаю, що в межах 12 днів, які законодавчо дозволяють вносити зміни до списку навіть після його реєстрації, ми обов'язково проведемо ще один з'їзд і виправимо всі помилки, які ймовірно були допущені.

Про партнерство і зв'язки кандидатів у депутати із юридичною фірмою "Василь Кисіль і партнери".

Ярослав Юрчишин:

– Ми це питання обговорювали. Якщо взяти будь-яку юридичну компанію із топ-10 в Україні, то немає компанії, яка б не обслуговувала інтереси "токсичних" осіб і підприємств. Партнери в юридичній компанії – це рівнозначні гравці, і один із партнерів може займатися справою, яку інший ніколи не візьме. Є випадки, коли через це навіть розходились партнери.

Ми цілком розуміємо, що Олега Макарова як представника однієї із найдавніших юридичних компаній можуть звинувачувати у тому, що компанія була причетна до відстоювання різного роду інтересів фірм чи людей, які не мають кришталево чистої репутації. У той же час ми оцінюємо людей по діях, а не по зв'язках. Так, є потенційний конфлікт інтересів, і Вікторія Пташник у цій справі показала потенційний конфлікт інтересів (видання "Наші гроші" опублікувало матеріал, згідно з яким депутатка Вікторія Пташник подала поправку, яка рятує жертв АМКУ від сплати пені до бюджету. Згодом Пташник ініціювала відміну скандальної норми — прим. ЧЕСНО). Вона відстоювала правку, яка могла би суттєво вплинути на людей, із якими вона пов'язана (чоловік Вікторії Пташник Олександр Мамуня також працював у компанії "Василь Кисіль та партнери").

Але, коли Пташник вказали на це вона вчинила  досить адекватно і відкликала цю правку. Я переконаний: якщо Вікторія пройде очищення мажоритаркою, бо люди будуть оцінювати цю помилку, вона потрапить до парламенту і ми точно будемо спілкуватися з Вікторією, щоб її правки і її робота не стосувалися тієї сфери, де можна її звинуватити у конфлікті інтересів.

Людина, яка має інтереси, наприклад, у сфері інфраструктури, може бути класним депутатом у будь-якому іншому комітеті ВРУ, окрім комітету інфраструктури. Можливо, вона як спеціаліст була б ефективною  в інфраструктурі, але кожного разу, коли вона буде щось пропонувати, завжди буде стояти тінь, а чи не відстоює вона більше інтереси сфери, а ніж інтереси суспільства. Розуміючи репутаційні ризики, розуміючи, що немає ідеальних людей,потрібно формувати принципову команду, і там, де це можливо, брати іміджеві негативи, якщо вони стосуються пов'язаних осіб, а не напряму.

Зараз ми про Олега Макарова можемо говорити:так, він працював у фірмі, яка має зв'язки з Філатовим (Олексій Філатов – заступник голови Адміністрації Президента України Петра Порошенка, який до 2014 року разом із цивільною дружиною Анною Бабич були партнерами юридичної фірми "Василь Кисіль та партнери"). Але ми не можемо говорити, що він допомагав Філатову. Коли компанія представляла інтереси "ПриватБанку" чи ДТЕКу, чи був у цих справах задіяний Олег Макаров? У нас такої інформації немає, але ми перевіряємо.

Але наголошую, що юридична освіта і юридична практика має величезне значення, Наприклад, цей законодавчий спам, який ми спостерігаємо в останньому скликанні ВРУ, здається, 3500 вже зареєстрованих законопроектів (за VIII скликання ВРУ зареєстровано 13 534 законопроектів, - прим. ЧЕСНО). Наші британські колеги навіть жартують, що вони з XIII століття, коли існує парламентаризм у Британії, не мали такої кількості законопроектів, як маємо ми. Тому треба проаналізувати глибше, тут я з вами погоджуюсь, чи було особисте включення в такі речі і далі важливо відстоювати навіть потенційний конфлікт інтересів. Щоб ніщо не заважало людині в парламенті відстоювати інтереси суспільства.

Чи буде партія використовувати експертизу і досвід працівників юридичної компанії "Василь Кисіль і партнери" у своїй законодавчій діяльності?

Ярослав Юрчишин:

– У нас є Катерина Сорока, є Андрій Осадчук, який колись працював юристом у "Київстарі". Ми будемо використовувати експертний потенціал саме цих людей, плюс юристів нашої команди. Ми не будемо звертатись до жодної юридичної фірми. Одна з наших засадничих характеристик – це підзвітність, а вона передбачає, що "люди нічого для нас без нас". Якщо держава хоче регулювати ринок, вона має пояснити ринку, як це буде відбуватись. Якщо держава реформує юридичну сферу, вона має запросити тих людей, які працюють у цій сфері,  ролі стейкхолдерів.

Про зв'язки із олігархом Віктором Пінчуком.

Юлія Клименко:

– Я вже втомилась відповідати на це запитання. Віктор Пінчук не зробив нам жодного фінансового внеску, ми купуємо в нього рекламу так само, як у всіх інших власників-олігархів, бо всі великі канали в Україні належать олігархам. Більше інших зв'язків із паном Пінчуком я не бачу персонально, і в нас їх не може бути.

Участь Святослава Вакарчука на конференціях YES (Ялтинська європейська стратегія – міжнародна щорічна конференція українських і закордонних політиків та підприємців, яку організовує Віктор Пінчук, – прим. ЧЕСНО) така ж сама, як і участь Президента Порошенка чи керівників інших політичних партій, депутатів та опініон-лідерів, яких постійно запрошують на такі заходи. Нас запрошують на різні конференції, зараз, наприклад, запрошують на заходи в США і Канаду, але це ж не значить, що через це хтось щось комусь зобов'язаний. Це все притягнуто за вуха. Було б справедливо, якщо про це запитали у самого Віктора Пінчука.

Про безкоштовний концерт Святослава Вакарчука після з'їзду партії "Голос" та концерти під час туру Україною (чинне законодавство, зокрема закон "Про вибори народних депутатів України", визначає прямий і непрямий підкуп, а також те, що він може бути не лише у формі грошей чи товарів, а й безоплатних чи наданих на пільгових умовах "робіт, послуг, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей").

Ярослав Юрчишин:

– Складна ситуація. Ми дуже довго дискутували в команді, якщо можна, то як використовувати цей підхід, і знайшли юридично, нам здається, виважене рішення. Закон можуть трактувати всі, але рішення стосовно виконання чи невиконання закону дає тільки уповноважений орган – суд. Відповідно, якщо буде подання, що це є справді підкуп і справа буде виграна, то, звісно, ми понесемо повну відповідальність. На даний момент яке знайшли рішення ми, порадившись із юристами: під час  туру, який буде елементом політичної агітації після офіційної реєстрації в ЦВК, ми на жодному концерті не закликатимемо за когось голосувати, ми лише роз'яснюємо позицію партії "Голос". Це юридичні тонкощі.

Підготовка до концерту "Океану Ельзи" після з’їзду партії "Голос"

Можливо, наше рішення недосконале і не сподобається громадським активістам і журналістам, бо вони і для того створені, щоб максимально контролювати політиків, а політики – щоб шукати лише законні способи утримання влади і реалізації програми, заради якої вони цю владу утримують.

Отже, перша частина зустрічей з громадянами під час туру є політичною, вона триває десь в межах години – сцена забрендована, є назви, є символіка партії, є наші ідеологічні засади. У момент, коли закінчується основна частина і починається концерт, – це все вимикається і йде просто концерт. Жодного слова, жодної агітації, жодної передвиборчої обіцянки в межах концерту не звучить.

Концерт у Хмельницькому в рамках виборчого "Туру Змін"

Чи є світова практика, де так само є обмеження підкупу виборців і жорсткіші обмеження, ніж в Україні, то є практика використання моральних авторитетів чи художніх колективів під час туру – це і в США, і в Європі. Політикам і народним депутатам у тому числі не заборонено займатись творчою діяльністю (народний депутат може займатись у вільний від виконання обов'язків нардепа час викладацькою, науковою та творчою діяльністю, а також медичною практикою , - п.4. ст.3 Закону Про статус народного депутата України).

Я наголошую, що ми використовуємо лише дозволені законом методи агітації. Якщо буде судом доведено, що в межах туру закон порушується, то ми звісно зупинимо це.

Юлія Клименко:

– Хто слідкував за творчим туром Святослава, який за останніх три місця практично проїхав по всіх містах з концертами, то це, фактично, продовження цього туру.

Концерт Святослава Вакарчука у Вінниці

Ми планували свій тур не дивлячись на те, чи йшов би Святослав на вибори, чи ні. Тому зараз фактично цей тур продовжується і в рамках цього нам більш економно робити й агітаційні тури, які ми будемо проплачувати з виборчого фонду після реєстрації в ЦВК. Це питання оптимізації ресурсів і зручності, бо один транспорт, одні люди. В рамках всеукраїнського туру у нас заплановано зустрічі у 300 містечках. Очищення полями, спілкування з виборцями – це те, що має робити кожна партія в Україні, бо основна претензія в людей, що політики не доїжджають в райцентри і не розповідають, що вони планують робити на низовому рівні містечок.

Але на концертах "Океану Ельзи" агітації немає і, я впевнена, що ви будете ретельно це моніторити.

Про виступи й концерти та депутатську роботу потенційних кандидатів "Голосу".

Ярослав Юрчишин:

– Я думаю, що Святослав буде продовжувати виступати з концертами "Океану Ельзи", але їх буде менше і це буде у вільний від роботи час. Хлопці з гурту творять зараз нові класні пісні. Вони жодним чином не задіяні в партійні роботі.

Юлія Клименко:

– Так, у Сергія Притули (№30 у списку) концерти розписані до кінця року, як і у всіх нас було розписані плани на життя до того, як не з'явилися дострокові парламентські вибори. Так само і в Святослава є концертна діяльність. Люди щось планували, щось обіцяли і підписали. Тут уже питання до кожного, хто наскільки зможе відменеджерити і поєднати діяльність концертну з діяльністю у парламенті, яка вимагатиме достатньо часу і ресурсів.

У нас із Святославом була розмова про пріоритети в роботі, і моя позиція полягала в тому, що якщо на першому місці будуть концерти, а не робота в парламенті, то я не беру у цьому участі. Мені і всій команді "Голосу" Святослав сказав, що концертна діяльність буде поза межами парламенту і у вільний від роботи час. Парламент для нас – це основна робота, якщо у когось буде вільний час, то вони можуть займатись мистецькою діяльністю у межах законодавства. Аналогічна розмова була і з Сергієм Притулою.

Про партійні рейтинги і яку кількість депутатів "Голос" планує завести до Верховної Ради.

Юлія Клименко:

– У нас є соціологія, ми як і всі робимо кількісне дослідження. Ми прекрасно бачимо рейтинг зараз і потенціал, який ми можемо реалізувати. На даний момент наш рейтинг 5.6%, можливість росту мінімум 15%. Тобто, якщо ми донесемо свої ідеї і розкажемо людям, про що ми й для чого, то маємо отримати 20%.

Про першочергові законопроекти, над якими партія "Голос" буде працювати у Верховній Раді.

Юлія Клименко:

- У нас є першочергові напрямки роботи, які зафіксовані в програмі партії. Якщо Верховна Рада реально почне працювати у вересні, то перше, що потрібно зробити – це перші виплати сумою в п'ять мільярдів до МВФ і продовжити співпрацю з фондом. Тому наші пріоритети ми безумовно будемо відстоювати, але також будемо реагувати і на виклики, щоби зберегти країну макроекономічно і політично стабільною, щоб не було дефолту і банкрутства, а також, щоби затвердити бюджет на 2020 рік і люди змогли отримувати зарплату з 1 січня, а не як завжди — із 28 лютого.

Чи готова партія "Голос" формувати коаліцію із "Слугою народу" і співпрацювати з "Європейською Солідарністю".

Юлія Клименко:

– З БПП я не знаю, давайте ми пройдемо вибори і побачимо, хто реально буде на порядку денному, бо зараз це поки "броунівський рух" – всі переходять, перебігають і тд.

Але ми готові об'єднуватись і співпрацювати тільки із проукраїнськими силами, порядок денний яких буде співпадати з нашим, конкретно по партіях зараз називати, я думаю, що немає сенсу.

Чи є кандидатура у партії "Голос" на посаду спікера чи віце-спікера парламенту.

Юлія Клименко:

– У нас є стільки багато розумних людей, що з них ми точно оберемо віце-спікера. Але ми не обговорювали посади ні в парламенті, ні в Уряді. Нам цікаві комітети, наприклад, Комітет з питань економічної політики, з яким я працювала, коли була в Уряді. Я розумію, як просувати свій порядок денний через цей комітет. Другий – це Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України, щоб покращити роботу самого парламенту і не було неефективного ходіння по колу. Третє – це Комітет з питань податкової та митної політики, який безпосередньо впливає на виборців, на малий і середній бізнес. У нас є ідея створення комітету, якого наразі немає – це комітет з інновацій та ІТ, бо Україна дуже вимагає діджиталізації, багато бюрократично складних процесів можна оцифрувати і зекономити бюджетні гроші.

Чи розглядає партія "Голос" факти з репутаційними ризиками своїх кандидатів?

Юлія Клименко:

– Факти репутаційних ризиків по наших кандидатах є, поки я не можу сказати імен. Мова йде про трьох представників на мажоритарці, з якими ми, мабуть, не хотіли йти разом. Є багато людей, які мають подвійну адженду і про це стає зрозуміло, коли надходить інформація від місцевих активістів. Ми перевіряємо по них інформацію.

Після даної розмови стало відомо, що 12 червня партія "Голос" із переліку кандидатів на мажоритарних округах виключила двох кандидатів. ЧЕСНО надали докази того, що кандидат у Волинській області Тарас Шкітер (висувався по округу №22) був пов'язаний із діяльністю партії "Український вибір" Віктора Медведчука у Луцьку.

Кандидат у Києві Євген Кугук (висувався по округу №217) йшов у списках партії "Опозиційний блок" на позачергових парламентських виборах 2014 року.

______________________

Ми уважно стежимо за висуненням кандидатів і вже проаналізували першу десятку партії "Сила й честь" – туди пішли нардепи із "Самопомочі", БПП і посадовці часів Януковича. Також зробили огляд першої десятки списку "Слуги народу" та "Голосу".  Частину мажоритарників, чия доброчесність викликала питання в громадського сектору, партійці вже відкликали і не кандидують.


Нагадаємо, 21 липня 2019 року мають відбутися позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]